Iepurasi dragalasi de Mar-Apr 2010 (41)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns greenfrog spune:

Binete si de la noi,
suntem in casa, nu indraznim sa iesim azi deloc, stam cu ac dat drumul pe 24 de grade si doar asa este suportabil in casa.

Petru se joaca mult in timpul zilei, noaptea ma trezeste in continuarea de 3 ori si cateodata si intre ca sa il ajut sa se intoarca pe burtica; m-am obisnuit, nu mai ma plang. Daca in timpul zilei prind o ora de somn ma simt chiar bine.

Inca fac cercetare de piata in privinta scaunului de masa, as vrea sa merg si prin magazine sa vad oferta, pe net nu prea imi dau seama. Am fost la miniblu, in real, in farmacia din apropiere. Pe unde sa mai colind?


Fetelor cu iepurasi maraiti a avut si petru cateva zile mai maraite dar i-am dat de doua ori pe zi espumisan si l-a ajutat foarte mult. e adevarat insa ca nu sta singur deloc, toata ziua ar asculta povesti, cantecele sau doar sa fiu in camera si sa ma invart cu diferite treburi.

child noua ne-a dat homeopatul calcarea carbonica pentru dintisori si nu numai; i-am administrat cinci zile si vad ca e ok, roade degetele dar nu mai plange de durere de gingie.

andira am fost la dr cristea. Foarte placuta ca persoana si foarte eficienta! I-am povestit despre petru si o sa ramanem la ea la medicover, a stiut foarte multe despre problema lui. In plus am mai discutat despre diversificare.



mamica de Piscotel
Petru Gabriel (24.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Bebe al meu s-a diversificat cu un catalog Ikea, nu stiu cum a pus labuta pe el si a inceput sa roada pagini. L-am prins la timp .

Eu am terminat bagajele, sper sa incapa toate in masina .

Cori, da, asta te asteapta. Ai grija si la nasturi, elastice, clamite daca aveti...sunt f. periculoase.

Ella, de acord cu morile de vant. Unde nu se poate, nu se poate. Noi sa fim sanatosi.

Edit. Vad ca mi s-au schimbat stelutele, se vede ca am scris cam mult zilele astea. Ma duc sa-mi schimb si culoarea .


Diana, mami de Alexandru (16.01.2010), Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greenfrog spune:

am sters si eu albumul de pe picasa si am pus doar cateva poze din ultima luna.

mamica de Piscotel
Petru Gabriel (24.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

GREENFROG merci, acum o sa merg un timp pe chamomilla, vad ca il calmeaza, chiar acum vreo ora i-am dat,ca era agitat si rodea tot.

Albert a stat azi, pentru prima oara, singur in fundulet, cateva secunde bune, pana s-a intins dupa o jucarie .
Plangea in centrul de activitati si l-am ridicat in fundulet. A tacut instantaneu, cred ca i se parea foarte interesant centrul de activitati din alt unghi .
Atunci am si luat mainile de pe el sa vad ce face.

De rostogolit se rostogoleste doar de pe burta pe spate si inainteaza in picioruse, pe piept cu funduletul in sus, nu-si foloseste manutele.
Zici ca-i o foca

Cam astea sunt progresele noastre. Asta pe langa gangurit si hlizit non-stop.
Aaa si azi mi-a mancat pireu de mar amestecat cu laptic de la mine, ca simplu nu l-a vrut.
Vedem maine, trecem la combinatia mar cu piersica.

child fericita de Albert-Krisztian (2.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

sanzi daca gasesti un cocos de jucarie care si canta, poate rezolvati problema, o sa vada ca e inofensiv si nu o sa mai tipe la cucurigu ori daca nu, eu zic ca e normal ca piticii sa se teama de cate un animal ... chiar daca noua nu ne convine na, imi e mie frica de cate o miscatoare, dar lor

marina doar dimineata si seara mai suge serios, in rest nu mai vrea el tzitzi, are deja trei mese diverificate si nu mai poate sa mai suga dupa ce papa (de fapt asta e si ideea diversificarii). si mai cere tzitzi pe parcursul zilei, dar doar sa se alinte, nu mai suge decat de cateva ori si apoi ramane mufat de placere, ma trage de tzitzi, discuta cu ea, se joaca, nu mai e mijloc de supravietuire pt el , este divertisment si noaptea la fel, isi "drege" durerea de dintisori la tzitzi

elba razatoarea metalica oxideaza, asta e motivul pentru care am fost sfatuita sa o folosesc pe cea de sticla

ella fata da' esti portnita rau de tot, ce logoree hai nu te mai lupta cu morile de vant ca o sa albesti si o sa te ridezi

cori, diana f utile sfaturile despre accesorii micute, dar mai bine nu ne mai spuneati, ca de la pranz tot caut buretelul cu care a avut ianis prin motzul si parca l-a inghitit pamantul ... hmmm sau sa-l fi inghitit ianis nici prin cap nu-mi trecea daca nu scriati voi hmmm, o sa iau kk la control sa vad daca-i asa

despre borcanele, ianis a primit doar vreo 3 zile in concediu borcanele (de la hipp - sunt bio, am vazut si organix in farmacie, sunt tot bio, dar nu am mai apucat sa ii iau ca am ajuns acasa ) si le-a mancat f bine, el care facea figuri la legume de nu mai stiam cum sa il pacalesc, de mai aveam un pic si plangeam ca se lungea masa 30-40 de min siiiiiiiii, spre surpinderea mea, cand am ajuns acasa a mancat fff bine si piureul pregatit de mine, cu toate ca nu am schimbat nimic la modul de preparare
despre criteriile de alegere, cat mai naturale, fara adaosuri, inlocuitori, coloranti, conservanti si cum am mai scris, daca se poate ca ingredientele sa fie bio. acum nu stiu cat de bio sunt ele, dar cred ca sunt obtinute din culturi ceva mai bine controlate, pentru ca eu cred ca diferenta de pret e relativ mica dintre cele pe care scrie ca-s bio si celelalte care nu-s, iar mentinerea unei culturi bio, sau animale crescute bio implica costuri mult mai mari. ca si marca eu NU am incredere in nestle, i-am dat hipp si cred ca as incerca si organix. despre alte marci nu stiu nici de bine, nici de rau.

gata, fug sa iau niste fructe ca in seara asta trantesc un tort diplomat ca sa am maine cu ce va servi pe voi






POZE

Mami de minune mica Ianis Stefan (19.01.2010)

Suntem cei mai fericiti parinti din Univers !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Buna fetelor!

Am intrat repejor sa vad ce mai e nou si sa spun LA MULTI ANI sarbatoritilor de azi!

Am vazut pozicile Alinei cu cele 2 printese superbe

DIANAMI - sper sa-ti incapa toate bagajele in masina!drum bun si vacanta placuta!

GREENFROG - pupiciei Piscotzelului ce sta la racoare

CORIMAMI - e de belea Peatala ta! Al meu deocamdata se ocupa doar de podoaba mea capilara. cum uit sa-mi prind parul cum ma taxeaza , isi infige mana in el si ma lasa fara cateva fire, nu de alta da' sa nu fiu eu cumva aia cu paru' mai des pe-aici pe forum

Cat despre plante, cum avem si o mica gradina la apartamentul cumparat, trebuie sa ma interesez bine ce sa plantez. ceci era un copacel ce-mi placea si mi-a zis fosta proprietara ca are frunzele otravitoare si daca musca Ricky din vreo frunza... Asa ca mi-am luat gandul de la el...

ELLANIK - pupicei micului Geo si stai calma ca orice ar zice lumea, fiecare face in casa lui cum crede ca e mai bine. caci nu detine nimeni reteta perfecta!

Cat despre baitza iepuricilor nostri, am vazut ca trendul general este acela de a imbaia puii in fiecare seara. eu fac opinie separata insa si ii fac baitza la 3 zile. cand face kk il bag cu funduletzul la chiuveta si-l spal bine si ii curat manutzele de cateva ori pe zi ptr ca le baga des in gura si e musai sa fie curate. din cate am mai citit si eu baitza zilnica devine o necesitate cand incep sa mearga de-a busilea si atunci chiar ca se murdaresc si prafuiesc.

Ah..voiam sa va intreb ceva. VOI LA CAT TIMP SCHIMBATI BIBEROANELE? avand in vedere ca le tot sterilizam si sunt atatea temeri referitor la materialul din care sunt facute biberoanele,toxicitatea lor atunci cand sunt supuse la temperaturi inalte..etc etc...ma gandesc ca dupa un anumit timp de utilizare ar trebui sa luam biberoane noi. or ba?! voi cum procedati?

Cred ca se trezeste veveritul, asa ca fug la el . tare mi-e drag cand deschide ochii si zambeste cu gura pana la urechi de fericire ca ma vede langa patutul lui O inocenta mai mare si o exprimare a fericii mai pura ca la acesti bebelusi nu exista!

O seara placuta tuturor!




Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629

Mami de veveritz (19.04.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmkristine spune:

andra asta era si banuiala mea cu tzitzi - de alinare si alintare! ca banuiesc ca asa o sa fie si la noi.... d-asta intrebam. Pt ca si acum suge des din nevoia de tandrete, mai mult decat de foame.
elba vad ca ti-a raspuns si andra, pe razatoarea metalica marul oxideaza imediat.
ella stai ca urmeaza putin mai tarziu faze cu pupaturi intre copii, ce nu imi place mie si nu pt ca as fi salbatica, dar mai ales intre copiii care nu se joaca zi de zi impreuna, deci nu-i cunosti si dupa ce incep si gradinita.... Eu nu inteleg parinti cu copii mici care pupa alt bebelus pe manuta! Ai zice ca au trecut prin asta, dar au uitat prea repede. Sigur nu o fac cu rea intentie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliraluca spune:

Buna seara mamici,

Azi am fost vrednica, am facut ceva mancare, fripturica de vita cu sos de peste si ficaciori cu sos de rodii. Am fost si afara cu bumbacelul si acum ma pregatesc sa iei din nou in parc.

Greenfrog, am inteles ca te uiti dupa scaun de masa? Noi am luat de la Mothercare ieri, am pus trei poze. Mie mi-a recomandar sora mea care are doi baietei, unul de 5 ani si jumatate si unul de 9 luni sa fie cu scaunul mare, sa aiba masuta detasabila si sa aiba tuturoi din ala intre picioare, nu stiu cum sa spun dar cred ca intelegi tu ce vreau sa spun





Ileana si Kira Maria (11.03.2010)

http://picasaweb.google.com/ilenuta79/PozeKira#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Fetele buna!

Ce eram eu dusa cu pluta, acuma sunt si mai rau!

Ma pregatesc de botez. Nu stiu daca v-am mai zis asta, dar daca mai intru pana sambata sigur o sa ma repet. Aveti ingaduita si nu aruncati cu pietre, ca poate sa se intample oricui.

Vor fi mai multi copii decat parinti, iar eu voi avea atacuri de panica la gandul ca bebe sa fie sanatos si sa nu pateasca nimic.

Am vorbit astazi cu doctora si numai bine intra in concediu. Pai, si de mine cine se ocupa?

Lasand gluma la o parte mi-a spus sa am totusi grija sa nu vina in contact cu toti copiii la modul insistent. Sa-l privim de la distanta si atat. Pai, nici nu cred ca va fi bagat in seama, cand or incepe sa se alerge printre mese zuzulicii.
Eu am intrebat-o daca sa-i dau nicte Oscilo, dar nu m-a lasat ca cica umbla la sistemul imunitar si el face vaccinuri in perioada asta.
Doamne ajuta atunci!

Nu-s multe de facut pentru botez, dar tare ma streseaza fiecare in parte si le-as face eu pe toate.

Iar de slabit....poate la Paste. Deci n-o sa apar prin prea multe poze si nici mare echipament pe mine nu voi pune, cred.

Gata, merg sa mai citesc din urma ceva si cine stie? Revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

ufffffff, fetelor ati vazut ce s-a intamplat la maternitatea giulesti? am vazut ca 3 pui mici au devenit ingerasi nu-mi pot reveni, si ianis a stat acolo, la acea sectie ATI 10 zile ... offf, nu e drept, dupa ce ca-s nascuti prematuri, cu probleme, acum mai sunt si arsi si ce o fi in sufletul parintilor

ma rog la Dumnezeu si Maica Domnului sa fie puternici cu totii

POZE

Mami de minune mica Ianis Stefan (19.01.2010)

Suntem cei mai fericiti parinti din Univers !!!



Mergi la inceput