Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Rodyca, mi-ar placea sa ne intalnim. Iti las nr meu in pm. Veniti cu Isa, da? S-ar bucura piciul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

salut
ce site-uri stiti voi de invatat spaniola?
ca eu in afara de cervesa per favor si muchas gracias nu stiu.

bafta tuturor, oriunde s-ar afla



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

http://www.cervantes.es/default.htm


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

mersi apsara. site ul ala ma duce de fapt in calgary la university of calgary care e cam departe de mine. cautam ceva online.
mersi inca o data
bafta tuturor, oriunde v-ati afla !!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

Buna fetele,

Am citit ultimul capitol si recunosc ca nu am rabdare sa citesc si mai mult din urma. Tocmai am luat decizia de a il insoti pe tati din septembrie la Madrid pentru 6 luni (cel putin), cat dureaza proiectul la care va lucra.
Prima mea grija este bineinteles, maimutzica mea. De aceea, vin cu rugamintea de a-mi recomanda un pediatru sau un medic (nu stiu exact ce si cum). Tati mi-a spus ca mai intai alegem dr si apoi incheiem asigurarea cu firma cu care colaboreaza individul (asa o fi?). Toti 3 vom incheia asigurari de sanatate separat, de la serviciu nu ii asigura nimic pt ca e printr-o firma de recrutare din UK. Citisem pe diagonala ca in principiu te duci la orice medic mai apropiat, dar n-ar trebui sa fie totusi pediatru avand in vedere ca are doar 6 luni?
Daca puteti sa-mi faceti o sugestie, ar fi super.

Multumesc!!




Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011)
think pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Maimutzica, copiii au drept la card de sanatate si inscriere in sistem gratuit, indiferent ce fac parintii. Se merge la centrul de sanatate de care apartii si se cere card de sanatate pt copil. Ar putea avea dreptul si sotul daca munceste legal in Spania, dar nu stiu asa sigur. Iar tie ar putea sa-ti faca daca aduci dovada scrisa ca nu esti asigurata social in Romania.
Daca fetita ta primeste acel card de sanatate, te inscriu ei la medic de familie, pediatru, ce ai nevoie.

Anda Panda, cervesa, cervantes, tot pe acolo Buna si Canada de invata spaniola, dar probabil nu iarna Glumesc, nu ma lua in serios. Uite un site cu spaniola:
http://www.cursuri-online.info/spaniola/verbs/abrazar/abrazar.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Anda Panda, pagina contine cursuri on line:

http://ave.cervantes.es/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kynderica spune:

buna fetelor...nu am mai intrat de f mult timp....ijjiji
am nascut anu trecut in august un baietel ayan denis....ce sa va zic...am fost tratata ff bine...nu are grad de comparatie cu romania ...eu fiind asistenta medicala.....
cu munca e mai greu dar din septembrie sper sa il pot lasa pe ayan la guarderie is sa caut ceva de munca....
din nefericire eu nu amintalnit inca romani prietensosi si dornici sa te ajute....am intalnit romani rai ,invidiosi,etc.....
dar spania e o tara frumoasa civilizata si numai pe drumurile si autostrazile ,si faptul ca te duci la medic cand vrei si nu dai un ban merita sa ramanem aici toata viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

Noce, multumesc frumos pentru raspuns!

si acum, daca tot mi-ati dat un deget.. imi puteti recomanda vreun site de inchirieri apartamente sau vreo agentie imobiliara? deocamdata noi suntem la etapa in care dam cautare pe google, dar e mai bine cand ai informatii din 'interior'.

vreme racoroasa va doresc!




Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011)
think pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

Revin, ca incep sa-mi 'rasara' intrebarile'. Am vazut ca ati discutat despre magazine de unde se pot cumpara hainutze de copii. Eu o sa am nevoie sa-i cumpar saltea de patut si scaun de masa. Imi recomandati ikea sau sunt si alte magazine cu preturi bune?

pupaturi

Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011)
think pink

Mergi la inceput