Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Nu stiu in Madrid cum este dar aici exista magazine cu obiecte si lucrusoare pentru copii mult mai frumoase si mai ieftine decat la Ikea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

azi ne-am intors si noi dintr-o vacanta de "testare" a zonei...am stat 8 zile in Valencia si efectiv ne-am indragostit de zona. stiam ca o sa-mi placa, insa acum pot sa declar ca o IUBESC! Ieri am fost in Cullera, mi-a lasat asa un sentiment de bucurie oraselul asta!
Cu toate ca vad ca spaniolii s-au pus pe luat masuri anti-romani, noi suntem mai decisi ca oricand sa incercam ca la anul urmator, dupa ce strangem ceva banuti, sa incercam sa deschidem o mica afacere acolo

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

karmenutza, magazinele mai ieftine la care te referi fac parte din niste lanturi mai mari (poti sa-mi dai niste nume, te rog) sau sunt micute, independente? o sa am nevoie rapid de saltea (nu doarme cu noi in pat) si de scaun de masa; nu prea am timp de cautat cand ajungem si as vrea sa merg la sigur.

ariel, succes cu afacerea!

Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011)
think pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Nu, nu fac parte din lanturi de magazine. Sunt independente. Daca nu ai timp, poti lua de la Ikea sau Carrefour.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya1505 spune:

buna ziua fetele din spania, in curand ne vom intoarce si noi in spania dupa 3 ani de stat in romania,am o fetita care v-a implini in august 6 ani iar din cate stiu eu acolo copii intra clasa 1 la 6 ani,fetita mea e nascuta acolo dar cand avea 3 ani, ne-am intors in tzara, asa ca nici o boaba de spaniola nu stie imi este foarte frica cu acomodarea ei la scoala acolo neintelegand nimik, eu am inceput cu ea sa o invat lucruri elementare dar eu stiu cum va reactiona, mai ales ca noi vom sosi acolo la sf lunii septembrie iar ei incep deja scoala , ne vom stabili in madrid in coslada, vroiam sa stiu daca sunt aici mamaici care au copii la scoala cum se procedeaza cu manualele pt ca am citit pe internet ca se face comnada din timp ca dureaza pana ajung si ca librariile le livreaza direct la scoli si cam cat costa aceste manuale si tot ce le trebuie atunci cand intra un copil clasa 1 ,as dori o simpla informatie sa stiu ce suma de bani sa am pregatita pt scoala fetitei mele. multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

anda panda, am gasit siteul asta care are cursuri. mi se pare f bine structurat si usor de urmarit cursul de spaniola: http://www.livemocha.com

trebuie sa-ti faci cont, sa selectezi limba nativa, apoi limba pe care vrei sa o studiezi. lectiile sunt structurate pe module, sunt cu suport audio, video (poze), au traducere, exercitii cu verificare de catre un profesor (contra cost-au ei niste puncte pe care le castigi in timpul cursului si cu care poti "plati" profesorii, jocuri etc). exercitiile iti mai pot fi verificate si de vorbitorii nativi, eu am optat in prima faza pentru varianta asta, am fost si laudata si criticata ca sunt prea rigida in enuntarea ideilor, eu fiind la a 2 a lectie . cel mai mult imi place ca ma verifica si la scris si la pronuntie.
pana acum mi se pare cel mai bun curs online pe care l-am vazut. mai vedem pe parcurs.

la momentul asta stam cu ochii pe presa, sa vedem ce masuri mai iau spaniolii. pana acum, masurile luate nu ne afecteaza pe noi, caci noi nu vrem sa cautam loc de munca, ci sa ne facem PFA sau SL...ufff, tare aiurea e incertitudinea asta!

Iulya si eu sunt interesata de raspunsul la intrebarea ta, caci Alex a mea e la scoala deja, trece in clasa a 2 a, probabil cand o fi sa facem pasul, daca il vom face..., va fi in a 3 a....

Mai am eu o mie de dileme, de ofuri, insa le iau treptat...

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Ariel, ce ati vizitat in Valencia? (in afara de oceanograf, muzeul stiintei, parcul Guliver). Peste cateva zile mergem si noi in vacanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

dana, Centrul vechi este superb! si aici poti vedea Gara de Nord (merita vazuta si in interior, este o adevarata opera de arta)si langa ea este arena in care se desfasurau luptele cu tauri. Tot in centrul vechi poti vedea si vizita Catedrala si Turnul Micalet, din care ai o panorama superba asupra orasului. Ar mai fi Plaza de la Reina, unde se afla o gelaterie extraordinara. Prin zona se afla Plaza de Ayuntamiento (Primaria.
Impresionanta este si piata centrala (Mercat Central), cladirea in sine, dar mai ales interiorul (ai grija ca programul este numai pana la 14.00).
Nu rata nici Palatul Marchizului Dos Aguas, Torres de Quart, Torres de Serranos, Piata Fecioarei...
E o splendoare tot acest Centru vechi...Daca ai timp, poti trage o fuga cu trenul in Cullera, o localitate aflata la jumatate de ora de Valencia, este o splendoare de oras, care amesteca stilul nou cu cel vechi, in centru are o colina, cu un castel.
Si am lasat la sfarsit, cu toate ca ar fi trebuit sa incep cu acest loc: BIOPARC! este EXCELENT! un loc care nu trebuie ratat!
Si bine-nteles...plaja! si Mediterana....

am pus niste poze pe FB: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.192312010824570.63822.100001373170817&type=1

Sa ai o vacanta frumoasa, de neuitat!

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

ariel, , multumesc mult! Vom sta aproape o luna in zona Benicarlo-Peniscola, avem acolo mai multi prieteni, plecati de aici. Am facut o lista cu mai multe obiective, e trecut si www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g187529-d1064281-Reviews-Bioparc_Valencia-Valencia_Valencia_Province_Valencian_Country.html" target="_blank">Bioparc. Ne gandim ce e interesant pentru fiul nostru, are 10 ani.

Te invidiez ca ai posibilitatea sa te muti acolo. Avem niste prieteni, au stat mai bine de 10 ani acolo, acum de o luna s-au intors...ea a intrat in somaj, am inteles ca pt 2 ani, au un baietel de un an. Cred ca nu mai trece mult si se gandesc cum sa mearga inapoi. Daca pot sa te ajut cu ceva, sa intreb pentru tine sau sa fac cercetari la fata locului, cu toata placerea

Citesc cu multa placere acest subiect, ma iertati ca am dat buzna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

ariel, nu pot sa vad pozele

Mergi la inceput