Bv Michele,Maurice!Hai bubster,Baby78 iul-aug(176)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

salutare!

am intrat si eu sa vad ce s-a mai intamplat!

la noi s-a terminat aventura de la municipal!

bine ca suntem acasa!

eu sunt bine si bb e bine, incrrcam sa ne adaptam la noua viata de familie in 41

Maria a luat 9 apgar micuta dar vanjoasa!

e cuminte manaca si doarme e ff ocupata sa creasca!


Anca +37s ANA-MARIA AMR 12 zile maxim si mami de astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)
POZE VLADUT


"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

POZE BURTICA si POZE SERBARE ABSOLVIRE

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna9 spune:

anca_vlad, sa inteleg ca tocmai ce ai nascut?

scuze, dar v-am zis ca sunt mult in urma cu noutatile de pe forum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deveghe spune:

Dragi mamici, va felicit pentru bebei! Sa fiti sanatosi si voiosi, fara prea mari batai de cap, cu lapte bun si nervi tari!

Dragi burtici, va tin pumnii pentru nasteri fara probleme, usoare si rapide, si cu bebe repede la purtator!

N-am mai intrat de mult sa scriu, pentru ca e vacanta si cu inca doi copii sunt tare multe lucruri de facut. Plus ca am avut si de lucru destul. Dar n-am ratat niciun capitol si am avut emotii pentru fiecare proaspata mamica din delfinariu.

Am facut ieri ultima ecografie si toate sunt bune si frumoase, prezentatie cranaiana, fara circulara, 3 kg, lichid bun si in cantitate adecvata, col inchis si, in buna traditie a venirii pe lume a copiilor mei, adica la 40+, probabil ca si jupanelu' va veni dupa 16 august.

O sa pun o poza pe contul comun cu noile dimensiuni ale burtoiului.

Ilinca (17.03.2001) & Petru (24.11.2008) & 31+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Draga Luna9 si eu nasc la Polizu, dpn e pe 11.08, adica saptamana viitoare.Zi-mi te tog ce inseamna ca se inchid salile de nastere, se muta de la et 2 la et 3? Adica o sa pot naste acolo oare? Maine merg la control, dar nu mai am rabdare pana maine, sa stiu ce se intapmpla.De cand se inchid? Tu cand trebuie sa nasti?

Ce epidurala ti-a recomandat medicul? Numai kit-ul sau si anestezicul? Vreo firma ceva?
Ai idee de banuti, cam cat nastere naturala?
Si eu tot 2 bagaje vreau sa-mi fac, unul de nastere si unul dupa. Prima data am avut unul si e mai bine sa ai 2 separate.
Nu te speria, nici o nastere nu seamana cu alta, la noi o sa fie ok, ai s avezi. Bebe sa fie sanatos, ca de restul trecem. Pupam.

38+ Albert Simon si mami de Teo( 27.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna9 spune:

deveghe, am povestit in pagina anterioara de conditiile din Polizu (daca te intereseaza).
Am vazut ca vei naste cu dr Dima si vroiam sa te rog sa-mi dai mai multe detalii despre ea. Doctorul meu pleaca in concediu si ma lasa pe mana ei sa nasc.
Daca te simti mai comod, imi poti trimite PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Faza cu vata invelita in tifon e o chestie care ma termina psihic! Pe Sarah am nascut-o in Austria si mi s-au dat in spital toate lucrurile de igiena personala,inclusiv tampoane de diverse marimi,dupa caz(maaari de tot la inceput,apoi tinzand spre marimea normala de absorbant extern).Nu am auzit sa mi se spuna ca risc sa ma infectez,doar mi s-au pus la dispozitie atatea cate am vrut,pt a le schimba ori de cate ori cred ca e necesar.

Cand s-a nascut Mark in tara,m-au intrebat daca am tampoane din vata si tifon,am spus ca nu,dar am altceva si ma voi descurca cu ele(ceva asemanator celor de la prima nastere).Nici nu m-am infectat,nici nu am patat camasa de noapte sau patul.Mi se par mult mai igienice,nu raman fire de tifon sau,mai rau,urme de vata pe piele.Poate ca e o solutie general acceptata de sectiile de obst-gineco din tara,ca e practica si ieftina,dar sa ajungi pana acolo incat sa ti se interzica sa vii cu altceva la tine,decat cu vata si tifon,mi se pare exagerat!...
Numai nu ma vad crosetand la tampoane,la cata treaba am cu copiii si casa...

cu Anne 39+ ,iar Sarah(2007) si Mark(2008) abia asteapta sa fie bebe gata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

ANCA, bine ati venit acasa!!! Maria zici ca e cuminte si mancacioasa, asa si trebuie!!! pana la urma a venit de ziua sotului, nu?!

sa ne mai pove una-alta, sa ne pui si poze...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna9 spune:

crissteo, salile de nastere si travaliu sunt momentan la etajul 2, dar vor sa le inchida pentru renovare. Trebuiau sa le inchida de luni, dar au mai amanat pentru ca spitalul e plin (mai ales ca la etajul 2 s-au inchis vreo 2 saloane destul de mari, tot pt renovare). Sala de natere si travaliu sunt deja pregatite la etajul 3B, dar momentan acum sunt paturi pentru pacientele internate.
Eu ar trebui sa nasc dupa 20 aug dar colul meu s-a ingustat deja si am inceput sa elimin din dop (foarte putin insa). Ne asteptam sa vina bebe dintr-o clipa intr-alta. Mie doctorul mi-a zis sa-mi iau epidurala BRAUN, fara anestezic. Am dat 180 lei (de la HelpNet).
Sumele pentru nastere sunt cam de 500-600 lei pt nastere normala, iar pentru cezariana 800-1000 lei. Dar acum depinde si de dr. Am auzit de unii care au „tarife” de pana la 1500, dar cred ca aici depinde si de cat vrea pacienta sa dea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deveghe spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna9

Deveghe,

Am vazut ca vei naste cu doctorita Dima (daca nu ai nascut deja). Doctorul meu pleaca in concediu curand si mi-a zis ca ma va lasa pe mainile acestei doctorite cat va fi el plecat. Imi poti spune cate ceva despre ea, te rog?


Luna, esti norocoasa cu dr. Pechi, un tip foarte fin si un exceptional profesionist. La mine e fix invers, adica atunci cand nu e dr. mea, Dima, il am ca rezerva pe dr. Pechi.
Eu am nascut o data cu Dima, o tipa foarte directa, adepta a nasterii naturale, cu mult fler si intuitie, in cazul in care exista mici sau mari probleme, care iti da incredere, te asista pe toata perioada nasterii (cel putin asa a fost la mine) si cu care e bine sa te vezi cand vine. Vorbiti fie la spital, fie la Sanador (unde e mai tihnit, decat in spital) si iti raspunde la orice intrebare si nelamurire.

Ilinca (17.03.2001) & Petru (24.11.2008) & 38+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodyka

ANCA, bine ati venit acasa!!! Maria zici ca e cuminte si mancacioasa, asa si trebuie!!! pana la urma a venit de ziua sotului, nu?!

sa ne mai pove una-alta, sa ne pui si poze...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)



s-a nascut la o zi dupa ziua mea!

am de povestit ca a fost o adevarata aventura!


va pup cu drag si sa schimb si semnatura!

Anca +37s ANA-MARIA AMR 12 zile maxim si mami de astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)
POZE VLADUT


"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

POZE BURTICA si POZE SERBARE ABSOLVIRE

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput