Decontari CAS spitalizari Szeged

Decontari CAS spitalizari Szeged | Autor: Viviannie

Link direct la acest mesaj

Buna mamicilor,

Nu ma pot abtine si trebuie sa va spun: NU ASTEPTATI SA FITI SUNATE CAND VA VINE DECONTAREA DE DREPT PT SPITALIZAREA AVUTA IN SZEGED/ALTUNDEVA!
Da-ti telefoane! Si fiindca eu m-am urat de 1 an jumatate sa fiu dusa cu zaharelul, impartasesc cu voi nr de tel unde ii puteti stresa pe cei ce se ocupa mai mult sau mai putin intentionat de prelucrarea dosarelor voastre.
CAS Timisoara: 0256 201772 (suna, dar nu raspunde nimeni caci pers de acolo e vesnic in concediu)si tel verde:0800800966 (solicitati informatii dosar rambursare prestatii europene, numele x). Solutia ce functioneaza: mergeti direct la CAS TM str. Corbului 4, camera 48.
CAS Bucuresti: 0372309204 (aceeasi slicitare, numele x)
Ca procedura: nasti/te spitalizezi Szeged/in afara tarii -> depui dosar la CAS TM pt decontare chitante cheltuieli de spitalizare -> dosarul iti este prelucrat si calculate sumele ce-ti revin -> e trimis la CAS B -> acolo dosarul ti-e prelucrat de o sectie de expertiza, de alta medicala si de o alta de "aprobare... io stiu cum" (nu mai tin exact minte) -> daca se constata neregului in calcule dosarul e repins si retrimis la CAS TM -> la TM iar se recalculeaza si iar se retrimite -> la Bucuresti iar se analizeaza etc. -> se aproba -> intr-un final indepartat CICA te suna.

Fetelor! Dosarul meu deja a3a oara trebuie retrimis la Bucuresti pt recalcule mai mult sau mai putin minore!!!! Dosarul mi s-a reintors de cateva luni in TM! Iar eu nici nu stiam!!! Si iar tre recalculat in TM! Si partea nasoala este ca stiu ca nu sunt singura in aceasta situatie! Abia dupa ce am reluat eu la puricat firul dosarului meu si le-am cam luat la intrebari pe d-nele de acolo!!!!!!
Acum, nu vreau sa fiu rautacioasa sau sa fac afirmatii nefondate, dar prea totul e cusut cu ata alba! Sunt asa de incapabili sa faca niste calcule sau totul e sa se traga de timp ca poate noi uitam/ nu ne mai intereseaza/se devalorizeaza suma de returnat/ sunt niste dobanzi de incasat de ei???????????

Asa m-am enervat incat am vrut sa apelez la un avocat sau undeva la protectia asiguratilor! 6 luni sa ajunga prima data dosarul la Bucuresti! alte 6 luni sa se reintoarca si sa se constate alte calcule ce trebuiau facute in plus! Alte 7 luni ca sa se constate mici nereguli la calculele din TM!!! Chiar toate femeile gravide din Romania nasc dincolo??? NU CRED!

SUNTEM LUATE DE FRAIERE! LUPTATI PT DREPTURILE VOASTRE!

Bafta! si astept feed-back!




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

ps= dupa ce am facut gura la cas tm si au vazut de cand imi statea pe masa lor degeaba dosarul... s-a putut imediat recalcula si trimite spre bucuresti again! deci se poate si fara shpaga sa mearga lucrurile!

NU STATI! INTERESATI-VA SI PRESATI!

= scuze ca nu stiu pt alte judete datele de contact sa va pot ajuta, dar cred ca tot la acelasi nr de tel la CAS Bucuresti ajung... (vezi mesajul de mai sus)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna fetelor ce ati avut operatii dincolo!

Hai sa va mai dau o veste:
De se intarzaie atat decontarile de drept de la scumpul nostru CAS? simplu: din surse neoficiale CAS zice ca "termenul de prescriptie maxim pt astfel de decontari este 1 AN JUMATATE", deci perindarile dosarelor TM - B este de afisaj si acoperire legala pt ei!!!!!!! si nicidecum de interes in decontarea reala a sumelor in termen de 60 zile!!! "n-avem ce sa facem, avem ordine, asa e la noi!". Deci mi s-a confirmat faptul ca perindarea e in interesul statului si nu al contribuabilului ce trebuie sa plateasca la fix darile!
Mi-e greata de ce a ajuns tara asta, indiferent de cine e la putere!
Te fura legal pe fata, fac legi anume sa n-ai scapare/dreptate, etc.

TRAIM INTR-O TARA ANORMALA! PROSTI SUNTEM CA SUPORTAM!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Si maica-mea si fratele meu au primit banii de la Casa de Sanatate abia dupa cca un an de la operatiile efectuate in Szeged.Judetul e Arad, daca are vreo importanta,ca presupun ca e la fel peste tot.Degeaba am sunat sau mers personal la ei sa ne interesam,ni se raspundea ca nu au bani si ii vor vira cand li se trimit de la Bucuresti ...

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

buna,

din postul tau inteleg ca statul deconteaza costul nasterilor afara? e adevarat?

care sunt conditiile in care se poate obtine aceasta decontare? te poti programa acolo sa nasti si apoi iti recuperezi banii?

multumesc,

www.flickr.com/photos/carola456/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Chiar daca esti din AR (si eu sunt aradeanca de loc) si ai umblat cat ai umblat dupa bani, macar e varianta de a-i stresa! cand cei de la CAS iti aud numele sau iti vad dosarul, tactica e sa-ti dea banii k sa scape odata de gura ta! (in vanzari = stil vanzare agresiva)

Carola: hmmm... da, logic ca te programezi sa faci operatia in szeged (cu nasterile e mai dificil programatul :D ). cert e ca eu de acolo, de la o asistenta medicala am aflat ca am dreptul sa imi recuperez banii, nu de la personalul CAS (ce au facut pe nestiutorii). mi-a zis ca trebuie sa pastrez toate documentele ce le primesc si chitante din spital szeged, ce mai apoi se traduc legal doar la ceva doctori "agreati" de CAS, (te costa dar merita), se depune o cerere, copie dupa buletinul mamei, certificatul de nastere bb, extras de cont bancar mama, dosar plic si nu mai stiu ce.... Cand am mers la CAS cu dosarul facut nu au mai avut ce comenta decat sa-mi zica ce mai am nev ca si documentatie!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

ps= carola: as fi vrut eu sa mi se deconteze toata suma! nici eu nu stiu exact care e %, dar parca era minim 50% dupa cate mi-am calculat eu, desi stiu ca e mai mullt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

multumesc mult pentru raspuns. este bine de stiut.

www.flickr.com/photos/carola456/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna Fetelor,

Hai sa va mai dau vesti despre cum decurge birocratia cand e vorba de returnat bani inapoi.
E bine de stiut ca:
"In conditiile in care un asigurat in sistemul de asigurari sociale de sanatate din Romania se deplaseaza intr-un stat membru al UE cu scopul de a primi tratament medical, fara aprobarea prealabila a casei de asigurari de sanatate unde este luat in evidenta ca persoana asigurata, aceasta suporta contravaloarea serviciilor medicale acordate. La solicitarea scrisa a asiguratului, a unui membru al familiei sau a unei persoane imputernicite de acesta, insotita de documente justificative, casa de asigurari de sanatate ramburseaza contravaloarea serviciilor medicale acordate si platite de acesta, la nivelul tarifelor prevazute in sistemul de asigurari de sanatate din Romania. Rambursarea se realizeaza in termen de maximum 90 de zile de la data inregistrarii la casa de asigurari de sanatate a cererii asiguratului, insotita de actele doveditoare." (Serviciul Juridic CNAS).

DECI NOI TREBUIA SA PRIMIM BANUTII IN MAX 90 ZILE!!!!!!!!!!!

A trecut 1 an jumatate si dosarul meu e a3a oara la Bucuresti unde, daca n-as fi sunat EU sa ma interesez, la nici o saptamana dupa ce s-a reintors din concediu personalul de la Serviciul Medical ce verifica dosarul de rambursare, nu a fost preluat dosarul :). Apoi am fost asigurata telefonic ca ar fi indicat sa resun dupa alte 2 saptamani ca sa vad daca al meu dosar a ajuns la Directia Norme ce verifica sumele re-re-recalculate TOT DE EI si de TM!!! Acolo probabil va mai sta pe birou alte 2 saptamani! Si daca ceva e neregula, e tare posibil sa se reintoarca la Timisoara! Si uite asa mai trec alte 90 zile!

Astept!
ABIA ASTEPT sa vad daca iar ceva e neinregula si abia astept sa mi se dea motiv sa apelez la un avocat! Cu daune morale cu tot ii voi baga!

Intre timp ce putem face, fetelor in aceeasi situatie, e sa facem un MEMORIU. Nume asigurat + adresa in stanga sus a paginii, central: Catre Casa de Asigurari Timis, In atentia Dlui Presedinte, Subsemnata...., domiciliu...., CI...., ma adresez Dvs in vederea verificarii urmatoarei situatii a dosarului de rambursare a cheltuielilor cu spitalizarea/cezariana avuta in Szeged, la spitalul.... . Prin prezenta va notific faptul ca, in conditiile legale de rambursare a CNAS a sumei in termenul legal de 90 zile, dosarul mi-a fost perindat timp de un an jumatate / ..... (s-a intamplat asta si asta cu dosarul)..... . Astept raspunsul Dvs oficial la acest momeriu inaintat, in termenul prevazut legal. Acest memoriu s-a efectuat in dublu exemplar original. Jos-oras+data+ semnatura. Trimis cu posta cu confirmare de primire.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna fetelor,

Ia ghiciti?
Dosarul meu de decontare CAS INCA se afla la Bucuresti, cica ar fi fost aprobat de Serviciul Madical si abia saptamana aceasta a intrat la Directia Norme!
O luna pierduta doar pe o verificare din 3!
M-am interesat in mare cum e daca apelez la avocat. Cica sa apelezi la un avocat ce e bun in astfel de cazuri se rezolva ok: notificare – tribunal – decizie judecatoreasca de plata a sumei + dobanda!
Am zis ca mai am rabdare sa vad ce si cand iese de la Norme, daca se aproba...

Am niste nervi.... si trebuie sa nasc si bb2.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

ai primit pana la urma banii viviane?????

viitoare mami de bebe surpriza...caci doamne doamne ne va ajuta si in curand vom fi si noi parinti


http://davf.daisypath.com/O2Kmp3.png

Mergi la inceput