Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (51)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

Flutras sper sa nu ai probleme, bine k ai scapat de spital :).

Luminita multumim de incurajari!

Cele care ati nascut imi puteti spune ce fel de anestezie v-a fost facuta la cezariana?

Dr meu in recomanda rahie, cica e mai indicata pt bebei, eu sincer as prefera anestezia totala, imi e groaza de injectia aia in coloana :(((.

elena+32


Si eu tot rahianestezie am avut. Si am fost ok, a prins si nici nu am vomitat, oare sa fi avut de-a face si faptul ca eram nemancata? Boh??
Cand am discutat cu doc despre anestezii, a zis ca in cazul gemenilor e indicata rahi, si nu generala, ca nu stiu cat au de lucru la scos bebeii.Plus ca esti constient si iti poti vedea bebeii in primele lor momente.

Fetelor de pe ultima suta de metri, stati cat mai cumintele si linistite.




binecuvantata cu gemanutele MARA&MAIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

Flutras sper sa nu ai probleme, bine k ai scapat de spital :).

Luminita multumim de incurajari!

Cele care ati nascut imi puteti spune ce fel de anestezie v-a fost facuta la cezariana?

Dr meu in recomanda rahie, cica e mai indicata pt bebei, eu sincer as prefera anestezia totala, imi e groaza de injectia aia in coloana :(((.

elena+32


nu ti fie frica ca e ok
eu am facut acum 11 ani cu primul copil
nu simti nik
tre sa nu mananci cu o zi inainte si sa ai grija sa nu ti misti capul in timpul interventiei si dupa sa stai cat mai linistita ca sa nu te doara capul
ti se pune sonda pt urina, asta e un pic aiurea, dar in rest e ok

+27 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Fetelor, bebitzele sunt ok, numai eu am de 1 saptamana greturi si acum ca a venit si tati acasa stau mai mult la pat.
De dormit, dorm din 2 in 2 ore, aa...si am o sete enorma...parca nu ma satur de baut apa...am ajuns la 4l/zi
Si eu maine ma duc sa-mi iau trusa de anestezie de la Farm.Tei si la mine dr a stabilit epidurala+rahi.
O faza tare a fost cand mi-am luat rezultatele la analizele de secretie col si secretie vaginala, la diagnostic mi-au trecut prezenta E coli din URINA. Dr meu a ramas masca si a fost suparat de incompetenta si iresponsabilitatea unora de a elabora niste analize.
Am preferat sa le repet la o alta clinica (Medlife), in speranta ca fiind mai responsabili o sa fie bine. Si cand te gandesti ca platesti o groaza de bani, pe analize si te trezesti cu niste diagnosticuri de mai toata ...prostia.
33+

MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Eu am nascut la Municipal, si pt rahianestezie a tb sa imi cumpar doar acul -10ron-, in schimb am luat multe alte medicamente: antibiotice, calmante si antiinflamatoare.

Fetelor, in functie de spitalul in care nasteti va recomand sa intrebati doctorii dc tb sa veniti cu ceva medicamente de acasa...la mine stateau prost cu fondurile.



binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

fetelor multumesc pt sfaturile privitoare la anestezie, o sa optez si eu tot pt rahie.

andreiuta si eu am stare de sete, cu dormitu la fel de greu...dar mai avem putin:). abia astept sa ii vad pe bebei:). tu poti dormi pe spate, sau tot pe parti te chinui?



elena+32

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

fetelor multumesc pt sfaturile privitoare la anestezie, o sa optez si eu tot pt rahie.

andreiuta si eu am stare de sete, cu dormitu la fel de greu...dar mai avem putin:). abia astept sa ii vad pe bebei:). tu poti dormi pe spate, sau tot pe parti te chinui?



elena+32


Elena, si eu tot rahi am facut... n-am ales eu, ci medicul mi-a spus ca asa e procedura standard pentru gemeni. Mie sincer mi-a fost mai frica de anestezie decat de cezariana in sine, dar n-am simtit absolut nimic, pentru ca inainte de rahi mi s-a facut o injectie mica subcutanata, cu xilina. Eu mancasem o groaza, cu numai 3 ore inainte (meniu de McDonalds, cu maioneze, cartofi prajiti, placinta, cola etc... ). M-au operat de urgenta, cu stomacul plin... dar n-am avut nimic dupa aceea, ncii greata, nici dureri de cap, absolut niciun efect secundar.

Curaj!



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Elena, de dormit dorm mai mult pe partea stanga si mai rar pe dr .
Pe spate nu mai pot sa dorm de 3 luni. Ieri am fost de mi-am luat trusa de anestezie si azi am facut comanda pe net de patut si saltea, sper ca maine sa le si primesc

+33

MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Andreiuta, pe mine nu ma pus sa imi cumpar trusa, a zis k imi face in spital gratis.

Ce patut ai luat? trimite-mi si mie linkul. O sa le culci impreuna pe bebeline?



Elena+32

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Buna mamicutelor si viitoarelor mamici!nu stiu daca ma mai tineti minte caci nu am mai scris demult...nu am avut timp...nu stiu voi cum va descurcati cu ei dar pe mine ma obosesc tare copilasii. Tot timpul trebuie sa fie cineva cu mana pe ei sau sa se joace cu ei...

Eu am ajutor in fiecare zi cu ei de la 9 dim pana pe la 5 dupamasa, si tot ma simt terminata....

Despre kg acumulate in sarcina (am vazut ca ati vb de asta in cap anterioare) eu am acumulat 22 (de la 45 la 67) dar le-am dat joc in 2 luni...ba mai mult acum am ajuns la 43 de kg si toata lumea ma cearta ca is prea slaba...dar asta e ...

Pupici la toate si scuze ca am scris numai despre mine si nu am raspuns niciuneia, dar nu am prea citit...promit sa fiu mai activa

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Hola iepurasele

Vesti bune! Miercuri am iesit din spital. Desi colu e tot micutz, nu am contractii, tensiunea e buna, m-am super dezumflat (din cauza statului la pat), nu am mai facut tahicardie. Analizele is ok. Dr zice ca acu cat mai rezist rezist..Cat mai mult cu atat mai bine pt Las Puficas!

Am control joia viitoare. Pana atunci nu am voe sa misc din pat, Pufescu imi face totu,imi face papa imi aduce la pat..Eu doar la bae am voie si f putin la calc in fiecare zi (ca nu am laptop din pacate).

sugubina 34+ cu Puficele

Mergi la inceput