Gravidute cu tromobofilie - cap 4 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Letzy, te inteleg. Eu cred ca este foarte important sa nasti asa cum simti tu ca este mai bine pt copil si pt tine, bineinteles daca este si medicul de acord. Nu iti face griji, totul va fi in regula cu micuta, o sa vina pe lume sanatoasa si tu o sa ii dai papa buna si sa vezi ce o sa creasca ea!!! In plus, din ce am observat eu bebelusii mai slabuti la nastere trag tare si recupereaza f repede. Natura...de!



13+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Letzy , nici nu imi vine sa cred ca te-am gasit aici....
ma bucur tare ca esti bine, ca sarcina a mers frumos si mai ai putin pana o sa ti tii bibica in brate.
cezariana nu-i chiar asa de rea. si daca e alegerea cea mai buna pttine si bebe mergi cu inima deschisa
te pup si uit urez o nastere usoara (bibishka)

------------------------------------------------
mama de domnisorica fitzoasa (14.12.'99)
in asteptarea unei (sper ) alte fitzoase 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Floaredemac,ai intotdeauna cuvintele la tine!
Bibi ce surpriza,te-am citit si ieri "dincolo"!
Vad ca tot fetita iti doresti.
Tineti-mi pumnii,azi am emotii ca am echo......


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Letzy tii tin stransi stransi
si tu mie ca si eu la 17 am control cu eco
nu mi-am mai vazut buuruza/zul de pe 13 luna trecuta...chiar ma gandeam mai da merg numai pe 13 la eco
ieri a nascut Mela!!!!
nu stiu de ce aveam impresia ca si tu esti mai apropiata sau in aceeasi saptamana cu ea....

azi stabilesti si cu cezariana?
sa nu iti fie frica...eu nici nu concep acum sa nu nasc prin cezariana....dupa prima m-am simtit ff bine...m-am refacut in mai putin de 2 saptamani...bine nu de tot ca vreo 6 luni tot e o jena..dar m-am putut ocupa de bebitza....
stii ca m-am gandit mult la tine
mai ales de cand am inceput sa iau si eu omega din ala de care ei tu....si multumesc ca m-ai fatuit asa ca stii ca imi era frica sa nu simt mirosul de peste pe gat


------------------------------------------------
mama de domnisorica fitzoasa (14.12.'99)
in asteptarea unei (sper ) alte fitzoase 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Deea iti tin si eu pumnii!
Azi cred ca afli ce este.
Mela cred ca avea sarcina cu vreo 2 sapt mai mare,nu stiu sigur.
Nu stiu daca azi stabilim data cezarienei pt ca prefera s-o faca cat mai aproape de termen.Eu duminica fac 37 de sapt si dr ar cam vrea dupa 38.Acum vedem cum a mai evoluat ,data trecuta erau ceva problema cu Indicii de rezistenta pe arterele uterine(adica ceva probleme cu irigatia uterului).Cred ca in cel mai rau caz poate sa stagneze in evolutie micuta si asta ar insemna ca o sa o scoata mai devreme.Incerc sa gandesc pozitiv ca mai e tare putin!
Bine,mie mi se pare ca mai e mult.



FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Letzy, gandeste pozitiv, caci nu se mai poate intampla nimic rau acum! Ai stabilit cu dr ce fel de anestezie iti face?
Eu tot ma gandesc ca as vrea sa fac cu anestezie generala, sa elimin orice risc de formare a unui hematom, dar nici nu vreau sa ratez clipa cand bebelina mea va scoate primul tipat. Deci nu stiu cum sa fac....

27+
incepand cu anul 2010 voi fi fericita de copilas sanatos!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Nu am discutat despre anestezie.Si eu am aceleasi temeri ca si tine.
Sora-mea e anestezista si mi-ar recomanda rahi.Dar sincer nu i-am aratat pana acum cum stau analizele de coagulare.Am tot amanat.
Nici eu nu vreau sa ratez momentul


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didiloo spune:

Buna fetelor!
imi pare rau ca nu am mai reusit sa intru....

Eu am nascut prin cezariana in 11 august un baietel de 3920g si 56 cm la 39 de saptamani.

Letzy iti doresc sa ai o nastere usoara si un copil sanatos! sa nu-ti fie teama de cezariana, eu7 foarte repede mi-am revenit. la 13. 25 am nascut si seara la 23 deja m-am ridicat din pat si am facut cativa pasi si apoi incet dimineata urmatoare am mers eu singura sa-mi vad copialsul. eu am facut anestezie rahidiana si chiar a fost ok si cu asta, mie imi era frica ca ma va durea capul, dar norocul meu am scapat...
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

dildio sa-ti traiasca copilasul sa fie sanatos si sa va bucurati de el!
Fetelor voi ati auzit de o noua criza de Clexane si Feaxiparine???
Azi am fost dupa reteta, si abia am gasit la un Sensiblu Fraxiparina de 0,4 , cica e criza, ca nu se mai gaseste in depozitele centrale.Voi ati reusit sa mai faceti rost de curand??

FVL heterozigot, 24 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adri28 spune:

salut, sunt si eu o graviduta in 13+ saptamani , pe clexane 0.4; si la recomandarea hematologului trebuie sa schimb schema de tratament din sapt 14 astfel: fie 2 inj de clexane 0.3, fie innohep 4.5 odata pe zi. Intrebarea mea este daca cineva cunoaste aceasta schema de tratament, sau daca utilizeaza cineva innohep?
multumesc

Mergi la inceput