Ghiocei de Martie-Aprilie***258***

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Multumesc mult de urari!

Acum ma gandeam ca o casnicie de 10 ani si o iubire de 17 sunt ceva, nu?! Si chiar nu ne-am plictisit unul de celalalt!


M-am hotarat in tainele carei limbi sa-l initiez pe fiu-meu, pe langa cele ale romanei si guliezei: germana! Initial optasem pentru engleza, dar, dupa ce m-am convins ca trebuie doar putina bunavointa, m-am reorientat spre germana.

Iata si de ce:

Limba germana este relativ simpla.O persoana cunoscatoare a limbii latine, si obisnuita cu declinarile, o invata fara mari dificultati.Acest lucru, de altfel, este mentionat de profesorii de germana la inceputul fiecarui ciclu de studii. Se incepe cu studiul unor der, die, das, des, dem, den ,etc. si din nou se reaminteste ca tot restul este de o logica dezarmanta.
Ca sa ilustram ceea ce tocmai am afirmat, sa luam un exemplu practic:
Pentru inceput, cumparati Cartea de Limba Germana: este un volum minunat, cu coperti cartonate, publicat la Dortmund si care povesteste despre obiceiurile hotentotilor (auf Deutsch :Hottentotten). In carte se povesteste cum un fel de canguri mici (Beutelratten) sunt prinsi si inchisi in custi (Koffer), acoperite cu o tesatura (Lattengitter) care sa-i fereasca de ploi. Aceste custi se numesc in germana "custi acoperite cu panza" (Lattengitterkoffer) si atunci cand contin un cangur,ele sunt numite beutelrattenlattengitterkoffer.
Intr-o zi hotentotii au arestat un asasin (Attentater), acuzat ca ar fi omorat o mama (Mutter) hotentota (Hottentottenmutter), avand un fiu cam prostut si balbait (Stottertrottel).
O astfel de femeie se numeste in germana Hottentottenstottertrottelmutter iar asasinul ei este un Hottentottenstottertrottelmutterattentater.
Potera captureaza asasinul si il inchide provizoriu intr-o cusca pentru canguri (Beutelrattenlattengitterkoffer), dar captivul evadeaza. Imediat,toti pleaca in cautarea fugarului,si deodata, un razboinic hotentot se intoarce strigand:
- Am prins asasinul (Attentater)!
- Da? Care? - antreaba seful de trib.
- Pe Beutelrattenlattengitterkotterattentater - raspunde razboinicul.
- Cum adica, asasinul (Attentater) din cusca de canguri acoperita cu panza
(Beutelrattenlattengitterkoffer) ?- intreaba seful hotentotilor.
- Pai,-raspunde bastinasul- pe hottentottenstottertrottelmutterattentater.
(Asasinul mamei hotentote a copilului prostut si balbait).
- A, asa, da! - raspunde seful hotentotilor. Puteai sa zici de la inceput ca l-ai prins pe hottentottenstottertrottelmutterbeutelrattenlattengitterkofferattentater!
Dupa cum vedeti, limba germana este o limba simpla.
Trebuie sa aveti doar un pic de bunavointa...

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Scumpa de Phiphi, a dansat apoi a fugit in pat, i-am dat tzitzi si la 10.30 a adormit!! Mai e copil sa aiba asa "plaje orare"largi pt. somnul de pranz?! Ieri la 18 azi la 10...Dar cred ca are un pic de febra, era cam indispusa, desi a dansat cu spor.
Tufete, ce prosti suntem in fameleonul nostru, aniversarea noastra e in 4 octombrie si noi azi ne-am aminiti! Si cu vreo 2 saptamani in urma avusesem o discutie, ca io i-am zis ca nu-mi amintesc data casatoriei si el s-a bosumflat si atunci am facut o incercare:"in 6?..." si el s-a suparat mai rau, ca "parca as fi fost casatorita de zece ori, de nu tin minte: pa-tru! pa-tru!"
Si a trecut 4 si am uitat:))) (avem tare multe in octombrie: el 22 ani, io 33, Phiphi 18 luni )

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

buna dimineata,

ma dat gata pasticeria de nici nu mai pot gandi rational
spun repede sa nu uit (cu gandul la praji)
La multi ani! saby, anaan, claudela
va doresc sa aveti o zi frumoasa si multi-multi ani la fel



Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, cinci luni si-un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Ana, mai convins....Ma apuc si eu de invata germana...tot un hotertoter o sa fie la gura mea...Cine o vrea sa ma inteleaga sa invete si el...

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gaza22
Denisamada, tablita am luat-o de la Toyplex, a costat aprox 20 Ron, vezi ca au si una mai sofisticata la 65 RON. Eu am vrut una mica si usoara sa o folosim mai ales pe masina
[...]
Anaaan ce Dvd-uri? ati filmat ceva la Sovata? scuze ca ma bag in seama da daca e vorba de filmulete de la Sovata vrem si noi.
[...]
PS: nici eu nu mai am parola de la mail-ul comun, ayla nu mi-a trimis-o asa ca daca va indurati si de mine, pls astept PM.


Merci, tre' sa ne dotam si noi.
Costin a filmat ceva, dar de pe camera kiar ca nu am cum sa descarc acum, ca si cu pozele abia ma descurc cu eee-ul.
Nici eu nu am parola noua (care nici nu mai e kiar ATAT E NOUA) de la contul comun...

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
(avem tare multe in octombrie: el 22 ani, io 33, Phiphi 18 luni )

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata


Foarte tare varstele voastre!!! Flicitari pentru "mozaicul" perfect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

ilinco - La multi ani! si voua dragilor

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, cinci luni si-un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaan
Azi nu va dau cafea, va ofer sampanie - valuri, valuri- si tort - http://www.pasticceriagiuseppina.ro/torturi_aniversare.php ( la alegere, dupa preferinte!) ca azi implinim 10 ani de casnicie!


La multi ani pentru aniversarea unui deceniu de convietuire in cadrul celulei de baza a societatii!
Observi cu ce cuvinte formez propozitii, daaaaaaa??????



La multi ani, Mababei!

La multi ani, Maya!

La multi ani, Saby!

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

anaan - super tare faza cu bunavointa

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, cinci luni si-un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Migubigu, pot sa te adaug si eu la lista de mess?


Si iooooooo!

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput