De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laly29 spune:

Sunt si eu mamica de 4 luni si mi-am dorit sa nasc normal pentru ca asa auzeam ca este mai bine, mai sanatos ...dar nu a fost sa fie. Pot spune ca am experimentat si nasterea normala cat si cezariana, daca stiam de la inceput prin ce voi trece categoric alegeam a doua varianta. Stiu ca multe dintre voi nu sunte-ti deacord dar sa o luam si altfel fiecare alege cum crede ca este mai bine pentru corpul sau, cu toate ca in multe spitale din Romania nu ti se da sansa de a alege. Ar fi bine sa poti naste normal dar asta nu inseamna ca trebuie sa condamnam pe cele care aleg varianta cezarienei.
Am trecut prin durerile nasterii, m-am dilatat cat a trebuit dar dupa doua zile de nesomn , fara apa, fara mancare eram la capatul puterilor. Cand a venit momentul, impinge daca mai poti, asa ca in ultimul moment s-a ales cezariana pentru binele meu si al copilului. Ce a urmat a fost mai mult decat bine, m-am refacut excelent, nu dureri, am avut lapte imediat, asa ca inafara taieturii nu gasesc nimic impotriva acestei variante. Imi iubesc baietelul la fel de mult ca si o mama care a nascut normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dalina spune:

Singurul dezavantaj pe care il vad la cezariana, acum, dupa doua experiente "de gen" este ca desi mi-as mai dori un copil mi s-a pus in vedere de catre doctor ca nu se mai poate decat cu un risc major pentru mine si copil. Nu stiu cat ar fi de adevarat - am citit de fete care au avut 3 cezariene fara probleme - dar nu pot sa nu ma gandesc ca as risca viata "mamei" copiilor mei. Si mi-as dori tare mult o fetita...
Dalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia718 spune:

Eu nu sunt adepta cezarienei DIN START, desi consider la fel de "mamica" si pe cea cu cezariana si pe cea care a nascut normal. Daca totul decurge normal si fara complicatii, cred ca e mai bine ca natura sa-si urmeze cursul. Eu insa am ajuns la cezariana, pt. ca aveam membranele rupte de 16 ore, lichidul se inverzise, m-au trecut pe antibiotice. In plus, dupa 16 ore aveam dilatatie 2 cm, fara prea mari sanse de progres, contractii din minut in minut, de intensitate 160, perfuzii de dilatare nu se puteau, ca in momentul acela inima bebelinei batea foaaarte slab, epidurala n-a prins (3 doze !!!), asa ca in final am ajuns la cezariana. M-am refacut usor, ce-i drept. Imi doream insa tare mult ca la urmatoarea nastere sa nasc natural pt. ca, totusi, ma gandeam eu, refacerea va fi muuult mai rapida. Dar uite ca s-a intamplat ca o prietena de-a mea sa nasca natural, la 2 luni dupa mine, si, desi au trecut 5 luni de atunci, are inca o gramada de probleme, deloc usoare, si a ajuns ca ea sa ma invidieze pe mine pt. cezariana. Asa ca...am lasat deoparte gandurile de nastere naturala, pt. ca mai sunt si experiente, deloc placute, in cazul nasterii normale. Exceptii, e drept, dar, sincer, nu vreau sa fiu si eu o exceptie. Sa nu ma intelegeti gresit, daca totul ar decurge normal, fara complicatii, as opta pentru nastere naturala, dar, la cea mai mica problema, cand incep sa apara riscurile, n-as mai sta pe ganduri: cezariana, pt. ca poti sa tragi ani in sir de pe urma unei nasteri normale. Pupici la toate burticile si sa ia cea mai buna decizie, atat pentru bebei, cat si pentru ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea25 spune:

eu am nascut acum 9 zile prin cezariana ptr ca a trebuit!si eu eram hotarata sa nasc natural dar copilul era mult prea mare si eu f mika.nu pot sa zic ca e mai bine prin cezariana desi ma simt de parca nu as fi nascut .nu pot sa spun cat de traumatizanta este nasterea naturala ptr ca nu stiu decat din auzite dar ma bucur totusi ca nu am simtit nimik si ca bebe e sanatos!as face 100 de cezariene dc viata puiutului ar fi in pericol!oricum nasterea adevarata ,parerea mea ,este cea naturala !cred ca nu poti simti ceva mai minunat !eu mi am vazut fata abia a doua zi.
andreea25 +ariana-irina
http://photos.yahoo.com/andreeadm2511

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Maine Alex implineste 3 ani. Acum 3 ani am nascut prin cezariana un copil de 2,95 kg. La 39 de saptamani, cu un fibrom de 15 cm si de 1m5 kg, dupa 4 iminente... O sarcina cumplit de grea, in care am stat in pat 6 luni. Cum a fost dupa cezariana? Greu in prima zi pt ca m-a durit fibromul cumplit. Mi s-a facut fortral la greu, diazepam am luat hidroxizin, si nu mai stiu ce alte chestii si eu nu ma linisteam de durere. Operatia? Nu m-a durut niciodata, nici acum nu ma doare. Nici nu se vede, asa de bine a fost facuta.Stiu asta pt ca fibromul este pozitionat mult deasupra operatiei. Copilul s-a nascut la ora 10,15 a.m. si la 10,55 l-am vazut, seara la ora 18 m-am dat jos din pat - Doamne, asistentei din salon din prima zi, da-i sanatate si noroc - si apoi inca o data pe la ora 20,00 in aceeasi zi. A doua zi am avut lapte. Vineri am nascut, marti la pranz eram acasa. Ce mai vreti?

Mi-a fost frica sa raman insarcinata dupa ce am vazut prin spitale ca se intampla la nasterea naturala. Asa ca, daca as mai avea o fetita as sfatui-o sa nasca prin cezariana. Ma ierte Dumnezeu, asa as face!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Imi este teama de operatie pentru ca in cazul meu sunt multe riscuri.Am placenta joasa situata in peretele anterior(adica in cel in care se face operatia) si daca nu se ridica si fac o hemoragie urita s-ar putea sa ma aleg cu histerectomie.

Nasterea naturala a fost usoara desi am avut epiziotomie.
De data asta am cam intrat in panica pentru ca am citit ca riscul mortalitatii materne se tripleza la operatie.E adevarat ca am avut mare ghinion la sarcina asta si sunt un caz mai special.Am o cunostiinta a carei sora aici in Finlanda a fost la un pas de moarte la operatie din cauza hemoragiei provocata de placenta praevia anterioara.

Ma rog sa se ridice placenta si sa nu am nevoie de operatie ca s-ar putea sa foreze prin placenta daca nu au alta solutie si va dati seama ce hemoragie.De anestezie generala mi se face frica de asemenea.
Imi pare totusi bine sa citesc ca multe dintre voi nu au avut probleme la operatie.

Sabina 16+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Eu optez pentr cezariana din start. e ce? Pentru ca am mai multe prietene care au nascut prin cezariana si s-au refacut extrem de repede. Doare o zi rau, dupa care este acceptabil. Eu cel putin am un nivel de suportabilitate a durerii foarte ridicat (operatie, taietura, cusatura pe viu la mana etc), deci chiar nu cred ca va fi insuportabil. Si apoi, durerea se uita. BB sa fie bine, sanatoasa, ca eu ma refac.
Sora mea a nescut acum 3 saptamani fix si a durut-o in noaptea de dupa operatie rau. A doua zi s-a ridicat, a facut pipi singurica, a iesit la plimbare, si-a luat pitica in brate, a alaptat-o la 2 ore dupa operatie. Deci, super ok. Era in rezerva cu ea inca o mamica care scuse natural si avea saracutza niste dureri de la hemoroizi si de la taietura...mi-a fost mila tare de ea.
Fiecare cu alegerea lui, oricum suntem "la fel de" mamici toate, ca si fetele care infiaza micutzi. Nu suntem cu nimic mai presus de ele, doar pt ca soarta le-a fost potrivnica si nu au putut ramane insarcinate. Tot mamici se numesc.
Parerea mea.
Pupicei cu drag!

Pupicei, Ingeras 24+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greiere spune:

Eu am nascut prin cezariana acum doua luni. (Dr. Hoinarescu, sp. Caritas) Nu sunt nici acum impacata cu ideea, caci niciodata nu mi-am dorit asta. Mi-am imaginat mereu cum va fi cand va iesi bebeul si-l voi auzi tipand si il voi tine la pieptul meu imediat... Sunt asistenta medicala si in practica pe obstretica am vazut multe nasteri. Am vazut fete chinuindu-se mai mult sau mai putin. Nu stiu cum as fi facut fata daca aveam dureri mari si sunt convinsa ca nu le e usor deloc celor care nasc pe cale naturala, dar as fi trecut peste asta pentru a-mi vedea copilul atunci cans se naste! Eu am miopie si am crezut la un moment dat ca se recomanda cezariana dar cand am aflat ca nu e necesara decat peste -4/-5, m-am linistit. Cand am mers la medic... a cazut ca o bomba peste mine indicatia de cezariana intrucat copilul e bine dezvoltat si eu as fi mica in bazin (plus col mic). Sunt o persoana care daca a ales sa mearga la un medic, merge pe mana lui (asa am facut si o operatie pentru a scoate un nodul si alt medic m-a vindecat prin medicamente!) desi cu inima stransa, cand am auzit-o si pe mama ca a avut aceeasi problema (si la nastere, nascand normal, s-a rupt desi fusese taiata) nu am avut curajul de a cauta alta opinie si un medic cu care sa nasc normal.

shati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greiere spune:

Inainte de a naste am plans caci imi spusese doctorul ca s-ar putea sa-mi vad copilul a doua zi! Slava Domnului, mi-am vazut fata de doua ori in ziua nasterii, mi-au adus-o... Dar nu i-am dat san in primele trei ore, asa cum auzisem eu ca e bine... si mai ales nu mi-am vazut fetita atunci cand a craonit prima data! Ea pasea intr-o lume noua si ciudata pentru ea si mamica ei nu era acolo sa o ia in brate si sa o incurajeze, sa-i asculte glasul cunoscut...
De refacut m-am refacut repede desi nu eram pregatita pentru ce a urmat: dificultatea de a te muta de pe o parte pe alta, de a te da jos din pat, spatele ma durea si nici nu puteam sa-l indrept cand mergeam, eram ca un zombi . Peste o saptamana parca nu trecusem prin asa ceva (sa nu zic de anestezia din care m-am trezit cu ceva probleme). Am scapat de durerile facerii... am dat de altele!
N-am de unde stii cum era mai bine (pentru ca l-am banuit si pe medic ca ar fi ales cezariana fiindca ar fi fost mai comod pentru el). Intr-un final sunt multumita ca Alexandra noastra e bine! Dar nu pot spune ca nu am inca o parere de rau pentru faptul ca minunea mea nu m-a avut langa ea la primul ei contact cu lumea! Insa e drept ca ma va avea alaturi toata viata in batalia ei cu viata!
Mamici! Oricum a nascut fiecare, sunteti toate cu siguranta iubitoare si minunate, fiindca a purta noua luni de zile minunatiile noastre si apoi sa le aducem pe lume, sub orice forma s-ar putea face asta... presupune crearea unei legaturi speciale si ne confera cel mai important rol din lume!


shati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

salutare mamici si burtici

dupa ce am citit TOT ce s-a scris aici pe acest subiect indraznesc sa spun si eu cateva cuvinte.

vroiam sa fac un rezumat al celor spuse dar a sintetizat f bine o alta membra si nu voi relua.

o alta constatare - pe la inceputul topicului toata lumea dadea vina pe conditiile din spitalele din Ro (2003)(desi conditiile proaste sunt mai periculoase pentru o operatie decat in cazul unei nasteri naturale fara complicatii),in ultimii 2 ani nu se mai vorbeshte atat despre asta ci mai mult de motive "medicale". Cred ca este un progres.

- din pacate o prea mare parte din mesaje sunt raspunsuri/atacuri pesonale, invective si justificari.

POZITIA MEA - sunt insarcinata in 26 de saptamni, am 30 de ani, e prima sarcina, sunt o persoana activa care a facut si sport. Pana la varsta asta am avut ocazia sa stau f aproape de mai multe viitoare si acum actuale mamici. Cu unele prietene am stat in timpul unei parti din travavliu si imediat dupa, in sala cu lauze (nu am asitat la nici o nastere), deci mai stiu din povestile din spitale...
DESI DECIZIA NU E LUATA INCA, SUNT INCLINATA SA OPTEZ PENTRU CEZARIANA (in masura in care decizia imi poate apartine) si asta NU DE FRICA DURERII LA NASTERE care trece, si asha cum au suportat-o atatea alte femei, CRED ca as putea-o suporta si eu.
SUNT INCLINATA SA OPTEZ PENTRU CEZARIANA deoarece MA TEM INGROZITOR DE TARE CA BB AR PUTEA RAMANE BLOCAT PE CANAL SI AR FI NECESARA O INTERVENTIE CU FORCEPS SAU VACUUM SAU CHIAR DACA NU, SA RAMANA CU SECHELE GRAVE DUPA NASTERE (RETARD...).

INCA nu am discutat aceasta problema cu medicul meu pentru ca am vrut sa aflu cat mai multe inainte de momentul discutiei.

DE CE SCRIU AICI
- multe ziceti ca sa se documenteze viitoarele maici - de unde? puteti recomanda site-uri pe care voi le-ati citit?
- nu vreau o opinie medicala ci una umana. Daca eu ma tem atat de tare de acea posibilitate, voi ma sfatuiti sa imi ascult instinctul sau sa "risc" pentru ca e o teama nejustificata?

multumesc de acum celor ce vor raspunde din inima.

tot ce e mai bun pentru voi toate

marcela 26+

Mergi la inceput