Probleme cu vecinii

Probleme cu vecinii | Autor: lorellay

Link direct la acest mesaj

NU stiu daca am postat bine (dupa atatia ani aici, tot nu stiu unde sa postez..sa-mi fie rusine)
Sunt un car de nervi...
Eu stau la etajul 1...vecinii de la etajul 4 scot rufele la uscat afara NESTOARSE!
Dar azi a pus capac...mi-am gasit rufele din alb roz!Imi vine sa mor!Nu stiu cum sa procedez.M-am saturat de zoaiele lor...NU sunt niste oameni nacajiti,au masina de spalat ca am vazut cand au cumparat-o.Au si ei 2 copii..naiba nu se gandesc!
Am facut un "afis": va rog sa folositi functia stoarcere a masinii de spalat inainte sa intindeti rufele afara.O fi bine sa-l pun la scara?
Vecinulk de la 2 nu scoate rufe afara.Vecinii de la 3 sunt super ok...Dar cei de la 4 nu au nici o jena...eu am vesnic geamurile pline de zoaie ca nici nu sunt bine limpezite rufele.Pur si simplu "ploua de la ei".
Cum sa procedez?


Codrin si Diana....cei mai iubiti dintre pamanteni...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ai incercat sa te duci la usa lor sa vorbesti calm , cu explicat frumos si rugat sa nu mai faca? (eventual cu hainele tale patate de ei sa le arati) Invita=i la tine cand curge apa de la ei. Daca nu inteleg de vorba buna ... nu stiu ce ai putea face concret. Sa iti pui ceva 'acoperis' la portiunea unde intinzi tu rufele tale ,sa nu mai curga pe ele. Oricum, urata situatie.



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

da..la un acoperis ma gandesc de ceva timp..dar costa destul de mult..pentru ca e mai "ciudat" construit balconul..are niste ornamente...si cel de deasupra, care vin cumva in jos peste gemul meu...dar se poate.MOmentan nu am posibilitatea financiara sa fac asta.
Sincer mi-e jena sa ma duc la ei la usa!

Codrin si Diana....cei mai iubiti dintre pamanteni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Noi am rezolvat aceasta problema (plus scrum si chistoace de tigara) punand desupra sarmelor o folie prinsa cu carlige de rufe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

lorellay, te inteleg cu jena, dar eu am aflat saptamana asta ca multe poti rezolva discutand cu omul sincer si direct, decat enervandu-te si "trimitand mesaje" prin altii. Incarca-te cu clam si rabdare, un zambet larg si discuta cu ei. Posibil sa nu stie, sa nu isi dea seama ca dernajeaza ceea ce fac.



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Acum 2 ani, m-am trezit cu vecinul de la parter, la mine la usa. Eu stau la etajul 7, venise sa imi spuna sa nu mai las apa sa curga afara, atunci cand spal balconul. Eram obisnuita sa arunc cate o galeata-doua de apa pe balcon Omul nu a venit cu scandal, a spus doar ca toata apa din balconul meu, s-a scurs pe rufele puse de maica.sa la uscat. De atunci spal balconul cu mopul, am inteles si nu a fost niciun scandal.
Du-te la ei la usa si spune-le problema, nu uita: tonul face muzica.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pai gandeste-te putin daca ar fi situatia invers ce ai aprecia:
-vecinul sa vina si sa iti spuna frumos ca toata apa ii curge pe haine
-hartii lipite la usa scarii si scandal

Fara sa comunici nu poti face nimic, e mai decent sa apelezi prima oara la el decat sa incepi cu tertipuri, subtilitati si prileje de barfa.


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

lorellay,

cat de bine ii cunosti pe vecinii de la 4 ? doar va salutati sau ati avut ocazia sa schimbati cateva vorbe, asa, de politete ? se intampla sa va intalniti in parc, cu copiii ?

daca esti cat de cat in relatii de comunicare cu vecina sau vecinul, profita de primul prilej in care va veti intalni, si discuta problema calm, politicos, fara reprosuri din prima. poate ca vecinii tai nu folosesc intotdeauna masina de spalat, ci mai spala de mana cand se strang cateva lucrusoare murdare, de aceea rufele sunt doar stoarse de mana si curge apa din ele.

iata un posibil dialog/abordare :

- buna ziua, ce mai faceti ? pot sa va intreb ceva, fara suparare ? de cateva ori s-a intamplat sa mi se pateze/ude rufele mele din cauza rufelor dvs. din care curge multa apa; vi s-a stricat cumva masina de spalat ? daca doriti, va pot recomanda eu un service/mester bun, imi imaginez ca nu este usor nici ptr dvs. sa spalati de mana si sa stoarceti de mana rufele; eventual, pana va rezolvati problema cu masina de spalat, am rugamintea macar sa ma anuntati cand va intindeti rufele, ca sa le iau pe ale mele de pe sarma sau sa le acopar cu o folie...e pacat si de munca mea, de detergentul si apa consumate, ca trebuie sa le pun iar la spalat...

adica bati saua ca sa priceapa iapa...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Si eu iti recomand mai degraba sa vorbesti cu vecinii. Explicandu-le ca modul in care ei usuca rufele ti le strica pe ale tale.
Am avut si noi o problema similara, cu vecinii de la 3 etaje distanta ... isi puneau rufele la uscat pe niste sarme scoase in afara balconului ... o feerie. Si am rezolvat-o vorbind cu doamna vecina, explicandu-i ca ce se scurge de la ea ajunge la mine pe rufe. A inteles si ne-am inteles.
Daca in schimb ti-e teama de vreo reactie necugetata sau ii stii ca sunt genul, poate daca ai incerca prin administratie ...
Succes

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> In sufletul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Dca ti-e jena sa mergi la usa lor, atunci spune-le cand ii intalnesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

O abordare directa, politicoasa si la obiect e mult mai ok decat un afis la intrarea in bloc. S-ar putea fie sa nu se simta vizati de afis (caz in care n-ai rezolva nimic) fie sa se simta prea vizati si sa se supere.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput