dr Catalin Haiduc (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirela_Bratu spune:

Legat de participarea taticilor la nastere am gasit un articol din 2007, publicat în Cotidianul (editia din 18.08.2007) din care am extras un comentariu al dl. dr. Haiduc privind aceasta posibilitate

"Filmarea nasterilor poate provoca impotenta

Tot competitia intre salile de nastere a determinat spitalele sa lase tatii sa asiste la nastere, spune dr. Pascal: „Stiu foarte multe cupluri care s-au destramat din aceasta cauza, caci barbatii au devenit impotenti dupa ce au vazut nasterea pe viu. Dar si atunci, pe moment, unii lesina si nu stii ce sa mai faci, copilul a iesit si tatal e cazut pe jos“. Dr. Pascal nu-i lasa pe toti tatii sa asiste la iesirea in lume a copilului lor. La rindul sau, dr. Tufan spune ca unu din trei cupluri care au avut ideea ca viitorul tata sa asiste la nastere se desparte dupa o perioada de timp: „Sotul poate avea ca reactie scaderea atractiei sexuale fata de sotia sa pina la zero. La alte cupluri din contra creste afectiunea“. Si doctorului Haiduc i se cere des dupa revolutie ca tatii sa asiste si sa filmeze nasterea: „In spitalele de stat nu li se da voie, dar in clinicile private da. Dar nu am vreo dovada ca peste ani copilasilor filmati le va face placere sa vada pe viu momentul nasterii lor. Si asta tine foarte multe de moda, ca daca un prieten a filmat nasterea, sa nu ramina el mai prejos“."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

dianuzza, ma bucur ca ai intrat pe la noi si sper ca sunteti bine, ca ti-ai revenit complet dupa cezariana si ca te bucuri de printesica ta! durerea de cap nu a fost de la faptul ca ai baut putine lichide. e vorba pur si simplu de cat de bine isi face treaba anestezistul si uneori de cat e de multumit de banii pe care ii dai inainte de operatie. ma bucur ca te-au intrebat daca o vrei in camera, asta inseamna ca macar o parte din neonatologie isi respecta declaratiile pe tema rooming-in-ului. nu ti-au adus-o la san cat ai fost la terapie intensiva? nu ai vazut-o deloc pana a doua zi ?



Mami de (28.10.2008) si bb2 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianuzza spune:

Buna Alinushca!
Mi-am revenit ff repede! A fost o experienta f placuta pt mine. Si eu si Bianca suntem sanatoase si ne bucuram de fiecare zi impreuna. Referitor la anestezie, nu stiu exact care a fost cauza durerilor de cap dar am intalnit multe persoane care au avut dureri de cap in urma anesteziei.Banii, din afara de moase, la restul le-am dat dupa nastere.
Cat am stat la terapie intensiva nu mi-au adus-o, nu am vazut-o pana a doua zi cand m-au mutat in salon. Nu iti aduc ele bebelusul nici macar la tine in salon.Daca te duci la alaptat bine, daca nu, nu ti-o aduce nimeni, doar daca te duci tu si o iei in salon cu tine.
Sarcina usoara si toate cele bune!
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Inteleg. Sper sa nu am cezariana in cazul asta... Unde am nascut prima data mi l-au adus la cateva ore dupa nastere si mi l-au lasat multe ore langa mine si pe el si pe sotz. Ar fi foarte aiurea sa stau poate si 24 de ore pana sa il vad... iar pentru el stiu deja ca ar fi foarte nasol.
La anestezist e regula in orice spital: banii se dau inainte de operatie. In general cam 200 de lei.



Mami de (28.10.2008) si bb2 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns free spune:

[quote]citat din mesajul lui alinushca

PT fetele care au nascut recent la Filantropia: S-a pus vreodata serios problema prezentei tatalui in momentul expulziei sau nu se tolereaza treburi d-astea? Cat a durat efectiv pana v-au adus/lasat copilul in camera?



Buna!
Eu am nascut in urma cu un an.Am intrat in spital la orele 14 si cu sotul meu am putut sa ma vad doar cand a inceput programul de vizita. Am mers in sala de nasteri la 19 si el nu a putut ajunge in nici un fel la mine. Am comunicat pe tel. si i s-a mai spus ca va dura destul de mult asa ca a plecat cu un prieten la o bere. Am nascut pe la 23.45 si el habar nu avea . Am reusit sa il sun dupa o oara si nu l-au lasat sa vina la mine , iar pe bebe a reusit sa il vada dupa indelungi incercari si ceva stimulari. Era destul de tarziu, spre ziua. Nu lasa sotii sa asiste la nastere, nu ca asta ne-am fi dorit noi, dar as fi vrut macar sa vad pe cineva in preajma in orele de dinainte. Mi se pare destul de exagerat.
Cat despre altfel de vizite, decat in orele de program, slabe sanse daca e in spital seful de clinica.
Daca nu este mai reuseste cate cineva sa se strecoare.
Nu pot sa ma plang de conditii, dar personalul este aproape la fel ca in celelalte spitale de stat. Eu am regretat ca nu am ales o clinica privata.
Bafta si sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

free, multumesc mult. si eu tin de rezerva ideea de clinica privata pentru ultima alternativa - ca ne-ar arde la bani. si chiar o alta maternitate unde e o politica mai permisiva cu vizitele si cu adusul copilului la TI, pentru cazul cezarienei.



Mami de (28.10.2008) si bb2 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela.n spune:

Lore, pe unde mai umbla? O fi bine ea si bebe?

--------------------------------------------------
Sunt o cu Raisa Nicoleta de 31+

Minunea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Da, clar e spital unde regulile sunt facute sa fie incalcate dc esti pacienta cui trebuie ...Mi se pare f nasol sa nu fie lasat taticul nici macar sa vada copilul. Eu am avut nevoie de suport dupa nastere. Sotul a fost cu mine tot timpul (am anscut la privat), dar zau ca in timpul travaliului nu m-a ajutat prea mult. am simtit ca eu si zanica ne descurcam...asta am simtit atunci, desi mi-am dorit sa fie cu noi si imi doresc si acum sa asiste. Nevoia de el a fost la mine dupa ce am nascut. Cd pleca seara ma simteam abandonata. Cred ca fiecare femeie reactioneaza diferit...si cred ca bebe are nevoie si de tati si de mami.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria si 27+

POZE CU PRINTESA
BEBE2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionela.n

Lore, pe unde mai umbla? O fi bine ea si bebe?

--------------------------------------------------
Sunt o cu Raisa Nicoleta de 31+

Minunea noastra



Suntem bine, Ionela . Sunt cam prinsa la serviciu, de ceva vreme am destul de munca si drumuri de facut si nu mai apuc sa scriu.
Pe 17 august merg la ecografie si de-abia astept . Iar pe 21 august suntem nasi la fratele meu si maine vreau sa merg sa imi caut o rochita in care sa incapa si burtica mea care este in crestere!
Va pe toate burticile

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela.n spune:

Da, stiu cum e.
Eu de luni voi intra in prenatal, fac 32 sapt
As mai merge, dar e prea departe de casa si ma termina caldura asta.

Sa ai grija cu nasitul, ca e super obositor. Si noi am fost nasi la inceputul lunii si ma miscam ca un pinguin obosit desi nu am luat f multe kg pana acum. Vezi ca iti iei ceva fara toc

Pe 19 mergem si noi la morfologia de trim 3, abia astept sa vad cat a mai crescut printesica noastra.

Lore, ai aflat ce e bebe din burtica?

--------------------------------------------------
Sunt o cu Raisa Nicoleta de 31+

Minunea noastra

Mergi la inceput