LMA!!! Bucurii de sept - oct 2006 (183)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Am sa postez aici un mesaj al unei mamici din grupul nostru de Aradence, sa nu va suparati, are nevoie de orice mic ajutor se poate. In acest moment se incearca deschiderea unui subiect pe DC si speram sa putem licita produse la bazar si pentru cazul ei. Stiu ca sunt multe cazuri pe forum si in viata noastra reala, facem ce putem fiecare. Vom avea la dispozitie de la sotul ei si toate actele doveditoare pentru situatia ei, pentru cei care doresc sa le vada. Va multumesc pentru intelegere.


Sunt Cristina Rubinstein, pe forumul ""Despre copii" ma stiti ca si "maria_rubi", locuiesc in Arad, am 30 de ani, sunt sotie si mama a doua fetite frumoase.
Dupa 7 luni de dureri cumplite, de nopti nedormite si medicamente luate zi de zi, timp in care am consultat mai multi doctori si am urmat mai multe proceduri de fizioterapie, acupunctura, curenti, am facut un RMN unde mi s-au descoperit doua formatiuni tumorale. Prima imi erodase o coasta si o parte din plamanul drept, cealalta erodase doua vertebre toracale.
Am fost internata o saptamana la Timisoara, doctorilor fiindu-le teama sa ma opereze din cauza anesteziei (trebuia sa fiu intubata si le era frica sa nu imi lezeze si mai mult vertebrele). Dr. Hazm s-a ocupat de mine la Timisoara si nu a fost prea incantat ca am cerut externarea, orgoliul.... Il puteti contacta la tel. 0744560684.
Am trimis toate analizele la mai multe clinici din Europa in speranta aflarii unui potential diagnostic. Toti doctorii erau convinsi ca este vorba de tumori maligne si deja ma sfatuiau sa fac chimioterapie si radioterapie. Am trait mai mult de o luna cu gandul ca pot avea cancer si, credeti-ma, este cumplit!
Astfel am ajuns la Szeged unde am facut operatia de toracotomie. Dr. Furak m-a operat. In urma biopsiei s-a stabilit ca o ciuperca – “criptococcus” – este responsabila de tot dezastrul acesta. Ce usurare! Orice este bine in loc de cancer.
Una din probleme fiind rezolvata, mai ramanea cea de la vertebre. Asa am ajuns la un doctor neurochirurg tot in Szeged care mi-a spus ca este nevoie de o reconstructie de coloana vertebrala, materialele folosite pentru aceasta se importa din SUA si ca, in Romania nu este nimeni care sa poata face aceasta operatie. Nu exista cale de intoarcere, coloana mea stand sa se prabuseasca si sa lezeze iremediabil maduva.
Daca prima operatie, care a costat aproape 4000 euro, am putut sa o suportam cu sprijinul familiei, acum apelam la bunavointa dumneavoastra, a oamenilor cu suflet bun si curat.
Operatia, care va avea loc pe 9 septembrie, va costa in jur de 7000 euro. Va fi efectuata de Dr. Barzo Pal impreuna cu un alt Prof. Dr. din Budapesta.
In plus, tratamentul pentru exterminarea ciupercii trebuie efectuat pe timp indelungat, iar pe luna costa 1500 ron, gata compensat.

Multumesc tuturor celor care pot sa ma ajute facand donatii sau trimitand mesajul meu departe!
Multumesc si firmelor care pot sa contribuie cu o donatie prin contract de sponsorizare pe persoana fizica.
Multumesc tuturor!
Conturile in care puteti face donatii:

Titular cont: Rubinstein-Ilisie Maria-Cristina
RO82INGB0000999902069415 deschis la ING
EURO: RO87INGB0000999902069422 deschis la ING

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor!
LA MULTI ANI, CRIS!!! Sa fii sanatoasa si sa te bucuri de frumoasa ta familie!
Flavia, sper din suflet sa se stranga banutii pentru colega voastra de forum!
Si daca tot suntem la capitolul Umanitare, va rog, daca aveti timp si chef, sa aruncati un ochi la subiectul "3 sate" de la Generale! Multumesc mult.
Flavia, va urez distractie placuta maine la petrecere!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancuta_eu spune:

Buna fetelor!

La Multi Ani cu sanatate, Cris!!!!!!!! Sa iti dea Domnul tot ce-ti doresti! Multumim pentru tort si sampanie! Delicioase!

La multi ani tuturor bucuriilor care si-au serbat ziua de nastere zilele trecute! Sa cresteti mari, sanatosi, voinici! - ce mari ne-au crescut copiii ...

Bine ati revenit, sau mai bine zis, am revenit , mamicilor din concedii, vacante ( si eu am fost in concediu saptamana aceasta, cu exceptia zilei de azi ... vineri, la birou, zi scurta, asa pentru acomodare )

Felicitari proaspetelor mamicilor! Sa aveti bebei cuminti si mancaciosi!

Eu, spre rusinea mea ... inca nu m-am gandit la cadou pentru ziua Ioanei. Am sa o intreb sa vad ce imi spune ... si va spun mai tarziu! Noi suntem bine, ne-am acomodat la Bucuresti, ne mai este dor de bunici, cum altfel, si asteptatm sa inceapa gradinita. Azi am fost sa facem analize, exudate, coproparazitologice, si ma tot intreba Ioana "Mami, da' de ce ce trebuie sa facem analize? Da' eu sunt sanatoasa ... etc, etc. De luni 13 septembrie, sper sa fie cu noroc, intram in rol ... in grupa mijlocie direct! Doamne-ajuta!

Acum va pup pe toate si pe toti si revenim, saptamana viitoare cel mai sigur!


http://picasaweb.google.com/ancuta2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

Multumesc mult pentru urari!


Imi pare asa rau cand aud de probleme si copilasi bolnavi. As vrea ca macar de ziua mea sa pot da toturor copilasilor cate putina sanate si celor nevoiasi sa-i pot ajuta. Am citit si aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=155854 si sunt cu gandul si la Roxana si Daria.

Ma intreb oare Sebi ce face?

Multa sanatate si putere tuturor!



Cristina mamica de Dragos (31.01.2004) si Victor(19.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

pentru ca saptamana viitoare voi fi in concediu vreau sa urez copilasilor care isi sarbatoresc ziua in zilele in care lipsesc "La Multi Ani!" - Sanatate si fericire alaturi de familiile lor.

Bogdan Ioan - Flavia Ramona
Maria Elena - Yoannamarie
Daria Elena - Roxana01
Teodor- Mephala30
Patricia Maria - Ramomar
David Constantin Marian - Tala
Stefan-Andrei - Lullabay
Lukas-Daniel - Susa
Dorian-Constantin - Bedrosmart
Mihai Sebastian - Mexxa
Eric- Beatrix
Ioana - Gabitzica
Alexia-Maria - Mi-Ka
Matei - Osna


Cristina mamica de Dragos (31.01.2004) si Victor(19.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor, azi va ofer la pranz.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna dimineata, e gata!
LA MULTI ANI, BOGDAN IOAN SI MARIA ELENA!!! Sa cresteti mari, sanatosi, norocosi, voinici!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Buna seara, mamici!

LA MULTI ANI MARIA ELENA !

LA MULTI ANI BOGDAN IOAN!

Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi!


Asa creste Maria Diana

www.phenforum.com/ticker/img,47,76,0,kg,76.5,72.8,65,/weight.png" target="_blank">Vreau sa slabesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna dimineata, haideti la o aburinda!
La multi ani, Daria Elena! Sa cresti mare si sa fii sanatoasa, sa nu mai fie niciodata nevoie sa mergi la doctor! Iti doresc sa ai parte de noroc si un drum cat mai lin in viata!
La multi ani, Teodor! Sa cresti mare si voinic si sa ai parte de sanatate si noroc!
La multi ani, Patricia Maria! Mi-e tare dor de tine si de mamica ta! Sa fii sanatoasa si norocoasa, sa ai o viata presarata de bucurii si realizari!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Buna dimineata, Lexi!

LA MULTI ANI!

DARIA ELENA
PATRICIA MARIA
TEODOR

Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi!

Lexi, vin eu la cafea, mai ales ca s-a racit considerabil afara, sunt numai vreo 13 grade afara. Si mi-e dor deja de vara. Cred ca e primul an cand imi pare asa de rau ca s-a terminat vara.

Apropos ca a amintit Lexi. De Ramomar mai stie cineva ceva?

Noi am revenit joia trecuta de la Praid. A fost frumos,
dar frigul ne-a alungat acasa. Si inca ceva: am racit toti 3.
Mai ciuda mi-a fost ca a inceput Maria sa tuseasca din nou si as vrea saptamana sa o vada din nou dr. O.R.L. sa vad ce mai facem cu polipii astia. Mai sunt, nu mai sunt, ce dimensiune au...

Pentru gradinita nu prea ne-am pregatit, mai ales ca nu stim daca o sa mearga chiar de luni.

Intre timp am mai facut o portie de zacusca, de legume si astept ghebele sa mai fac una cu ciuperci.


Asa creste Maria Diana

www.phenforum.com/ticker/img,47,76,0,kg,76.5,72.8,65,/weight.png" target="_blank">Vreau sa slabesc!

Mergi la inceput