Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (51)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns G.Nico.S spune:

Cele care vreti sa vedeti bebeii si mamica va invit pe Facebook la Giurgiuman Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Nico, ti-am admirat frumusetile..am tanjit dupa zilele alea...am suspinat....si mergem inainte:)Sa cresteti mari si sanatosi



Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Acum ca am putin timp liber sa va mai povestesc de noi.

Vineri dimineata l-am operat pe Seby de hernie inghinala, a fost un curajos ce mai e eroul meu. Operatia a durat 45min cu tot cu anestezie, calitatea serviciilor ireprosabila. Spitalul era pregatit de Halloween, toti erau decorati de la medici, asistente, secretare pana la femeile care faceau curat. De la triaj pana la sala de operatii am fost insotiti de o balerina (lucrau multi benevoli in ziua aia) acolo ne asteptau chirurgul cu rezidentul, anestezistul cu rezidentul si asistenta. Dupa 30 min de explicatii l-au luat in sala de operatii, a fost ce-l mai dureros moment din viata mea cand mi l-au luat din brate, am simtit ca ceva se rupe in mine, imi venea sa le smulg copilu din brate. Cu lacrimi in ochi am coborat la etajul 1 unude am asteptat langa telefon vesti de la medic. In 45min ne-au sunat sa mergem sa-l vedem la reanimare, i-am auzit glasul de pe hol era sa trec prin usile alea glisante
Am mai stat 2 ore cu el in brate ca sa-si revina complet, l-am pus la san, ne-am uitat la desene animate, am primit cadouase de la asistente (dadeau cadouri de Halloween copiilor care ieseau din operatii), pupici de la mami si tati apoi am plecat acasa unde ne astepta Felixucu.

Partea mai putin buna, ca de nu putea fi totul perfect, este ca a racit in sala de operatie, cel putin asa banuiesc eu. Cand am inceput sa ne juca cu el, sa-i vorbim am obsevat ca e super ragusit, nici sa planga nu putea , acum si-a mai revenit dupa ce i-am pus frunze de varza cu miere pe piept/spate si i-am dat niste supozitoare.

Cam atat despre aventurile noastre, ratoii au grija sa ne tina in priza non-stop cand nu-i una-i alta cand nu-i unu e celalalt . Au cateva nopti de cand imi dorm legat de la orele 22-23 la 5-6 dimineata , mami si tati sunt mult mai odihniti.

Pupam la gemanasi dragi


http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

dragaica, bine ca a fost totul ok cu operatia! e posibil sa fi plans si sa fi ragusit din cauza asta?

elenacatalin, sanatate multa, hai ca ce a fost mai greu, a trecut, mai rezista putin. curaj!

moni, noi am luat anul trecut 2 sanii ptr huni si le-am adaptat, intrucat n-am gasit cum vroiam eu... adica le-a montat tati un scaunel de plastic peste (saniile fiind tot din plastic) + centuri, ei nu vroiau sa stea mai deloc fara centuri. a fost ok, sunt curioasa cum o fi anul asta, daca putem sa le folosim si fara scaunul/spatar ajutator, pe care l-am demontat intre timp, ca sa putem depozita saniile in extra sezon. caut o poza, daca vrei.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Dragaica, insanatosire grabnica la puisor.
Poate nu e racit, eu zic ca este de la masca de oxigen pusa in timpul operatiei. Asa am patit si eu dupa laparo, eram ragusita si ma ustura pe gat, ma durea si la baza nasului. Dupa cateva zile mi-a trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Dragaica insanatosire grabnica lui Seby!!

G Nico ti-am vazut baieteii felicitaari! La 36s au fost f mari vad..peste 3kg fiecare. Sunt niste dulcei - ti-am vazut pozele. Dar spune-mi ti s-a declansat nasterea sau ati programat-o asa fix la 36s?

elenacatalin si eu maI AM dureri dinalea inghinale da nu tot timpu. A si clar cand is in picioare atarna si ma tine parca burta..Cea mai buna pozitie e in pat pe stanga.

sugubina 34+ cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

DRAGAICA insanatosire grabnica la bb

eu nu prea mai stau comod pe stanga, uterul meu e cam pe dreapta si parca atarna, ma doare, parca trage...si cand mi se tuguie si cand se intareste se vede clar ca nu e pe lumatatea abdomenului..ci in dreapta...si acolo ma dor si ligamentele mai mult

cand mi se intareste burta parca imi vine sa fac pipi urgent desi poate tocmai m am intors de la baie....si cand loveste fetita jos, pubian la fel...

va


fluturas 26 EMANUEL MIHAI+ MARIA CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.Nico.S spune:

Multumesc.Operatia a fost programata pentru ca membranele urmau sa se rupa din cauza greutatii,insa cu o zi inainte in spital m-au apucat contractiile,cumplit,si operatia a fost facuta cu o zi mai repede.Intrebare ..cat a-ti sangerat dupa operatie?eu am 2 saptamani si inca mai sangerez,o fi normal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Salut fetelor,

Azi am fost la echo si avem asa: nr.1 - 2155g si nr.2 - 2000g
Dr spera sa ma opereze dupa 01.12, asta in cazul in care nu imi v-a fi ff rau. Este un chin pt. mine noaptea...nu pot dormi ...adorm de abia spre dimineata, ma tot sucesc pe dr/sg.
Ieri le-am "acrit" cu zeama de varza, apoi le-am indulcit cu niste pepsi si la sf le-am "limpezit" cu apa. Papilele mele gustative au diverse pofte
Pentru arsurile gastrice dr mi-a prescris doar rennie, sper sa ma mai calmeze, oricum ultimele 2 zile au fost mai linistite.
+34

MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

fluturas2010 si eu ca tine-simt jos presiune si tre sa fac cisi/e cea stanga care e in craniana si apasa pe col..


G.Nico.S da acu pricep; da unde se vede ca se pot rupe membranele? Din greutatea bebeilor?


andreiutasg ce fetite mari ai bravoo! Nu stu cu rezistatu asta pana in decembrie..vei avea totusi 40s. Sa dea Dumnezeu! Eu sunt fericita daca rezist pan la 38/si dr mea la fel.

Si eu am inceput cu pofte..ieri am papat caramele. A si azi dimi nu mai puteam sa ma misc pe stanga..Adica ma durea inghinal si burta jos si nu puteam sa pun picioru in pamant.Or fi contractii? Doar pe o parte?? Puficele se misca e ok cu ele deci..Si iau nospa si scobutil odata la 6h.

sugubina 35+ cu Puficele

Mergi la inceput