Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (50)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

iuca, eu zic ca e doar o etapa si o sa treaca, iti trebuie muulta rabdare, sa explici frumos ca te doare, ca nu e frumos sa faca asa.
am trecut si noi prin ceva asemanator: Edi musca tot ce prindea. cam intr-o luna de explicatii i-a trecut. nu l-am pedepsit, nu am ridicat tonul la el, nu l-am ignorat, nu l-am muscat si eu, la randul meu. doar i-am spus ca ma doare si nu e frumos si ca pe fratica il doare de asemenea.
pe Bia o vad ca pe Robi al meu si pe Bogdan, cam ca pe Edi. Edi e mereu cel care fura jucariile, are momente cand si el se ridica in picioare in scaunul de masa, am evitat sa ii leg cu centuri... de batut insa nu ne-a batut, doar ne imbranceste, in special pe fratica, si doar din joaca. uneori mai da cu palmuta, tot ca o invitatie la joaca. eu explic si explic de ma doare gura. daca la faza cu muscatul a mers, trebuie sa mearga si cu celelalte.
Robi e exact la polul opus, pare cel mai linistit si cuminte baietel din lume.
succes!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

fetelor am o nelamurire
am stranutat aseara asa de tare ca am simtit un junghi in zona buricului
sa ma sperii, se poate intampla ceva????

merci

+21 si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

oh..imi cer scuze dragaica..eu am avzut ca ai copiii nascuti in 2008nush unde m-am uitat...asa e..nu e indicat asa mici aerosoli:(



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

dragaica, eu nu as recomanda aerosoli cu ACC, la bebei asa mici. e drept ca ajuta la tuse in special, si aerosolii sunt extraordinari, dar nu stiu, parca sunt prea mici, mai bine intreaba dr. aerosoli doar cu ser da, asta ajuta la desfundarea nasului, dar dupa aerosoli trebuie sa ii aspiri.
ai mei la 3 luni au racit prima oara, doar muci au avut si nu le-am dat nimic, doar i-am aspirat si am folositr ser si/sau apa de mare. au trecut mai greu, in 2 saptamani. dar au trecut, fara febra si alte complicatii. ii puneam sa doarma cu capul mai sus, asta ii ajuta la respiratie.
ptr tine, ptr gat, poti incerca pastile de supt Homeogene. sunt homeopate si ff bune.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"



Multumesc de sfaturi
Vroiam sa mai intreb ceva in legatura cu culoarea mucisorilor , trebuie sa fie clari?? Ai lor sunt galbui mi sa nu fie semn de infectie , abia vineri ajung la pediatru iar la urgente nu ma primesc pentru ca nu au alte siptome decat mucisorii, temperatura e de 37,5 , aici febra se considera de la 38,5
Am vorbit cu o asistenta de la policlinica cartierului si mi-a spus sa nu ma stresez ca o sa treaca de la sine, sa le pun Salinex si sa le aspir mucisorii, atat.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

dragaica, daca mucii sunt verzi si grosi (scuzati detaliile), e semn de infectie. mai sigur e infectie, daca apare si febra.
daca mucii sunt galbui, esti undeva la mijloc, continua cu aspiratul, verifica febra.. daca mucii sunt albiciosi si clari/subtiri, chiar nu e asa grav.
febra e intradevar 38.5 rectal, adica 38 in realitate. la 38 rectal, in realitate e undeva pe la 37.5-37.7 si asta nu e febra, ci stare de subfebrilitate, care nu e intotdeauna ceva rau.
daca fac febra, ai grija sa ii tii cat mai lejer imbracati si temperatura in camera sa nu fie mai mare de 25 de grade.

sanatate!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

buna fetelor,

ieri am fost la dr si mi-a recomandat cat mai multa odihna, fara prea multe plimbari.

vroiam sa intreb mamicile care au nascut deja daca au facut acele injectii pt dezvoltarea plamanilor, pt situatia nasterii premature.

doctorul meu vrea sa mi le faca pe la inceputul lui octombrie.

in rest, asteptam saptamana viitoare sa mergem la o ecografie sa vedem cat am mai crescut :)

eu inca nu m-am apucat de cumparaturi , o sa ma ocup dupa ce nasc .

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

buna,

eu am facut injectii pt maturarea plamanilor si asta pentru ca,incepand cu saptamana 34 s-a observat pe partea Evei ca aveam fluxul pe artere marit,nu se alimenta cum trebuie si am intrat intr-o supermonitorizare ,in sensul ca faceam de 3 ori pe saptamana test nonstres si echo pt masurarea parametrilor dopler- in cazul in care se observa ca nu a mai luat in greutate nimik,sau ca Ir sunt razna,pt a se evita intrarea in suferinta fetala intram eu in cezariana de urgenta. Am tot dus-o asa pana in saptamana 37 cand am nascut,si inainte cu 3 zile de cezariana am facut si respectivele injectii.
Bebeii au fost super ok din punctul asta de vedere,au respirat singuri (nu stiu daca e meritul injectiilor),au statla incubator 2 zile si asta pt ca erau f mici (1910 si 2140) si le-a luat ceva sa se obisnuiasca cu temperatura exterioara....la 5 zile de la cezariana eram deja acasa.


Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Multumesc mult pentru raspuns :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Am dat astazi telefon la InfoSante ( e o linie speciala pentru probleme de sanatate, un fel de callcenter cu asistente) si mi-a spus asa:
- atat timp cat nu au temperatura nu am ce cauta nici la medic nici la spital
- de la 38de grade sa le dau Tylenol sau Tempra pentru a reduce febra.
- de la 39 sa ma duc la pediatru
- la 41 sa merg la urgente
- sa pun salinex ori de cate ori e nevoie apoi sa curat cu pompita.
- sa ii curat in special inainte de masa si inainte de culcare.
- sa le inclin salteau.
- sa ii asez pe burta cu capu intr-o parte si sa-i bat usor pe spate 10 min. apoi sa-i curat, am uitat cum se numeste manevra......dupa 10 min au inceput sa iasa mucisorii....fara exagerare curgeau afara. incercati metoda asta fuctioneaza suta la suta, e mai simplu decat cum i-am chinuit eu cu pompita la mine in brate sau pe spate.
- sa le urmaresc temperatura.
- sa-i ascult cand respira sa nu se auda ceva de la plamani.
- sa-i dezbrac si sa le observ abdomenul, sa nu fie cutia toracica mai sus decat burtica, sa nu fie burtica afundata ca la cei subnutriti, nu stiu cum sa explic , daca observ asa ceva tre sa dau fuguta la urgenta cu ei.
- sa am grija sa nu aibe mainile reci.
- tusea si stranutul sunt normale (nu tusea aia de le ies plamanii, aia moderata) asa isi curata ei sinusurile si evacueaza mucozitatea.

Am scris astea poate mai ajuta mamici incepatoare si panicoase ca mine
De luni sotu se intoarce la munca, s-a terminat boeria , sunt asa speriata sa raman singura de la 8 la 5 .
Martea si joia am o infirmiera auxiliara care vine la mine sa ma ajute cate 3 ore, ea o sa stea cu bebeii iar eu o sa ma ocup de casa sau de mine
Cam atat cu noutatile pana acum, asteptam sa treaca mucisorii, duminica avem primul eveniment monden. Suntem invitati la ziua unei domnisoare care implineste un anisor, o sa ne imbracam frumos sa facem impresie buna domnitelor de pe-acolo

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna dimineata - Dragaica multumim cane-ai impartasit din experienta- si fetitele mele au fost racite- le curgea nasul si tuseau- in special noaptea.
Am fost la medic si una dintre ele avea si rosu in gat dar o forma usoara- le-am dat Eurespal- un sirop de tuse si le-am curatat nasucul. Temperatura nu au avut si mi-a spus drita ca daca fac le pot da Panadol (paracetamol).Eu ma speriasem pentru ca nici nu mai manca ca inainte - acum Alessiei care a avut rosu in gat i-a trecut in schimb vad ca incepe Maria sa faca.
Sanatate multa
Lavinia - mami de Silvia Maria si Oana Alesia 10.06.2010

Mergi la inceput