Primul an de scoala 2010-2011- clasa I (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinamh


caietele pot fi la doamna. si la noi le-a mai oprit, pe-ale tuturor.





Daaaaa..... sau caietele pot fi la colegul de banca....am cautat caietul de matematica pe care avea si tema de facut de am capiat, tot weekend-ul, si l-am gasit azi dimineata la colegul de banca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

O saptamana cat mai usoara piticilor nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Citat:
citat din mesajul lui cristinamh
caietele pot fi la doamna. si la noi le-a mai oprit, pe-ale tuturor.

Daaaaa..... sau caietele pot fi la colegul de banca....am cautat caietul de matematica pe care avea si tema de facut de am capiat, tot weekend-ul, si l-am gasit azi dimineata la colegul de banca.


macar noi nu avem coleg de banca ...
azi a dat pe la scoala, sa duc proiectul de la ecologie... si am reusit sa vorbesc un pic cu doamna singurica.
mi+am tot dat silinta de la inceputul anului, sa nu intreb de copil, sa o las sa-si faca o parere. ei bine, e cuminte, e atent, dar si+a pastrat "bunul obicei" de la gradi, de a lasa urechile in clasa si imaginatia sa zburde pe geam. visator cu ochii pe pereti, dar nu e surd, aude ce se vorbeste in clasa...

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Buna dimineata.
Eu abia azi am vazut subiectul de clasa I asa ca ma bag si eu. Mai aveti banci libere? nu am citit din urma decat un pic.
Zic pe unde stiu: la noi caietul tip I l-a oprit doamna de tot, le-a zis ca vor lucra numai pe cele speciale o vreme. Nu am intels de ce, Maria zicea cum ca vor scrie pe ele abia cand incep literele, ca ii e greu doamnei sa tot inceapa primele randuri. Acum nu stiu daca asa e, motivatia mi se pare cam jenanta... sper sa o fi inventat-o fiica-mea.
Pachetelul ei contine constant sandwich si o felie de chec pe care o mananca cu laptele (pe care acasa nu-l vede in ochi, dar la scoala il bea, ca beau si copiii). Si apoi mananca la semi-internat, si apoi mai are pufarine sau cereale Cheerios pe care le rontaie cu placere cu colegii ei de semi-internat.
Pana acum a facut constiicios lectiile cu doamna de la internat, noi maxim ii mai dam suplimentar in weekend, dar nu mult, doar sa vad cum tine stiloul, sau caietul, ca are tendinta sa isi usureze existenta invartind pozitia caietului sa ii fie usor la liniute sau la egaluri.
Si marchez si eu astazi ca am uitat sa ii dau penarul... nici nu vreau sa ma gandesc ce morala imi iau diseara de la ea.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eleni
Si marchez si eu astazi ca am uitat sa ii dau penarul... nici nu vreau sa ma gandesc ce morala imi iau diseara de la ea.


cred ca nu capra cu trei ieyi ar trebui sa fie la inceputul abecedarului, ci iedul cu trei capre... poate se prinde ceva de ei

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Am si eu o problema, voi le-ati luat/dat telefoane mobile copiilor?

Nu m-am gandit niciodata ca ar trebui sa-i iau de la varsta asta, dar joi ne-am confruntat cu o situatie destul de urata. Fie ca fata n-a fost atenta cand i-a anuntat la scoala, fie i-a anuntat fix in ziua cand ea a lipsit, fie invatatoarea n-a considerat necesar sa anunte copii sau pe fiecare parinte in parte, cert e ca joi au terminat scoala cu 2 ore mai devreme, pentru ca se mergea intr-o minitabara organizata (despre care stiam ca are loc, ne anuntase la sedinta cu parintii perioada, dar nu stiam cand si cum se pleaca, pentru ca noi n-am lasat-o).
Evident, noi habar n-aveam, iar fie-mea a stat saraca o ora prin curtea scolii sa astepte sa venim s-o luam (ea si inca o colega de clasa), ba ar fi stat chiar 2 daca n-ar fi avut o alta mamica initiativa sa mearga la secretariat sa ceara numarul nostru de telefon si sa ne anunte ca fata sta singura pe-acolo !

cum sa evit pe viitor situatii de genul asta? barbata-meu venise cu ideea sa-i dam un carnetel la ea in care doamna sa-i noteze tot ce ar trebui ea sa ne anunte, ca sa evitam "pierderea informatiilor". iar noi sa semnam seara ca am citit si a doua zi sa verifice daca are sau nu semnatura noastra. Eu dimineata n-am timp sa stau la discutii cu invatatoarea, tre sa fug la munca, iar la pranz barbata-meu nu o prinde decat foarte rar. Ideea mi se pare buna, dar e destul de greoi sistemul, telefonul mobil ar fi o solutie rapida pentru situatii de genul asta, dar cred ca e prea mica pentru asa ceva!

Voi cum "comunicati" cu ei?

Mickyyy si cele 3 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005) Eliza Gabriela (28.11.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

.......facem cinste cu un suc...si ce mai doriti dvs

Azi am luat FB.....primul FB la matematica impreuna cu laudele de rigoare

Maine este sedinta cu parintii la ora 18....a doua sedinta....oare de ce?

Am comandat si eu culegerea de pe net sa mai facem in wek.



www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee92d9ae480526e99ab42" target="_blank">Just.........Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ef888e7929a80b5f8dae3" target="_blank"> Moeciu 2006


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Baiatul meu a inceput liniutele si punctuletele si sunt urateeeeee Cred ca ii voi mai lua un set de caiete si-l pun sa lucreze suplimentar... Ma gandeam eu ca nu va avea un caiet perfect dar nici chiar asa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Baiatul meu a inceput liniutele si punctuletele si sunt urateeeeee Cred ca ii voi mai lua un set de caiete si-l pun sa lucreze suplimentar... Ma gandeam eu ca nu va avea un caiet perfect dar nici chiar asa....


vrei sa fac o poza caietului nostru, sa nu te mai simti singura?
doamna zice ca sunt sperante ca la litere sa se indrepte... sa nu disperam. plus ca poti sa dai in extrema cealalta cu liniutele...

ce-mi place e ca azi am avut si eu timp sa stau cu doamna de vorba, si mi-a cam spus despre andrei cam ce stiam si eu la capitolul "de rezolvat". e deci atenta la copii...

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Mickyyy

Noi suntem in clasa a II-a.
Din primele saptamani, din lipsa de comunicare coerenta cu doamna prin intermediul copiilor, cat si datorita faptului ca era greu sa ne scrie la toti in carnetele, o mamica un pic mai priceputa, ne-a facut un grup pe yahoo la care am aderat toti parintii (care nu are net acasa sigur are la serviciu) si ne-am inregistrat toti.

Asa ca toate anunturile care privesc activitatile de la scoala sa posteaza pe grup.

Mai nou, la sedinta de anul asta s-au propus doua variante de execursii: una de o zi numai cu copii, iar cealalta de 3 zile la care sa participe si parintii. Pentru a se lua o hotarare coerenta avem posibilitatea sa votam pe grup varianta pe care o agreem.

Este o solutie foarte buna la problemele de comunicare si nu mai innebunim copii cu "ce-a zis doamna de excursie, de sedinta, de manuale, etc.".

Noi inca avem probleme cu tema pentru acasa, asa ca uneori ne trezim ca scriem mai mult decat trebuie de teama ca am putea merge la scoala cu temele nefacute... de aceea uneori ma bantuie ideea sa o rog pe doamna sa ne scrie temele pe net, norocul meu ca imi revin repede si redevin rationala.



Mergi la inceput