Nasterea la Medlife (19)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

nici eu nu am mai intrat demult dar cand am ocazia va citesc.
felicitari la toata lumea pt bebei..

A nascut cineva de curand cu Bican Florin sau radulescu Botica? cum a fost? totul ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinab2 spune:

Buna fetele,

Hai ca am reusit si eu sa va gasesc, ca va pierdusem:)

Cami, felicitari pt bebe, e tare dragut! Mult mananca, 100 ml la o masa...Melania, nu ti se pare mult? Bebele tau cat mananca acum? Noi mancam 70-80.
Cum te descurci cu sanul, Cami?
Noi am renuntat si acum ii dau laptele muls de la san. Si cateodata formula.

Azi parca i s-a infundat un pic nasul. Melania, voi ati patit? I-am pus doar un pic de ser fiziologic in nas, cred ca e prea devreme pt batista sau pompa, nu?

In rest, suntem bine. Cateodata doarme si el 4 ore, altadata mai putin. Dar tot sunt cam rupta de somn cateodata.

Va pup, fetele cu burtici - multa rabdare in continuare, mai aveti putin! Dormiti cat puteti!! :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Buna fetele,
La noi cred ca au inceput colicii, am mancat mai putin si mai des, in seara asta ne-am chinuit sa avem scaun, am facut baita, apoi am papat (nu a tras nimic de la san, asa ca a papat 90 ml biberon). Mie mi s-a spus ca din a 8-a zi sa ii fac 80 ml, apoi a 9-a, 90 ml si a zecea, 100 ml si sa continui cu 100 pana la o luna.

De azi am inceput cu Sab nu mai stiu cum, cate 15 pic in lingurita.

In rest, suntem bine, operatia e ok, ma misc mai bine deja.

Alina, ai dreptate, sa dormiti fetelor acum, cat mai puteti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniam spune:

Buna fetelor,

N-am mai intrat in ultimul timp pt ca am fost cam chinuita de o cistita. M-a apucat acum trei sapt, am facut tratament cu Augmentin la recomandarea med., iar acum m-a apucat din nou. Am fost la urgente la Medicover (am abonament) si cand mi-a zis un nene dr. de acolo ca e posibil sa intrerup alaptatul daca tr sa fac un tratament mai serios. Va imaginati ca m-a apucat disperarea cand l-am auzit. Cand am iesit de acolo am inceput sa plang de nervi. Daca intrerupi alptatul la doua luni, nici ca-l mai ia cel mic. Am lasat si o urocultura dar se pare ca degeaba pt ca azi-noapte am avut niste crize rele de tot si am inceput sa iau Biseptol. Sper sa-mi treaca. Am citit intr-un studiu "de afara" ca la cistite se recomanda substanta activa de la Biseptol chiar si cand alaptezi.

Sper sa nu mai revina ca sa trebuiasca sa mai fac cine stie ce tratament. Oricum exista si antibiotice permise la alaptat (fac parte din grupa A de risc - adica cel mai scazut risc) fara a fi nevoie sa intrerupi alaptatul.

Proaspetele noastre mamici ce fac? Nu ne povestesc si noua cum a fost? Eu imi amintesc ca am povestit dupa cateva zile:)

Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dreea_pit spune:

Buna fetelor!

Alinab2 noua la spital ne-a spus sa-i punem ser fiziologic 2-3 unitati dintr-o seringa de 2 ml in fiecare nara si apoi sa curatam cu compresa sterila pe care o rulezi (cate una pt. fiecare nara). Aproape zi de zi scoate mucozitati din nas. Medicul pediatru ne-a spus sa folosim batista bebelusului doar cand este racit. De pe la o luna i se formeaza ceva legat de laringe si o sa ai impresia ca are in gat ceva mucozitati si o sa scoata tot felul de sunete, dar nu trebuie facut nimic.

Laptele NAN pe noi ne constipa. Am inteles ca toti bebei au probleme de la NAN. Folosim NAN 1 H.A. pt. ca la un moment dat am avut ceva bubite pe fata (acneea bebelusului) dar ne-a trecut cu o crema cu apa termala. Pt. constipatie folosim din cand in cand supozitor, pt. ca nu da dependenta, iar de cand va trece pe suc de fructe nu o sa mai fie probleme. Sunt momente cand plange dupa ce tot incearca sa faca si nu reuseste, iar atunci il ajutam.

La cat mai putini colici va doresc!

Fetele gravidute sa va relaxati, sa va odihniti si sa va ocupati de voi in perioada asta pt. ca nu o sa mai aveti timp.

Pupici de la Pitesti!

Pe 25 august bebe Rares (al meu) si bebe Stefanut (al Melaniei) vor implini 2 luni. Asteptam cu emotii vaccinul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns E_Alexa spune:

Citat:
citat din mesajul lui iubu77

nici eu nu am mai intrat demult dar cand am ocazia va citesc.
felicitari la toata lumea pt bebei..

A nascut cineva de curand cu Bican Florin sau radulescu Botica? cum a fost? totul ok?


Iubu,eu sunt pacienta Dr-lui Bican si voi naste cu el pe la inceputul lui nov.Sunt super multumita de el,el ffff ok si mai stiu persoane care s-au lasat pe mana lui si a fost totul perfect.

Alexandra 28+ cu bebe Sasha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns E_Alexa spune:

Pt fetele care au nascut deja :

Ati putut sa luati bebelushul in brate din prima zi,cate zile au trecut pana sa nu va mai doara operatia?

Alexandra 28+ cu bebe Sasha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Buna tuturor, vad ca incepem sa ne revenim si sa reaparem .

Cami nu am primit inca produsele, saptamana asta le astept si de reaparut nu stiu nimic inca. Daca nu suporta uleiul de la klorane mergi intr-un sensiblu si cere-le fetelor de acolo sa iti spuna daca au in vre-o farmacie echivalentul de la avene sau mustela. Daca gasesc cere-le sa iti faca transfer pentru ca ai aceasta posibilitate de a-ti aduce produsul unde iti e tie mai aproape. Daca nu gasesti nimic eu iti recomand sa incerci produsul "Mom and baby balm" de la L'Occitane care are o compozitie f f grasa si il poti folosi ca pe un ulei si e si 100% natural deci clar nu da alergii si iritatii. Doar ca trebui sa faci masaj pentru a intra in piele, dar ca si calitate e super ok. Eu il folosesc pe burta si sani si am o prietena care e f multumita de el pt bebe: il da dupa baie dar si dupa ce ii schimba scutecul.

Patricia, felicitari pentru finuta si nasica si asteptam poze.

Melania, imi pare tare rau ca ai avvut asa probleme si sper sa nu fi nevoita sa renunti la alaptat. Sigur vei gasi si alte optiuni ptr tratament.

Alina, ne bucuram ca ne-ai regasit si asteptam pozici noi cu bebe.

si celelalte fete si sarbatorim azi 36s .



Cori 36+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui dreea_pit

Pe 25 august bebe Rares (al meu) si bebe Stefanut (al Melaniei) vor implini 2 luni. Asteptam cu emotii vaccinul!


Peste 2 zile sarbatorim doi bebei . Ce frumos!!
Multe lunite si multi ani inainte, sa fiti sanatosi si norocosi, va urez de pe acum. Si mult noroc voua si mamicilor cu vaccinul.

Cori 36+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dreea_pit spune:

Multumim de urari!

Mail-ul comun este mamicidemedlife@yahoo.com? Vreau sa pun poze si nu mai caut in capitolele precedente.

Pupici!

Mergi la inceput