BV grety_niku, mousel !!!! Delfinasi (186)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi

A mea mananca noaptea la fel ca al tau Paula, in functie de cat papa inainte de nani la 9-10 seara. Aseara dupa baita nu a papat decat 10 g!!
Eu o amagesc un pic cu papa inainte de baita, insa vad ca dupa, nu prea papa ca e somnoroasa tare. Ma gandesc sa ii dau sa pape bine inainte de baita.
Iar ziua am observat ca nu se satura dupa masa de ora 12 si papa cam la 2 ore pana pe la 6. Apoi iesim la plimbare cand doarme bustean pana la baita de la ora 9-9.30. Eu o mai amagesc si cu suzeta. Cu asta incerc intotdeauna si cand vad ca nu o vrea deloc (si eu insist de cateva ori) inseamna ca chiar ii e foame si ii dau sa mamance.

Cu regurgitatul e la fel, chiar daca stau si 15 minute cu ea la verticala. Oare asta sa fie refluxul? Off...

Sorina, unde ai facut tortul?

*************************
Mami de Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sibip spune:

Citat:
citat din mesajul lui beluistef
Tanti si mie un pediatru mi-a recomandat sa fac synfloryx


Buna, mie la baietii mai mari mi s-a recomandat Prevenar pt copii peste 1 an parca (contine 7 tulpini de pneumococ) sau Pneumococ 23, cu 23 de tulpini, pentru copii peste 2 ani.

Eu sincer nu as incerca acest Synflorix, pentru ca e in faza de experiment. In plus, importante sunt aceste vaccinuri pentru momentul cind copilul intra in colectivitate. Pina atunci as sta linistita

Va pup pe toate,
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui racusor2010

pot sa ma laud si eu cu sotiorul meu drag? ca imi e tare drag

in fiecare seara , chiar daca e obosit, vine la plimbarica (papa pe fuga daca vine tarziu de la serviciu), ii facem baita impreuna si dupa ce papa Andrei il ia sa povesteasca ca mami sa pape, sa isi faca baita si ii zice frumos lui Andrei ca trebuie sa stea impreuna, ca mami sa aiba grija de ea

si in weekend ma intreaba cand sa plece undeva, daca e ok pentru mine....dimineata il scoate el pe bebe la plimbare ca mami sa se odihneasca si apoi sta cu bebe si acasa si o trimite pe mami in oras, la cumparaturi, la coafor, cosmetica, sa mai iasa si ea din casa

si mereu ii zice lui Andrei ca ce norocos e el sa aiba asa o mamica buna care il iubeste mult si are grija de el

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010


bravo lui!

Si al meu de dimineata a dat cu aspiratorul toata casa, a sters parchetul cu solutie speciala, frecat baia mica....cateoadata ma gandesc daca realizeaza ca nu mai sunt insarcinata. El a preluat tot in casa dupa ce am ramas gravida....acum ma asteptam sa imi mai plaseze din sarcini...dar vad ca inca nu... eu is cu bebe, tatzi, mancare comandam deocamdata. A si mai am la firma treaba dar putina....oricum sunt destul de fresh si abia astept seara sa iesim toata gasca in parc. Sa stii ca abia dupa ce vine un copil se da testul de iubire intre soti...pana atunci e un dolce vita fara sacrificii.

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://picasaweb.google.com/roparo/Nectarie3Saptamani#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

salutare si de la noi!

am fost dimineata la control cu Maria si d-na dr neonatolog a fost ff multumita de evolutia printesei!

are 3200 asa ca a luat pana acum 800 grame...si mai avem pana pe 30 la bilantul de la sfarsitul primei luni din viata!


Este o mancacioasa mananca cam la 2 ore peste zi asa ca trebuie sa fiu mereu pregatita....


Si se pare ca va ramane cu ochii de culoare deschisa...tind spre albastru!

PS Voi pentru ce variana de vaccinare ati optat?
Ati mers pe cea clasica de la stat sau ati cumparat vaccinurile din farmacie?


La Vlad am optat pentru ce clasica de la stat, acum nu stiu ce sa fac!

ati definitivat textul sa predam odiseea...ca trebuie sa ne mutam de acum scutece!

Anca fericita mamica de MARIA si mami de astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)
POZE VLADUT
[/b]


"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

POZE BURTICA, POZE MARIA si POZE SERBARE ABSOLVIRE [/b]

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beluistef

Buna si de la noi


****************************************
Elena, mamica fericita de Yanis Stefan(08.07.2010)
si de Luisa ( 23.07.2005) & Beatrice ( 02.06.2003)

Ne votati si astazi


VOTUL 218

Iuliana mami fericita de minune Tudor 05.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Citat:
citat din mesajul lui larissa_79

Citat:
citat din mesajul lui racusor2010

pot sa ma laud si eu cu sotiorul meu drag? ca imi e tare drag

in fiecare seara , chiar daca e obosit, vine la plimbarica (papa pe fuga daca vine tarziu de la serviciu), ii facem baita impreuna si dupa ce papa Andrei il ia sa povesteasca ca mami sa pape, sa isi faca baita si ii zice frumos lui Andrei ca trebuie sa stea impreuna, ca mami sa aiba grija de ea

si in weekend ma intreaba cand sa plece undeva, daca e ok pentru mine....dimineata il scoate el pe bebe la plimbare ca mami sa se odihneasca si apoi sta cu bebe si acasa si o trimite pe mami in oras, la cumparaturi, la coafor, cosmetica, sa mai iasa si ea din casa

si mereu ii zice lui Andrei ca ce norocos e el sa aiba asa o mamica buna care il iubeste mult si are grija de el

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010


bravo lui!

Si al meu de dimineata a dat cu aspiratorul toata casa, a sters parchetul cu solutie speciala, frecat baia mica....cateoadata ma gandesc daca realizeaza ca nu mai sunt insarcinata. El a preluat tot in casa dupa ce am ramas gravida....acum ma asteptam sa imi mai plaseze din sarcini...dar vad ca inca nu... eu is cu bebe, tatzi, mancare comandam deocamdata. A si mai am la firma treaba dar putina....oricum sunt destul de fresh si abia astept seara sa iesim toata gasca in parc. Sa stii ca abia dupa ce vine un copil se da testul de iubire intre soti...pana atunci e un dolce vita fara sacrificii.

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://picasaweb.google.com/roparo/Nectarie3Saptamani#


ce frumos...
noi deocamdata nu suntem in formula completa...Vladut e inca la Brasov la bunici, ii place acolo si e fericit, dar nu mai are muklt si revine acasa pt ca ne pregatim de scoala clasa I!

Dar iesim seara la plimbare cu bebelina impreuna!

Ai dreptate in ceea ce priveste testul de iubire intre soti...se pare ca am trecut de primul test acum il dam pe al doilea!

Anca fericita mamica de
MARIA
si mami de astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)
POZE VLADUT
[/b]


"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

POZE BURTICA, POZE MARIA si POZE SERBARE ABSOLVIRE [/b]

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

hello gagici

eu sunt zombi de somn,mandra mea de vreo 3 zile adoarme f f f greuacum de dimineata ma tot chinui si nu imi pot da seama ce aream puso in patut sa imi revin 5 min si efectiv urlaaseara 3 ore miau trebuit in care am zis ca o las cu sotu si plec frate unde vad cu ochii,ma dispera cand face asa
acum sta in brate,atipise 2 minute si iar foiala,daca as putea m-as lua la bataie de nervi si oboseala
bebelina miscatoare e plina pe tot corpul de bubite care cica au aparut din cauza febrei care a avut-o cu cateva zile in urma,ieri dimineata am observat ca aparusera pe tot corpul si am fost la pediatru unde a si cantarit-o si in 2 sapt a luat in greutate 510 grame,cica e f bine si asta inseamna ca se satura cu lapticul meu

Felicitari proaspetelor mamicute

Bea,Filip La multe lunite ,sa cresteti mari,sanatosi si frumosi

fetelor eu sunt trista ca nu am unde iesi la plimbare cu bebelinala cat e de mare orasul asta nu am undeeste un singur parc mai marisor si acolo nu este asfaltat si ce sa plimb fata ca o scutur intr-un hal de nu mai adoarme o saptamana in jurul casei nu am undeinca un motiv in plus sa vreau acasa,Duamni abia ast sa ma duc luni la control cu rinichiul sa aud ca totul e bine si sa pot pleca in tara

in sfarsit cat am scris msg a adormit si fatasper sa doarma 3 ore sa ma odihnesc si eu langa ea.



Mami de Andra Maria 02.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Buna fetelor,

piticii sunt cu bunica in parc,asa ca am un pic de timp pt mine!
Am reusit abia acum sa citesc capitolul 153,in care mi-ati tinut pumnii si m-ati felicitat pt nastere.Si am tinut neaparat sa va multumesc pt tot,caci mi-au dat lacrimile cand am vazut atatea felicitari si mesaje de incurajare!!!!!
Va multumesc din suflet si chiar daca nu am timp sa va citesc sa va scriu sa stiti ca ma gandesc la voi si ca nu voi regreta niciodata ca m-am incris pe acest forum si ca cele 8-9 luni cele mai importante si grele dintr-o viata de femeie mi-ati fost alaturi!Evident sper si de acum incolo,dar deocamdata timpul meu liber este fff limitat.Sper peste 1-2 luni sa ne revenim un pic si sa povestim mai multe ,de data asta la ''scutece''.
As fi vrut sa citesc povestea nasterii fiecareaia in parte,sa scot motatele pe rand,dar se pare ca am ratat venirea pe lume a celor mai multi delfinasi din odiseea noastra.Dar intr-o zi promit sa o fac!
Cu intarziere vreau sa va felicit mamicilor pt ce delfinasi frumosi ati adus pe lume,sa creasca mari,sanatosi si frumosi si sa va umple inima de bucurie!!!!!La poze m-am uitat!Toti sunt unul si unul!

In alta ordine de idei ,noi de cateva zile incepem sa avem "pauza de noapte" de 4-5 ore,si cate o masa 2 pe zi la 4 ore deja.Dar ce-i drept si papam mai mult,cam 150!!LP le dau de 2 ori pe zi max cam de 1 sapt si doar jumate de masa cand sunt ff obosita si nu am laptic destul la tzitzi.
Chiar vroiam sa va intreb: pe langa Galactogil,Galafor,ceai de chimen si bere,ce functioneaza ff bine ca stimulent pt lactatie?
Pt ca tin neaparat sa-i mai alaptez macar 2-3 luni,daca nu si mai mult,vedem cat ne tin laptariile


Sheri,Dragaica ii alaptati deodata?aveti destul laptic?cum le-ati facut program si voi cand dormiti?

pupici la mamici si pitici



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Felicitari Florentina, Deveghe, Grety, Mousel! Bun venit delfinasilor si multa sanatate, sa fie papaciosi si ascultatori! Refacere rapida mamicilor!

Eu sunt foarte trista si suparata! Bebe Raducu are o alergie pe aproape tot corpul, de vreo zi jumate nu manca prea bine si ieri mi s-a parut ca a slabit brusc, nu mai avea burtica si i se vedeau iarasi coastele ca atunci cand am plecat de la maternitate!

Cand a venit moasa dupa-amiaza mi-a confirmat ca a cam slabit, iar despre alergie am presupus ca ar fi de la Redigest (tocmai incepusem sa iau cu 1 zi inainte, si luasem deja 8 tablete pana ieri dupa-amiaza ).

A sunat-o si pe pediatra, care mi-a spus sa ma mulg si sa-i dau biberon ca sa vedem cat mananca in 24h. Ca cele 8 pastile nu ar fi mare problema... Moasa l-a pus din nou la san si mititelul nu prea vroia sa pape ( oare sa se fi schimbat gustul laptelui???), dar moasa a insistat si pana la urma bebicul meu a papat f. bine vreo 3 sferturi de ora! Moasa a plecat si dupa ce a papat bebe, cand l-am schimbat de hainute, am vazut cu groaza ca petele rosii s-au intins!!!

Am sunat-o pe pediatra din nou si mi-a spus sa nu-i mai dau tzitzi, sa-i fac LP pana maine cand vine ea sa-l vada.. de ce nu mi-a spus asa de la inceput?? Nu va spun ce plang de suparare ca i-am facut rau mititelului si din cauza asta nu-i mai pot da tzitzi! Abia ma controlez sa nu plang in continuu! daca ati sti cum se agata de mine si se intoarce cu gurita spre tzitzi, de mi se rupe inima... alteori sta si ma priveste cu ochi mirati de ce nu mai vreau sa-i dau tzitzi

Am intrerupt si Elevitul, iar lui nu-i mai dau nimic pt. colici cateva zile. Papa biberon destul de lacom, ieri fiind prima zi i-am dat doar cate 30 ml la o masa, din 2 in 02 ore, azi de la pranz am marit la 50 ml si speram sa ajungem la 60 ml pana diseara. Oricum este prea putin pentru varsta lui. Maine face 2 saptamani si cred ca tot ce am castigat in greutate de cand am venit acasa am pierdut in 2 zile din cauza mea!!!

Nu prea imi place de pediatra asta, mi se pare cam superficiala, pana la urma nu-mi poate spune daca alergia e de la ceva din alimentatia mea sau de la Redigest...

In seara cand i-a aparut pe piele petele rosii am mancat ficatei de pui la gratar - poate fi de la asa ceva oare? Sau de la compot de cirese (cumparat)? In rest nu am mancat decat gatit de mama - supa de legume, ciorba de perisoare de pui, ghiveci de legume, friptura de pui..

Atat de tare imi lipseste sa-l alaptez la san!!! Si asa de jale imi e cand vad cum se intoarce cu gurita spre san si eu nu-i pot da!

Ma doare capul de cat am plans... Si mi-e teama sa mai iau pana si paracetamol... Nu stiu exact cu ce am gresit si sunt disperata!

Iertati-ma ca m-am intins atat... nu mai stiu cu cine sa mai vorbesc sa ma sfatuiasca

Va imbratisez cu drag!

Elena, mami de Raducu cel cumintel 12.08.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Mi-e teama sa nu pierd lapticul cat il hranesc la biberon 2-3 zile.. Intre timp ma mulg, dar astazi deja ma doare sfarcul la sanul stang de la pompa electrica. Cea manuala parca e mai blanda..

La dreptul nu am probleme si am si mai mult laptic, dar cu stangul... Sotul nu e acasa in timpul zilei si eu singura nu ma pot mulge manual. Astept sa se faca seara, nu mai pun pompa pana atunci

Elena, mami de Raducu cel cumintel 12.08.2010


Mergi la inceput