dr Catalin Haiduc (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

katy s-a mai pus de cateva ori intrebarea asta pe aici si nu a sitiut nimeni sa raspunda. poate ca se ocupa la fel ca oricare alt doctor din breasla si nu este stralucit peste medie, sau poate este stralucit peste medie si pur si simplu nu a intrat pe la subiectul asta nici o pacienta de-a lui cu probleme de fertilitate. daca te vezi cu el la euroclinic asigura-te ca ii pui toate intrebarile si ca il "testezi" bine. succes


Mami de (28.10.2008) si bb2 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta_23 spune:

Buna mamici
Eu mai citesc de aici http://happy-mami.blogspot.com/
Sper sa va foloseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta_23 spune:

Am gasit o scrisorica destul de interesanta.
Draga asistent#259;,
"Eu sunt un copil s#259;n#259;tos, n#259;scut la termen, te rog s#259; nu-mi dai nici un fel de biberon, formul#259; sau suzet#259;.

Eu m#259;nānc "la timp", fie zi, fie noapte.

Te rog, s#259;-mi permi#355;i s#259; dorm 4-5 ore la noapte pentru c#259; azi am avut deja 8 al#259;pt#259;ri.

Te rog, permite-i mamei mele s#259; m#259; al#259;pteze frecvent, ori de cāte ori doresc.

Mama mea m#259; hr#259;ne#351;te de la ambii sāni la fiecare hr#259;nire pentru cāt timp vreau. Dac#259; stau corect la sān atunci mama mea nu va avea mameloanele r#259;nite.

Mama mea va īn#355;elege c#259; am nevoie s#259; m#259;nānc de minim 8 - 12 ori īn 24 de ore.

Te rog, s#259; nu m#259; separi de mama mea pentru perioade lungi de timp, doar dac#259; medical este necesar. Am fost cu mama mea o lung#259; perioad#259; de timp #351;i doresc s#259; r#259;mān cu ea.


---------------------------------------------------Semn#259;tura mamei
--------------------------------------------------Numele bebelu#351;ului"

Inspirat#259; de aici : http://www.breastfeedingonline.com/letter-print.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

haha! imi si imaginez anuntul asta lipit pe patutul unui copil in maternitate. cred ca sansele lui sa cada din greseala pe jos ar spori foarte mult... daca era deschidere din partea personalului imbatranit spre imbunatatiri si tendinte noi s-ar fi aplicat deja de mult. din ce imi povestesc unele femei care au nascut la maternitati private, nici acolo ideile astea nu populeaza mintile neonatologilor decat cu mari sfortari.



Mami de (28.10.2008) si bb2 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_Bratu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionela.n

Merge cineva in sept? Cat dureaza un modul?
Tare as vrea sa merg si eu , sunt complet aeriana in ce priveste cresterea copilului , sper sa ma ajute cumva acest curs

E prea scump sa merg la cursurile alea platite

--------------------------------------------------
Sunt o cu Raisa Nicoleta de 30+

Minunea noastra



Ionela, am participat la cursurile respective (am pierdut insa prima prezentare). Ele se desfasoara pe o perioada de 4 saptamani (cate un modul/saptamana), miercurea de la ora 17.00. Prezentarea este sustinuta de o moasa (in cazul modulelor la care am asistat eu acestea au fost prezentate de Mihaela Caramihai - mi s-a parut foarte draguta). La inceputul fiecarei intalniri participa si reprezentanti ai firmelor de recoltare celule stem (Cord Blood Center, Biogenis, Stemcelexion) care isi prezinta serviciile si raspund la intrebarile viitoarelor mamici. Cursurile sunt orientate in principal catre informarea viitoarei mamici cu privire la nastere. Pentru mine prezentarea a fost utila pentru ca m-am mai linistit afland mai multe despre cum se desfasoara intregul proces al nasterii (si nu ma refer la informatiile din carti, informatii medicale ci la informatii concrete despre ce se intampla in spitalul Filantropia: prezentarea la camera de garda, igiena vulavara, cum te ajuta moasele, cum esti monitorizata, ce trebuie sa faci tu si cum trebuie sa colaborezi cu ele astfel incat sa fie intregul proces mai usor, prin ce sali treci, etc.)Oricum, pana la aceste cursuri nu intrasem niciodata in spitalul Filantropia, deci a fost un avantaj si din acest punct de vedere - am vazut cat este de curat. Plus ca a participat si sotul meu la cursuri si a primit o diploma in acest sens cu ajutorul careia va obtine 15 zile libere de la serviciu pentru ca a urmat cursuri de puericultura.

[url=http://pregnancy.baby-gaga.com/][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela.n spune:

Mirela, te rog sa ma anunti si pe mine despre cursuri: cand anume incep in sept

--------------------------------------------------
Sunt o cu Raisa Nicoleta de 30+

Minunea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_Bratu spune:

Numai moasele pot sa iti spuna. Trebuie sa suni la spital.


Date de contact :

* Adresa : Blv. Ion Mihalache nr. 11, Sector 1, Bucuresti
* Telefon centrala : +40/21/318 89 30
* Telefon/Fax Secretariat/Manager :
+40/21/318 89 37
* Email: filantropia_2006@yahoo.com

[url=http://pregnancy.baby-gaga.com/][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

PT fetele care au nascut recent la Filantropia: S-a pus vreodata serios problema prezentei tatalui in momentul expulziei sau nu se tolereaza treburi d-astea? Cat a durat efectiv pana v-au adus/lasat copilul in camera?



Mami de (28.10.2008) si bb2 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela.n spune:

daaaaaaaaaaaa, si pe mine m-ar interesa asta!

--------------------------------------------------
Sunt o cu Raisa Nicoleta de 31+

Minunea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianuzza spune:

Buna fetelor! Va pot spune cum a fost in cazul meu, chiar daca nu stiu cat de relevant este pt ca eu am nascut prin cezariana si nu s-a pus problema asistarii taticului la nastere. Insa, sunt foarte stricti cu programul de vizite si din cate am auzit in spital, nu permit ca taticul sa asiste la nastere. Concret si 100% nu am de unde sa stiu. Referitor la a doua intrebare, in cazul meu, eu am nascut la 14:55 si m-au tinut jos intr-un salon ( nu mai stiu exact cum se numea) langa sala de nasteri pana a doua zi dimineata cand m-au mutat in salon sus. A doua zi cand cand m-am dus sa-mi vad bebelina m-au intrebat daca vreau sa o iau in salon cu mine, insa eu abia ma tineam pe picioare si am refuzat. Nu puteam sa stau prea mult in picioare pt ca aveam ameteli si ma durea ff tare capul. O saptamana am avut dureri groaznice de cap, din cate am inteles era de la anestezie pt ca nu am baut multe lichide. Colega mea de salon insa nu a avut nimic. Deci depinde de fiecare....
Va pup si sarcina usoara tuturor!

Mergi la inceput