Nasterea la Medlife (18)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noyo5879 spune:

Hehe Ana si eu am sperat la fel, dar se pare ca la mine nu a trecut. Sper la tine sa fie diferit pt ca e un pic deranjant sa plangi din orice. Dar sa stii ca e perfect normal. Mi-a povestit cineva ca atunci cand esti insarcinata nu stiu ce hormon incepe sa fie produs in cantitati mari (care barbatii sau femeile fara copii sau neinsarcinate nu il secreta) tocmai pentru a te pregati sa fii mamica. Si asta iti creeaza o hipersensibilitate (la unele dintre noi mai accentuata decat la altele) dar de asemenea iti dezvolta atasamentul si dragostea fata de copil, fara de care ne-am arunca bebeii pe geam cand sunt maraiti si plangaciosi. Si chestia asta asa exagerata cica ar dura pana in jur de 1 an de la nasterea bebeului. Eu m-am cam apropiat de perioada asta dar degeaba.
Am vazut ca va tot interesati de produse bune pentru bebei. Daca aveti cum sa va procurati din Franta, excelent pentru funduletul micutilor este Mithosyl si Biafine. Eu cu astea am dat-o pe Ana (initial Mithosyl si cand i-au dat dintisorii si a fost un picut iritata am folosit Biafine) si a fost mereu in regula.
Si inca ceva. Copilasii pot dezvolta alergii, ma rog pielea lor e mai sensibila. Eu pt fetita mea folosesc sapun cu ph 5.5 si crema de corp de la Deuteria. Nu stiu daca va sunt de folos chestiile astea, dar m-am gandit sa vi le spun poate le gasiti folositoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Ana,
tot cochetez si eu cu ideea, ba, mai mult, am sunat la o agentie, mi-au trimis 10 cv-uri.Dar am o problema acum. Trebuie sa compartimentez mansarda, sa fac o baie acolo si o camera. Acum e pur si simplu spatiu deschis cu birou, camapele, etc. Si nu mai avem timp de amenajare. Daca vrei, te rog, mai da-mi cateva detalii, de la ce agentie ai luat-o, cat, etc (eventual pm ca sa nu incarcam aici spatiul, cum vrei tu, sau poate le intereseaza si pe celelalte fete)

Ma duc sa ma pregatesc ca acum vine sotul si eu nu-s gata. Sa-mi tineti pumnii!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubante spune:

Ana, eu am programare maine la Parfene la ora 13

_
Raluca, cu Biliboi la purtator (29+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Multumim noyo, sigur ca ne folosesc...si e bine ca atunci cand ne vom lovi de o problema sa stim e solutii avem disponibile.

Cami, tinem pumnii si sa vii cu vesti bune.

De bona eu nu stiu ce sa spun pentru ca nu am deloc incredere in capacitatea unor alte persoane stimulate doar de interes financiar de a fi blande si corecte cu un copil. Cel mai bine ar fi o ruda sau cunostinta veche, cred eu, care sa ajute. Eu voi incerca sa ma descurc singura, ma rog, voi apela ori la sora mea care sta si ea acasa cu bebe ori la o cunostinta cand va fi nevoie.

Cori 34+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

noyo - acum, asta sa fie problema ... ca sunt eu mai sensibila ...
Apropos, pe mine nu ma cheama Ana, pe fetita mea insa asa o va chema : Ana Sofia :-)
Cami - am contactat o agentie United Euro Stars (www.angajarefilipine.com) si, desi am inceput procedurile cu mult timp inainte, s-a intarziat f mult. Tipele de acolo sunt f dragute dar sunt suparata pt ca mi-am dorit sa-mi vina bona inainte ca sa ma ajute la treaba, la spalat, etc (eu inca merg la birou si mi-e greu) si se pare ca va ajunge chiar cand voi naste (ele zic 27 august dar nu mai cred nimic). Si eu am primit mai multe CV-uri, am facut video-interviu si am ales o bona, sper sa fie ok. Iti voi spune cand ajunge.
Daca are cine sa te ajute cu care sa te intelegi si bine e minunat, poti sa o chemi dupa. Mare atentie insa ca procedurile dureaza cateva luni. Timp in care iti poti amenaja mansarda.
A, stai ca uitam sa-ti spun: de curand am primit un pliant cu o agentie noua care aduce bone filipineze.... Nu mai gasesc pliantul sa te interesezi si la ei ce si cum.
Eu platesc o taxa initiala de 3500 eur (include si bilet de avion si tot) si apoi 400 dolari / luna, salariul ei. Daca mai vrei alte detalii spune-mi, am ales sa scriu pe forum si nu pe PM pt ca eu am scotocit o gramada sa gasesc info despre bona filipineza si f greu am gasit ....
Cami draga iti tin pumnii, abia astept sa aflu noutatile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinab2 spune:

Buna fetele,

Eu nu prea mai am stare pe aici prin casa. Am pregatit patutul, masa de infasat, landoul cu care sa vina sotul sa ne ia, hainutele de scos din spital.

La capitolul contractii stau bine, nu am avut deloc pana acum (dureroase). Daca trec si de noaptea asta, inseamna ca nici nu o sa stiu ce sunt alea :) Sper sa pot dormi la noapte ceva, e si foarte cald la noi. Ma mai duc mai tarziu sa cumpar niste pampers, ca nu am gasit ieri la Carrefour si cam atat.

Incep sa am emotii tot mai mari...sper sa mi le stapanesc totusi.
Va pup, daca nu mai intru azi, sa aveti grija de voi si o sa incerc sa va dau de veste maine cum suntem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Buna fetelor,
M-am intors, e totul ok, mi-a facut de doua ori monitorizare,nu am contractii, bebe e bine, colul inchis, nu a inceput sa se scurteze. Am avut si consultul preanestezic, totul e bine pana acum. A si oficial astazi am implinit 37 de saptamani. Nu e nevoie de injectie de maturare a plamanilor. Nu se stie cand nasc, asa ca asteptam. Oricum, de-acum suntem in termen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Bravo Cami, vezi ca asa a fost? Foarte bine, lasa sa prindeti si 38s ca tot mai bine e la mami in burtica.

Alina moralul sus si tinem pumnii. Sa te bucuri de fiecare moment.

Cori 34+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniam spune:

Buna fetelor,

Eu am luat vreo zece farmacii la rand ca sa gasesc o crema de la Mustella pt cruste de lapte. Se pare ca exista nu stiu ce probleme la depozitele lor si nu mai gasesti mai nimic. Mai aveam si un sampon pe lista si nu l-am gasit. Stefanut are capul plin de coji si nu stim cum sa mai scapam de ele.

Alina, tinem pumnii, stai linistita ca o fie bine.

Ana, chiar asa o sa fie. Apoi o sa razi de tine.

Cami, eu n-am reusit sa vad ultima poza. E foarte mare si intr-un format de care n-am auzit. Poate o mai trimiti odata.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

Alina ai putea sa iei niste diazepam, stiu ca se recomanda la gravide inainte de nastere
Cami - bravo, acum sper ca esti linistita total
Si tu vei naste natural ?

Melania - am fost azi la curs de puericultura (ff interesant) si mi-a zis ca inainte de baita sa-i dau cu ulei de masline pe cap, sa-i las pe tot parcursul baii si apoi spalat pe cap

Nu stiu daca ai incercat-o pe asta

Fetelor, la cursul de puericultura am aflat ca va fi si un curs de alaptat, care te invata inclusiv cum sa faci fata furiei laptelui, etc
Tipa care il tine dupa ultima sarcina s-a imbolnavit si a stat 2 luni in spital (i s-au dat pastile de oprire a lactatiei pt ca suferit mai multe operatii) si dupa 2 luni a reusit sa se relacteze. Tare, nu ?

In fine, ca idee ... dupa cursul de azi am plecat hotarata sa fac ceva sa-i conving sa-mi dea copilul din prima zi. Sincer am ajuns sa ma gandesc si la ideea sa ma mut la Euroclinic (ceea ce sincer nu ma incanta, am avut abonament acolo si m-au scarbit) numai ca sa il pot avea pe bebe imediat

Mergi la inceput