Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

NIBI_NIKI - Felicitari pentru botez!
Acuma, ca a plans fetica, asta a fost. Poate nu i-a placut mult in multime sau era obosita.
Sa pui poze, sa te vad in rochita aia vaporoasa! Sigur ai fost frumoasa atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

BUMBITZO - Pune de-acuma poze numai cu fii-ta, iar tu vaiete ca esti grasa, da?
Uite, la ea ce picioare are si cum arata!
Chiar vreti sa ma intristez de tot astazi, bag de seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Cristina si la noi e soare , dar m bate vāntul..
Vom merge cu masina insa nu stiu cum o fi vremea la Harsova.
De mers tb sa mergem ca m tb sa i_au cate ceva de la farmacie.
Mersi de rasp.

Si tu arati bine, eu ce sa m zic daca voi sunteti grase?

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Am uitat sa va zic ca, e vreun virus in aer, pt ca multe pers au racit ..
Si m vroiam sa va zic ca , Justina de ce a racit daca a fost vaccinata?
Vaccinul n-ar tb sa o protejeze?
De aici deduc ca nu sunt bune si ne obliga sa le facem.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

IOANACT -te-am auzit de multe ori dind vina pe curent sau aer rece afara. E cazul sa retii ca bolile - raceli sau cum vrei tu sa le zici - nu se fac de la curent ci de la virusi si microbi. Durerea in git nu e de la aer rece ci de la o afectiune - amigdalita, laringita sau faringita.
Mai ales daca ai copii mici, te tratezi imediat, ca virusii sau microbii ce sint ei ajung imediat de la tine la copil. Daca ai secretii galbene sau verzi in nas si/sau git e bine sa bagi urgent antibiotic, pe gura sau local, ca e infectie bacteriana sigur.
Te tratezi alopat sau homeopat, cum crezi tu, dar imedit si serios.
Nu mai sintem insarcinate, asa ca asta cu ceaiul o lasam pt babe de acum - e un remediu prea lent si noi nu ne permitem sa fim bolnave linga pui.

Iata, eu am avut bronsita nasoala si am dat-o si puiului. M-am tratat insa imediat ce am stiut de ea, pur si simplu nu a mers primul tratament, dar macar nu ma simt vinovata ca am stat cu virusii in mine asteptind sa treaca de la sine si nu am facut nimic sa-i indepartez de casa noastra :(
Sint f suparata ca am ajuns la aerosoli si antibiotic cu un copil de 6 luni, si alaptat si ingrijit. Dar macar stiu ca am facut tot ce mi-a stat in putere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Vladimirescu eu n-am dat niciodata vina pe curent sau aer rece..stiu ca e vb de virus.
Am baut ceai pt ca n-am altceva nimic decat strepsils pt gat.
Voi lua de la farmacie tot ce-mi tb pt mine si pt fete, numai ca aici n-avem farmacie.
Astept sa se trezeasca Ioana si mergem.

Aa ca am zis c-am fost imbracata subtire si ca imi era rece, dar stiu ca e vb de virus , dar zic , conteaza si cum te imbraci.. eu una eram subtire imbracata si era 21 seara. La ora aia e rece afara.
Su culmea cred ca am luat de la ele.
Ieri n-aveam nimic... Intai Ioana apoi i-a dat si Justinei si-apoi mie.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteropipan spune:

buna fetelor!!!!

eu sunt tare fericita.....azi ne-am impartasit ingerasul pt prima data
a fost asa cuminte iubita mea...a deschis imediat gurita si a luat super bine din lingurita
acum e calare pe mine si bolboroseste pe limba ei, imi da directive ce sa scriu si cand gresesc isi baga ea degetelele


fetele care ne-au facut atatea complimente frumoase despre botez si micuta mea printesa...VA MULTUMESC DIN SUFLET si imi cer scuze ca nu am reusit sa va multumesc la fiecare in parte:(((
sper sa am timp zilele astea , sa reiau capitolele si sa va pot scrie.
oricum MULTUMESC MULT DE TOT


MIRIA fata, am reusit sa trag cu ochiul la pozele voastre de la botez.....mi-au placut ffff mult iar tu esti o adevarata doamna care arata ffff bine....eu sunt confuza acum....ca miria asta care scrie pe forum cica e GRASA RAU , bine ca miria din pozele de la botez arata COOLLL BETONNNN
pupici lui fiitu ala frumos foc foc foc si lui Dami insanatosire grabnica


inchei aici pt ca ii e foame piticei si mergem sa facem piureul de fructe....
va pupicimmmm

CEA MAI FERICITA MAMICA DE PRINTESA DULCE, ASTEROPI IOANNA
8 MARTIE 2010 a venit pe lume minunea mea!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

ioanact am uitat sa precizez: vaccinurile sint pt anumite boli, nu pt toate. Pina acum am facut vaccinurile pt hepatita B (deci la hepatitele A si C ramin vulnerabili copiii), pt TBC, pt tuse convulsiva etc. Pt 1000 de alte boli nu sint vaccinati copii. Cea mai buna masura de protectie e sa nu expui copilul mic virusilor, atit cit ne sta in putere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui vladimirescu

ioanact am uitat sa precizez: vaccinurile sint pt anumite boli, nu pt toate. Pina acum am facut vaccinurile pt hepatita B (deci la hepatitele A si C ramin vulnerabili copiii), pt TBC, pt tuse convulsiva etc. Pt 1000 de alte boli nu sint vaccinati copii. Cea mai buna masura de protectie e sa nu expui copilul mic virusilor, atit cit ne sta in putere.

mami de iepuras Tudor Florian (13.03.2010) si iepuroi Vladimir (19.05.2005)

Am inteles!
Dar sunt unele pers care sunt vaccinate si tot se imbolnavesc de tbc, hepatite...
Deci , pt ce facem vaccinul?


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

IOANACT - Vaccinul facut este pentru tulpinile unor boli contagioase, nu se formeaza anticorpi pentru viroze.
Se poate "raci", de la curent, asa cum poti face otite sau conjunctivite sau nevralgi de la curent, dar manifestarea este locala. Deasemenea, o simpla raceala poate trece rapid in viroza, care netratata corespunzator sau repetandu-se la un interval scurt de timp se complica in faringite, laringite, bronsite, pneumonii...

Se poate ajunge sa te imbolnavesti de TBC pentru ca vaccinul BCG are o eficacitate controversata. Mai bine spus este partial eficient nu 100%, inca se mai lucreaza la un vaccin pe viata contra TBC-ului. Pentru sporirea eficientei se mai face un rapel la scoala, cred ca printr-a 8-a.

Oricum, riscul la care expui copilul este mult mai mic in cazul in care l-ai facut, decat daca il lasi nevaccinat. Pentru un bebe sau un copilasi micut sa faca TBC sau mai rau meningita TBC e cumplit si cu repercursiuni pe viata.
Hepatitele sunt de mai multe feluri. Bebeii fac vaccinul contra hepatitei B. Hepatita A (boala mainilor murdare) are vaccin separat, dar optional, iar pentru hepatita C, inca n-a aparut vaccin.

Si inca ceva, copiii dezvolta tulpini de virusi mult mai puternici si mai rai, decat adultii datorita sistemului imunitar inca neformat suficient.

Mergi la inceput