De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ICorina spune:

Draga Marcela, citind ce ai scris tu, parca ma vedeam pe mine: prima sarcina, 30 de ani si aceeasi dilema.Am ales cezariana exact din aceeasi teama ca si tine: sa nu i se intample ceva puiului! Nu sunt o fricoasa, chiar din contra, insa instinctul meu asa spunea.A fost foarte bine si in timpul operatiei, si dupa, o recuperare rapida. Nu sunt pro cezariana, sunt pro-optiune!
Eu am ales sa-mi urmez instinctul.
Iti doresc o nastere usoara si sa traiesti cu maxima intensitate si fericire aceste clipe unice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Marcela si eu sunt de aceeasi parere, eu tot pt cezariana optez, am si discutat cu medicul (Tutunaru) si mi-a spus ca nasc cum vreau eu.
Nici mie nu imi este frica de durere, dar nu vreau sa am emotii inutile pt bebe, eu oricum imi revin si dupa ceza, si dupa naturala, asa ca de ce sa o chinui pe bebitza?
Asculta-ti instinctul...sora mea a nascut acum fix o luna si a ales cezariana...norocul ei, pt ca daca ar fi ales sa nasca natural, cine stie ce s-ar fi intamplat, Doamne Fereste...bb avea tripla circulara de cordon si f stransa, deci daca s-ar fi angajat pe canal, ce se intampla??
La eco cu 2 sapt inainte sa nasca bb avea esarfa de cordon, deci nu era infasurat nici o data...
Stii cat de bine si-a revenit? si frumos, burta i s-a retras complet, operatia arata minunat, bb este bine, nu doare nik (a durut-o prima noapte, ca nu i-a lasat doctorita cateter in spate (a facut rahi).
Sunt pro cezariana!

Pupicei, Ingeras 25+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

MARCELA, si eu te sfatuiesc sa iti urmezi instinctul, daca tu simti ca vrei cezariana, fa cezariana. Eu asa as face. Mai bine sa previi decat sa tratezi.
Eu trebuia sa nasc natural, am nascut la 41 de saptamani si 2 zile pentru ca bebe nu mai voia sa iasa, a fost cezariana, bebe avea cordonul in jurul gatului (s-a vazut la eco). Ce se intampla daca nasteam natural? Nimic poate, dar se putea intampla si ceva rau pentru bebe. Acum sunt fericita ca dr. meu a ales cezariana pentru mine, ca sa nu il puna pe bebe in pericol si ca sa nu ma faca nici pe mine sa sufar provocandu-mi nasterea in conditiile in care cervixul meu era lung si tare.
Nastere usoara si sper sa iei cea mai buna decizie pentru tine si pentru bebe.

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici cu gradina mea zoologica

Poze Yodi si familia lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

am gasit articolul de mai jos dar nu am timp sa il traduc, asha ca e pentru cine poate citi in engleza, imi pare rau...

oricum, concluzia este ca in urma unui studiu facut de americani, daca la mamele cu sarcini cu risc scazut rata de mortalitate a nou nascutilor este de 1 la 1000 la nasterea vaginala, pentru cele ce opteaza pentru cezariana rata se dubleaza = 2 la 1000. Date statistice. Din pacate nu explica de ce, care au fost cele mai frecvente cauze...

Ma intreb daca nu e doar un articol dintr-o campanie de PR-BTL in cadrul "luptei" pentru incurajarea nasterilor vaginale in detrimentul cezarienei la optiunea mamei (nejustificata medical)...


C-sections more risky than vaginal births for babies

THURSDAY, Aug. 31 (HealthDay News) — Among U.S. women with low-risk pregnancies, those who opt for cesarean section have higher infant and neonatal death rates than women who deliver vaginally, a new study finds.

Researchers at the U.S. Centers for Disease Control and Prevention analyzed data from more than 5.7 million live births and nearly 12,000 infant deaths over a four-year period.

Overall, neonatal (younger than 28 days) deaths were rare for infants of low-risk women. The rate was about one death per 1,000 live births.

However, the study found that the death rate among neonatal infants delivered by cesarean section was more than twice that of infants delivered vaginally. This held true even after the researchers adjusted for socio-demographic and medical risk factors.

The researchers noted that there was a 41 percent increase from 1996 to 2004 in the number of U.S. babies delivered by cesarean section. According to the National Center for Health Statistics, nearly 1.2 million c-sections — 29.1 percent of all births — were performed in the United States in 2004.

"These findings should be of concern for clinicians and policy makers who are observing the rapid growth in the number of primary cesareans to mothers without a medical indication," lead researcher Marian MacDorman, a CDC statistician and senior social scientist, said in a prepared statement.

She's also co-chair of the SIDS and Infant Mortality Committee for the American Public Health Association.

"While timely cesareans in response to medical conditions have proven to be life-saving interventions for countless mothers and babies, we are currently witnessing a different phenomenon — a growing number of primary cesareans without a reported medical condition," MacDorman said. "Although the neonatal mortality rate for this group of low-risk women remains low regardless of the method of delivery, the resulting increase in the cesarean rate may inadvertently be putting a larger population of babies at increased risk for neonatal mortality."

The study was published in the latest issue of the journal Birth: Issues in Perinatal Care.

oricum, mi s-a parut potrivit pentru acest subiect

marcela 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vbartan spune:

marcelac si eu am nascut cu cezariana. Nu a fost stabilita insa cand s-a declansat travaliul circumstantele (statura mea 150 cm, bazin in general stramtat si lichid deja verde pt. ca avem 41 sapt si 3 zile)au fost de asa natura ca s-a impus cezariana. Medicului meu i-am ca vreau sa nasc oricum numai bebelina sa fie ok. Acum am o fetitza de 2 luni, minunata, imi lumineaza fiecare zi. A avut 3400 g si scor Apgar 10. Cat despre mine recuperarea a fost rapida, aproape nici nu mai simt operatia. Nici nu vreau sa ma gandesc la ce s-ar fi intamplat daca as fi incercat sa nasc normal. Ma refer la aspectele amintite de tine. Deci din punctul meu de vedere primeaza binele copilului, calea cea mai putin traumatizanta pentru el.
pupici si bebe sanatos si mancacios

Nina mamica de Renata Maria (15 aug. 2006)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/vbartan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gun_women spune:

Sunt foarte multi doctori care programeaza cezariana la data fixa, uneori chiar si ora.
Eu am avut noroc. Am nascut in Craiova cu dr. Cernea, un om de nota zece.
La inceput am vrut eu cezariana, dar a reusit sa ma convinga sa nasc natural.In final din motive medicale am ajuns la cezariana;dar operatia a fost facuta atunci cand a vrut bebele si nu cand a vrut doctorul sau eu.Cu doua saptamani inainte de a naste am fost anuntata ca voi face cezariana, dar nu la o data fixa ci atunci cand va veni vremea.Pe data de 7 noiembrie la ora 8.00 mi s-a rupt apa si la ora 12.00 am facut operatie.
Ideea este ca depinde de doctor foarte mult.
Asa ca viitoare mamici cautati din timp un doctor bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela2006 spune:

am si eu o intrebare operatiile de cezariana sunt doar orizontale ( acea taietura mica deasupra parului pubian ) sau se mai practica si in ziua de azi acele taieturi pe lungul burtii ?

la cele care au facut in ultimul timp cezariana cum e operatia si in cat timp s-a retras uterul ( sper ca nu vorbesc prostii dar am o prietena care a ramas cu burta vreo 3-4 luni de ziceai ca e tot insarcinata si zicea ca nu s-a retras uterul )

multumesc

31+alexia maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

De regula se fac pe orizontala, dar daca e la urgenta medicului ii e mai usor sa taie pe vertical si sa scoata copilul mai repede!

Oricum e bine sa ii spui medicului clar ce vrei, ca sa nu te trezesti cu surprize!

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

quote:
Originally posted by marcelac

salutare mamici si burtici

SUNT INCLINATA SA OPTEZ PENTRU CEZARIANA deoarece MA TEM INGROZITOR DE TARE CA BB AR PUTEA .......ramane RETARD


marcela 26+




interesant punct de vedere, e prima data cand aud chestia asta (am auzit si s-au scris multe), dar ca sansele sa ramana copilul retard doar din cauza ca nasti natural, sincer n-am mai auzit.
adica pana atunci e sanatos tun si brusc sansele sa ramana retard la nastere sunt enorme.

ce medic a spus asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acai24 spune:

Eu am nascut prin cezariana pe 14 septembrie....asa am vrut dar nici nu se putea normal...bebe era mare...4kg si nu era bine pozitionat....nu regret nici o clipa pt ca poate daca nu eram in Romania nasteam natural...dar aici este o bataie de joc,cum iti vorbesc asistentele alea, ca la ultimul om, te lasa sa te chinui efectiv ca un animal....in fine...iar refacerea a fost super ok...intr-o luna nici nu mai simteam ca sunt operata...in schimb erau tipe care nascusera natural si facusera reactii la fire...oribil....

AndreeaGruia-Alexandru (14.09.2006)

http://www.totsites.com/tot/bebegruia

Mergi la inceput