Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (50)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

Jocurban merci de ponturi!
Am vazut si eu pachetul ala de la avent cu bibe..Era la farmacie cam 2mil; m-am speriat..Sa mai ma gandesc.Am intrat pe blog la mazarichii ! Maaama ce au crescut..si ce frumoase s-au facut! Ai doo printese s iti traiasca!

Dragaica am cumparat deja doo de la DR Browns, dinalea mici de sticla. Si mai am inca cateva nu de firma. Mai as cumpara set de trei tot de la Dr Browns. Is cam scumpe=da vorba ta am auzit ca is cele mai bune. Si cu doua Pufice am nevoie sa nu faca colici si sa ma urle..

Pompa urmeaza sa iau. Cred ca Avent dinaia manuala ca am citit numa de bine. Voi ce ziceti?

Pt lactatie am citit de ceaiul de chimen, fenicul si anason. Se bea doar dupa nastere, sau ajuta si inainte oare?

sugubina 27+ cu Puficele


Multumim asemenea!

Eu am baut ceai de chimen, fenicul si anason doar dupa nastere. Nu stiu cat a ajutat, dar am auzit si eu ca e bun... In pus, am baut mult compot proaspat (de mere, pere etc.) si am baut cate o bere (fara alcool) in fiecare zi... Toate la un loc au functionat ok.

Lapte mult si bun, insa, nu poti oferi bebeluselor doar prin bautul de lichide... ai nevoie si de multa odihna, relaxare, hrana buna... Eu cred ca mai importanta ca orice altceva e odihna si starea psihica. Deci nu stiu daca are rost sa te agiti dinainte, important e dupa nastere sa le faci pe toate ”bine”...

Apropos de pompa, iti trimit un pm...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna fetelor,

Iertati-ma ca nu am mai scris de mult, puiutii nu ma lasa deloc sa stau la calculator, iar in timp ce dorm de obicei fac mancare, fac curat, calc si cand zic sa citesc si eu ceva se trezesc.

Am si eu o intrebare pt mamicile care au dus copii la cresa. La ce varsta i-ati dus? Sunteti multumite? Eu trebuie sa ma intorc la servici din ianuarie si i-am inscris la o cresa. Eram hotarata sa-i duc la cresa. Am vorbit apoi cu cineva care mi-a sus sa nu ii duc, ca sunt prea mici, ca ei i-a traumatizat copilul acolo cu olita, ca nu vroia sa faca si batea copilul. Prietena respectiva a insistat sa ii las cu soacra mea. Ca asa copii s-ar simti iubiti.

Problema e soacra-mea nu vrea sa isi asume responsabilitatea sa stea zi de zi cu ei si de cate ori i-am mai lasat cu ea (foarte putine) nu ii schimba de pampers, nu le dadea de mancare, ma astepta pe mine sa le dam impreuna, nu ii culca, doar se juca cu ei. Bineinteles ca nu facea absolut nimic in casa.

Voi ce sfat imi dati? M-a bulversat prietena mea, care mi-a dat toate motivele posibile sa nu ii duc la cresa.
Am uitat sa va zic ca la data cand voi incepe serviciul, copii vor avea 1 an si 8 luni. Ei nu fac la olita, nu vorbesc, decat mama, tata si multe alte cuvinte pe care noi nu le intelegem, dar in schimb inteleg foarte multe din cele le spun.

Va pe toate si astept un sfat de la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

eu biberoane cred ca le-am luat vreo 12 la inceput, sterilizam cate 6 o data. mai mult decat imi era necesar, insa timpul ala a contat f mult. de 100ml la inceput, apoi mai mari. din sticla, de la Chicco am folosit noi si au fost ok.
pompe de muls am avut 2, nu mai stiu firma, erau manuale, niste porcarii. as recomanda una electrica, desi cea mai buna pompa e copilul.
suplimente ptr stimularea lactatiei: ceai chimen, anason, fenicul. muult. apa plata. bere fara alcool, desi la unii nu merge. pastile nutrinatal. ceai galactogil sau galafor. nu cred ca-si au rostul inainte de nastere. insa cum spunea si Carla, odihna si starea psihica, hrana, astea sunt cu muult mai importante. si pus bebeii la san, as much as possible.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

iuca.

sa-ti spun din experienta mea cu cresa, ca muult m-a mai framantat subiectul si ma framanta inca. in ideea de a se obisnui cu cresa (ca alta solutie nu am), i-am inscris de la 1 an si 6 luni, eu la 2 ani incep serviciul, adica intr-o saptamana.
buun, i-am inscris in martie. din martie si pana in iunie, nu stiu daca au mers mai mult de 2 saptamani, puse cap la cap. imediat s-au imbolnavit. o otita la Robi s-a complicat, din cauza unui diagnostic pus gresit, a rezultat o mastoidita de toata frumusetea, cu antibiotic intravenos 14 zile si internare in spital. apoi dupa episodul asta, i-am tinut acasa pana in iunie, cand am zis sa incerc iar. a fost ok de data asta, doar ceva mucisori au mai avut, fara febra sau alte complicatii. in august au avut vacanta, toata luna, apoi am reluat, deocamdata e totul ok.
am avut si noroc, la capitolul acomodare au stat f bine, n-au plans deloc, decat in prima saptamana, in martie, vreo 2-3 minute pana plecam. dupa pauza de 2 luni, nu au plans absolut deloc. am avut noroc si de oameni in adevaratul sens al cuvantului, educatoarea face toti banii intr-o cresa!

daca nu ai cu cine lasa copiii (si eu una nu m-as baza pe asa o soacra, cum o descrii tu), daca nu iti poti permite o bona, atunci cresa poate fi o solutie buna, daca si numai daca sunt indeplinite urmatoarele:
- copiii nu sunt batuti! asta e peste puterea mea de intelegere si acceptare. eu in locul tau, as sesiza autoritatile, daca stiu un caz concret. e INADMISIBIL!
- copiii nu sunt fortati sa faca absolut nimic! dar absolut nimic!! nici la olita, nici sa pape, daca nu vor, nici sa doarma, nici lasati sa planga sau mai stiu eu ce... nu conteaza daca e cresa de stat sau ceva particular, tu ai datoria sa vezi inainte care sunt conditiile. poti sa-i duci de proba o saptamana, timp in care sa verifici daca copiii sunt fortati sau nu sa faca ceva, si daca da, schimbi grupa sau chiar cresa, daca e cazul. si, desi nu vorbesc (nici ai mei nu vorbesc cine stie ce si nici cand au inceput nu vorbeau), crede-ma ca se poate vedea f usor daca ceva e in neregula. copiii vor fi mai agitati, vor refuza si la tine sa pape, daca acolo sunt fortati, vor plange si se vor trezi noaptea mai des decat normal etc. plus ca exista telefoanele de control si poti face vizite neasteptate, e imposibil sa nu mirosi cumva daca ceva nu merge bine. la particular exista camere de luat vederi. poti vorbi cu parintii care au copii inscrisi acolo, poti cauta pe net reactii/informatii despre cresa respectiva, poti cere recomandari etc etc. poti cere sa stai o perioada cu ei, o ora sau doua, in clasa, pana se acomodeaza, unele crese accepta asta. f putine, ce-i drept.
- daca sunt asigurate conditiile de igiena. si aici poti cere linistita sa vezi unde stau copiii, unde dorm, ce mananca. eu am cerut asta, la cresa de stat, si nu si-a dat nimeni ochii peste cap. si chiar daca o faceau, nu-mi pasa. e dreptul meu sa stiu in ce conditii imi vor sta copiii, poate mai mult de jumatate din zi!
- mancarea e gatita in house in cele mai bune conditii. si aici trebuie sa te ajute cu informatii.

de imbolnavit se vor imbolnavi sigur, mai ales ca sunt mici, dar n-ai ce face. se vor imbolnavi si daca ii dai la gradi la 2, 3 sau 4 ani. ptr imunizare noi folosim Septilin, insa suntem mai maricei, la voi nu stiu sigur daca ar merge si oricum, efectele se vad pe termen lung. as opta ptr muulte fructe si vit C, eventual ceva homeopat, Oscilo sau ceva de genul.

repet, daca soacra e cum e si nu ai cu cine sa ii lasi, cresa nu e solutie chiar asa de rea, nu e d.racul asa de negru, doar ca trebuie sa verifici tot, cu f multa atentie. si la capitolul socializare si vorbire le va face f bine.

cam asta, ca m-am intins cat o placinta, sunt aici daca mai ai intrebari.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Fetelor eu am racit , ma doare in gat si-mi curge nasul, ce pot lua sa-mi treaca si sa nu intre in lapte. Sper sa nu-i molipsesc si pe ei.
Nu am febra, ma simt bine singurul lucru care ma deranjeaza e durerea in gat

Pompa eu am electrica dubla de la Medela, e super, pe mine ma ajuta enorm. De exemplu azi am liber la shoppinguiala tati ramane cu baietii acasa iar mami iese sa se racoreasca, am trezit baietii, i-am hranit, apoi la o ora m-am muls, am stocat lapticul si gata, tati nu trebuie decat sa-l imparta in 2 biberoane si sa-l dea la ratoi.
In felu asta mami pleaca linistita si cu inima impacata ca nu trebuie sa le dea formula.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

luminita Tocmai pentru ca nu am nici-o baza in soacra-mea i-am inscris deja la cresa, chiar daca e inca devreme, dar sa stiu sigur ca ii primeste in ianuarie.
Doar ca prietena mea mi-a spus ca cel mai mult conteaza sa se simta copilul iubit, mai putin daca sta cu caca la fundulet si daca nu mananca. Copilul ei e mare acum are 20 de ani, cel de care iti spuneam ca era batut la cresa.

Sunt derutata, e ideal sa stea acasa cu cineva care sa aibe grija de ei, sa se culce cand vor, sa manance cand vor si nu dupa un program strict.

Dar nu stiu cu cine, ar trebui sa ma rog mult de soacra-mea sa stea cu ei, sa ii ofer bani sa o conving, cred. Ea nu vrea sa vina in fiecare zi, asa cand si cand da, dar nu zilnic. Ea vine o data la luna sau chiar la 2-3 luni la noi. Pana acum am stat numai eu cu ei.

In legatura cu cresa, am vorbit cu parinti care sunt multumiti de cresa. Este una de stat ca una particulara e cam costisitoare pentru noi. Iar o bona costa cat la o gradi particulara. Nu cunosc nici-una si parca nu am incredere. Parintii mei nu stau in acelasi oras cu noi.

Dragaica eu cred ca poti lua Oscilo si vit. C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Mai am o problema, Bogdan e cam agresiv. Uneori din joaca, alteori cand e nervos. Azi de exemplu mi-a dat un cap in gura, de mi-a spart buza si dimineata mi-a dat un cap in barba de mi-au clantanit dintii. Alta data mi-a dat cu capul in ochelari de mi i-a lipit de arcada, iar cand e suparat da cu capul in mobila, in perete, pe jos, unde nimereste.

Musca, sta cu gura deschisa ca un catel si musca tot ce prinde. Ne trage pe toti de par si orice nu ii convine maraie.

Ii ia jucariile lui Bia, chiar daca sunt 2 identice le ia el pe amandoua si ea se supara.

Bia e o cumintica, daca nu ar repeta prostioarele care le vede la Bogdan, chiar ar fi foarte cuminte. Si e cam mamoasa. El are o fire mai independenta, mai sociabila decat ea.

Referitor la mancare, se ridica in picioare in scaunele si trebuie sa ii pacalesc cu cate o jucarie, de preferat noua si neaparat sa fie la amandoi la fel. Ei mananca in fiecare zi o masa numai de fructe si dupa amiaza cate un suc din fructe. Si de obicei la pranz le dau ciorbita, deci legume. As vrea sa le dau ceva ptr imnunitate. Ei nu au fost bolnaviciosi pana acum, au avut de vreo 2-3 ori rosu in gat. Si o singura dat au luat antibiotic (ultima data).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Va spuneam zilele trecute ca m-am procopsit cu o gripa, am luat Oscilo, am mancat lamaie, baut ceaiuri, acum ma simt deja mai bine problema e ca a inceput sa le curga nasul bebeilor , abia respira saracutii.
Le-am pus Salinex, am tras cu pompita, scos mucisorii, le-am luat temperatura cu termometru de ureche, era 36,8 oare e mai bine sa le iau rectal?
Am uitat sa zic ca si sotu s-a molipsit suntem toti pusi pe butuci intalnirea la pediatru o avem vineri.
Ce le pot face mai mult sa-i ajut, le pot da ceva asa de capu meu , ceva sa fiu sigura ca nu le dauneaza?????

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Dragaica poti sa le faci aerosoli cu ACC si ser fiziologic. Asta ii va ajuta si le va desfunda nasucul



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

dragaica, eu nu as recomanda aerosoli cu ACC, la bebei asa mici. e drept ca ajuta la tuse in special, si aerosolii sunt extraordinari, dar nu stiu, parca sunt prea mici, mai bine intreaba dr. aerosoli doar cu ser da, asta ajuta la desfundarea nasului, dar dupa aerosoli trebuie sa ii aspiri.
ai mei la 3 luni au racit prima oara, doar muci au avut si nu le-am dat nimic, doar i-am aspirat si am folositr ser si/sau apa de mare. au trecut mai greu, in 2 saptamani. dar au trecut, fara febra si alte complicatii. ii puneam sa doarma cu capul mai sus, asta ii ajuta la respiratie.
ptr tine, ptr gat, poti incerca pastile de supt Homeogene. sunt homeopate si ff bune.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput