Iepurasi dragalasi de Martie-Aprilie 2010 * 35 *

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

hello

Ma chinui de la 6 sa scriu un mesaj. Poate acum imi iese.

Alina grecoaica frumoasa Asteropi papaciasa. Parca o s-o vad o grasana in 2-3 luni daca ii place sa pape

Andra cred ca e misto sa fi si tigan cu cortul. Eu m-am nascut in Bucuresti aici am stat toata voata, doar m-am mutat 3 strazo mai departe. Boring....

Gaby - mie nu mi-e frica de betivi. Pe aia sigur ii bat. In liceu mi-a pus unul mana pe cur in autobus. I-am dat un picior de a ramas lat in autobus.
In schimb mi-e frica de tigani. Ieri in parc stam pe banca un Maya in brate, Honey langa, carutul si el pe acolo. Trece o satra de 20 de tigani, daia cu fuste lungi femeile si barbatii cu palarii si mustata. Mai s-a oprit una si s-o mangaie pe Honey si tot repeta ceva pe limba ei. Eram un mana in geanta pe spray ul paralizant, dar chiar si asa la cati erau nu aveam ce face. Cred ca 5 min a mirosit zona a trapiratie si vb aia era spatiu deschis.
Sapt trecuta imi povestea a mamica cum i-au fura carutut in timp ce ea tinea copilul sa scoata aerul afara.

M-am uitat la crocsi, poate imi iau unii pe toamna, acum mi-e cald in ei ca sunt inchisi chiar daca au gauri. PT mine tot a gumari arata.

Am gasit o rochita noua luat acum un an si care ma incape. Ma gandesc s-o iau la botez. E cam inflorata si as fi mers pe ceva simplu. Mai vad. Pantofi la ea nu cred ca am . Nici nu stiu exact ce sa-mi iau, mai studiez si aici.

De cand am nascut am devenit o zgarcita. Nu as da bani pe nimic pt mine dar pt fimea cumpar toate prostiile.
Cred ca daca ma pui acum sa dau cateva milioare pe un parfum mor , dar inainte nu aveam nici o problema.

Denisa, de bebe roz Maya Rebecca (06.04.2010)
Doamne ajuta sa fim sanatoase !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

ui cate poze am vazut! maria frumusica de oanka 80, ovidiu si fratiorul cu mami sexy!
briana grasuna si frumoasa de.ti vine s.o mananci

eu nu.mi las copilul nevaccinat, ba ii pun 4! ca nu pot mai multe ca i.as pune

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Andra - perfect de acord. Si cred ca daca stai sa cauti sau sa ceri, poti gasi articole la fel de lungi si la fel de "documentate' despre beneficiile vaccinurilor.
Pana una alta, vorba ta, nu fac teste pe copilul meu.
Cand or cadea de acord sau imi fac eu studii medicale aprofundate, ca sa pot emite o parere personala pertinenta, poate o sa schimb .

Eu, Irina (14.04.2005), Nati (04.06.2006) si Iris (28.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Daca nu as locui in Ro as renunta la unele vaccine. Unele, nu toate. Chiar si asa eu nu cred ca voi face ROR, in schimb pe cel pt varicele il vom face de 3 ori nu de 2 nu se face.

Ce nu ar fi dat unii sa aiba acces acum cativa ani la vaccinele astea banale.

Mi-am amintit trebuie sa vad cand "expira" vaccinele lui Honey si Petic ca de ei am cam uitat.

Poze nu am reusit sa vad inca...



Denisa, de bebe roz Maya Rebecca (06.04.2010)
Doamne ajuta sa fim sanatoase !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

denisa asa am facut la ivan, nu mi.am cumparat nimic, oriunde ma duceam intram doar in magazine de copii, acum intru in de toate, e musai sa iau pt toti
mi.am adus aminte de prafum, mi.am luat unu scump , nu foarte dar oricum si vaca nu mi.a dat mostre...mi.am adus aminte de ce.i ziceam oanei sa ceara la farmacie, nu ca aveam nevoie dar asa se da, deja ma gandesc sa ma duc sa iau altul si cand vad ca nu.mi da mostre sa fac scandal :))) dar mi.e ca acum imi da si nu vreau altul, eu vreau doar scandal :)))

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lindal spune:

Mai fetelor, pai eu nu am curajul sa-mi las copilul sa mi-l vaccineze, adica sa-i inoculeze toti virusii aia plus toate substantele alea daunatoare (aluminiu, mercur, plumb etc) cand stiu ce boli cumplite poate face de la ele.
Eu nu cred deloc ca vaccinul ne protejeaza de ceva, dimpotriva, este o agresiune asupra sistemului imunitar pe care-l slabeste. Chiar credeti ca oamenii n-ar mai trai daca n-ar exista vaccinurile?
Cand spuneti "nu fac teste pe copilul meu" ati luat in considerare faptul ca chiar asta faceti?

In fine, nu vreau sa starnesc polemici. Eu decizia mea am luat-o si nu mi-am vaccinat copilul si nici de acum incolo nu o voi face. Daca cuiva i-am starnit totusi interesul si vrea mai multe informatii, am trimis mai demult un mail pe contul comun. Si cum mai spunea cineva: articole se gasesc, trebuie doar sa le cauti (daca te interesaza, evident).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lindal spune:

Daca si medicamentele pe care le dam bebelusilor contra colicilor contin E-uri... eu chiar nu mai am incredere in nimic. (DEBRIDAT contine sunset yellow (E 110) colorant gal­ben care produce rinita, congestie nazala, reactii aler­gice, dureri abdo­minale, greata, var­saturi, degradari cromo­zo­miale, tumori renale.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Salutare! Ca tot veni vorba despre vaccinuri, am facut si noi a doua doza de Infanrix, a plans mititca de mi se rupea sufletul...dar a trecut. Au si venit exact cand o alaptam si a trebuit sa intrerup si era nervoasa deja
Are 5,980kg si 64cm la 4 luni si mi-a zis iarasi ca are deficit de 400gr, ca trebuia sa-si dubleze greutatea la 4 luni Dar eu sunt multumita, creste frumos si la cat de energica e nici nu cred ca va fi vreodata vreun Michelin.

Lindal
, multam de articol, numai ca ma incadrez in randul mamicilor care prefera sa faca cel putin vaccinurile obligatorii. Daca am trai intr-o societate perfecta, poate m-as risca sa nu le fac, dar cand stiu cum stau lucrurile aici in Ro...
Oricum, Rotarixul nu l-am facut pana la urma pt ca am citit pre amult edespre el si nu eram impacata, iar acum oricum nu mai am cand sa i-l fac pt ca trebuiau pana-n 6 luni cele 2 doze. Poate Prevenarul dupa 7 luni, ma mai gandesc...

Pup toate fetele, poate mai reusesc sa intru azi...ma simt obosita tare, m-am consumat de mila fetei cu vaccinul asta, of!

Mada mami de Ilinca frumoasa (31.03.2010)
Mami si tati te iubesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Dragi mamici si burtici, am intrat sa va spun o poveste trista, a unui puiut de 5 luni.
Simo27, colega noastra de la "Puiuti de Randunici" e o mamica inimoasa… asa mama, sotie, prietena mai greu de gasit. Are 3 copii, David din 2002, Sam (puiut de randunica) din 2008 si Siluan, un pufulete din 08.02.2010.

Din pacate puiutul mic, are grave probleme de sanatate, acum se afla in Salzburg, urmand sa plece intr-o clinica din Innsbruck in speranta ca se poate face transplant. Este bolnav de ciroza si atrezie a cailor biliare datorate infectiei hepatice cu CMV.

Simo si-a facut analizele in sarcina si i s-a spus ca are imunitate la CMV deci problemele astea au cazut ca din cer.
Pe scurt, dupa nastere nu i-a trecut icterul. I s-a spus sa astepte ca o sa treaca, au urmat analize, s-a vazut ca sunt valori mari la bilubirina, i s-a dat medicatie, nu au fost imbunatatiri. Intre timp a mai avut un hop… operatie de hernie, cu probleme si spaima mare nu-mi amintesc exact motivul, parca din cauza reactiei copilului micut la anestezieie.

Dupa mai multe internari la Brasov, au plecat la Bucuresti, la Fundeni, unde dupa un alt set de analize si alt set de medicamente au plecat acasa, urmand sa revina dupa aprox o luna la control.

Saptamana trecuta s-au intors la control la Fundeni, iar vineri, in 23 iulie, li s-a spus ca singura sansa este transplantul de ficat… DAR sa mai astepte pana in toamna
S-au mobilizat, ne-am mobilizat cu totii, iar luni au plecat in Germania, de acolo in Austria. Marti a fost internat, i s-au facut analize, miercuri i s-a facut punctie, azi primeste rezultatul biopsiei. Din rezultatele de pana acum: ficatul este negru, nu are nicio sansa pe un tratament, nu se stie DACA se poate face transplantul. Totusi, cu sprijinul unor medici MINUNATI, s-a luat legatura cu o clinica din Innsbruck, care poate face astfel de interventii, probabil si din cauza varstei asa de mici. A vorbit seful clinicii din Salzburg. Vor fi primiti saptamana urmatoare in Inn. pentru analize pentru luarea deciziei… SE POATE FACE CEVA PENTRU SILUAN?
Parintii sunt terminati! Un mic frumos, vesel, comunicativ… of… ne rupe sufletul ca inca nu stim daca se poate face ceva.

Dar speram, ne rugam la Dumnezeu, si facem ce putem pentru a-i sprijini; ei sa se poata concentra doar pe micut.

Fiti alaturi de noi! Fiti alaturi de puiut!!
Are nevoie de rugaciunile noastre… si bineinteles de niste resurse financiare. Cazul o sa fie preluat de rubrica „Umanitare” a forumului. Fiecare cum poate, cat poate...si doar un gand bun, o rugaciune pentru el!
La inceputul fiecarui capitol, la "Puiuti de Randunici 2008", sunt pasii care i-am facut impreuna pana acum, precum si conturile lui George, in care se pot dona niste banuti, care sa-i ajute sa acopere macar cheltuielile cu spitalizarea si analizele. O singura zi de spitalizare, fara nicio analiza, ii costa 700 euro.
Imediat ce avem actele medicale, le vom pune pe siteul si blogul lor la care muncim acum si vom initia campanii mai ample, in presa, TV, forum si alte cai.
Avem deja sprijinul Asociatiei MAME si speram sa ne auda strigatul de ajutor cat mai multi oameni.

Impreuna putem muta muntii!!!

Siluan trebuie sa traiasca!!




Mamica lui Mihai si cu Maria Sa la purtator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Buna, fetele! Am venit si noi de afara si am intrat sa va salutam.

Citat:
De cand am nascut am devenit o zgarcita. Nu as da bani pe nimic pt mine dar pt fimea cumpar toate prostiile.

Credeam ca sunt singura!

Nici eu nu sunt de acord sa nu imi vaccinez copilul, ba chiar sunt stresata ca vaccinul de 4 luni nu l-am facut, nu il are doctorita si am inteles ca din moment ce am inceput schema asta, trebuie sa continui, nu pot sa il cumpar. Si oricum, e o revista care se ocupa de altceva, ce legatura are religia cu vaccinurile? E doar o parere, sper ca nu va suparati, asa sunt eu, mai neincrezatoare .

Sanziana, mami de puiut Mara Elena (21.02.2010)

Mergi la inceput