Bobocei de sept-oct 2008, la 2 ani (309)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Neata,


si !!!!!


Multumesc de raspunsuri, se pare ca deocamdata suntem singurii cu 2 somnicuri/zi, fara exceptie!! Daria in total doarme 5 ore/zi, 2 ore jumatate prima si una jumate a doua repriza. Iar noaptea doarme 9-10 ore......

Pasta de dinti pana acum nu am folosit dar as vrea sa incep caci mi se pare ca i se ingalbenesc dintisorii.......


LA MULTI ANI, MONYCA_C!!!!
Sa fii sanantoasa si fericita si sa reusesti sa-ti indeplinesti toate dorintele!!!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Neatza,

Nocom multam de cafea

Anamona ar trebui insistat cu spalatul pe dinti chiar daca nu vrea desi nu sunt de parerea asta dar totusi decat carii parca e mai bine asa

Am sa cumpar si eu zendium, am citit aseara cate ceva despre ea, noi acum avem aquafresh for kids insa trebuie pus fff putin cam cat o boaba de mazare ca sa nu inghita prea mult fluor, apropo care e treaba cu fluorul daca inghite??? mi-s ca nu sunt bine informata

la crina merge periajul pe dinti atata timp cat ma spal si eu asa ca practicam dimineata si seara dupa ultima masa exceptand faptul ca bea ceai inainte de culcare...

Monyca_C, sanatate, fericire alaturi de cei dragi, o zi minunata sa ai

eu mi-s cam intoarsa, aseara am avut parte de o discutie cu matusa mea referitor la intoarcerea la servici (nu ca as avea unde), ca ar trebui sa imi caut de munca insa ce fac cu copilul? cine sta cu el? iar la gradi nu mi-o primeste decat la 3ani, eu cu cresa nu sunt impacata....fiecare isi spune parerea uitand de anumite lucruri marunte si importante in acelasi timp....

Lidia multam, se pare ca de cand am nascut am dureri mari cand am rusii pe cap...parca ma injunghie ceva pe jos

astazi trebuie sa ma bag la spalat de rufe, am strans ieri o gramada

de Crina Alexandra Bobocelul este o floricica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimihoo spune:

da, am vazut si eu ca se ingalbenesc

am cont pe webshots dar l-am lasat balta de mai demult ...

fetelor, astazi imi vine masina de facut paine, "mniam-mniam"

La mulyi ani, Monyca! Sa fii fericita si sanatoasa alaturi de familie!


Mihaela, mama de Sofia (03.10.08)
poze Sofia
jurnalul Sofiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Buna dimineata si pentru toata lumea.

Noi suntem toti raciti - eu si soatza, sora si nepoata mea . Carla e bine, ne-a dat la toti si ea a scapat usor doar cu Oscilo . Am inceput de ieri cu Septilin ca mi-a placut ce am citit, am sa-i dau 3 luni, 2 x 5 ml/zi. Nocom, e ok? Sau tb mai mult. Vigantol mie mi-a spus picaturi, 2/zi. Tb musai Vigantoletten?

Pasta de dinti - Aquafresh, vreau sa caut altceva. O spal pe zi in fiecare seara si uneori cand apuc inainte sa merg la serviciu si dimineata. Somnic 1/zi, 1.5-2 ore cu mine, 2.5-3 ore cu sora mea care o scoate aproape zilnic pe jos la plimbare si fac km buni

Va doresc o zi frumoasa

Carla & mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Neatza fetelor,

Matei se spala pe dinti zilnic dar nu intotdeauna si dimineata si seara. Mai mult seara. Mai rateaza cand e in delegatie la bunici. Pasta de dinti am folosit de la DM dar s-a terminat ca a mancat-o...ii placea fff mult si nu mai reuseam sa-l despart de ea. Acum avem de la colgate de la 0 la 6 ani. Eu pun mai putin decat o boaba de mazare. II place. Ne spalam toti 3..e un ritual si functioneaza. Vreau sa ii iau de la FLP pasta de dinti. Este fara fluor si este fff buna.

Matei doarme o singura data pe zi intre 1.5 si 3 ore. de cele mai multe ori 2 ore. Noaptea doarme intre 9 si 10 ore. El nu a dormit niciodata prea mult. Daca se intampla (a fost cazul de vreo 2 ori) sa adoarma chiar si 10 min...gata ..sub nicio forma nu mai doarme in ziua respectiva si nici nu este obosit peste masura. Doar seara adoarme ceva mai devreme. El se culca pe la 9:30-10max seara.

La Slanic Prahova este pustiu...nu am vazut pensiuni, insa nici nu am cautat. Noi preferam sa stam in Cheia si sa mergem in Slanic...eventual cu toate ca nu-mi place deloc salina aia...din cauza liftului in principal. Anul asta mi-a fost frica sa cobor cu Matei.

Babymom, imi pare rau dar nu stiu sa te ajut. Multa bafta la serviciu ...cand vei incepe.

Am vorbit mai devreme cu dr lui Matei si ne-a recomandat si noua Vigantolleten 1000u o pastila pe zi in lunile cu "r".

Mi-a mai recomandat un vaccin ( si ea in general evita vaccinurile optionale...m-a convins sa nu fac mai multe). Se numeste vaccin MENINGOCOCIC POLIZAHARIDIC A+C. Ati auzit de el?

Mersi mult!






Mami de roscatzel Matei 24.08.2008 si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Anca eu anul trecut ii dadeam cate 5 ml de 3 ori/zi, timp de 3 luni, dar daca asa ti-a zis dr, cred ca e OK si asa...... La noi a avut super rezultate, daria nu a racit nici macar o data iarna trecuta. In primavara a avut 3 episoade de muci care au tinut multicel, dar ATAT!
Nu stiu care este diferenta de concentratii intre vigantol si vigantoletten.......cred ca poti sa-i dai linistita de oricare vrei.... Cu pastilutele mi s epare mai usor ca nu sunt asa gretoase ca picaturile.

nge in general, pe orice tema se gaseste cineva mai "destept" care sa-ti zica ce sa faci si cum..... O sa te descurci tu singurica, fara "jutorul" rudelor!

mimihoo mniam-mniam!!! Sarumana de raspuns, O sa caut si eu sa vad daca gasesc....

Noi joi vroiam sa plecam la Praid, n-am mai plecat din cauza de vreme urata, apoi am zis ca mergem la Vulcanii Noroiosi si am renuntat si la asta (Lidia ), acum ne pregatim sa mergem la Zoo si somnic de pranz prin padure. Maine cica mergem la Crevedia la pescuit (oare?? )


Sa avem un we minunat!!!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimihoo spune:

Alexa, n-o fi Prevenar ... facut de alta firma?
Si eu vreau sa-i fac acum la 2 ani tot ceva de genul asta. o sa intreb si eu doctorul.


Ada, sunteti bine?

O zi excelenta si multa sanatate!


Mihaela, mama de Sofia (03.10.08)
poze Sofia
jurnalul Sofiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mimihoo

Alexa, n-o fi Prevenar ... facut de alta firma?
Si eu vreau sa-i fac acum la 2 ani tot ceva de genul asta. o sa intreb si eu doctorul.


Ada, sunteti bine?

O zi excelenta si multa sanatate!


Mihaela, mama de Sofia (03.10.08)
poze Sofia
jurnalul Sofiei




Nu e Prevenar. Prevenarul este impotriva unor virusi care dau pneumonii si care pot duce la meningite, insa vaccinul asta meningococic este impotriva catorva tulpini de virusi care dau doar meningite urate...(cica cele mai grave...)

Nu stiu ce sa fac. Mai caut info pe net.

Mami de roscatzel Matei 24.08.2008 si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Da, Nocom, vad ca e o problema generala...si culmea e ca nu am cerut sfaturi sau ajutor din partea vreunei rude...am convenit cu TC ca asa cum ne-am descurcat 2ani asa ne vom mai descurca inca un an, chiar daca e greu si ne imprumutam, nu-i bai, e fff frumos

PLimbare placuta

Anca multa sanatate , si noi anul trecut tot cu septilin am tinut in frau raceala, si anul acesta la fel voi face

Mimihoo tare fain ca ai luat masina de paine

eu zilele astea vreau sa fac paine cu iaurt, data trecuta s-a mancat fff repede

de Crina Alexandra Bobocelul este o floricica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimihoo spune:

Ange, inca nu au ajuns ... astept. daca nu vin pana in 3,nu o am astazi.

Alexa, de ce ai face vaccinul asta? Intreba dr. cum ajunge un copil sa faca o meningita urata de tot... intreb si eu, poate-i necesar



Mihaela, mama de Sofia (03.10.08)
poze Sofia
jurnalul Sofiei

Mergi la inceput