**LMA zmeurici de iulie-aug.09 (46)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

gata, l-am adormit.
azi noapte de la 4-5 a tot supt...nu cred ca se satura, cum ii scoteam tzitzi cum urla. asa ca am cedat si i-am facut 150 ml formula, a adormit rapid dupa ce a golit sticla.
Ieri nu i-am dat deloc completare, am vrut sa vad daca mai face scaune moi...a facut si a rama ssi flamand.

Corinadana nici Edi nu am mai pasit ieri...a stat si cate 5 min. in picioare, la un moment dat facea genoflexiuni, sau dadea din manutze, dar pasi nu a vrut. ceva tentative a avut la niste prieteni in vizita, dar totusi, nu ca acasa.
Sara_amira e nebunie cu etero la mare. O groaza de copii au venit bolnavi de acolo. si astia in media nu anunta nimic.
si edi a varsat tot-tot, ii dadeam putina apa si varsa...las-o in pace...incearca sa-i dai metroclopramid si saruri de la Humana, Electrollyt parca. sa bea cate putin, ca sa nu verse din nou.
dacanu se opreste io injectie cu no-spa si metroclopramid ar fi indicata.
Noce eu am scris, doar ca daca nu erau copii/noi bolnavi, puteam trece peste celelalte detalii.
Noi am fost si cu familii fara copii si cu fam. cu copii. vacantele reusite sunt cele in care copiii au parteneri de joaca. Acum a fost super...Marco a fost tovaras cu Tudor al nasilor si cu Eva a unor prieteni....nu aveai treaba lor. de acum vom incerca sa facem vacantele impreuna cu nashii nostri si cu cei care au copii. asa putem sta si noi mai linistiti.
Blanca nasol cu AC. si noi am avut, dar am incercat s anu abuzam de el. Bine ca in rest sunteti ok si nu ati venit cu vreo entero acasa, ca tot e la moda in vara asta pe litoral.
Asa deci...sambata nasiti...petrecere frumoasa, vreme buna si sa va traiasca finii.
Vally am incercat sa intru pe blogul tau si nu am reusit. ai restrictionat accesul. pot si eu?
Din 85% cat luam pana acum, au scazut 15%...deci 70% din salariu.
Meleea va racoriti la munte..


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

La multi ani fericiti, Bryce!
Sa cresti minunat, sa ai mereu parintii alaturi de tine si o viata in pace cu bucurii mici si mari!
Multe pentru mamica activa si super implicata!

La multi ani, Ioana Teodora! Sa cresti mare si frumoasa!
Doinique te mai asteptam pe la noi!

Blanca si Eva, multa sanatate si sa va bucurati de nunta de sambata!

Mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

hellou,tuturor.Nu am mai dat pe aici,nici macar sa citesc in ultimul timp,ca i-am avut si pe cei mari in vacanta 2 saptamani si nu am mai stiut nici cum ma cheama .
Acum vin cu o rugaminte/intrebare...cele care ati facut Infarixul la 1 an,care trebuie?penta sau Hexa?ca noi maine suntem programati sa il facem si azi trebuie sa il luam.
pupici si numai bine,ca s-a trezit urlatoarea mic.

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Buna, mamici dragi!
Mai rar cu scrisul la noi, din lipsa de timp ovcors...

In primul rand LA MULTI ANI FERICITI tuturor puiutilor care si-au aniversat primul an din viata, sa fiti sanatosi, fericiti si norocosi si sa va bucurati de parintii vostri si ei de voi!

Noi suntem bine, sanatosi, inca la Piatra, dar m-am cam saturat de stat cu parintii..., desi e bine ca mai pot respira din cand in cand, dar uit cum e viata in 3...La noi in apartament nu ne-am mutat inca, abia ne-am pus centrala si asteptam sa fie pusa in functiune sapt viitoare, ca fara apa calda nu am ce cauta acolo. Oricum peste vreo 2 sapt cred ca ne intoarcem in Bucuresti sa mai stam pe-acolo vreo luna daca se indura caldurile astea sa ne lase in pace.
In rest, David merge bine, se vede schimbarea de la o zi la alta, deja are foarte buna stabilitate, a invatat sa se ridice in picioare si din mijlocul camerei, daca pana acum mergea in 4 labe pana la perete/mobila ca sa se poata ridica si merge.
I-a mai iesit un dintisor,acum are 8 si vad ca e umflat si el la premolari.
Mi-a venit si mie la inceputul lui august primul ciclu de cand am ramas insarcinata, cam la 2 luni dupa ce m-am oprit din alaptat. De alaptat il mai alptam numai noaptea, pana intr-o noapte cand n-a mai vrut lapte...si de atunci cand se trezeste noaptea (de cald in cele mai multe cazuri) ii dau apa si se intoarce pe cealalta parte si somn. Doarme mult mai bine acum, deja am uitat noptile acelea in care se trezea de 4-5 ori pe noapte sa suga....Parca parca prind curaj sa incerc si bebe 2....
Il adorm seara la mine in pat si-l mut in patut la el, iar dupa cateva ore se trezeste si scanceste sa-l iau din nou in pat la mine, ceea ce si fac. Cu mine doarme mult mai bine, pentru ca ma simte aproape, dar tare as vrea sa-l obisnuiesc sa doarma toata noaptea la el in patut, desi mi-e drag de mor sa-l am langa mine.
De vorbit vorbeste foarte mult in bebeliceasca lui, foarte putine cuvinte inteligibile, isi invarte limba-n gura si numai bazaconii ies. Probabil ca va veni si etapa asta candva, ca e lenes nevoie mare la capitolul asta.

In rest...sunt inca socata de ce s-a intamplat la Giulesti, nu-mi vine sa cred ce tragedie pentru bietii parinti si ce destin cumplit pentru copilasi.

Alex@Sara, Infarix penta trebuie facut la 1 an, este cel pe care l-ai facut si la 4 luni. Multa bafta!

Multa sanatate puisorilor bolnaviori, tare rau acum vara cu enterocolitele astea, sunt pacatoase rau. Sanatate si puilor raciti, la cat mai putini mucisori!


Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei (04.07.2009)
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Multumim de urari! Am incercat sa citesc din urma, dar s-a trezit mandra kica, tre sa fug la ea deja!
Sper sa revin cu poze de la aniversarea ei! pe scurt va spun c amerge singura, destul de bine. Pe tava a ales calculator, cheie de masina si o bombonica. In ziua petrecerii a fost foarte nervoasa, maraita, nesociabila...a stat ca o maimutzica de gatul meu.

La multi ani Bryce!
La multi Any Ioana!



Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Clara sa va traiasca baiatul si sa va bucurati de el toata viata voastra. Bryce La multi ani sa fii sanatos si norocos in viata.

La multi ani Ioana sa fii sanatoasa si fericita.

La multi ani tuturor zmeureilor care si-au serbat ziua zilele astea. sa fiti sanatosi si sa va bucurati parintii.

Va pup fetelor

elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


[url=http://www.diaet-ticker.de] www.ketoforum.de/diet-ticker/pic/weight_loss/87240/.png" border="0"> [/url]
***
CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.s spune:

Buna, fetelor!

Nu prea am reusit sa mai intru pe net, nici macar sa va citesc. Totusi, am primit cu bucurie si emotie urarile voastre pentru Sara si vi le intoarcem inzecit.

Noi ne luptam cu o afurisita de diaree de vreo 5 zile, cu care s-a pricopsit dupa o indigestie... fix de ziua ei. I-am dat Smecta si carbonat de calciu, laptele l-am inlocuit cu mucilagiu (ii mai pun un pic de formula, asa, de gust, ca altfel nu-l bea), papa numai covrigei, sticksuri si grisine. A slabit bietul kupil, de i se vad coastele. Bine macar ca a avut de unde, ca era dolofana inainte. Nu stiu cate kile avea, ca n-am mai cantarit-o de la 9 luni si atunci avea 9 kile. Si dupa ce ca a slabit, parca s-a mai si inaltat, asa silueta n-a fost niciodata. Oooooofff, nu stiu ce sa fac... o mai las o zi sa vad cum evolueaza. N-as duce-o la medic, ca sigur ii da antibiotic.

Si abia se pusese pe picioare, dupa ce culesese si un virusel de la mare si a facut febra 39.5 , urmata de 4 zile de diaree. Cand a avut scaun cu sange am dus-o la urgente si, bineinteles, voiau sa o interneze si sa-i faca ampicilina+gentamicina injectabil. Am refuzat si am trecut la negocieri cu dr, asa ca a scapat doar cu Biseptol si regim alimentar strict.

Sambata am 'dezmotat-o'. Am petrecut la socri, la tara, cu o parte din cei mai apropiati prieteni (vreo 16). De pe tava a ales o cheie de masina, inca o cheie de masina (nu stiu de ce erau 2), un card (de debit, loaded ) si o bratara de aur. Am tras concluzia ca va avea succes ca dealer auto, ca sa nu zic samsar de masini.

... maaama, se vede ca sunt nevorbita de mult timp...

In rest, e la fel de cumintica, papacioasa (cand se poate ) si, de o saptamana, se trezeste doar o data noaptea si papa vreo 60-70 ml laptic (pana atunci se trezea de 3 ori si bea cate 100 ml ). Se trezeste dimineata la 8-8.30, bea 120-130 ml formula si mergem in parc pana la 11, cand intram si doarme vreo 3 ore. Dupa ce se trezeste, ii dau masa de pranz si ne mai jucam pana pe la 17, cand se culca la loc, inca vreo 2 ore. Iesim iar in parc pana la 21-21.30, facem baita, papa vreo 300 ml formula si se culca pe la 22-22.30.

La ultima numaratoare avea 6 dintisori care au iesit fara tam-tam si speram ca si fratiorii lor le vor urma exemplul.

A invatat sa coboare de pe canapea si pana arunc pampersul folosit, ea deja e jos si vine dupa mine . Inca nu merge singurica, decat daca are mainile ocupate , mai mult pe langa pereti si mobila.

.. hai ca m-am intiiiins... Aaaaaa, am pus cateva pozici pe contul comun.

Va pupam dulce



"Viata nu se masoara in numarul de respiratii pe care le ai, ci in momente care iti taie rasuflarea."

Laura, de Sara-Ruxandra (13.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Mai fetelor, am citit mai multe pe net despre ROR si cica ar duce la autism. Tot mai multe mamici il refuza. Noi oricum avem scrisoare medicala s anu-l facem ca a avut pojar...care cred ca a fost roseola infantum, dar nu mai conteaza. Nu-l fac. sunt curioasa ce va zice dr. de fam., dar oricum e decizia noastra si nu suntem obligati.

L-am luat pe Marco de la gradi si am vb. cu directoarea despre un loc pt. Edi. din sept. deschid o noua grupa, exact la mansarda unde e si gr. lui Marco....si ne bate gandul sa-l introducem si pe mezin in colectivitate. Dar numai sa-mi gasesc eu ceva de lucru, ca nu pot sa-mi dau tot CIC-ul pt. gradinita lor si inot. Nu ne-am descurca doar din ce produce Clau.
Ei bine, vor fi doar 7 locuri in noua gr si copiii vor fi de la 2 ani...dar mi-l ia daca ma decid repede. Eu as vrea din primavara...atunci va merge si surioara unui coleg de-a lor, nascuta cu 2 luni inaintea lui Edi.
Edi e tare mamos si i-ar fi mai usor daca l-ar avea acolo pe Marco. acum sa vedem....

am fost putin pe afara...Edi s-a ridicat din leagan. pe urma vroia la tobogan dar sa urce invers, cum l-a vazut pe Marco. feresca sfantul ce ma asteapta de acum in parc.

A avut 2 scaune mai moi, mancare nu vrea....3-4 linguri de orez, 5-6 din borcanas, 3 guri din gogoasha si 3 danonino...nu vreau sa-i dau asa ceva, dar e singurul pe care-l prefera.

Uliaiasi ma bucur ca sunteti bine si ca doarme david mai bine noaptea. Mi-ar placea si mie sa renunte singurel la san, asa mi-ar fi mai usor.
Felicitari pt. dintisori si primii pasi si toate progresele facute.
Hai ca in curand va veti muta la casuta voastra. Stiu cum e ...super la bunici, dar dupa cateva zile vreau la casa mea.
Crixia felicitari pt. alegerea facuta de pe tava si primii pasi. te asteptam mai des.
Laura.s si voi cu diaree? si noi la fel...of...am uitat de mucilagiu...ii voi face formula cu el, ca asa gol nu cred ca l-ar bea. macar Sara papa de regim, Edi nu vrea defel. el a slabit 200-300 gr, dar cred ca s-a si inaltat c tare slabanog mi se pare.



Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Fetelor,

Va multumim frumos.
Un "multumesc" special pentru CORNELIA, NOCE, GIOVA, MELEEA, CRIXIA, ELENADA si bineinteles tuturor mamicilor care s-au gindit la noi da' n-au mai apucat sa scrie.:))
Petrecerea pe care am organizat-o in parc, cu prietenii lui, piticii de la o ora de fitness, a fost foarte, foarte reusita. Mamicile si copii i-au cintat "Happy B-day" iar apoi au savurat tortuletul, mufinutele, betisoarele cu fructe si limonada, toate pregatite in casa de mami si tati.
Mai avem o mica petrecere duminica, cu alti prieteni dragi care, din motive de slujbe, nu au putut ajunge de ziua lui.
O sa punem toate pozicile la un mare loc si o sa le postam, dupa ce terminam si cu cel de-al doilea eveniment.
Multumim inca o data si va pupacim cu drag,

Clara si Bryce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Buna, mamici!

Din pacate n-am mai reusit nici eu sa mai scriu din lipsa mare de timp.

multumesc ff. mult mamicilor pt urarile primite de ziua Sarei! Le doresc si eu din suflet tuturor sarbatoritilor de pana acum multa sanatate si fericire!.

Nici noi nu stam prea bine la capitolul boli... Ieri ne-a pus diagnosticul clar de RUBEOLA. Ne-am chinuit 4 zile cu febra mare si apoi eruptia aia urata rau la noi. La 1 an ne-a anuntat dr. de familie ca nu ne vor face vaccinul pt ca nu l-au primit si putin probabil ca-l vor mai primi. Acum eu nu stiu ce sa mai zic de ROR, ca daca-l faceam, poate acum n-am mai fi facut rubeola?? Sau apropo GIOVA, de ce spuneai tu cu autismul, sa ma decalr norocoasa ca nu l-am facut??? Of...nu stiu ce sa mai zic...n-am avut timp sa studiez problema asta...acum sper doar sa ne revenim!! Imi amintesc cand ai pus poza cu Edi cu pojar...si Sara tot asa este. Doar la noi cred ca e mai pronuntatat eruptia...Asta e ne-om face noi bine!!
A...GIOVA, am avut si noi o perioada cu scaunele proaste. Ideea e ca, daca nu scoti laptele nu prea se rezolva. Stiu ca poti sa-l alaptezi fara probleme, dar daca ii dai completare, da-i unul fara lactoza!

Multa, multa sanatate doresc tuturor!!

Mergi la inceput