Iepurasi dragalasi de Martie-Aprilie 2010 * 35 *

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Sunt tari in lume unde multe dintre vacc. facute la noi nu se fac pentru ca sunt tari "curate", civilitate, mai putin poluate, mai putin stresate.
In Suedia, spre exemplu, populatia dezvolta prea putini anticorpi cu toate ca nimeni nu i-ar impiedica sa se dezvolte. De ce? Pentru ca mediul in care traiesc este unul foarte curat, iar organismul creste fara sa simta "pericole" pentru care sa-si activeze sistemul imunitar. Sa vina in Romania, insa!
Cu toate astea si acolo, in caz ca este nevoie din varii motive, se fac vacc. in functie de problema aparuta. De exemplu, pentru TBC sau Boli tropicale sau mai stiu eu ce.
In Romania (care detine cu prisosinta locul intai cu coronita la TBC activ in Europa) nu cred ca putem sa ne permitem sa fim mai catolici decat Papa si sa renuntam la unele protectii.
Da, poate generatiile trecute n-au facut unele dintre vaccinuri, dar au avut de suferit pe masura cand a fost vorba sa faca boala respectiva (adica TBC, poliomielita, tuse convulsiva...)

Nu as face copilului meu alte vacc. pentru care chiar mi-as dori sa dezvolte anticorpi, ca: varicela.
Nu l-as "lenevi" chiar pentru orice boala, dar asta nu inseamna ca nu-i fac absolut nici unul.

Intotdeauna extremele sunt periculoase. Totul trebuie facut cu logica si simt de raspundere, dar echilibrat.

Cand ai ocazia nefericita sa-ti vezi copilul bolnav intr-adevar de o boala rea si chinuitoare sau mutilanta, atunci intelegi mai bine rostul anumitor vaccinuri. Si asa intr-o viata de om nu-l poti feri de toate, macar de unele sa simti ca-l protejezi.

Repet, nu toate vaccinurile din lume sunt de facut, atata timp cat copilul nu-i in pericol. Dar sa nasti si sa cresti un copil intr-o zona geografica unde sunt anumite cazuri de boli, iar tu sa nu iei masuri mi se pare o exagerare.
De parca ai putea sa nu-i dai E-uri toata viata, sa nu il lasi sa respire aer cu noxe, sa nu il vada soarele cel "tot mai periculos"....

Nu doresc nimanui un copil bolnav! Atunci ai simti disperarea de-ai face toate medicamentele din lume ca sa-l faci bine.

Fireste ca fiecare are opinia lui in privinta oricarei probleme, dar uneori raportul parerilor pro si contra se transforma in parere colectiva care devine in felul asta din subiectiva obiectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Zozela, nu vazusem mesajul, nici nu stiu ce sa zic, mi-e rau cand aud de astfel de cazuri. Am gasit conturile la odiseea voastra, sa dea Dumnezeu sa fie bine puiutul.


Sanziana, mami de puiut Mara Elena (21.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Eu m-am hotarat! nu ma mai vait niciodata ca plange sau ca vrea numai in brate sau ca sunt grasa, daca ma mai auziti, sa nu ma mai primiti la voi. Multumesc lui Dumnezeu ca e sanatoasa, nu e drept ca niste copii asa mici sa sufere, sunt niste suflete nevinovate.

Sanziana, mami de puiut Mara Elena (21.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

bumbita felicitari pt cresterea ilincutei
eu o vad super, nici nu cred ca ai vrea tu s.o vezi michelin...sa fim seriosi

sanzi cine s.ar putea supara ca spui decizia luata in privinta copilului tau...ar fi si culmea
eu deja ma duc sa cumpar doza dubla de vaccin :)

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Bumbitza, cum 400 grame? Pai ce e vreo piese iesita pe linia de productie, treb sa aiba o greutate prestabilita? Suntem diferiti, doar nu avem toti greutatea ideala.
Dayanara, ziceam sa nu se supere Lindal ca am criticat revista, de fapt articolul nepotrivit cu profilul revistei.

Sanziana, mami de puiut Mara Elena (21.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Zorela - nu am cuvinte. Cum e posibil sa-i spuna ca are imunitate si sa ajunga aici ???
Ma rog pt puitul mic sa fie sanatos si sa ajunga sa aiba cu ficat nou si poate astea sa fie un vis urat

Denisa, de bebe roz Maya Rebecca (06.04.2010)
Doamne ajuta sa fim sanatoase !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

M-am uitat la poze si sunt indragostita. Deabia dupa ce-mi revin pot sa vorbesc ca acuma imi fac ochii ca la Mogli din cauza lui Ka.

RAMY - Tu-i dai sa pape culcata? Eu ti-as zice s-o ridici nitel, ca nu-i o pozitie nici foarte comoda si nici prea sanatoasa.
Sa nu ma bati cand ma prinzi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Mai, fete, daca ati stii voi cat de rau imi fac vestile cu copiii bolnaviori!!!!
Mai vreti sa nu fiu paranoica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Hola,mujeres!
Andrutzo,am vazut ca m-ai cautat azi-noapte.Ei bine draga mea eram in priza.Nu de-aia la care te gandesti si zambesti cu subinteles.Spalam rufe,intindeam,faceam ordine, pregateam ceva de mancare pt azi,am pus niste fructe la congelator pt Geo...iac-asa...diverse.Nu am mai avut putere sa intru pe net.M-am aruncat direct in pat.
Despre vaccinare eu ma abtin.Eu fac vaccinurile mai putin rotarix fiindca dr mea a spus pas.Eu am incredere in ea .
In rest suntem ok.geo de 2 zile se ridica singur aproape de pozitia sezand in carucior si oricat as incerca sa-l dau pe spate nu vrea si pace.Vrea sus.Acum face nani dar se mai frichineste.Incerc sa dorm si eu.
Honey si eu sunt zgarcita cu mine sa stii.Mereu am fost dar acum...am primit bani de ziua mea cand eram gravida si in loc sa-mi iau mie ceva am luat pt bb.Si de-atunci uite-asa.
Acum mi s-a pus pata pe asta http://www.dinobebe. ro/detalii/tricicleta-smart-trike-recliner/3605/

Mamica de George-Theodor
7 Martie 2010
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Fetele care este programul de la pasapoarte in Bucuresti ?

Denisa, de bebe roz Maya Rebecca (06.04.2010)
Doamne ajuta sa fim sanatoase !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput