Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (132)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

DECENUELA, din cate am pricipit eu fructele "vii" si acide nu se amesteca cu nik. eu pun in iaurt sau pe paine sau io mai stiu unde fructe "moarte", gen fierte/gem/magiun sau neacide, gen banana sau avocado (altele nu stiu...). cred ca e cam ca la rosie: cruda nu e ok deloc la bb, dar fara seminte si gatita, mere in mancare. isi schimba proprietatile si fructele. nu pot sa zic asa cu sursa, ca nu-s "ieccsperta", dar asa mi-a iesit mie la socoteala si la...propria digestie, ca stomacul meu e f bun de cobai: fructele crude amestecate cu orice ma omara, cele uscate (din musli) merg cu iaurt, gemurile si restul merg....pe kur, ca-s dulci. ma abtzin sa zic de socrii tai, dar eu nu l-as trimite pe jiji in vacantza acolo decat inainte de armata, sa se obisnuiasca. pupix si hai acasa

Cris, mami de Ema, my lucky 13 si Ana



Spuneai ca vrei sa-i dai magiun de topoloveni....ai incercat? Parca i-as da si eu amestecat cu iaurt.
De iaurtelele bio cu fructe ce ziceti...sunt bune au ba?


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

DECE, inca una si ma duc: de cereale; cica omu' papa d-astea cu faina doar de vreo 10 mii de ani, unii zic ca de aici alergiile, ca nu avem enzimele sa le digeram cum trebe. acu', o cred ca in 10 mii de ani am avut timp sa ne obisnuim si cu ele, si cu pietre, daca asa a fost cazul. altii zic ca sunt ff importante pt dezvoltare si digestie/fibre, etc. ca sa fiu la mijloc, ocazional si divers (nu numai paine/grau), merg, iar despre "de care", cine are cumparate speciale, de bb (ca mine) sa le termine pana spre 9 luni (chiar daca-s super procesate, macar speram ca sunt "de calitate", deh, pt bebi), cine nu, orez/grau/gris/malai, etc, clasice. parerea mea, ofc. cine cum doreste, de fapt

Cris, mami de Ema, my lucky 13 si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

DECENUELA, din cate am pricipit eu fructele "vii" si acide nu se amesteca cu nik. eu pun in iaurt sau pe paine sau io mai stiu unde fructe "moarte", gen fierte/gem/magiun sau neacide, gen banana sau avocado (altele nu stiu...). cred ca e cam ca la rosie: cruda nu e ok deloc la bb, dar fara seminte si gatita, mere in mancare. isi schimba proprietatile si fructele. nu pot sa zic asa cu sursa, ca nu-s "ieccsperta", dar asa mi-a iesit mie la socoteala si la...propria digestie, ca stomacul meu e f bun de cobai: fructele crude amestecate cu orice ma omara, cele uscate (din musli) merg cu iaurt, gemurile si restul merg....pe kur, ca-s dulci. ma abtzin sa zic de socrii tai, dar eu nu l-as trimite pe jiji in vacantza acolo decat inainte de armata, sa se obisnuiasca. pupix si hai acasa

Cris, mami de Ema, my lucky 13 si Ana



Spuneai ca vrei sa-i dai magiun de topoloveni....ai incercat? Parca i-as da si eu amestecat cu iaurt.
De iaurtelele bio cu fructe ce ziceti...sunt bune au ba?


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg


da, dar nu semnificativ, a papat din lingurita mea, gol. o sa ii pun in iaurt. ziceai ca si-a bagat nasu' in pamers:)

iaurturile cu fructe, ca si biscuitzii de bebei, au un mare minus, dupa mine: zahar, mult zahar.

eu prefer sa fac gem fara zahar/piureu de fructe pe loc, fiert 20-30'azi, dat timp de 1 saptamana (tzine la frigi). am facut de pere, magiun de prune, merge si de mere (au nemtzii si austriecii , se gaseste si la DM, piureu bio de la Alnatura, din mere si mango. nu la raionul de bebei, unde e f scump, ci la produse ALlnatura, borcan normal, de papa toata familia din el; fara zahar, fara nik; am luat noi din DM si i-am dat o data pe post de fructe la ora 10, ca nu aveam proaspete....a fost yummy, ne-am batut toti 4 pe borcan)

Cris, mami de Ema, my lucky 13 si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

Salutari fetele.
Am niste mesaje de adus din capitolul trecut.
Le-am scris dupa ce ati trecut la capitol nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Am si eu o problema! , de fapt 2

In Grecia ii dadeam la gustarea de dupa-amiaza un iaurt intreg (150ml) pe care il manca cu mare placere, de la Delta au niste iaurturi in supermarket ptr bebe de peste 6 luni dementiale! Dementiale! cu cereale, cu biscuiti, cu mar si banana, cu piersica si mai nu stu ce. Ii variam, zilnic ii dadeam alt fel de iaurt, f bun, delicios, dulce, potrivit de gras, f bun! si i-a si priit, se satura bine cu iaurtul ala. Aici nu stiu ce sa ii dau. am inlocuit masa respectiva cu lapte cu cereale si la masa de seara primeste lapte simplu....
Deci ce iaurt? Am citit la Miremia, zicea ceva de iaurt bio, eu am cautat in Gima, in Mega, nu sunt simple sunt cu diverse fructe si contin zahar nerafinat e ok?

Si problema nr 2, de cand ne-am intors e f agitat! F agitat nu ma mai inteleg cu el si marait si agitat...acolo era simplu 90% din timpul cat era treaz eram afara si se uita la oameni, maisini , copaci, frunzele care fosneau, apa, valurile, iar oameni, peisaje etc, baie in mare jucat pe plaja, rostogolit pe nisip...
Aici e adevarat primele 3 zile nu l-am scos din casa ca nu aveam timp. Aveam f multa treaba de facut...era un cerc vicios: eu ziceam ca termin treaba si daca mai am timp il scot, el era neastamparat si normal nu puteam termina treaba tot avand grija de el si uite asa nu mai ajungeam afara. Apoi am iesit la vaccin, a facut febra mare iar nu l-am scos... sa fie numa de asta? ieri l-am scos afara si ainceput sa planga in carucior ceea ce nu s-a mai intamplat niciodata, mereu era fericit afara...

Plus ca a inceput sa se scoale noaptea , ok ii dau biberon si se culca la loc, dar de ce se scoala??? el a dormit mereu TOATA NOAPTEA si asta de la 2 luni jumate, acum de ce se scoala in FIECARE noapte?

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)


Welcome to the club !!

De cand am plecat in vacantza asa o tinem si noi. Si tot asa nu ne m-ai trezeam noaptea de la 2.5 luni! Se trezeste si ii dam ceai nu lapte. Tot sper ca se va regla dupa 2 saptamani de vacanta, dar mai trebuie sa treaca timp. Nu stiu care este cauza. Ca l-am plimbat 2 saptamani, ca s-a racit vremea.... nu stiu. Dar si in carutz mai protesteaza. S-a mai greglat cu baia, adica nu mai urla, el care era ok la baie .

Noi ii dam iaurt (am inceput iar acum 1 sapt dupa pauza spuspect alergie la proteina lapte vaca) de la tnuva. Simplu cu 3% grasime. Ni s-a mai recomandat de la natura, campina si humana. Dar eu am incredere in tnuva.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan


si noi am avut problema asta cu trezitul dar dupa 2 nopti de nesomn pt mine si fara mancare pt el azi noapte a dormit de la 22:30 pana la 6.
Deci se trezea il luam si il linisteam il adormeam si il puneam la loc in patut.
Asta am facut la sfatul pesiatrei.
Initial ii dadeam sa manance si mare greseala faceam caci el asa se obisnuieste apoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

MP mergem si noi peste vreo luna intr-un orasel de 20 mii de nemtzi. daca raman acolo, te anunt. nu te lasa melancolia daca citesti mesaje ca intamplarea cu pozele, de la DANDANAG, daca te uiti la stirile despre politicienii romani care se pupa cu interlopi, daca iti aduci aminte de mizeria de peste tot (ma rog, Oradea e curata, dar...), de Radu care trebuia sa invetze cum "se unge" sistemul, etc? Hai, fa o comanda de gaini de Arad la pachet, zi-ne ce vrei sa "simti" romaneste si sa iti treaca dorul, da?.
ai PM

Cris, mami de Ema, my lucky 13 si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Va citesc, va fugaresc si cand sa scriu nu mai apuc.
Imi pare rau ca nu mai apuc sa scriu, dar am mult de treaba la servici, iar de acasa nu am timp deloc sa intru, de fapt nici nu mai deschid laptopul.
Bebe Dani umbla in toata casa in 4 labe, da din fund ca o ratusca, vine dupa mine in baie, in dressing, am pus zabrele si portita la scari, se urca pe scara daca treapta e mai mica,...face o gramada, inclusiv mancat pamant de la floare. Trebuie sa ingradim ghiveciul ala cumva. Noi nici nu il mai tinem in brate, ca aproape nu mai vrea, vrea doar pe jos, sa exploreze, sa mearga. Doar cand mananca LM il mai tin in brate.
Am vazut poze cu pufuletii.....foarte frumosi. Poate o sa am si eu timp sa mai pun niste poze.

Am scris acum vreo 2 zile un mesaj lung si lacrimogen, eram intr-o stare mai melancolica si a picat netul exact cand am dat send, asa ca...nu a mai ajuns nimic. A trecut si starea aia intre timp...
Eu o sa fac un RMN sapt asta ca ma omoara nervul sciatic, trebuie la un moment dat sa vad ce am acolo si evident ca am ajuns si la stomatolog, dupa cum am vazut ca si alte fete au fost.

Am citit ca Ivan e bolnavior. La cum descrii, Bea, eu as fi murit de 5 ori si as fi ajuns la spital imediat. Of Doamne, sa se faca bine Ivanel.
Alexuzzza, faine poze. Ma mir ca Yannis are doar 8kg, sau poate nu am retinut eu bine, ca pare mai plinut. Mie soacra imi zice incontinuu ca o sa iasa un copil obez, ca Dani are 9.1kg si 71cm. Desi, daca o sa te uiti la poze, nu e gras. Mie nu mi se pare nici un bebelus gras, oricum o sa creasca in inaltime si se va redistribui toata grasimea asta de bebelus altfel din momentul in care vor incepe sa mearga. Dani aproape ca nu mai are colacei pe maini de cand alearga prin casa.

Azi am lasat indicatii sa ii dea carne de pasare, o bucatica de 20gr, fiarta, e pasare de tara. Sper sa ii fi placut. In borcanelul de 125gr de la Hipp sunt 10gr de carne, asa scrie pe eticheta. Eu daca ii dau 20gr o fi prea multa carne?
Ma intorc la munca. Va mai citesc.

Va pup si o dupa-amiaza frumoasa.



de Daniel, n.01.02.2010, 3500gr, 51cm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

lorex da...am fost la cumparaturi..mi-am luat combina frigorifica...bine ca vine maine asta e partea a doua si ca am mai pus eu bani ca sa luam una ca lumea partea a 3-a...dar oricum au picat la fix banutii...frigiderul era cu imprumut de la cineva si ca sa ne faca rau ca stiau ca nu stam foarte bine cu banii ni l-au cerut inapoi(motivul a fost ca nu se descurca doar cu unul)...in fine asta se intampla sambata si duminica a fost biletul castigator...special pentru frigider am zis eu...noi sa fim sanatosi...

-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Miremia am fost in real si am luat iaurtul respectiv dar din ala cu Mango si vanilie. Zice ca nu are zahar si nici coloranti, am papat si eu unu, are majoritatea (90%) iaurt d-ala de 3% si pe fundul borcanului un piure de fructe cu vanilie. Sper sa ii placa lui Yannis. Daca nu o sa iau din ala de zicea Cris D din DM piure de fructe si pun in iaurt normal. Eu iaurtul il dau dupa-amiaza (pe la 5-6 asa) si nu merge sa il dau cu fructele care le dau dimineata.

MP si mie mi-a zis sa scriu data pe oua LOL! de parca urma sa stau o vesnicie pe insula (desi asa as sta!!!!! )

Cris D sper sa fie numa agitatie post -vacanta si sa treaca. Acum de ex reusesc sa scriu ptr ca i-am pus un pic de Bebe Tv si se mai uita , se mai joaca , oricum nu sta mai mult de 5 min nici cu TV. Dinti nu vad nimic, da nimic! nici rosu nici umflat, numa mai in spate la canini/masele e umflat si alb si f tare asa dar presupun ca asa e gingia acolo nu? ca doar nu au cum sa ii iara dintii din spate.
Iar cu pozele, tati viseaza sa devina pozar, e pasionat, are aparat profi, studiaza, citeste pe forumuri de specialitate etc...face setari la aparat, inearca sa imi explice si mie ce si cum cu focalizare cu una cu alta cu expunere cu lumina cu balanta alb-negru io nimic nu pricep

BF dap, numa 8,340 are dar si mie mi se pare maaaaare...deh cioara

lucia dap...cred ca eu am fost de vina ca a avut febra dupa vaccin s-a trezit noaptea gemand, inainte sa realizez ca arde io i-am facut lapte repede ca deh m-am gandit ca s-a trezit de foame (nu a mai facut febra de la vaccin si nu m-am gandit la febra abia apoi am constatat durerea lui, dupa ce a mancat). Ei si de la noaptea aia acu se trezeste in fiecare noapte, deci ai si tu dreptate, greseala a fost a mea ca i-am dat de mancare, iar el s-a invatat.
Cat despre problema voastra cu oul si carnea, eu carnea i-o pasez impreuna cu legumele si nu prea cred ca isi da seama ca e si carne acolo, mereu cand e si carne, sesizeaza el ceva ca-mi plescaie mai ciudat primele inghitituri dar apoi mananca. Iar cu oul, prima oara i l-am dat in iaurtu fantastic din Grecia, cel f gustos si bun si nu s-a prins defel ca era si ou acolo. Aici ii dau cu pere, cu pepene, fructe din astea cu gust puternic, parfumate. Mie asa mi-a zis dr ca pot sa ii dau cu iaurt sau cu fructe...

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Cat ati scris se vede ca s-au terminat concediile...sau s-a intors Alexutzza(nu te superi,da?)

Decenuela, nici la mine nu sta Maia singura daca e vreo bunica prin preajma...de-abia ma lupt cu ele s-o lasa jos, in pat, sa se joace cu ea facand-o sa se miste si s-o stimuleze cumva, nu s-o tina in brate s-o pupe...cu mama am cam reusit, cu soacra mai incerc, ea o vede mai rar si isi ia revansa. Cred c-o sa intelegem si noi la varsta lor....Sedere placuta si cat mai scurta!


Tomaca, felicitari pentru crestere, desi avem cam aceeasi varsta, noi suntem departe cu greutatea(noi- adica Maia). Ma bucur mult ca esti bine, trebuie sa ai grija de tine. Bafta multa sa-ti revii si cu somnul


Lorex, imi pare rau ca ai si tu probleme stomatologice. Se zice ca fiecare copil o "costa" pe mama un dinte. Se pare ca pe unele mai "norocoase" le costa mai multi...Linguritele nu le pun in nimic special de cand nu-i mai sterilizez Maiei. Le iau intr-o punguta curata pe amandoua si gata.A fost ok pana acum.

MP, da daca ar fi dupa ea numai cu rate, ursi, magarusi si alte de-astea s-ar diversificaMultumim de complimente Iti doresc sa te simti cat mai repede acasa acolo...cred ca e ciudat, asa mi s-ar parea si mie.

AnaG, eu as zice ca niste ser fiziologic in nasuc si Oscilo ar fi de ajuns

LML Arthur, Cristina, Mara, Darius


Miremia, multumim de capitol nou.

Gata, fug sa-i Maiei papa, cap asta il las pe diseara.


de Maia

Mergi la inceput