Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Salutare pe la amiaza!

Uff, ne topim cu caldurile astea..Ca intreba si Crissy cum facem, noi iesim pana la 11 max, dar numai la umbra si-n carut, oricum e ff cald. Pana seara stam in casa, la aer, dar tot e greu..

Artu, apropo de bazin, am zis ca tot e bine pt Tudor sa se obisnuiasca cu apa, sa nu ajunga ca Matei care daca-i intra veo picatura in ochi, tipa ca din gura de sarpe sa nu-i bag apa-n gura Dar apropo de ce ziceai tu cu bazinul mare, am vrut sa-l duc si pe Matei la bazin, aici intra si adulti insa ce-i distractiv e ca se cer o multime de analize, ceea ce mi s-a parut ff ok, insa cand am intrebat cum sa facem sa luam doar o sedinta sa vedem daca-i place mi-a zis ca pt o sedinta nu-s necesare analize, desi intru si eu cu el. Asta nu mi s-a mai parut ok, inseamna ca poate intra oricine O DATA fara analize, dar e suficient sa poti lua te miri ce din bazin, asa ca sa dau si atatia bani si sa nici nu fie stricti la capitolul igiena parca nu ne avantajeaza. Mai cautam..Si apropo:
La multe lunite sanatoase si fericite pt Sabina, Ekaterina si Iusina, care s-au facut fete mari.

Theo, mai povesteste-ne de voi. Cum mai e bebe Stelios?

Maribell, wellcome back! Te asteptam si pe tine sa ne mai povestesti de voi!

Ale, fug si eu acusica sa votez

Eu am alta problema: Tudor nu se intoarce inca pe-o parte, si nici de pe burta pe spate sau invers. Stiu ca e asa, mai greoi ca doar are vreo 8 kile jumate, insa parca ar fi trebuit sa reuseasca deja, nu?

Fug un pic ca tipa si ma-ntorc.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

am votat si eu

Stiti cumva cum se numesc vaccinurile de la stat? caci mie mi-a zis asistenta azi la telefon ca e vorba despre :Petraxim, e no name, caci pe net am gasit numai in rusa sau alta limba. Eu sunt intr-o dilema, nu stiu ce vaccin sa aleg. Cele care ati ales infanrix sau pentaxim, la sfatul unui pediatru puteti sa imi spuneti si mie motivele? Eu la petrosani am numai doctori comunisti, dr mea mi-a spus ca nu este vaccin care sa contina si hep b, si sa ma duc sa-l fac la ea pana vine celalalt.

Maine m-as muta intr-un oras mai mare, si sistemul medical e un motiv puternic pt mine.


Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

si inca ceva.... voi le dati ceva inainte de vaccin, preventiv sa nu faca febra..? asa m-a sfatuit cineva, dar nu am incredere in asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

La Espumisan se recomanda 25 picaturi/zi. Scrie in prospect.

Mamica lui Mihai Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Pe card se depun numai cei 200 lunar. 150+230 se iau cash

Mamica lui Mihai Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

multumesc mult pt voturi
noua dr.pediatru ne a zis sa il facem pe cel de stat, si ea la randul ei a facut acelasi vaccin la copii ei
si eu nu ii dau nimic preventiv de febra...nu e musai sa faca febra
Nico, cum merge cu colief?


fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

fetelor imi spuneti si mie cum sa fac sa nu imi mai apara tot siteul la semnatura ci doar ce vreau sa scriu spre ex:"un vot pentru printesa"


fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!
http://mamica24h.desprecopii.com/galerie-foto/printesica-mica-2445

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Ioana, am auzit ca acum Pentaxim este in schema gratuita, si este ff ok. Noi am facut Infanrix, la recomandarea pediatrului, insa stiu ca si Pentaxim de la Pasteur e ok. Despre motive, ar fi ff mult de spus, gasesti multe info pe net, noi am mers pe mana pediatrului.

Despre antitermice la vaccin si pe noi la Matei ne-a pus pediatra sa-i bagam preventiv supozitor cu paracetamol, sa nu faca febra, am schimbat dr si acum cel de care-s multumita mi-a zis ca nu e cazul sa dam medicamente preventiv, ci doar daca face febra mare ca urmare a vaccinului, ceea ce nu s-a intamplat deci nu i-am dat nimic! Si mi se pare mai corect asa.

Eu vreau sa fug cu amandoi baietii la munte saptamana viitoare pe la sfarsit, poate joi sau vineri, dupa ce termina Tudor sedintele de "inot" . La Breaza sau la Tesila, racoare si aer curat sa fie!

Off topic: de duminica de cand m-am intors de la mare sunt la dieta (ca nu se mai poate!), iar acum am gasit pe net un club in apropierea casei unde poti face aqua gym, ca au si piscina, dar si aerobica, fitness, etc si merg acum sa vad ce si cum, vreau sa combin dieta cu miscare, sunt mai hotarata ca niciodata sa arat cum aratam odata, inainte de a-i avea pe cei 2 nazdravani.

Si as vrea sa schimb si parcul in care ne plimbam, in 23 sunt prea multe tentatii pt Matei, sta numai la masinute, saltele, gonflabile, si cheltuim mult, asa ca e cazul sa ne oprim. Plus ca IOR-ul e mai mare si mai frumos, doar ca ne e un pic mai departe.
Si mi-ar placea sa ne vedem acolo cu Laurita, Vivela si alte fete care isi fac plimbarea pe-aici, poate saptamana viitoare reusim, pana plecam la munte.

Fug acum si incerc sa revin mai pe seara.

fetele si o zi frumoasa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Cu intarziere pentru cele 4 lunite implinite ieri:
Sabina
Ekaterina si Iustina

sa va faceti mari, frumoase, ascultatoare si destepte, la fel ca mamicile voastre scumpe.

In alta ordine de idei...imi pare rau pentru mamicile care si-au pierdut lapticul. Poate totusi se mai paote face ceva...nu stiu dc stiati dar saptamana asta este desemnata saptamana mondiala a alaptarii.Iar sambata asta, are loc in parcul Izvor un grup de sprijin pentru alaptare. Daca sunteti interesate pentru detalii..dati cautare pe google "mami, alapteaza-ma".
Nici noi nu ne stresam cu cat de mult/putin mancam. Daca vrea si la 5 minute...ii ofer...de ce nu. Inseamna ca are nevoie ori de papa, ori de linistire ori de caldura mea, sa ma stie aporoape.
De mancat peste noapte inca mai mancam...nu-mi fac un target sa nu-i mai dau deloc pana dimineata. Adica dc eu om mare ma scol sa beau apa...ea de ce n-ar beneficia de ac drepturi?
Astea sunt simple pareri personale...nu vreau s-o ia nimeni in nume de rau.


www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca 28.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Scurt (si la spate pierdut), cat doarme Luca... ca Maya chitaie in pat langa mine!
Vivela, Crissy, Alinutza - multumesc pentru recomandari. O sa imi fac o programare cand ajung in Buc, sa vad unde.

Sorana - de pe elemental sau sideris, ambele cu punct ro.

Ale - votat printesica

La mare plecam si noi, abia astept , la sfarsitul lui august, in Bulgaria. Pasaportul Mayei cred ca e gata, o sa il ridicam cand ajungem in Bucuresti.

Maribel - bine ai revenit, sa va mearga bine in tara si sa nu regreti (prea mult) ca v-ati intors. Iar cu socrela, s-o lase mai moale, ca e copilul tau pana la urma

Fug, ca mataie dom'soara. Pupici!

Anca, mamina fericita a lui Luca 04.03.2008 si a Mayei Sofia 10.06.10

Mergi la inceput