Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (140)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Hop si eu cu o intrebare:ofc

Ce inseamna pt voi o femeie implinita?


Mami de Ariana
Motto-ul de azi:
" Sinceritatea nu īnseamna a spune tot ce gāndesti, ci a gāndi tot ce spui."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:



Hop si eu inca in viata dupa o saptamana de "mama loca" . Non stop cu am2 pe cap si am mai avut si musafiri vreo 3 zile o vara care a venit la Buc sa-si rezolve cu caminul.
Concluzia: am supravietuit

Am mai citit cand si cand si as fi raspuns pe masura ce citeam la multe chestii dar uite ca am cam uitat ...

Cristi e inebunit sa mearga si daca il tin de manute rade cu toata fata si incepe sa "alerge" spre A.
Au inceput sa se incaiere pe jucarii si mi-e tare mila de el ca isi da seama ca nu poate sa se descurce cu A si incepe sa planga de suparare . Conflicte d-astea nu mai gestionasem pana acum, e palpitant .
Mananca de sparge si tipa daca nu-i bag in gura non stop. Ma opresc la un moment dat cand mi se pare mie ca ar fi suficient ca el ar baga ca spartul. Dimineata manaca fructe, la pranz mancarica ptr toata familia, supa crema de legume cu putina painica si carne/galbenus cu diverse legume. Seara ii dau iaurt/supa crema/legume/fructe coapte cu branzica. Apa bea dupa masa si intre mese din pahar mare. LM suge cam 3-4 mese pe zi si noaptea fara numar ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Hop si eu cu o intrebare:ofc

Ce inseamna pt voi o femeie implinita?


Mami de Ariana
Motto-ul de azi:
" Sinceritatea nu īnseamna a spune tot ce gāndesti, ci a gāndi tot ce spui."



cred ca depinde mult in ce perioada a vietii te afli ...

momentan eu ma declar foarte implinita cu 2 copii sanatosi/frumosi/isteti, cu un sot care ma iubeste/respecta/apreciaza si de ce nu cu o o cariera frumoasa, cladita prin f multa munca dar care mi-a oferit tot timpul satisfactii pe masura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

seara buna,
iertati absenta dar cine a spus ca din cauza bebeilor solicitanti e mai putina activitte pe forum are dreptate...celputin cele doua ore de kineto-fizio imi papa orele de forumeala

am multe de spus...sa vad ce-mi mai amintesc...

mi-a placut mult ce-a povestit simpli cu pufuletii lasati pe jos...ce draguuuutz!

acu ce-ti veni cu femeia implinita?
cre'ca pt fiecare inseamna mai mult sau mai putin altceva...


Tomaca,
multumim de cap nou...la ce te referi cu cosmetizatul capitolului?
ce spuneai acolo de drepturi salariale e valabil si la bugetari?

BF,Lillo,Alexutza,
nici mie nu mi-e dor de serviciu...cu atat mai mult cu cat s-au imputzit rau de tot treburile pe acolo...imi place meseria de mama sau de doctor in dezvoltare infantila si relatii interumane (trebuie sa cititi mailu de la mine ca sa va prindeti) atat timp cat pot sa mai evadez si eu cate o ora doua prin oras sa mai rezolv una alta, imi face bine la moral! si am noroc de sot la cap asta!


Dandana,
nu stiu...ce ma intrebi tu ma intreba si ayanna..
cris d spunea ca nu le mai sterilizeaza ca pe compot
acu om vedea daca tzine..


MP,
ms de link...
vad ca esti cu ochii pe bihor
as fi vrut sa particip si eu dar...poate la anul..


Decenuela,
unde te ascunzi? mai zi-ne de jiji contra
mai ai cozonac?



Asa-mi place cand faceti pe-a ciorile si va laudati puii...vai, va savurez la max...ador cand povestiti cu mandrie de ei!!!


Sh'acuma-i randu' meu, ca n-am facut demult pe-a cioara

bobitza mea nu mai vrea leganata, de-odata adoarme singura, bine...o tin de manutza musai dar important e ca spatele meu nu face degeaba kineto...si ea a inteles mititica si s-a gandit sa-mi faca unbine si sa nu mai stea in brate!
azi pt prima oara era sa adoarma in scaunul de masa dar mi-a fo mila de ea si am dus-o in pat!
e o scumpa!
i-am scos cerealele apr de tot, ii dau numa lapte simplu , mai pun uneori in fructe sau legume, dar in schimb i-am reintrodus masa de naopte si de data asta vreau s-o las sa aleaga singura cand doreste sa o scoata de tot! am zis!
dragostea lu mami!!
asnoapte am luat-o dupa bibe inbrate s-o legan si se intindea ca si cum vroia in pat. am pus-o in pat si a adormit singurica fara sa protesteze deloc. asta vine ca urmare a catorva zile in care am luat-o efectiv lg mine si i-am cantat melodiile ei preferate pana cand a adormit.
acum face nani lg mine


Am gasit si eu in sf iaurt bio...in selgros!
de cand caut!!! gima nu, car4 nu, kaufland nu..nik nu...cand am renuntat am gasit in selgros...de obicei nu merg in selgros ca e f departe dar azi venind de la pensat, imi era in drum si m-a atras ca un magnet, desi ma grabeam am intrat putin...ma chema iaurtul
tot din ala nemtesc cum luati si voi, 2.30 lei..

asa...am vazut ca-s mai dotati la raionul copii decat alte supermarketuri...eram pe fuga dar abia astept sa ma intorc sa studiez toata oferta!

Acestea fiind spuse va doresc o noapte cu cat mai mult somn!


www.arboreleanului.ro/voteaza.php" target="_blank">VOTATI TEIUL LUI EMINESCU (a doua poza din concurs)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

acum din amintiri

simplicity
- e f sanatoasa abordarea ta fata de mancarea lui Ariana .
la noi a facut minuni sa-i dau de la mine din farfurie asa pur si simplu cu mana si sa vada ca eu mananc de acolo, sa bea apa din paharul meu, sa manace din banana mea si asa mai departe. succes daca te hotarasti sa o incerci cum te-a sfatuit dr sa ne spui daca-i place

depresii - cred ca toate experimentam si stari din astea mai mult sau mai putin. eu la A ma gandeam de ce lumea nu vorbeste cu sinceritate de greutatile pe care le intampini psihic atunci cand apare copilul. adica toata lumea care avea copii pastra informatiile astea pretioase pentru el de parca le era rusine sa le impartaseasca, poate se simteau vinovati ca le au, nu stiu ... . ideea e ca in realitatea actuala in care femeia are o viata departe de casa sa te trezesti asa deodata cu responsabilitatea copilului si singura, fara o viata sociala, cu oboseala la maxim si chiar peste limita maxima de multe ori ...

ii spuneam sotului ca sa ai grija de copii mi se pare un servici f f stresant dar cu dezavantajul ca nu iei niciodata pauza sa vii acasa sa te culci (si sa dormi o noapte intreaga, ce e aia pentru multe dintre noi?), fara concedii fara nimic. adica f f greu ...

per ansamblu e cu plus, de asta cred ca suntem toate constiente, dar e grele nu gluma

si da, mie mi se pare poate o buna idee ca daca stai acasa si esti deprimata, dar serviciul te implineste sa merhi la munca. va fi cel mai bine atat pentru tine cat si pentru copil care da sta mai putin cu mama lui dar cu o mama relaxata, motivata, vesela sau de ce nu implinita. parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex


mi-a placut mult ce-a povestit simpli cu pufuletii lasati pe jos...ce draguuuutz!

acu ce-ti veni cu femeia implinita?
cre'ca pt fiecare inseamna mai mult sau mai putin altceva...






]

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

www.arboreleanului.ro/voteaza.php" target="_blank">VOTATI TEIUL LUI EMINESCU (a doua poza din concurs)


Am pus acea intrebare din 2 motive:
1.sa mai diversific meniul discutiilor(sper ca nu am deranjat pe nimeni)
2.si e o curiozitate personala(mereu mi-a placut sa aud mai multe puncte de vedere,de la diferite persoane-si aici mi s-a oferit ocazia)

Pana anul trecut in martie am spus ca viata mea trebuie sa atinga un apogeu profesional la 30 de ani(ma refer la incheierea tuturor studiilor in domeniu...,dar am avut ocazia de a ne intalni cu niste prieteni care se chinuiau sa aiba copil,povestea e lunga....si am decis impreuna(eu si sotul,ofc) ca sa lasam la voia lui Dumnezeu....si in aprilie am ramas insarcinata....dupa ce am nascut viata mea s-a schimbat complet,eu m-am schimbat complet...dorintele profesionale inca le am si inca lucrez la ele...dar nu e usor ca inainte....MA SIMT IMPLINITA PT CA AM PE CINE IUBI....IAR DE AICI IMI VINE PUTEREA DE A LUPTA PT CELELALTE LUCRURI CARE O SA IMI SUPLIMENTEZE FERICIREA....



Mami de Ariana
Motto-ul de azi:
" Sinceritatea nu īnseamna a spune tot ce gāndesti, ci a gāndi tot ce spui."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex
.



Asa-mi place cand faceti pe-a ciorile si va laudati puii...vai, va savurez la max...ador cand povestiti cu mandrie de ei!!!


Sh'acuma-i randu' meu, ca n-am facut demult pe-a cioara

bobitza mea nu mai vrea leganata, de-odata adoarme singura, bine...o tin de manutza musai dar important e ca spatele meu nu face degeaba kineto...si ea a inteles mititica si s-a gandit sa-mi faca unbine si sa nu mai stea in brate!
azi pt prima oara era sa adoarma in scaunul de masa dar mi-a fo mila de ea si am dus-o in pat!
e o scumpa!
i-am scos cerealele apr de tot, ii dau numa lapte simplu , mai pun uneori in fructe sau legume, dar in schimb i-am reintrodus masa de naopte si de data asta vreau s-o las sa aleaga singura cand doreste sa o scoata de tot! am zis!
dragostea lu mami!!
asnoapte am luat-o dupa bibe inbrate s-o legan si se intindea ca si cum vroia in pat. am pus-o in pat si a adormit singurica fara sa protesteze deloc. asta vine ca urmare a catorva zile in care am luat-o efectiv lg mine si i-am cantat melodiile ei preferate pana cand a adormit.
acum face nani lg mine


Am gasit si eu in sf iaurt bio...in selgros!
de cand caut!!! gima nu, car4 nu, kaufland nu..nik nu...cand am renuntat am gasit in selgros...de obicei nu merg in selgros ca e f departe dar azi venind de la pensat, imi era in drum si m-a atras ca un magnet, desi ma grabeam am intrat putin...ma chema iaurtul
tot din ala nemtesc cum luati si voi, 2.30 lei..

asa...am vazut ca-s mai dotati la raionul copii decat alte supermarketuri...eram pe fuga dar abia astept sa ma intorc sa studiez toata oferta!

Acestea fiind spuse va doresc o noapte cu cat mai mult somn!

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

www.arboreleanului.ro/voteaza.php" target="_blank">VOTATI TEIUL LUI EMINESCU (a doua poza din concurs)
Felicitari ca iti adoarme singura....de pe acum iti arata ca te iubeste si respecta


Mami de Ariana
Motto-ul de azi:
" Sinceritatea nu īnseamna a spune tot ce gāndesti, ci a gāndi tot ce spui."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Xela f frumos si adevarat ai vorbit tu acolo despre "depresii". Si Yannis e la fel cu mersul, toata ziua cum vine cineva langa el ne cauta de maini sa se ridice si sa mergem la plimbare

Citat:
citat din mesajul lui lorex


acu ce-ti veni cu femeia implinita?
cre'ca pt fiecare inseamna mai mult sau mai putin altceva...


_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

www.arboreleanului.ro/voteaza.php" target="_blank">VOTATI TEIUL LUI EMINESCU (a doua poza din concurs)


subscriu si mai adaug cativa de ....

asta depinde de la om la om, de la fiecare sistem de valori la altul, pentru cineva o femeie implinita e cea care e implinita pe plan familial (sotie, mama), alta femeie se poate considera implinita numa prin cariera, alta pus si simplu punandu-si silicoane/implanturi ceva, alta numa facand trotuarul....s.a.m.d o gama veriata...se merge , ca in toate lucrurile pe lumea asta, pana la extrem: cele care nu se simt implinite decat daca-si iau viata... so....

Editez ca sa nu ma intelegi gresit, nu ma iau de tine ca de ce ai pus intrebarea ci pur si simplu iti spuneam parerea mea despre subiectul asta. Personal ...eu sunt cu distorsionatul realitatii pentru a mentine un optimum motivational , adica nu-mi fixez tinte de neatins care sa ma frustreze, ma mentin flexibila, de ce sa-mi bag in cap ca o femeie implinita e numa' aia care face cariera? daca nu o sa reusesc? sau daca viata ma aduce intr-un punct cum e acum (si cum cred ca spui si tu) in care pur si simplu se schimba totul si intervin alte prioritati? o sa ma agat de idealul pe care mi l-am propus? de ambitia de a avea cariera? Eu consider ca ideal e cate putin din toate, e exclus sa excelezi din toate si mi se pare ca te limitezi (in sensul ca te privezi de bucurii diverse) sa te focusezi excesiv pe una.
consider ca e ok sa ai si o cariera in care sa-ti fi dat interesul si sa fi facut cat ai putut mai bine (inteleg prin cariera si scoala/educatia aferenta in spate) sa ai si o familie frumoasa si armonioasa, sa fi avut candva in viata si lucruri frumoase de trecut la capitolul "aventuri" fie ele aventuri de o noapte, sarit cu parasuta, fugit de acasa etc fiecare dupa stil si plac ....so de toate. Sau mai bine (si mai pe scurt) zis eu intotdeauna am admirat la o femeie puterea de a jongla pe toate, de a le tine pe toate in echilibru. De fapt e si vorba aia din batrani nu o mai stiu exact dar era ceva cu sotia perfecta cu doamna in societate , curva in pat, mai adaugam si succes in cariera si mama perfecta si gata.

Doamne cat m-am intiiiiiins! scuze !

de Yannis


AMR ... da nu le mai pun ca cica nu se vad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui xela_07

acum din amintiri



[b]depresii
- cred ca toate experimentam si stari din astea mai mult sau mai putin. eu la A ma gandeam de ce lumea nu vorbeste cu sinceritate de greutatile pe care le intampini psihic atunci cand apare copilul. adica toata lumea care avea copii pastra informatiile astea pretioase pentru el de parca le era rusine sa le impartaseasca, poate se simteau vinovati ca le au, nu stiu ... . ideea e ca in realitatea actuala in care femeia are o viata departe de casa sa te trezesti asa deodata cu responsabilitatea copilului si singura, fara o viata sociala, cu oboseala la maxim si chiar peste limita maxima de multe ori ...

ii spuneam sotului ca sa ai grija de copii mi se pare un servici f f stresant dar cu dezavantajul ca nu iei niciodata pauza sa vii acasa sa te culci (si sa dormi o noapte intreaga, ce e aia pentru multe dintre noi?), fara concedii fara nimic. adica f f greu ...

per ansamblu e cu plus, de asta cred ca suntem toate constiente, dar e grele nu gluma

si da, mie mi se pare poate o buna idee ca daca stai acasa si esti deprimata, dar serviciul te implineste sa merhi la munca. va fi cel mai bine atat pentru tine cat si pentru copil care da sta mai putin cu mama lui dar cu o mama relaxata, motivata, vesela sau de ce nu implinita. parerea mea


Sunt de acord cu tine,din punctul meu de vedere ai pus punctul pe i....



Mami de Ariana
Motto-ul de azi:
" Sinceritatea nu īnseamna a spune tot ce gāndesti, ci a gāndi tot ce spui."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Si mai vroiam sa va zic ca Yannis sta pe jos pe parchet pe un covor de genul asta: http://www.amazon.co.uk/gp/product/images/B003ZE1I5O/ref=dp_image_0?ie=UTF8&n=59624031&s=baby (il cumparasem eu mai demult cadou maica-mii in ideea ca il pune in baie si fiind baie mica comunista am luat puzzle sa incapa pe langa wc, chiuveta etc).
Pentru ca ii place f mult si se joaca cu el, ii scoate piesele, le rontzaie le suceste, le invarteste etc i-am mai luat azi unul de aici: http://www.okazii.ro/catalog/43998519/covor-puzzle-cu-cifre-si-litere-NOU.html

de Yannis


AMR ... da nu le mai pun ca cica nu se vad

Mergi la inceput