mama + sotul madalinei

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

hannen, raly, nu prea mai am ce sa zic in plus. Oamenii astia imi sunt straini. Am o parere formata, pe care v-am spus-o. Din punctul asta de vedere, nu ma pot identifica cu tatal Madalinei, si 15 fete de-as avea, pentru ca nu am nici o banuiala ca Petru Mircea si-ar fi omorat nevasta. Cum ati vazut, m-am identificat cu tatal Petru Mircea, nevinovat din punctul meu de vedere. M-am identificat cu sotul Petru Mircea, pe care eu n-am de ce sa-l acuz. Voi vorbiti de vrajitoare, bioenergeticieni, tentative ignorate de suicid (dar ta-su Madalinei de ce n-a facut scandalul asta in strada, cand fiica sa era "distrusa"? Ati auzit vreun "pss" din gura lui vreodata? Puteti sa-mi spuneti ce credeti despre asta?), minciuni, balti suspecte de sange.
Dar eu sunt suspectat de indarjire.
Pai, si eu imi spun parerea.
Pe undeva o vad pe fosta mea soacra. Numai lapte si miere, cat i-am fost ginere. Muma padurii dupa. Mi s-a parut logic, in fond fosta sotie era fata ei. Eu eram vinovat pentru orice. Asta e, nimic de comentat. Dar ce i-au auzit urechile copilului meu...de ce trebuia sa-i umple capul cu venin? Nu era fata mea destul de bulversata de divortul parintilor sai? Sunt 8 ani de atunci si nu s-a schimbat aproape nimic...a, ba da, ceva s-a schimbat. Fata mea nu mai vrea s-o vada. Si ma tot testeaza...oare chiar avea dreptate mamaita?
Raul pe care mi-l face mie este departe de raul pe care parintii aia iresponsabil il fac nepotului lor.
Cu asta ma identific eu...ca daca as sti ca fata mea este in suferinta in casnicia ei, n-as sta sa o vad cum da coltul si apoi sa-l omor pe ginere. Eu mi-as salva fata de moarte, sau cel putin asa as vrea sa ma ajute Dumnezeu. Dupa ce moare...pot doar sa-mi plang prostia.
Familia Madalinei vrea bani. Incep sa-si dea arama pe fata.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Candy
N-ai vazut ca pentru el ea nu era Madalina Manole, ci doar Magdalena Anca Mircea, cum i-a scris si pe cruce?



Candy, pe cruce se scrie numele...groapa aia de sub cruce nu-i scena. E locul de veci.
Ma gandesc la cruci pe care va sta scris, candva: Smiley, Sida, Marijuana sau Simona Senzual.



Mi se pare exagerat s-o comparam pe Madalina Manole cu cei amintiti de tine! Madalina a fost idolul unei generatii, a fost un NUME si o VOCE in muzica romaneasca, Simona Senzual e o parasuta dupa care vor ramane cel mult poze si filme XXX. Faptul ca sotul ei nu i-a scris pe cruce "Madalina Manole", mie personal imi spune ceva despre el, despre caracterul lui, despre frustrarile lui si despre modul cum privea relatia asta. Nu trebuie sa-l cunosc personal ca sa fac o astfel de apreciere.

Asa cum Rufus are o parere formata, asa am si eu una - care nu-i e deloc favorabila lui Petru Mircea. Crd ca e dreptul parintilor Madalinei sa afle adevarul, prin orice mijloace. Cred ca niciun parinte nu ar putea sta linistit stiind ca exista suspiciuni intemeiate care planeaza asupra mortii copilului lor, ca ancheta s-a facut superficial (si nu e niciun dubiu in asta) si ca posibilii vinovati sunt in libertate.

De ce trebuie sa le cerem socoteala parintilor si nu soacrei, care a trait cu ei in casa, care a avut grija de copil, care a fost acolo in noaptea presupusei sinucideri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Ca tot ne dam cu parerea, eu nu cred in vinovatia sotului. Nu il cunosc, nu am auzit de el decat de cand s-a intamplat tragedia. Nu mi-e simpatic, insa a existat totusi o ancheta oficiala, care s-a incheiat fara sa-l fi declarat nici vinovat, nici suspect. Asta in conditiile in care individul nu e nici bogat, nici vreo celebritate, nici american.

Ca parintii Madalinei sunt indurerati si adusi in pragul nebuniei de cele intamplate, inteleg. Pentru cei cativa ziaristi care profita de durerea lor si de interesul cititorilor pentru posibile scenarii senzationale, nu am multa apreciere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

andacos,vezi ca am scris si pe la bucatarie si pe la femina intim si pe la generale ,fuga sa dezaprobi.Pun pariu ca nici ce am mancat eu azi dimineata nu`ti place/nu aprobi

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

I am a muslim!Kill me and call it
COLLATERAL DAMAGE
Imprison me and call it
SECURITY MEASURE
Exile my people en masse and call it
NEW MIDDLE EAST
Rob my ressourses ,invade my land.Alter my leadership and call it
DEMOCRACY!
**************************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

In mod sigur parintii Madalinei si sotul ei s-au certat de mai multe pe bani, exact ca acum. Banii si imaginea vedetei au fost cei mai importanti pentru ei. De-aia nu i-au recunoscut boala, de-aia nu i-au tratat-o. Ce era daca ea isi lua o pauza lunga in activitate si se trata oriunde in lume? Ca bani pentru asta erau. Dar dupa cum vedem chiar din testamentul ei, banii erau pentru a asigura scoala copilului abia nascut, a nepotului, pentru familia fratelui... Poate ca daca s-ar fi umblat la pusculita fie si numai pentru a pleca intr-o vacanta mai lunga, Madalina ar fi fost in viata. Fata asta nu stia sa se bucure de viata, n-o invatase si n-o lasase nimeni. Ea trebuia sa faca produca si sa imparta la toti. Pentru ea putea lua eventual o toaleta scumpa de scena sa cada lumea pe spate(in viziunea parintilor, ca sotul am inteles ca vedea variante mai ieftine si aici). Cred ca sotul se opunea sustinerii financiare a familiei ei si mergea pe reducerea cheltuielilor si economisire, sa se adune acolo pentru viitor in timp ce familia ei voia ca totul sa mearga ca pana atunci, Madalina sa cheltuiasca cu ei si cu toalete scumpe de la Paris. Toti erau foarte siguri de cum trebuia sa-si cheltuiasca banii Madalina si pentru asta evident ca o presau si sa-i faca, parintii voiau ca ea sa marga sa cante la petreceri private, sotul voia ca ea sa lucreze la albumul lui. Si ea nu mai era in stare de nimic. Si s-a retras , i-a lasat sa se certe pe ceea ce stransese deja, ca mai mult nu mai putea sa le dea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Oameni buni, voi ati vazut cum arata parintii Madalinei? Sunt oameni simpli, nu mi se par deloc genul cheltuitor, care huzureste in lux saus e imbraca de la nu stiu ce branduri celebre. Stateau intr-o casa simpla, probabil cu tot confortul, dar in niciun caz o vila de genul celor ale manelistilor. In plus, nicio suma de bani de pe lumea asta nu poate compensa pierderea copilului tau, oamenii astia au pe undeva spre 70-80 de ani, de unde pana unde sa lupte pentru avere? Mi se pare absurd.

Daca miza ar fi fost banii, iar Madalina ar fi stiut asta, nu ar fi fost mult mai simplu sa faca un testament la notar? De ce era nevoie de o scrisoare care a fost gasita abia la 2 luni dupa moartea ei? (asa-zisul "testament sentimental"). N-ar fi lasat-o undeva la vedere? De ce un sms total irelevant, din moment ce nu exista nicio dovada ca ea l-ar fi scris. Oricine putea da telefon/sms de pe mobilul ei, ceea ce Petru Mircea a si facut.

Asta e gest de om normal la cap? Nu era la mintea cocosului ca telefonul ala gasit langa cadavru, cu amprentele de pe el era proba in ancheta? Cum sa dai telefon de pe telefonul moartei? N-avea telefon fix, n-avea mobil personal? Asa aberatie n-am mai auzit de cand sunt. Auzi, sa-i sune prietenele de pe telefonul ei si sa le anunte ca s-a sinucis? Chiar sunt curioasa ce le-o fi zis: "Hei, nu-i Madalina, e Puiu, ca Madalina tocmai s-a sinucis cu o sticla de Furadan! Tzeapaaaa!".

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/soc-au-fost-date-telefoane-de-pe-numarul-madalinei-manole-dupa-moartea-ei-334982.html#ixzz1M9PfZYTT

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/prietena-madalina-manole-veste-plans-in-hohote-335167.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Madalina era bolnava! Abia iesea din casa... Nu avea cum sa mearga la un notar, ala ar fi vazut-o ca nu-i in deplinatatea facultatilor. Eu am vazut ultimele ei interviuri, spunea exact ce credea ca ar vrea lumea sa auda, dadea la greu cu cliseul "artista, sotie perfecta, mama perfecta..." Si fata-i era ca o masca. Juca biata de ea cu ultimele puteri rolul pe care-l cereau cei din jur. Daca ar fi fost sanatoasa si puternica , ar fi stiut unde puna niste limite, dar ea nu mai avea demult controlul.
Candy, cand am zis de cheltuieli nu m-am gandit la cine stie ce extravagante, dar daca Madalina sprijinea si parintii si familia fratelui si sotul nu mai era de acord cu asta, ca ea nu mai castiga, ea pica mereu la mijloc.
Acolo banii si imaginea erau importanti, n-ati vazut ca nu erau bone, nu erau menajere, Madalina n-a avut niciodata ajutor platit in gospodarie. De frica pierderii imaginii si implicit a banilor nu aveau curajul sa priveasca in fata nici boala ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esteiubi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Candy

Daca miza ar fi fost banii, iar Madalina ar fi stiut asta, nu ar fi fost mult mai simplu sa faca un testament la notar?



Din cate stiu eu in Romania testamentul in cazul in care exista mostenitori este inutil, tot valoare sentimentala are. Adica, daca se directioneaza conform dorintelor defunctului valorile in alta directie, mostenitorii contesta si au castig de cauza. Deci ori vinzi, ori iti vezi de treaba.
Se prea poate ca Madalina sa stie acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

hannen, raly, nu prea mai am ce sa zic in plus. Oamenii astia imi sunt straini. Am o parere formata, pe care v-am spus-o. Din punctul asta de vedere, nu ma pot identifica cu tatal Madalinei, si 15 fete de-as avea, pentru ca nu am nici o banuiala ca Petru Mircea si-ar fi omorat nevasta. Cum ati vazut, m-am identificat cu tatal Petru Mircea, nevinovat din punctul meu de vedere. M-am identificat cu sotul Petru Mircea, pe care eu n-am de ce sa-l acuz. Voi vorbiti de vrajitoare, bioenergeticieni, tentative ignorate de suicid (dar ta-su Madalinei de ce n-a facut scandalul asta in strada, cand fiica sa era "distrusa"? Ati auzit vreun "pss" din gura lui vreodata? Puteti sa-mi spuneti ce credeti despre asta?), minciuni, balti suspecte de sange.
Dar eu sunt suspectat de indarjire.
Pai, si eu imi spun parerea.
Pe undeva o vad pe fosta mea soacra. Numai lapte si miere, cat i-am fost ginere. Muma padurii dupa. Mi s-a parut logic, in fond fosta sotie era fata ei. Eu eram vinovat pentru orice. Asta e, nimic de comentat. Dar ce i-au auzit urechile copilului meu...de ce trebuia sa-i umple capul cu venin? Nu era fata mea destul de bulversata de divortul parintilor sai? Sunt 8 ani de atunci si nu s-a schimbat aproape nimic...a, ba da, ceva s-a schimbat. Fata mea nu mai vrea s-o vada. Si ma tot testeaza...oare chiar avea dreptate mamaita?
Raul pe care mi-l face mie este departe de raul pe care parintii aia iresponsabil il fac nepotului lor.
Cu asta ma identific eu...ca daca as sti ca fata mea este in suferinta in casnicia ei, n-as sta sa o vad cum da coltul si apoi sa-l omor pe ginere. Eu mi-as salva fata de moarte, sau cel putin asa as vrea sa ma ajute Dumnezeu. Dupa ce moare...pot doar sa-mi plang prostia.
Familia Madalinei vrea bani. Incep sa-si dea arama pe fata.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


A, deci e oarecum subiectiv totul, tu consideri ca ai fost in locul lui si trebuie sa-l aperi ca asa a fost in cazul tau.
Tatal si mama madalinei au insistat sa o vada un dr, ba chiar i-au si gasit, dar Petru l-a refuzat. Deci, olympia, singurul care nu a vrut sa se trateze a fost sotul, nu parintii.
Se numeste "negarea dreptului la tratament" , este ca si cum ai tine un copil cu hemoragie acasa.
Si asta cu parintii avizi dupa bani mi se pare ilara. pai ce sa faca oamenii astia de 70-80 de ani care si-au pierdut copilul intr-un asemenea mod?
Ce credeti, ca o sa dea fuga in Milano sa-si faca stocul de D&G si Manolo?


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Olympia, parerea ta e mai mult decat pertinenta, insa grosul banilor veneau din drepturi de autor, caci Madalina avea f. putine concerte (de fapt, nici nu stiu daca mai avea). Deci ei ii veneau bani si daca statea, doar pentru difuzarea pieselor. Nu-mi amintesc sa fi vazut vreo reclama cu ea, nu cred sa fi avut ceva contracte publicitare sau de imagine.

Despre testament, nu stiu detalii juridice, dar chiar daca poate fi atacat de mostenitori, asta nu inseamna ca nu poate fi facut, cu clauze clare. Dar daca acel testament sentimental ar fi fost lasat cu buna stiinta, de ce a fost gasit dupa 2 luni? De ce l-a gasit PM si nu anchetatorii? De ce nu a lasat o scrisoare ptr. copilul ei, de ex., s-o citeasca atunci cand va putea intelege? De ce nu a lasat un mesaj ptr. fani? De ce ultimul ei mesaj pe site-ul ei a fost:

"Hei, prieteni! V-am promis de ceva vreme un album nou #351;i o fa#355;#259; nou#259; a site-ului! Iat#259; c#259; a venit #351;i momentul concretiz#259;rii acestor dou#259; promisiuni! Albumul "09 MADALINA MANOLE" a ajuns deja īn magazine iar www.madalinamanole.ro r#259;māne calea noastr#259; deschis#259; de comunicare pentru tot ceea ce sim#355;im s#259; ne spunem! Despre album?.. Am adunat pe acest disc 12 cintece compuse īn acest r#259;stimp, fiecare avīnd emo#355;ia #351;i povestea lui īn care v#259; ve#355;i reg#259;si cu siguran#355;#259;, atīt voi indr#259;gosti#355;ii cīt #351;i voi, mai pu#355;in noroco#351;ii in iubire. Despre mine, pe scurt?.. M-am recompus suflete#351;te #351;i merg mai departe, pre#355;uind cu toat#259; fiin#355;a mea tot ceea ce am primit #351;i primesc de la via#355;#259;! Restul e... mi#351;care de rezisten#355;#259;!"

Vi se pare ca suna a mesaj de sinucigas? Ba dimpotriva!

Mergi la inceput