Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (51)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Lumy, ce comori ai si tu acolo,.sa-ti traiasca
eu m-am apucat de investigatii pt prelungit maternitatea la 3 ani..asta e situatia..nu am alta alternativa



Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

LUMI, hunii sunt deliciosi! Abia astept sa facem si noi 2 ani!

LUMI_CLT, am vazut pozicile voastre... Doamne cat de dulci sunt!!! Mi-e dor de "bebemici"!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

multumesc mult fetelor de aprecieri: bogdana, lumy, manumanu. intr-adevar, nici eu nu stiu cand a trecut timpul asta... nemilos de repede.

lumy, sa stii ca nu mi-e deloc usor de cand am inceput munca. doar 3 ore pe zi cu ei (4, daca punem si ora de dimineata, eu ii duc la cresa inainte de job), mi se pare extrem de putin! mi se pare ca pierd f mult din evolutia lor, decopar lucruri pe care ei le faceau de ceva vreme, dar care pentru mine sunt noi... in plus, mi se pare ca nimeni nu ii poate ingriji la fel de bine ca mine, si de aici un stress in plus, telefoane de control si toate cele. acum m-am mai obisnuit cu situatia, dar in prima saptamana de munca nu a fost zi in care sa nu plang si sa nu spun ca vreau sa-mi dau demisia....

bogdana, cand termini cu investigatia, sa ne anunti si pe noi. in cazul meu oricum nu mai dau inapoi, dar e f bine de stiut pe viitor, macar ca idee.
daca ar fi fost dupa mine as fi stat 3 ani cu ei acasa, apoi i-as fi dat la gradi program scurt si eu un partime, cel mult pana la ora 13. dar astea nu-s tocmai conditiile unui trai decent in Romania, din pacate....

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

lumy, am vazut si eu pozele cu voi, astea mici nu mai sunt mici deloc! si ce poze artistice le-ai facut, mai mami!


Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Lumi, pentru ca nu am bunici(soacra lucreaza-si oricum nu ar sta cu ei, mama e la 500 km..deci cade), nu am vrut sa-i integrez la cresa pt ca stiu cat de greu mi-a fost cu andrei la gradi.cat s-a imbolnavit la inceput, am decis asa:sa imi prelungesc maternitatea pana la 3 ani, si la 2 jumate ii dau la gradi(unde e andrei-la pregram prelungit)si au timp pana la 3 ani sa se acomodeze..sa mai raceasca..ca sunt eu acasa. Asa k..am discutat cu pediatra(medic de fam). Ei au la activ multe bronsite spastice, puteam bine mergem pe asta, si sa stam linstiti. Dar am spus"daca copiii vor vrea vreodata sa faca sport de performanta, cariera militara?" Vor fi afectati de bronsita astmatiforma toata viata. Asa k am decis sa mergem pe un diagnostic foarte simplu..neurologic(retard de limbaj-pe care oricum il au-si spamul hohotului de plans-pe care la fel il au. Am mers la neuro, ne-a dat tratament..acum urmeaza sa mergem in decembrie pt certificatelede "handicap"si sa meregm ulteior sa depun actele la comisie. Apoi va urma sa ma prezint eu in fata comisiei sa raspund pt ei, si cam asta e.



Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Oricum..decat sa ma intorc pe salarul unui bugetar de maxim 7 mil..si sa stau cu frica in san ca cine stie ce fac teroristii cu vreo femeie acasa...mai bine ma sacrific..ca vb aia..cum ii creste mama nu-i creste nimeni:)



Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

bogdana, am inteles, multumesc!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Am tras si eu cu ochiul la huni haiosi, veseli si jucausi Luminita, daca nu stiam ca au doi anisori le-as fi dat usor in jur de 3 ani, mi se par mie inaltuti, sau asa sunt? Felicitari pentru felul cum ii cresti, te admir!

Lumy, ai niste fetite adorabile! Sunt asa dulci cu palariutele acelea! Nu ma pot abtine cand merg in magazine sa ma uit la volanase roz

Mariadan, felicitari! sa-ti traiasca minunile! Experienta cu maternitatea o sa vezi ca se va estompa in timp amintirea neplacuta, iti spun din proprie experienta... Noi am tinut caiet cu orele de papa pana am inceput diversificarea (pe la 5 luni jumate), notam si cat lapte mancau fiecare, daca au facut kk si de cate ori, greutatea cand ii cantaream. A fost util caietul acela pentru noi, cu gemeni, daca am fi avut doar un bebe am fi tinut minte dar cu doi, mai greu...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

multumesc mult fetelor de aprecieri: bogdana, lumy, manumanu. intr-adevar, nici eu nu stiu cand a trecut timpul asta... nemilos de repede.

lumy, sa stii ca nu mi-e deloc usor de cand am inceput munca. doar 3 ore pe zi cu ei (4, daca punem si ora de dimineata, eu ii duc la cresa inainte de job), mi se pare extrem de putin! mi se pare ca pierd f mult din evolutia lor, decopar lucruri pe care ei le faceau de ceva vreme, dar care pentru mine sunt noi... in plus, mi se pare ca nimeni nu ii poate ingriji la fel de bine ca mine, si de aici un stress in plus, telefoane de control si toate cele. acum m-am mai obisnuit cu situatia, dar in prima saptamana de munca nu a fost zi in care sa nu plang si sa nu spun ca vreau sa-mi dau demisia....

bogdana, cand termini cu investigatia, sa ne anunti si pe noi. in cazul meu oricum nu mai dau inapoi, dar e f bine de stiut pe viitor, macar ca idee.
daca ar fi fost dupa mine as fi stat 3 ani cu ei acasa, apoi i-as fi dat la gradi program scurt si eu un partime, cel mult pana la ora 13. dar astea nu-s tocmai conditiile unui trai decent in Romania, din pacate....

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"


Tocmai ca constientizez ce ma asteapta si pe mine.
La mine o varianta ar fi sa le las cu mama, dar daca nu se descurca??? ....... cum eu nici acum nu pot sa plec mai mult de o ora si jum de acasa, ca suna dupa mine .
Dar daca apucam sa ne mutam la curte, la 25 km in afara Bucurestiului, tre sa ne gandim la alternativa....o bona m-ar duce cat rata la banca...si uite as munci tanti pe mandi...sau mai stii imi angajez o filipineza si o am non stop..ehe am luat-o razna .
Din pacate realitatea romaneasca e grea, la mine la munca se poate si part time... 6 ore, si cred ca si 4...dar tot pierzi intreaga zi, programul vrei nu vrei tot la 9 incepe ..si dc mai ai si rate la banca .... fiind o internationala tb sa coincidem cu programul lor. Macar sunt seriosi si isi respecta angajatii.




binecuvantata cu gemanutele MARA&MAIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Multumim de aprecieri.
Mandrele nu sunt chiar asa de mari, doar sunt luate de aproape in pozne.

Marutu e mai buflei are 5600 gr, in schimb Maiutu are 4800 gr, sper sa mai recupereze si ea.

In primul rand tb sa gasesc un pediatru bun. Ceva recomandari?




binecuvantata cu gemanutele MARA&MAIA

Mergi la inceput