Decontari CAS spitalizari Szeged

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Viviannie

ps= carola: as fi vrut eu sa mi se deconteze toata suma! nici eu nu stiu exact care e %, dar parca era minim 50% dupa cate mi-am calculat eu, desi stiu ca e mai mullt...

Aceeasi,
Viviannie TSR


Intervin la acest subiect pentru a aduce o informatie corecta:

Valoarea serviciilor medicale primite de un asigurat roman intr-o alta tara din UE, servicii care se puteau presta si in Romania, este la nivelul stabilit in tara. Nu 50%, nu 20%, nu 100%.
Adica, daca un spital romanesc primeste de la Casa de Asigurari pentru o nastere 1000 de lei, tot atat va deconta si pentru strainatate - restul sumei fiind suportata de asiguratul care a ales
sa se trateze in alta tara.

M-am implicat personal in recuperarea banilor de la o casa de asigurari, factura emisa la Viena a fost de 4500 de euro, iar dupa "tarifele" stabilite in tara asiguratului i s-au decontat putin peste 800 de euro. Cand a plecat acolo, avea aceeasi informatie: ca va primi jumatate - deci a fost destul de neplacut sa afle ca nu-i asa.

Inca ceva - nu cred ca exista prescriptie la 1 an si jumatate. Daca exista text legal sa ma contrazica, va rog sa mi-l indicati si mie - poate mi-a scapat.
Chiar daca ar fi un termen sub cel general de 3 ani, prescriptie nu inseamna ca nu-ti mai primesti banii de la cel care ti-i datoreaza, ci ca daca nu faci demersurile de recuperare in respectivul termen ti se stinge dreptul la actiunea avand un caracter patrimonial (adica dreptul de a mai cere respectivii bani).






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Legat de banuti, da, se deconteaza in functie de actele doveditoare cu cheltuielile de spitalizare. E corect ce ai zis Mediajust.
Pana la urma am asteptat sa vad daca trece dosarul de Norme, a trecut! Dar a mai stat la Buget toata aceasta luna si cica as fi pe listele cu restituirile. Acum nu stiu daca acest lucru se datoreaza sutelor mele de tel date sau ca imi venise randul. Oricum, pana nu vad banii in cont nu mai cred nimic.
Dar hai sa va zic ce am mai facut:
- am dat tel la CNAS la directii intreband pe unde mi-e dosarul
- am stresat CAS TM la tel: 0256 293523/ 0256 293524/ 0256 293525 / 0256 449504
- am trimis pe mail un memoriu/mail tip istoricul dosarului meu la CNAS: relpubl1@casan.ro unde am inteles ca se inregistreaza solicitarea si ar trebui sa-ti raspunda in max 30 zile, intreband de ce stationeaza solutionarea dosarului meu atat de mult in conditiile in care deja a trecut de 3 ori pe la ei si cand voi primii banii?
Binenteles ca mi s-a raspuns vag, oficial, fara data exacta de returnare bani, dar sa vad saptamana viitoare daca-mi intra banutii.

Va anunt.
Cert e: luptati fetelor pt drepturile voastre!
Eu acusica nasc bb2 si sper sa vina banutii pana atunci (nu stiu daca si acest aspect a contat, dar cert e ca nu m-am milogit de nimeni si nici nu am dat spaga)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

ps= daca e sa-mi intre decontarea acum in oct 2010, socotiti si voi cat a trecut din martie 2009 de cand am depus dosarul!!! oare tot atat voi astepta si dupa ce-l nasc pe bb2 tot la szeged??? (ca in tara NO WAY!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

In sfarsit au intrat banutii!

Mie. (si asta fara spaga/interventii, ci doar insistari indreptatite!)

Dar sunt mamici care inca asteapta!
Pe ce criterii asteapta, nu stiu.

Poate impartasiti si voi din experientele reale avute/auzite.

Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza80 spune:

Buna Viviannie,
Felicitari ca ai reusit sa primesti banutii.
As vrea sa-l operez pe cel mic in Germania. Spune-mi te rog ce documente au fost necesare pentru decontare. (Ai utilizat formularul 126?)
Multumesc anticipat de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana8686 spune:

Salut,
Poti sa-mi zici te rog cat costa o nastere la Szeged si cat a decontat casa de asigurari. Multumesc frumos.

Mergi la inceput