Gravidute cu tromobofilie - cap 4 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Buna dimineata dragi mutante!!!
Ms Letzy , eu o sa nasc la Municipal cu dr Bohaltea Roxana, cred tot prin cezariana.
Ramonella eu i-au Fraxiparina 0,4 ( mai ieftina decat Clexanul)si intradevar sunt compensate in limita a 3 milioane, dar pana acum niciodata nu am platit aceiasi diferenta, ea a variat intre 75 ron si 45 ron.

tuturor!

FVL heterozigot, 23 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Floaredemac eu nu vreau sa-mi provoace nasterea.Am senzatia ca ar putea suferi mititica mea de la atatea contractii(poate nu-i asadar nu-mi pot scoate asta din cap).Imi pare rau ca nu am curajul sa nasc natural dar dupa 2 sarcini pierdute nu vreau sa risc nimic.Si asa am mari emotii,acum merg sapt la echo.Mi se pare ca nu mai misca ca inainte....si abia astept sa o scoata...Sapt trecuta avea 2750+/- 400g
Ramonella si eu am patit la fel in primele 2-3 luni pana am gasit o farmacista care nu mi-a mai zis nimic de plafonul de 300lei.Acum stiu ca dau o diferenta de 40-50lei.Stiu ca nu e corct sa fim limitate de palfonul acela de 300lei dar sunt multe farmaciste care nu au habar.Mai multe nu stiu dar incearca la o farmacie Sensi blue.


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Trebuie bifat pe reteta "gravida".Mie mi-a pus codul de boala 225,compensat 100%,lista B.imi pare rau ca am reteta in fata ca sa-ti spun sigur si nu din aduceri aminte.


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Va multumesc mult fetelor.Am sa insist pe langa medicul de familie.
Dar de ce Fraxiparina e mai ieftina???Nu e la fel de buna???Si am vazut ac se gaseste mai bine decat Clexanul....

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 4+


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Ramo din cate stiu despre Clexane sunt este mai multa experienta si mai multe studii fata de Fraxiparina. Dar amandoua is aceeas catagorie adica heparian cu molecula mica.Exista Clexane 20, 40,60,80 mg care corespund la Fraxiparina de 0,3; 0,4; 0,6; 0,8 mg. Parca se zicea ca Clexanul va fi doar in spitale si de aceea e mai accesibil Fraxiparina.
Dar pt linistea ta sa stii ca cei din austria dau Fraxiparina de 0,3mg.
Di se retata gratuita sa mai insisti la medicul de familie ca nici eu habar nu au cu ce se manca de multe ori multe chestii.
Sper ca ti-am fost de folos.


la toate si sa aveti sarcini usoare si bebei snatosi.

in asteptarea unui ingeras


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit, MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Magdi mersi mult!

Fetelor,mi-a zis doamna Uscatescu,sa iau din greu Medym forte si Femibion.Dar n-am de unde sa fac rost de Medym...ala ce contine????Si mi-a zis sa iau Clexane 0,4,apoi 0,6 a 2-a zi,apoi 15 zile si apoi iar 0,6...io n-am prea inteles...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 4+


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Ramo Clexanul este mai bun decat Fraxiparina, am intrebat-o si eu pe dr mea daca trebuie sa cresc doza si-o zis ca nu-i cazul, am inceput cu 0,4 si continui cu aceasi doza.

Raluca, mami de Diana (24.04.2008) si 25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Kitzy pe ce te bazezi cand spui ca, Clexanul e mai bun decat Fraxiparina???
Mie dr U mi-a zis Clexane sau Fraxiparina. Si pt ca nu am gasit la timp Clexane am luat Fraxiparina. Asa am inteles si eu, ca singura diferenta ar fi legata de studiile facute pe cele 2 medicamente, si ca in afara se merge mai mult pe Fraxiparina. Acum daca gresesc....
Oricum in situatia mea nu am ce face, pt ca odata inceput cu Fraxiparina treb sa continui tot cu ea.

si sper ca nu am suparat pe nimeni!!!

FVL heterozigot, 24 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Fetelor, atentie , din cate stiu eu de pe Clexane se paote trece pe Fraxiparina dar invers nu mai. Daca ai inceput cu Fraxiparina o continui.

in asteptarea unui ingeras


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit, MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Din cate mi-a zis dr, Fraxiparina e un pic mai slaba decat Clexanul, acuma eu nu bag mana in foc, zic ce-am auzit si eu. Clexanul se si gaseste foarte greu.

Raluca, mami de Diana (24.04.2008) si 27+ cu

Mergi la inceput