Iepurasi dragalasi de Mar-Apr 2010 (42)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Multumesc, cred ca aia de la farmacie era cam proasta, de ce nu mi-a zis si mie? Ma duc maine dimineata iar.
Nu are probleme, cred, dar am fost la controlul de sase luni si mi-a zis dr ca nu ar fi rau sa ii fac un examen de urina si de scaun. De fapt a vrut o analiza a hemoglobinei, mi-a zis ca majoritatea copiilor au deficit de fier si sa stie daca e cazul sa luam supliment. Si daca tot a scris trimitere,a trecut si analizele astea 2, sa fie.
Cu sangele pentru hemoglobina a mai fost o poveste, mi*am facut niste nervi... Dr mea a zis sa nu chinui copilul luand sange din vena, din moment ce e sanatos. Si mi-a recomandat sa ii ia sange doar din deget, ca e de ajuns pentru a determina doar nivelul fierului. M-am dus la cabinetul de analize, acolo am gasit o doctora de vreo 80 ani (nu exagerez, era toata zbarcita si cocosata). In fine, nu asta e problema, tot respectul ca lucreaza si acum. dar ma duc la ea, pe Mara am lasat-o afara cu tati si o intreb cum sa procedez. DAca se poate lua sange din deget pt ce ne trebuie noua. Si a inceput sa tipe, ca o invat eu meserie, ca atunci cand te duci la tamplar sa ceri o masa, nu ii spui cum sa o faca , Ce vin eu sa ii zic ei cum sa ia sange. In fine, politicoasa, ii mai zic o data ca eu vroiam doar sa intreb, sa nu vin degeaba cu copilul, daca nu se poate, nu e suparare. Si imi spune sa ii arat copilul, ca altfel nu are cum sa imi raspunda daca ii ia sange din vena sau din deget. Ii duc fetita, ma pune sa o asez pe masa, eu chair ma intrebam ce vrea sa vada: degetul?! Si fara sa-mi zica nimic ii spune asistentei sa ii puna garoul la mana dreapta, ca ii ia din vena. Nu am zis nimic, mi-am luat copilul si am iesit, la care ea striga dupa mine: sa mai vii dupa ce faci facultatea de medicina! Ne vedem peste 6 ani!
M-am enervat foarte tare, nu ca nu a vrut sa ii ia din deget, ci pentru ca a refuzat sa imi raspunda la o intrebare si a incercat sa ii ia sange copilului meu fara voia mea. Am tot respectul pentru cat invata un medic, dar nu cred ca asta ii da dreptul sa se poarte asa, mai ales ca eu nu am jignit-o cu nimic.
In fine, nu ma mai intind, am fost la alt cabinet, unde o doctora mi-a explicat foarte frumos ca ii ia din deget daca e nevoie doar de determinarea anemiei, dar ca daca e nevoie de mai multe analize trebuie din vena, ca e nevoie de sange mai mult. Frumos si civilizat, fara tipete si nervi. Ma duc maine sa intepam degetelul.
Scuze de postare asa lunga, dar am niste nervi unii oameni din sistemul romanesc de sanatate... Sper ca fetita mea sa plece din tara cand va fi mare.

http://picasaweb.google.com/106607513579030153787/Sanzi02#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Buna seara!

Eu calc la ora asta asa ca m-am uitat si la stiri. M-am cutremurat. Cind am auzit vestea o catalogasem drept fatalitate dar se pare ca a fost vorba de neglijenta. Sa ne fereasca Dumnezeu de asemenea durere.

Doamne ajuta pe copilasii care lupta sa traiasca!!!



-------------------------------

Erina mamica Dariei si a lui David


L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Am uitat ce era mai important:

LA MULTE LUNITE SI ANISORI, SARA!!! Sa fie sanatoasa si cumintica!

http://picasaweb.google.com/106607513579030153787/Sanzi02#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Buna, fetelor
Vad ca nici voi nu va puteti reveni dupa ce s-a intamplat la Giulesti.. Eu numai asta vad in fata ochilor.. E tare trist.. Sper sa-si gaseasca parintii linistea, e crunt.

Fac ce fac si intru sa va vad puii pe albumul comun :) Nu ma mai satur sa-i vad, mi-s tare dragi, pentru ii stiu de cand erau in burtici si stiu ce de intrebari si nedumeriri si pofte si nopti de nesomn au creat
Honey, eu tot nu am reusit sa aflu ce a patit Maya, ca am tot chiulit pe aici, insa aud ca e bine si ma bucur mult, asta e minunat! E cea mai vesela bebita de pe-acolo, cum reusesti sa o faci sa rada asa de tare? Sara rarr rade si clar nu reusesc sa o mai si pozez cand o face. Ti-am vazut si pozele din vacanta, sunteti o familie foarte frumoasa! Maya seamana cu amandoi!
Happyjoy, ii sta teribil Sarei tale cu turbanul ala, e absolut minunata! Eu ti-am scris demuult la un subiect vechi al tau.. si atat de mult ma bucur ca te-ai nimenit in odiseea asta si ca am ocazia sa-ti vad puiul atat de frumos! Esti o norocoasa, mamico
Sa stii ca "stilul putin si repede" se aplica si la mine, insa am noroc cu Ioana, ii place sa o tina "de vorba" pe Sara si asa mai reusesc sa fac cate una alta.
Vladi, draga mea, first, trebuie sa-ti spun ca ma bucur ca ti-am auzit vocea Acum am un tablou ceva mai elaborat in ceea ce te priveste. Poate ne-om vedea si noi candva, ma refer la poze macar, ca in afara de tine, cred ca le-am vazut pe aproape toate fetele de aici. Floricica e super-super sweet, si doamne pare ca intelege tot ce spui, esti Universul lui! :) Si nu pot sa cred ca ii spui Tzutzu! Asa ii spun si eu Sarei, Tzutzu lui mami scump :)) Stiu ca mai bine merge la baietei, insa asa i-a ramas de cand era in burtica A si e o poza acolo in care seamana leit cu Vladimir. Ai copii tare frumosi!
Bumbita arati atat de fresh si de happy!! Iar Ilinca.. e o finuta si i se potriveste numele asta de minune!
Oana, cat de frumos sta Nicholas in picioruse! Pare atat de mare.. Si e atat de scump!
Cat de repede cresc copilasii astia..
Rebiana, ai o familie foarte frumoasa, iar Mara e o dulce!
Child poza aia cu tine si Albert.. e de coperta, sunteti atat de frumosi!
Of, toti sunt minunati, as vrea sa pot sa zic asa la fiecare in parte, insa trebuie sa ies, niciodata nu imi ajunge timpul :)

Va pup, o seara faina
La multi ani, cu scuze de intarziere.. ce sa fac daca eu nu prea mai sunt la curent.. Iertati-ma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Vladi tu esti ca intotdeauna prea draguta!!!

Nici eu nu sunt din categoria celor care arat bine cind se trezesc (Denisa sunt fericita ca ai gasit un medic bun).
La creme abia ma dau seara cu Rexaline-il tin in noptiera sa am acces facil inainte de a cadea secerata de oboseala. La crema antirid de acum trebuie sa caut ceva care sa mi se potriveasca. Cred ca am sa incerc Gerovitalul. Japonezele plateau bani buni pe el.

Cu machiajul, fond de ten, mascara, eyeliner si ruj. Toate Clinique.

Si eu admir femeile care au o frumusete naturala si sunt mai practice (eu imi fac mari probleme de constiinta ca sunt prea superficiala-imi plac gentile, pantofii etc...)

-------------------------------

Erina mamica Dariei si a lui David


L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

SANZI - hai nu te mai necaji! cred ca babeta aia nici nu e medic. e vampir deghizat si de asta n-a rezistat tentatiei de a lua sange proaspat!

Ca tot vorbesti de sange, mi-am adus aminte sa intreb ceva ce-mi sta de mult pe limba. VOI STITI CE GRUPA DE SANGE ARE IEPURICUL VOSTRU?! Ca eu am cautat pe fisele de la externare si n-am gasit nimic! cred ca e important de stiut! data viitoare cand ma duc la pediatra trebuie sa-mi notez s-o intreb cum sa fac, ca eu vreau sa stiu!

Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629

Mami de veveritz (19.04.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Hai ca nu ma mai opresc din scris in seara asta.
Am vazut ca intreba cineva de senzor de fum. Noi nu avem, in schimb avem de gaze, ca mi se par cele mai periculoase. L-am si testat fara sa vreau intr-o zi, am uitat niste cafea pe aragaz, a curs si a stins focul. M-am si speriat, suna foarte tare o alarma in casa si eu nu stiam ce e

http://picasaweb.google.com/106607513579030153787/Sanzi02#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

David sufera si el de dureri cu dintisorii. Inca nu se vede nimic dar mai ales seara asa jeleste si isi musca pumnisorii... Ii dau si eu Chamomilla si Calgel.

In rest e adorabil si cuminte ca intotdeauna.

Am vazut si eu pozele de pe Picassa. Toti iepurasii sunt adorabili! Abia astept sa vad filmuletul cu Florian.

-------------------------------

Erina mamica Dariei si a lui David


L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Nafi, nu stiu ce grupa are dar cred ca la fel cu a mea si a sotlui. Noi avem aceeasi grupa.

-------------------------------

Erina mamica Dariei si a lui David


L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Mihaelagrosan si Honey, multumesc si voua pt raspuns ref la chamomilla. Am vazut pozele cu Maya viezurica, f mare si frumusica s-a facut :) si eu tot viezurica o alint pe Ilinca :))
Ma bucur ca e ok cu cucuiul, pup fetita nazdravana :*

Am vazut si poze cu printese frumoase de Corimami, Happyjoy, Lara, Oanka, Ramy si voinicel ce mai are un pic si ace primii pasi :D de Oanaiacovita. Cand mai am vreme o sa mai intru sa vad si ceilalti iepurici :)

Nibi felicitari pt primul dintisor!!!

[b]Ella[/], felicitari pt teren! Ma bucur pt voi, si noi speram sa ne luam un teren cat mai repede...

Si eu sunt in continuare marcata de cele intamplate la Giulesti...nu pot sa concep asa ceva pur si simplu!!! In ce naiba tara traim?!! Imi vine s-o iau la fuga oriunde vad cu ochii...aici sa-mi cresc eu copiii?!!!
Am mai si urmarit marturia unui pompier care a salvat bebelusii..m-a bufnit plansul efectiv si am ramas cu imaginea celor povestite de el in minte

Dumnezeu sa-i odihneasca pe micuti! Mi se face rau cand ma gandesc prin ce au trecut si prin ce trec inca ceilalti care se afla la Gr Alexandrescu.

Eu cand am nascut la Giulesti mi s-au parut f ok toti cei de acolo, nu m-as fi gandit niciodata ca vreuna din asistentele alea (care erau f atente si dragute) ar fi putut sa faca asa ceva si sa fie in halul asta de neatenta si nepasatoare si insensibila si...in toate felurile!
Vorba sefului de sectie Toma, daca vroia sa lipseasca putea sa roage vreun dr sa supravegheze copilasii..Doamne pazeste, sa lasi atatea suflete nevinovate si neajutorate singure pentru atata timp. Nu ma mai pot opri din plans...





Mada mami de Ilinca frumoasa (31.03.2010)
Mami si tati te iubesc mult!

Mergi la inceput