sa-l mut, sa nu-l mut ....?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Si noi am fost in situatia asta la un moment dat si am ales sa il mut la gradinita de stat, una excelenta. Alegera s-a dovedit a fi mai mult decat inspirata, sunt 13 in grupa, de regula cam 9-10 in clasa. A invatat in 6 luni cat nu a invatat la gradinita particulara in 3 ani, iar dpdv al dotarii este cel putin la fel, pt ca s-a investit in clasa.

Mai mult decat atat, la cerere se aduc copiii si vara, nu stiu pana cand exact, daca toata luna iulie sau mai mult pt ca nu m-a interesat, dar exista anunt care anunta ca parintii care doresc sa isi aduca copiii si vara sa faca o cerere scrisa.

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy

www.arcb.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2894&Itemid=419" target="_blank">Monseniorul Vladimir Ghica








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Daca iti pui problema din anul 1 de gradi si nu se stie unde ajungem pana pleaca la scoala cu politichia minunata mai bine esti precauta si cauti o gradi de stat mai potrivita.
Fetita mea a facut 4 ani la o gradinita de stat recomandata si nu regret deloc, au fost intre 32 si 28 de copii in grupa dar in primii 2 ani din cauza bolilor nu erau mai mult de 15. Programa scolara a fost respectata, la fel si igiena si retetarul pentru alimentatia copiilor era atent supravegheat de doamna asistenta, curatenie impecabila, copii au fost diversi dar nu am nimik de reclamat.
Eu am observat la grupa fetitei ca au acceptat colegii noi numai pana in grupa mijlocie, cei veniti in grupa mare si mijlocie au fost foarte greu acceptati si aproape deloc integrati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Eu am avut cu amandoi cate o mutare la 3 ani si 4 luni, respectiv 2 ani si 9 luni. Cu fiul meu a fost nasol, ca am nimerit la o educatoare medie si una sub orice critica, deci l-am mutat din nou peste doi ani, ca la aceea gradinita nu s-a facut nimic, l-am mutat la alta gradi unde au lucrat foarte mult educatoarele cu ei, si totul a fost perfect. Pe aia mica am mutat-o direct la gradinita asta, mutarea a fost ok, ea fiind mai mica, s-a adaptat din prima zi fara probleme. Abia in grupa mare au inceput problemele, cand a venit o educatoare nebuna care i-a terorizat pe copii cu tipetele ei, si asa la 6 ani ne-am dus la scoala ca mi s-a acrit de gradinite si mutari.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_io spune:

As face si eu vreo 2 precizari:
- in gradinitele de stat nu sunt 35 de copii in grupa (decat daca voi cunoasteti vreun caz exceptional); in general sunt 18-22, din care frecventeaza 12-15 (mai putini iarna si mai multi vara).
- gradinitele de stat nu iau vacanta in saptamanile in care iau vacanta scolile.

Altfel, fii-miu care a fost numai la cresa si gradinita de stat a fost pana acum la scoala peste toti copiii (din care unii, putini, au fost si la gradinite particulare); de fapt, cei care au fost la gradinite particulare pun cele mai mari probleme invatatoarelor (se simt neglijati, incomodati de prezenta atator copii, in fine).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebe_io

As face si eu vreo 2 precizari:
- in gradinitele de stat nu sunt 35 de copii in grupa (decat daca voi cunoasteti vreun caz exceptional); in general sunt 18-22, din care frecventeaza 12-15 (mai putini iarna si mai multi vara).
- gradinitele de stat nu iau vacanta in saptamanile in care iau vacanta scolile.


28 decopii in grupa! Pot sa atasez si poza de la serbare
Iau vacanta. Se asigura permanenta - in sensul ca cei care nu au cu cine sa ii lase acasa ii aduc si sunt supravegheati la gramada de ...cine se nimereste, eventual o educatoare si o ingrijitoare la nu stiu cati copii. Am fost prin gradinita cand era vacanta iar copii alergau de vajaiau pe scari, unii se ascundeau prin dulapuri....
Luna august se inchide gradi total, nu primesc nici picior de copil!

Astea sunt conditiile.
Eu sunt super multumita de gradinita, de activitati, de educatoare, de directoare, de optionale, de bucatarese...copilul e in siguranta, se joaca, invata....Cadouri nu dam, doar flori la inceput si sfarsit de an. Atat. Si nu vad discriminari intre al meu si cel al carui parinte a venit cu un ditamai pachetoiul de a intrebat doamna stanjenita de-a dreptul daca a cumparat tot magazinul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

In mod normal grupa e de 20 copii. Daca-s mai multi e pentru ca mai sunt primiti cu interventii. Dar cred ca 35 intr-o grupa sunt foarte multi, aproape cat doua grupe la un loc. Nu e normal sa fie asa.

Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)
www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza
www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas
http://blogulluilucas.blogspot.com/
http://elblogdeluquitas.blogspot.es

Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

36 de copii in grupa , clasa mica .De obicei sunt peste 30 in clasa zilnic , de ocupat de ei cred ca va inchipuiti cat de tare se poate ocupa o educatoare pana la pranz si una dupa .
Din pacate alta solutie n-am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Nu la toate gradinitele sunt 20-30 de copii in grupa.

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy

www.arcb.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2894&Itemid=419" target="_blank">Monseniorul Vladimir Ghica








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Daca stau bine sa ma gandesc grupa e formata de pe vremea cand in sector/zona era inca criza in ceea ce priveste nr de locuri, dupa noi s-au mai construit noi gradinite/ corpuri noi de gradi...ma gandesc ca acum poate e mai bine!
Si poate sunt 28 pt ca a fost singura grupa mijlocie formata in acel an...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

cred ca trebuie sa incerci la stat sa fii atena la copil si daca se acomodeaza...este ok de nu la parti te primeste rapid de foame.bafta

Mergi la inceput