Delfinasi iulie-august 2010 ---Ramas bun odisee :(

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Buna fetelor.
Waw ultimul capitol

LA MULTI ANI VICTO,SA FII FERICITA,IUBITA SI SANATOASA

Felicitari noilor delfinasi crestinati!!!!
Pe 11 sept avem si noi botezul bebelusului Paul iar pe 10 sarbatoresc cu sotu

Fetelor eu aprob afirmatiile Eladei privind alimentatia si colicii.Nu va mai abtineti de la legume si fructe,asigurati-va aportul necesar de vitamine zilnic.Oricum bebelusii au crampe si colici indiferent de ceea ce mancam noi.

Crispo nu mai zi de tigari.Desi sotul fumeaza iar eu am ajuns sa nu mai suport mirosul imbacsit si puturos de tigara,asa mi-e o pofta nebuna de o cafea si o tigara,stand la taclale cu sotul in balcon intr-o seara racoroasa.Cum imi spunea si Sorina sapt trecuta,dorul e mai mare pt gesturile care implica fumatul decat tigara in sine.
Sper si cred ca nu ma voi reapuca de fumat niciodata.



Bytz,Ovi si bebe PAUL CHRISTIAN 21.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

La multi ani Victo! Sanatate si armonie in familie!

Ultimul capitol, am asa un nod in gat... a trecut repede timpul... ce ma faceam eu atatea luni acasa, mai mult consemnata la pat daca nu va aveam pe voi? A trecut timpl usor, am trecut usor peste incercari, mai cate-o cearta cu sotul, mai cate o raca din cauza soacrei, o raceala, mai un medic zapacit, mai o discutie despre politica, un vis "eroic", o intamplare amuzanta, emotii peste emotii la controlale, echo, rezultate, analize... ca sa nu vorbim despre motatele si emotiile nasterii, toate cu sufletul la gura, asteptand primele date, acum primele poze cu delfinasi...

Ma uit la ingerasul meu si s-a derulat filmuletul sarcinii, testul pozitiv... injectiile peste injectii... emotiile ecografiilor, amniocenteza... contractii, discutiile pe forum, dezamagirea ca nu voi naste natural, nasterea... Cum zboara timpul... prima data cand mi-am tinut copilul in brate, cand l-am pus la san, cand l-am adus acasa, prima vizita la medic, primul tratament, colicii, primul zambet.. offf, n-as da pe nimic aceste senzatii, si cred ca o femeie nu este completa pana nu are aceste trairi

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010


alina, ce frmos ai descris si tu toata aceasta perioada...hai ca ma apuca iar bocitul..

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

Fetelor eu aprob afirmatiile Eladei privind alimentatia si colicii.Nu va mai abtineti de la legume si fructe,asigurati-va aportul necesar de vitamine zilnic.Oricum bebelusii au crampe si colici indiferent de ceea ce mancam noi.


si eu sunt de partea voastra, am tot spus inca de la inceput. alimentatia noastra ii poate da eventuale neplaceri la stomacel, repet: EVENTUALE!!!, dar asta se corecteaza pe parcurs...

am intrat acum iar pe fuga sa nu uit sa-i spun o chestie la crispro: am avut printre invitati o familie de care v-am mai pove in aceasta odisee (au o fetita dulce nascuta la 24s cu 800g, acum a implinit un an!!!). continua sa aiba probl cu fetita Luisa in sensul ca nu are voie sa faca nici un fel de efort, asta implicand si mersul in picioare, si bucuria in exces cu miscari rapide, nici suparari mari (desi ea cand rade sau plange n-o auzi, ii vezi doar lacrimile sau expresia fetei)... iar pediatrul i-a recomandat leaganul fisher ptr a se linisti si chiar i-a spus ca nu ii afecteaza coloana. vroiam neaparat sa-ti spun asta pana nu uit, eu oricum nu-i iau isabelei bucuria leaganului (si linistea mea...), e a doua placere a ei, dupa tzitzi...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Buna ziua dragi mamici,

cu siguranta nu va mai aduceti aminte de mine, m-am inscris si eu la aceasta odisee la inceputul ei, dar din lipsa de timp nu am reusit sa tin pasul cu ritmul in care scriati voi si am abandonat pe parcurs.
Intre timp am devenit si eu mamica unui baietel minunat, Victor, nascut natural, pe data de 09 iulie (3400 gr, 53 cm si scor Apgar 10)
Chiar daca in ultimele luni, de cand sunt in concediu, v-am urmarit aproape zilnic, nu am indraznit sa mai scriu...sunteti asa o gasca minunata si unita, incat mi se parea ca n-as avea cum sa recuperez.
Dar vazand ca odiseea scrie astazi ultimul sau capitol, mi-am facut curaj sa scriu, pentru a va multumi ca existati, ca citindu-va am gasit raspunsuri la atat de multe intrebari, si, cu siguranta am reusit sa fiu o mamica mai buna pentru puiul meu cu ajutorul sfaturilor voastre.
pentru fiecare dintre voi.
Sa traiasca toti delfinasii si sa fie sanatosi, sa aduca bucurie mamicilor lor!


Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Am inceput si noi sa facem diferenta intre zi si noapte.
Desi de dimineata de pe la 7 pana seara la 8.30 nu mai dormim decat 3h maxim pe zi,urlam,stam mult la titi si molfaim,plangem dupa mami,vrem leganat langa hota sa ne linistim,seara la 8.30 picam lat pana la 7 dim cu pauza fixa de la 2 la 3 pt papa,schimbat si alintat.Si dormim fara mofturi.Da ziua mancam ficateii lu mami

Crispo Vladut regurgiteaza lapticul sub forma de branzuca ca Paul?



Bytz,Ovi si bebe PAUL CHRISTIAN 21.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo1901 spune:

Fetelor am pus si eu cateva poze cu Sabina,daca aveti timp...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

btz din cate am citit asa arata voma, e vorba de lapte prelucrat, atunci cand papa laptic si cel dinainte nu e complet digerat. Regurgitarea contine lapte neprelucrat, e cel proaspat supt.
A mea are de ambele

displazia de sold - si noua ne-a zis dr pediatru sa ii facem eco de sold din cauza pozitiei din burtica (pelvine), insa nu am ajuns la medic inca.

bamboletta mergi si fa exudat nazal.

bumblebee ai descris exact ce simtim toate cu siguranta!

belu frumos mesaj!

Intr-adevar se incheie o odisee dar incepe alta, si apoi alta, toate din ce in ce mai frumoase

*************************
Mami de Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilinca79

Buna ziua dragi mamici,

cu siguranta nu va mai aduceti aminte de mine, m-am inscris si eu la aceasta odisee la inceputul ei, dar din lipsa de timp nu am reusit sa tin pasul cu ritmul in care scriati voi si am abandonat pe parcurs.
Intre timp am devenit si eu mamica unui baietel minunat, Victor, nascut natural, pe data de 09 iulie (3400 gr, 53 cm si scor Apgar 10)
Chiar daca in ultimele luni, de cand sunt in concediu, v-am urmarit aproape zilnic, nu am indraznit sa mai scriu...sunteti asa o gasca minunata si unita, incat mi se parea ca n-as avea cum sa recuperez.
Dar vazand ca odiseea scrie astazi ultimul sau capitol, mi-am facut curaj sa scriu, pentru a va multumi ca existati, ca citindu-va am gasit raspunsuri la atat de multe intrebari, si, cu siguranta am reusit sa fiu o mamica mai buna pentru puiul meu cu ajutorul sfaturilor voastre.
pentru fiecare dintre voi.
Sa traiasca toti delfinasii si sa fie sanatosi, sa aduca bucurie mamicilor lor!


Ilinca, felicitari ptr bb Victor! citind mesajul tau chiar ca m-am emotionat, cand intram eu seara pe fuga si citeam ce probl mai au fetele (dar le urmaream din umbra ), citeam cate un capitol intreg si ii faceam sotului rezumat dar nu aveam timp sa si scriu, intre lucrul pana seara, printesita care cerea atentie si raul care l-am avut eu in primele saptamani... abia asteptam sa implinesc 20s sa pot intra si eu in familia mamelor de delfinasi, dar pe undeva ma simteam stinghera sa dau asa buzna, chiar daca parca le cunoasteam pe toate de cand lumea! dar fetele m-au primit cu bratele deschise, le inca o data ptr asta, si asa am devenit dependenta de forumul DC (as fi facut pariu cu miza mare ca dependenta de comunicare online pe mine nu ma afecteaza) . nu v-as lasa ptr nimic in lume, unde mergeti voi, vin si eu , chiar daca nu ma luati si tot vin!!! ooofff, melancolia asta... mai bine merg sa spal vasele

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Ilinca, felicitari si tie pt bebe Victor, sa cresteti mari si sanatosi. Imediat aveti 2 luni... Te asteptam mai des in povesti... Ia zi-ne, cum stati cu colicii?

Vlad al meu de 2 zile urla intruna... Imi toaca nervii... Dar stiu ca nu are el nici o vina, ca il doare burtica... Cand am iesit din spital ne-a tinut dr neonato o mini sedinta (manual de utilizare al bebelului), si recitind notitele, vad ca am scris ca dupa prima luna e normal sa aiba scaunul mai rar, chiar si la 3 zile, sa nu ne speriem , ca nu e o problema. Si mai zicea ca trec colicii la 2 luni! Doamne ajuta!!!

BTZ, Vlad regurgiteaza zilnic, dar lichid, asa laptos. Insa o data pe zi face si asa branzica - io cred ca aia e voma, nu se mai cheama regurgitat. Dar si aia e normala... Fie e prea plin stomacul, fie cand se chinuie si impinge sa faca ceva, fie cand il prea leagan eu la scurt timp dupa masa.

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Rodi, . Draguta de tine, vesnic iti amintesti tu de fiecare, si ne dai cate un sfat.


Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Mergi la inceput