Zmeurici de iulie-august 2009 (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Mersi, mersi Giova pentru aprecieri. Nici eu nu m-am dat in vant dupa coafura ei..era prins intro parte si facut bucle...cum ea are parul moale si subtire si putin nu prea i-a stat bine si sa si lasat rapid..insa nu am zis nimic ..plus ca voalul ei de 4 metri a tot cazut din cauza greutatii si trebuia infipt mereu la loc.

Insa in mare a fost o mireasa frumoasa la fel ca toate miresele..se poa' altfel?

Zic ca Eva are 10 dinti caci are 4 sus + 4 jos + 2 masele care le-au iesit colturile.

Ma gandesc sa o las cu mama cand o fi sa reincep job-ul, la cresa nu ma gandesc inca si nici la bona. Mama sta acasa si mai ales sta si la curte asa ca e super.

Eva bea dimineata lapte din tzitzic pe la 6-7 asa..cat o fi..la micul dejun de ora 9 manaca mancarica. Mie nu imi accepta un alt lapte asa ca mai continuam cu tzitzica (picul care mai e) desi cred ca in toamna asta ne lasam si noi.


-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Blanca,frumoasa nasa ai fost!Asteptam poze mai multeGiova,intr-adevar caruciorul nu se poate lasa in spate,insa la mare Balazs a dormit in orice pozitie,la cat de obosit a fost.....Nu stiu ce e cu mine,mi-e foame non-stop....tot la mancare imi sta capul......Fug la smotru,dupa masa mergem dupa copilasiPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelay_28 spune:

Buna mamici si zmeurici
mai intram si noi sa va salutam si sa vedem ce fac zmeuricile noastre care au trecut de primul lor an din viata. Ce repede a trecut...
Noi am fost mai mult plecati si nu am ajuns acasa decat de cateva zile. Bine e si acasa. ne-am petrecut si noi concediu la mare, pe transfagarasan, prin brasov, bran, sinaia, busteni, rasnov. Ne-am simtit excelent, iar Maya nu mai zic... Ne-am sarbatorit ziua de nastere in Bulgaria... a fost o zi foarte emotionanta pentru mine cum cred ca a fost pentru fiecare dintre voi. O sa revin cu fotografii, inca nu le-am descarcat.
Fetelor am si eu un stres... de fapt altii ma streseaza. Maya la 1 an are 8400 g si 78 cm si vad ca altii tot isi fac griji pentru noi. Ca e fata mica, ca e bolnava, ca are nu stiu ce distrofie, etc, etc. Medicul imi spune sa nu-mi fac probleme ca asta este ritmul ei de crestere. Ea este foarte vioaie, nu sta locului o clipa. asa a fost de la nastere. Dar stiti voi, cand ii aud pe altii cum ii spun " saraca de ea", "ce slaba e" etc etc ma enerveaza si ma si ingrijoreaza. Poate ca are ceva fata si nu ne dam noi seama...
Mai este aici un copilas cu greutatea asta? Voi ce parere aveti?
O sa va pun si fotografii cu ea sa vedeti ca nu e chiar "somaleza"

Va las acum si va
revin cu poze

Lorelay - mami de Maya (20.08.2009)
camera Mayei
Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienuta79 spune:

Bine v-am regasit dragele mele mamicutze in casa noua!!!!!
Nu-mi vine sa cred ce au crescut copilasii nostri si nu mai sunt bebelusi
S-a racorit in sfarsit si pe aici,dar si eu la fel ca giova i-am calcat toate hainutele de vara in speranta ca le va mai imbraca si le-am bagat la spalat si pe cele mai groase de iarna.
Albert ca de obicei doarme de la 10 seara pana a doua zi dimineata la 10,sunt o fericita ca dorm si eu cu el
Pooh sunteti o familie foarte frumoasa,Balasz e un scump,cand l-am vazut mi s-a facut dor de carliontii lui Albert,nu il tundeti? iar tu arati foarte bine,eu iar m-am ingrasat in concediu asta,tb sa ma apuc iar de dieta.
Blanca ai fost o nasica frumoasa

http://family.webshots.com/album/578467013EMASfI?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Dienutza,multumesc.......Nu as vrea sa-l tund,imi place asa,cu parul mai "lungut",chit ca in spate are pufulet din ala,ca de bebelusiDe ce dieta te apuci?Eu sunt mare,doar ca nu am pus poze in care se vede ff. tareAr trebui sa dau jos o gramada,si asa de greu merge....eu nu pricep...Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelay_28
Fetelor am si eu un stres... de fapt altii ma streseaza. Maya la 1 an are 8400 g si 78 cm si vad ca altii tot isi fac griji pentru noi. Ca e fata mica, ca e bolnava, ca are nu stiu ce distrofie, etc, etc. Medicul imi spune sa nu-mi fac probleme ca asta este ritmul ei de crestere. Ea este foarte vioaie, nu sta locului o clipa. asa a fost de la nastere. Dar stiti voi, cand ii aud pe altii cum ii spun " saraca de ea", "ce slaba e" etc etc ma enerveaza si ma si ingrijoreaza. Poate ca are ceva fata si nu ne dam noi seama...
Mai este aici un copilas cu greutatea asta? Voi ce parere aveti?
O sa va pun si fotografii cu ea sa vedeti ca nu e chiar "somaleza"


Lorelay - mami de Maya (20.08.2009)
camera Mayei
Maya



Noi avem 8700 g la una an si o luna...si nu mamai impacientez..asa creste ea. De mancat a inceput sa manace mai bine, vioaie e slava Domnului..asa e ea..eu zic ca e ok nu te mai agita si tu. Daca tu simti insa ca e ceva fa-i niste analize desi nu cred sa ii iasa anormale.

Asa ca si la mai mare.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bely spune:

Olá tufa,
giova,pooh multumim de primire, simpatice ca intotdeauna. Vazut si eu poze cu fam. frumoasa lui pooh, sunteti minunati si tu areti bine
blanca ai fost o nasa super, rochita si coafura ai avut de regina!
lorelay nu sunteti singure cu greutatea asta si noi suntem in categoria asta, sigur nus tiu cat are pt ca abia pe 9-09 avem controlul de 1 an, deh concedii si pt ei... dar dupa mine nu are mai mult de 8.500-600 si vreo 75-76cm, dar cum noi luni intregi ne invarteam pe la 7.700-7.900 ma bucur ca am sarit la cifra 8
Mi am de recuperat 1 capitol dar nu stiu cand, am vazut si printesele lui moniland superbe cu noua coafura,dar ce carleonti avea ... ma scuzi dar le confund numele, nu stiu daca eu o tundeam. Am vazut multe pozici frumoasa si puiuti deosebiti dar mi-e greu sa-mi amintesc numele fiecaruia si de cat sa omit pe cineva mai bine spun la plural, avem copii minunati unul mai frumos de cat celalalt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:


Am fost ieri la dentist, Doamne, cu ce dureri am ramas, mi-a scos nervul de la o masea si o sa ma doara cateva zile zona. Si inca cata "killer-uiala" mai am la dentist...

bely welcome back! Ati testat, deci, si voi sist medical romanesc, adica antibioticele. Bine ca a trecut febra

blanca super rochie ai avut

anemona da, unii dr sunt de-a dreptul incompetenti. Mare "noroc" am avut sa dam exact peste ala, dar cum era sfarsit de saptamana, alt dr nu am gasit

pooh fain v-a fost la mare! Balasz vad ca a dormit fara nici un stres

lorelay Bia avea 8,3 kg la 1 an si era cu diaree, deci slabise atunci. Acum s-a mai intremat, nush cat are, dar sigur nu sare de 9 kg. Si eu zic sa nu te stresezi, e vioaie fata, sanatoasa; ce sa ii faci, sa o indopi? Fiecare copil e unic. La noi circula zicala "Gras si frumos" printre babete, care-si tot dau cu parerea. Sunt sigura ca ii oferi o alimentatie corecta, asa cum facem toate, asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.


Si daca tot vorbeam de babete, sa va zic patania mea. Stateam la coada la un automat de lapte, in fata mea o femeie la vreo 60 ani. Vede pe fata Biei piscaturi de tantari si imi zice "Tre sa duci copilul la dr!", eu "Chiar?!", ea "Da, sunt periculoase piscaturile de tantar", eu "Nu a avut nimic copilul dupa piscaturi, nu am de ce sa o duc la dr". A tacut, iar dupa 1 min ii zice Biei "Vai, te-a lasat mama si te-au piscat tantarii!" Tare le mai place sa dea sfaturi neintrebate si sa o faca pe atotcunoscatoarele...


Nush ce mai voiam sa zic... Merg la facut bagaje, plecam la tara


Inesa, fericita de Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Pooh si eu as manca tot timpul...mie imi vine si CM si din cauza asta sunt asa.
Blanca am inteles. si eu lapte cred ca mai am foarte putin de aceea sta mult noaptea cu tzitzi in guritza si nu adoarme. daca ii dau formula imeodta ce termina bibe ia somn. doar ca mi-e lene mie sa merg sa il pregatesc. tzitzi e la indemana.
Lorelay bine ati revenit. eu zic sa nu-ti mai faci probleme, vezi mai sunt si alte fetitze cu greutatea asta...baietii se pare ca sunt mai solizi, asa si trebuie sa fie fetele...siluete.
abia astept sa pui poze, ca tare scumpa e nora-mea la vedere.
Inutsa multa bafta cu dentistul...dopamne ce am mai tras si eu....dar acum sunt bella. mai am o plomba de schimbat si nu-mi mai vine sa merg.
Dienutza lasa ca tu pastrezi hainutele pt. bb2. eu le pregatesc de dat. si-mi pare tare rau...ca astea de vara asa putin le-a purtat...si mai am si noi, cu eticheta...le tin de cadou, ce naiba sa fac cu ele?
Bely ai timp cu recuperatul, nimeni nu te zoreste.

eu am facut iar curatenie...deja sunt satula la 3 zile o iau de la capat cu smotrul. Zilnic adun jucariile din casa, vai vai ca vine iarna si mai mult in casa stam si vor face dezastru.





Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Giova stiu ca tu esti experta cu homeopatele, ce ti-a zis tie pediatra sa ii dai pentru dentitie? Caci am gasit la farmacie dar trebuie sa ii zic eu dilutia si numele produsului...

De cele gen oscillo gata preparate dar pentru dinti nu se gasesc aici, uof!

merci. sa vad cand am timp sa va citesc din urma.... pup

Mergi la inceput