Primul an de scoala 2010-2011- clasa I (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Cristina, bine ca se dezbraca al meu ar incepe sa se joace asa imbracat cum este (si bineinteles fara sa se spele pe maini), noroc ca sta bona de el si-l "dirijeaza".

Si noi avem azi "abilitati practice", noroc ca am aflat ieri dimineata de la o mamica ce le trebuie.... carton colorat, plastelina, foarfeca, lipici, frunze uscate. Am fugit ieri la librarie si i-am luat carton colorat (format A4) si plastelina, restul le aveam deja.

Cornul il aduce acasa, laptele uneori da, alteori nu. Mi-a zis ca laptele de ieri era stricat... si l-a aruncat :)

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

http://www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?albumId=427740888&ownerId=68974299&photoId=5268930444

........si avem 2 poze din prima zi......observati emotiile, si mai ales cheful de scoala

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee92d9ae480526e99ab42" target="_blank">Just.........Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ef888e7929a80b5f8dae3" target="_blank"> Moeciu 2006


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Ieri am uitat sa ii dau caietul si manualul de la Cunoasterea Mediului... Mama ce tragedie... Adevarul e ca nu stiu cum mi-a scapat.

Eu nu ii dau decat fructe la pachet. Pur si simplu in timpul diminetii ii trebuie energie si o ia din fructe asa ca asta ii dau.... Cristina, mi-a placut faza cu Andrei... super. Cu laptele si cornul nu stiu cum va fi, deocamdata nu a ajuns la scoala, vom vedea....

Si noi bifam ca cel mai important aspect al vietii de scolar JOACA de DUPA scoala... dar asta vine dupa ce se spala, schimba, mananca si negociaza cu bunica si cu mine ce are de facut.. Ce daca discutam in fiecare seara programul pe a doua zi tot mai are ceva de negociat...
Cum se apropie si inceputul cursului de engleza i-am dat si lista de cuvinte sa o citeasac si cateva cartulii sa le citeasca... Ti-ai gasit. "Si eu cum mai profit ca nu am lectii? Nu fac nimic pana nu imi da teacher." Asa ca il las in pace pana i-o dat teacher cate 30 de cuvinte pe saptamana... si daca o mai avea si teme acasa... vedem noi atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

ah, din nou is eu aia mai permisiva.

deci:
- eu ii fac ghozdanul :D
- el isi face singur lectiile, dupa ce ii amintesc eu "mami, adu-mi tu aminte de am de facut, stii ca eu sint uituc"
- daca greseste, vin si il ajut sa repare - am gasit un superpix cu gel si cu radiera, nici nu se observa daca stergi!!
- tema o tine el minte, nu intreb pe nimeni, am zis ca daca uita vreodata n-o sa fie tragic, macar asa o sa stie ca tb sa fie atent.

iar doamna invatatoare e f dragutza, baga FB la greu, desi liniile mai sint si strimbe si depasite. si mai are si grija sa nu le dea teme pt. weekend.

primeste la el actimel 1-2 zilnic. si atit, dimineata se trezeste la 6.30-7 si are timp sa manince o omleta, paste cu brinza sau o minipizza de casa si traditionala cana cu lapte, cacao si miere. noi nu mincam mezeluri absolut deloc, croisante la fel, maxim ceva biscuiti digestivi mai primeste.

"sahul e prea creieros, mai bine jucam table" - M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

noi nu mancam acasa... il trezesc la 7 si la 7:30 iese pe usa.

Ii dau 2-3 sandwichuri cu ce am prin casa... in general telemea (asta ii place cel mai mult), uneori sunca de Praga sau salam de Sibiu.
Chiar nu am alte idei. Cu frunctele am mari probleme cu el, daca s-ar putea fara ele ar fi cel mai fericit
Prefer sa i le dau dupa-amiaza, macar stau langa el si vad ca le mananca.

La noi nu am auzit inca sa se acorde calificative... si au trecut "deja" doua saptamani.

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Ati mai vazut de curand pe undeva camasi albe pentru fetite?

Vrem ceva din bumbac 100%, de preferinta ceva ce nu trebuie calcat.

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Deja avem prima problema: nu gasim caietul special de scriere
Azi n-a avut scriere asa ca ieri am ignorat aspectul. Azi cand le-am pus pe toate pe raft, ia caietul de unde nu-i. Ea nu stie unde este.
Am sunat o mamica a unui coleg de clasa..a descoperit ca nici baietelul ei n-are caietul de scriere. Cand l-a intrebat unde-i...habar n-are nici el S-au evaporat caietele.
I-am trimis mail Doamnei sa ne lamureasca eventual daca suntem cu capul in nori sa ne zica ce sa facem sa il inlocuim

sunnyday07 care sa nu se calce??? Vreau si eu!! Deci sunt cu ochii pe voi

Daca la pachetel i-as da fructe...stiu eu cam cum le-ar manca Eu oricum am convingerea sca nu mananca mai nimic. I-am pus intr-o zi o banana si s-a intors cu ea storcita pentru ca si-a pus cartile peste. Ce conteaza ca buzunarul de pachetel e separat??? Daca asa i-a venit ei??!!!
Eu raman totusi optimista ca o sa fie bine.

Avem in we de scris liniute la greu. Pe caietul de tip I ca pe caietul de scriere nu se stie.
La matematica are vreo 5 probleme de-alea cu "marcheaza cu X..." sau "deseneaza...".

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Noi avem vreo cateva camasute luate asta-vara de la Zara, sunt dintr-un fel de panza topita cu ceva broderie (cele cu maneca scurta) si cu un fel de "danteluta" pe la mijlocul manecii cele cu maneca lunga.

Le spal, le scutur de 2 ori, le pun pe umeras, se usuca si-s gata!

Dar n-avem suficiente.

La Zara au acum camasi cu maneca lunga cam din acelasi material dar toate sunt gen tunica (faca guleras si as vrea cu) si mai costa si 110 lei bucata.

O sa mai caut si weekendul asta sa vad ce gasesc. si ne mai trebuie si o pereche de panntofi asa ca avem weekend de shopping.


Fata mea a mancat in primele zile de scoala fructe la pachetel, dar apoi i-a vazut pe ceilalti copii cu sendvis si acum vrea si ea si nici sa nu mai auda de fructe ....

Care-s problemele "marcheaza cu X" ? Noi la mate avem de facut doar liniute ....(cumva cele cu mare-mic, interior -exterior?)

Si noua ne-au disparut caietele de mate si tip 1 - le-a strans doamna invatatoare in dulapul ei (n-am aflat de ce inca).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Citat:

Care-s problemele "marcheaza cu X" ? Noi la mate avem de facut doar liniute ....(cumva cele cu mare-mic, interior -exterior?)



Ei lucreaza la mate dupa www.buybooks.ro/matematica-clasa-i-competente-si.html" target="_blank">cartea asta. Ii spun culegere. Si intr-adevar, alea cu "Marcheaza cu X..." sunt de genul mic-mare, inalt-scund, mult-putin...

Azi am dat gata tema pentru saptamana viitoare. Au avut la scriere o pagina de linie lunga (de la linie punctata pana la linia continua) si vreo 5 probleme din culegere. De data asta au fost ceva de genul floarea rosie are mai multe petale decat floarea galbena dar mai putine decat cea portocalie. Colorati florile corespunzator

Maine avem zi libera de teme



Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

lili, am si eu culegerea, desi nu de la scoala.
daca tot o aveti, aruncati un ochi si aici
http://www.concursurilecomper.ro/

vrea sa fie un fel de kangur, dar nu trb sa mai platesti nimic daca ai cartea. inca nu m-am prins exact cand si cum sunt testele, dar mai casc ochii.

caietele pot fi la doamna. si la noi le-a mai oprit, pe-ale tuturor.

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii

Mergi la inceput