LMA!!! Bucurii de sept - oct 2006 (183)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sofimic spune:

Buna ziua mamici de Bucurii.
De foarte multa vreme nu am mai scris pe forum,dar acum ca e luna septembrie vreau sa urez si eu La Multi Ani!tuturor Bucuriilor. Sa cresteti mari, sanatosi,cuminti si frumosi.
Uneori cand am timp mai citesc aici pe forum si ma bucur ca sunt mamici care isi fac timp sa scrie

Sa va mai spun cate ceva despre noi: Sofia va incepe si ea saptamana viitoare gradinita,va fi prima data cand merge si am mari emotii. E o fetita "ca o babutza",e foarte cuminte,ii place sa coloreze,sa construiasca si foarte rar se joaca cu papusile.
Anul trecut a fost pentru noi unul plin de evenimente.In luna mai ne-am mutat la casa si cel mai important e ca in luna august la noi a mai venit un bebe,Robert.Puiul cel mic acum o saptamana a implinit un anisor si nici nu imi vine sa cred ca am doi copii asa marisori(si ca am implinit 30 de ani anul acesta).
Sofia si Robert se inteleg foarte bine,ea e foarte grijulie cu el ,iar el e tare nazdravan.Nu seamana deloc,ea e blonda cu ochi albastri iar el e brunetel cu ochisori negri.Intr-o zi i-am spus Sofiei ca fratiorul ei are ochisorii ca de ciocolata.Iar replica ei a fost: "mama eu cu parul asa blond si ochii albastrii parca as fi o ciocolata alba"....
Anul acesta am stat acasa singura cu amandoi si nu mi-a fost deloc usor,dar au crescut si am si uitat deja ce greu a fost. Mi-a fost teama sa o dau pe Sofia la gradi pt ca m-am gandit ca se va imbolnavi si ii va aduce si la bebe ceva.
Cam atat despre noi,sigur o sa va mai citesc din cand in cand,pupam toate mamicile care isi fac timp sa scrie
La multi ani!inca o data tuturor Bucuriilor
O sa incerc sa pun cateva poze cu copiii, sa vad daca reusesc.Va doresc sa aveti o luna minunata,plina de aniversari frumoase.


Sofimic,mami de Sofia-Ana(27.09.2006) si Robert-Nicolas(27.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

fetelor, ma tin de cel putin o ora sa va scriu dar nu apuc! multumesc pentru urari, azi dariutza implineste 4 ani! La multi ani si multa sanatate si din partea mamei!

noi ne-am intors sambata la 4 de pe drumuri, dupa 26 ore de tren. iar duminica am sarbatorit-o pe dari, cu prietenii si familia, la gratar. a fost minunat, mai ales ca ne-am intors cu speranta din graz.

nu va pot povesti in detaliu, ca e mult de spus, dar ca o concluzie: daria nu e la nivelul de poliartrita (ceea ce ma temeam, avand in vedere ca are 5 articulatii cu probl), dar avem oligoartrita extinsa. nu trecem inca pe steroizi, dar facem injectia intraarticulara cu cortizon. oricum, e mult mai bine, cortizonul va ramane in articulatie, nu se va extinde in organism. iar pentru viitor, multa fizioterapie, fara sarituri (tocmai cand incepuse sa-i placa la coarda elastica!), fara dansuri (vroiam s-o inscriu la palatul copiilor la dansuri, abandonam ideea), fara carne rosie mai mult de de 2 ori pe sapt, fara orice medicam, naturist sau nu, care sa stimuleze imunitatea, fara viroze, infectii, pe cat posibil si fara vaccinuri.

sansele de vindecare sunt de 50% , la adolescenta.. o loterie, dar om vedea. vom putea merge pe schema de tratam cu lederlon in articulatie atata timp cat se inflam articulatiile mari (genunchi, glezna), iar inflamatiile sunt la cel putin 3 luni distanta. altfel trecem pe cortizon pastile si dupa metotrexat, pe viata... asta-i cam naspa, ca nu poti ramane insarcinata sub el, dar mai avem pana acolo (deja ma vad bunica, dupa cum observati)

pupam ceilalti sarbatori, scuze ca nu am avut timp sa verific, revin!

un special pt lexi, care ma ajuta sa fac rost de lederlon.



Roxana, mamica de Victor Andrei (23.06.2008) si Daria Elena (06.09.2006)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Sofimic, ma bucur ca ni-ai scris, sa va traiasca baietelul de un anisor si multa bafta la gradinita. Eu zic ca ai facut bina ca a mai stat acasa un an Sofia ta. O sa aiba timp de desenat, pictat, jucat in colectivitate.


Eu nu stiu daca ar trebui sa ma ingrijorez cu Mariuca mea: nu prea deseneaza, nu picteaza, nu are inclinatii 'telectuale. I place sa se joace cu papusile, cu puiul, ii place afara la puii lui tataia, la tobogam, la scranciob si alte asemenea activitati. Chiar sunt curioasa ce va face la gradi.


Asa creste Maria Diana

www.phenforum.com/ticker/img,47,76,0,kg,76.5,72.8,65,/weight.png" target="_blank">Vreau sa slabesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Multumim din suflet pentru urari, dorim si noi tuturor Bucuriilor numai si numai lucruri bune in viata.

Gety, Bogdi e la fel, nu e interesat de nicio activitate intelectuala, nici scris, nici desenat, nu are rabdare sa-i citesc povesti, etc. Eu nu ma ingrijorez, se joaca toata ziua cu masinutele, la nisip, se da cu motocicleta si bicicleta prin curte, la mami da la gaini si pui, aduna ouale, da la iepuri, culege verdeata din gradina, etc. Cred ca are timp de toate celelalte si nu toti copii sunt la fel. In afara de pasiunea pentru masinute nu pot sa spun ca e bun la ceva anume. Imi dau seama ca e perspicace cand il aud ce vorbeste cateodata, cand il vad cum repara anumite chestii, cum gandeste logic la altele. Eu zic sa nu te stresezi.

Roxana, ma bucur ca partial sunt vesti bune.

Multa sanatate Dariutei si La multi anisori!

Maria
Teodor
Patricia

Noi ne-am sarbatorit tare frumos, nu am reusit sa pun decat o parte din poze pe net, dar cand le pun si pe celelalte revin.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor!
e gata!
Sofimic, ma bucur fff mult ca ne-ai scris, sa va traiasca bebe Robert, sa creasca mare, sanatos, voios, voinic! Nu am putut sa nu remarc ceva: amandoi copiii tai sunt nascuti intr-o zi de 27. Ce coincidenta frumoasa! Sofiei ii uram mult succes la gradinita si acomodare usoara! O sa modific si listuta de pe prima pagina ca sa-l trec si pe Robert.
Roxana, ma bucur ca v-ati simtit asa bine de ziua Dariei! Azi merg la farmacie si sper sa pot comanda fiolele. Oricum te tin la curent!
Flavia, abia astept pozele de la petrecere!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Gety, Mariei mele ii place foarte mult sa picteze, dar in ultimul timp nu a mai pictat. In schimb mi-a desenat toti peretii din casa cu carioca, unul nu a scapat. In rest se joaca mult cu jucarii Playmobil, a facut o adevarata pasiune pentru ele, cu masinute, afara la leagane, la nisip, la tobogan sau cu copiii, prin curte... Ii place mult sa ude florile, sa le miroasa, ma intreaba cum se numeste fiecare din ele... Nu pot spune ca are o pasiune anume. Aaa, si ii place sa hraneasca toate matele din cartier, e obligatoriu ca atunci cand mergem la cumparaturi sa luam si biscuitei sau sticks-uri pt pisici. Asa ca eu zic sa nu te ingrijorezi, Maria ta iubeste mult animalele din ceea ce povestesti, ceea ce prevesteste un om cu suflet bun si bland. Faptul ca ii place sa se joace afara inseamna ca e un copil activ si cu multa energie. E minunat ca are ocazia sa stea mult afara la aer curat. Lasa, ca de activitati intelectuale va avea timp o viata. Copilaria trece mult prea repede din pacate!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Poze Ali si Poze Flavi, mai putine de la mine ca nu am avut timp sa le incarc pe toate.

De 2 zile Bogdi are ceva cu "multumesc mami". Ma topesc de cate ori il aud ca zice multumesc mami. Eu il intreb pentru ce si imi zice "pt ca mi-ai cumpaiat jucaii", "pentu petecere", etc.

Ieri am inceput din nou gradinita si nu am avut nicio problema, din contra nici nu m-a mai bagat in seama, a uitat si sa ma pupe, l-au luat niste baieti si s-au strans de numa, au inceput sa povesteasca si a uitat de mine . Deja e mare, nu mai are atata nevoie de mine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Flavia, multumim pentru poze, acum le vizionez.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Flavi, super frumoase pozele, se vede cat de bine s-au distrat copiii! Ce mari s-au facut Bogdi si Adelina! Nu-i mai vazusem demult! M-am bucurat foarte mult sa-i zaresc in poze si pe Pufisori si pe parintii lor!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Buna dimineata, mamici!

LA MULTI ANI MARIUCILOR NOASTRE ! Sa ne creasca mari, frumoase si sanatoase!

Vine cineva la o fierbinte?


Asa creste Maria Diana

www.phenforum.com/ticker/img,47,76,0,kg,76.5,72.8,65,/weight.png" target="_blank">Vreau sa slabesc!

Mergi la inceput