Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Ioana1234 : am incercat sa iti dau votul dar nu merge

Virgi : eu am luat termosul din Selgros

discordia : imi pare tare rau de problema ta de sanatate ; iti vom tine pumnii in septembrie

Mary : sper ca micutul Mateo este mai bine. Nici eu nu sunt adepta indoparii copilului cu medicamente si tot i-am dat pana acum 2 siropele pentru raguseala ... mi se pare mie sau toti pediatrii prescriu cu usurinta medicamentele ?

R_ocsy , mami de Sofia ( 19.05.2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabriela10

Dragele mele, avem si noi urmatoarea problema: desi Sofia este hranita exclusiv la san, nu a facut kk de mai bine de 24h. Mentionez ca luni am facut vaccinurile de 2 luni Infarixul si Prevenarul dupa care seara a facut putina febra si i-am dat Panadol baby. Oare s-a constipat de la vaccin sau de la panadol? Dr zicea ca in urma vaccinului este posibil sa faca kk mai moale, dar la noi s-a transformat in constipatie. cele care ati avut probleme similera cu bebelusii, cum ati procedat?

pupam
P.S. la doua luni avem 5,5kg si 60cm :)

Mami fericita de bebe Sofia 26.05.2010


Constipatie se considera de la 3-4 zile fara scaun.
Si Sofia mea mai nou are probleme cu kk ; facea in fiecare zi dar de 2 saptamani mai sare cate o jumatate de zi sau chiar o zi si face la 48 de ore. Eu ii mai dau bonnisan , o ajuta.

R_ocsy , mami de Sofia ( 19.05.2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabriela10

Dragele mele, avem si noi urmatoarea problema: desi Sofia este hranita exclusiv la san, nu a facut kk de mai bine de 24h. Mentionez ca luni am facut vaccinurile de 2 luni Infarixul si Prevenarul dupa care seara a facut putina febra si i-am dat Panadol baby. Oare s-a constipat de la vaccin sau de la panadol? Dr zicea ca in urma vaccinului este posibil sa faca kk mai moale, dar la noi s-a transformat in constipatie. cele care ati avut probleme similera cu bebelusii, cum ati procedat?

pupam
P.S. la doua luni avem 5,5kg si 60cm :)

Mami fericita de bebe Sofia 26.05.2010


daca bebe e hranit exclusiv, atunci nu-ti fa probleme...poate sa treaca si o sapt si sa nu faca. Mai bine mananca tu ceva digestiv (prune, piersici) decat sa-i dai Sofiei medicamente

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca 28.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Salutare

Gabriela dupa doar 24 de ore fara scaun, nu se considera constipatie. Mai ales ca bebe e alaptat exclusiv la san. Stai linistita si las-o in pace, o sa faca ea cand o sa ii vina.

Nu mai stiu cine zicea de dintisori - lui Tudor primul dinte i-a spart gingia la 3 luni si jumatate, asa ca...se poate sa iasa si dintisorii asa devreme.

Fug ca ma striga pitica


Alina
Mamica de Toto (05.08.2007) si Sisi (18.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Buna tuturor,

Nana, ma bucur sa aud vesti mai bune de la voi, oricum multa sanatate Adelinei si tie putere...

Discordia si tie iti doresc multa putere sa treci peste toate problemele, sanatate si sa te bucuri de toti cei dragi...

Mary si tie iti uram pentru Mateo multa sanatate si speram sa nu fie ceva grav.

Noi suntem bine, ieri am implinit doua lunite, avem 6 kg (cu pampers si body pe noi, 60 cm), am facut si vaccinul (Pentaxim + Hepavax). Nu am avut reactii, decat un pic mai multa agitatie azi noapte , acum Tudor si MAtei dorm, drept pt care pot sa intru si eu pe la voi sa va salut.
Duminica trecuta am avut si noi botezul, a fost frumos dar obositor pt mine care am avut de organizat totul, cand voi avea poze am sa adaug sa ne vedeti si pe noi.

Va pup si va doresc numai bine...

Mami de Matei nazdravan si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela10 spune:

Alinuza, R.Cata, R_ocsy
multumesc mult fetelor. acum chiar m-am linistit.
eu eram obisnuita sa aiba cel putin 3scaune pe zi si cam intrasem in panica.

Dra. rade, "vorbeste" dar de ieri a inceput sa isi duca manuta la gurita si sa o suga. Trebuie sa fiu pe faza cand scuipa suzeta ca altfel... Au inceput si bb vostrii cu astfel de "obiceiuri proaste"
Noi am facut BCG-ul in spital la nastere, dupa 5-6 sapt a copt, apoi am crezut ca trece dar azi iar a copt

Mami fericita de bebe Sofia 26.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

gabriela daaaa, am inceput si noi cu astfel de obiceiuri. De vreo saptamana asa, Sisi a mea scuipa suzeta si suge la pumnisorul ala mic al ei de parca ar curge numai lapte si miere din el.

marylenac sa va traiasca micul crestin!

Alina
Mamica de Toto (05.08.2007) si Sisi (18.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Neata

Gabriela, Sabina are si cate 3 zile fara scaun, are si zile cu cate 2.

Suptul pumnului la aceasta varsta nu este obicei prost; bebe descopera si ce poate fi mai minunat .
Sabinei ii dau suzeta la somn; in rest pune gura si baga in gura tot ce prinde: manuta ei, maneca, slingul, pe mine, vreo jucarie; si eu stau si ma uit la ea si ma bucur de cum creste.

Si noi avem 2 puncte albe pe gingie



Ioana & PYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Fetele mele,

dupa episodul cu inecatul de ieri, la ora din noapte cind ar fi tb sa ii dau antibioticul - nu am mai avut curaj!
Noaptea a trecut-o bine, linistit, fara sa fie febril sau macar sub-febril. Pina la primul alaptat de la ora 4 l-a supravegheat mama (adica a dormit cu el, eu in camera alaturata sa "fac lapte" - eram vraiste si aveam sinii moi, precum buretii de baie si ma simteam "in pana"-alt sentiment de neputinta incercat de citeva ori pina acum-).

S-a trezit bine si am inceput ziua bine pe la ora 10.00 (pina atunci: trezit, papa, somn), dupa care putin aer si iar somn fara plins. A fost o binecuvintare sa constat ca pare linistit, nu mai plinge, doarme, insa mi s-a parut destul de "moale" in comparatie cu obiceiurile lui si am inceput iar cercetarea!
Am venit apoi la voi pe forum, am gasit mesajul Nanei si au inceput sa imi incolteasca in cap idei si intrebari cu privire la starea Adelinei, atunci cind i-a debutat problema de sanatate. Am recitit chiar postarile Nanei de atunci si mintea mea a inceput sa o ia razna. Nana - PUTIN A FOST SA PUN MINA PE TELEFON SI SA TE INTREB DESPRE STAREA DE ATUNCI A ADELINEI... pe viitor - cred ca telefoanele se pot folosi si la asta, ce spuneti?! In momente de disperare o vorba din acelasi "dictionar" al suferintei de parinte poate face cit o mie de cuvinte fara legatura cu sfera aceasta...
Am mai chemat un medic sa ii vada gitutul si mi s-a spus ca decizia imi apartine daca ii administrez sau nu antibiotic: el recomanda sa NU INCA - insa cum mi s-a parut doar o chestiune de timp am ales sa imi iau inima in dinti si sa incerc admdinistrarea antibioticului ACUM.
Imediat ce s-a trezit, la sfatul dr, sa ii dau cind ii este foame, am trecut "la treaba". L-am luat pe tati in ajutor, cu seringuta de la NUrofen, cu dozarea - 4 ml sa imi toarne cite putin in lingurita.
Cind l-am asezat in pozitie de administrat picaturi (pe mina stinga, imobilizat usor) a inceput miriiala. NU a acceptat cu nici un chip lingurita, asa ca pe moment am incercat sa ii inmoi suzeta in suspensia de Eritro; a parut sa ii placa, la ce fomitza avea. Vazind ca functioneaza l-am intors pe partea dreapte, am luat lingurita si am inceput sa ii torn cite putina suspensie in marginea guritei, cit sa ii ajunga in gura si sa accepte. Cu atit de multa satisfactie am savurat momentul final, cind a terminat saracutul de molfait si inghitit ceea ce ii curgea din suzeta, DOAMNE!
Madalin, sotul meu, se amuza copios de "inventie" si a conchis ca "asta inseamna sa fii mama" - sa gasesti solutii pe moment.

In sfirsit ma simt si eu linistita acum, ca a reusit sa inghita puiul meu porcaria aia super nasoala (are un gust amaar rau la final)care-l va scoate din starea ce o incearca acum.
Il privesc dormind, inca ma intreb daca e al meu si il rog pe Dumnezeu sa ni-l tina sanatos, ceea ce doresc tuturor! Inca nu stiu unde am gresit de "l-a prins curentul", cum spune dr., in conditiile in care de cind s-a nascut si pina acum nu l-am tinut cu boneta decit dupa baie, si l-am ferit de curent, fara insa a-l infofoli... ma intreb "unde" si "cum" si "de ce acum" pentru ca tendinta noastra a fost mai mult spre a-l obisnui cu temperatura si mai scazuta, fara a-l cocolosi excesiv... Oare asa am gresit? Si copilul a clacat abia dupa 2 luni? Nu stiu ce sa spun, insa acum este important sa isi revina cit mai repede si sa ne putem hlizi toata ziua la toate cele!

Multumesc fetelor care mi-au tranmis urari de sanatate si solidaritate!
Multumesc Nana pentru modul apasat in care ai facut remember-ul suferintei Adelinei si ma bucur pentru progresele ei, ca si pentru ale TUTUROR COPIILOR NOSTRI - CE FRUMOS SUNA!!!


Va pup si cit pot, citesc din urma acum.

PS:: Despre starea lui Mateo: inca tuseste doar foarte rar, de 2-3 ori/zi (SI CIND AM SPUS ASTA PEDIATRULUI MI-A SPUS CA SUGARII NU AU VOIE SA TUSEASCA DEEELOC, atunci cind exista tuse, exista o suferinta!), zimbeste si raspunde la provocari prin "ingh" "oka", in scurtele perioade de trezie si pina acum,nu are muci si astazi nu a mai plins de durere. Tinem manusele umplute cu sare calda la urechiuse si mai punem si o picatura pe zi de solutie otica pe baza de ...hm, Cloramfenicol! Insa asta este prescriptia medicala!!!
Daca nu are mucusori, sa mai punem oare picaturile alea urite, pe baza de hidrocortizon? Atitea produse farmaceutice de sinteza pe pielea unui sugar! Why???

Marlena (Mary) mamica lui Tudor Mateo , 19.05.2010, ora 12.19

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamanati

Buna seara fetelor,



Nu am dat nici noi de ceva timp pe aici, dar imi era tare dor de voi. Nu stiu cum si ce faceti voi dar eu sunt si cu sot acasa si tot nu reusim sa le rezolvam pe toate. Bubulina doarme noaptea de la 11.00-4.00, iar ziua nu doarme mai deloc!!! Si pe langa asta vrea doar in brate! Daca o adorm (de obicei in brate, caci asa ne place si altfel nu acceptam) o pun in patut si se trezeste in nici 3 minute, si o iau iar de la capat. Cand iesim afara tre sa alerg cu carutul prin parc, de ma asez pe o bancuta reusesc doar sa-mi trag rasuflarea caci in 3 min. se trezeste. Ce ma fac cand pleaca sotul nu stiu!
Din fuga, mai citisem ca mai sunt bebei care nu prea au chef de somn ziua, deci sper ca e o perioada.
Noi facem botezul pe 8 august. Desi, cazul asta cu copilul inecat de preot in cristelnita m-a dat peste cap. Doamne iarta-ma dar sunt total impotriva sistemului de scuba diving!

Incerc sa mai recuperez cu cititul.

Mary, sa va faceti bine cat mai curand. Of, ce sperietura ai tras si tu cu Mateo! Si Beatrice a primit tratament pentru tuse si rosu in gat. Eu tot aveam inima cat un purice cand ii adminestram medicamente, i-a le lua in gurita, dar uita sa si le inghita.

Theo, la ora asta ai tu grija sa deschizi capitole! Sa fie unul numai cu vesti frumoase si bebebei sanatosi!!!

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mandra mamica de 2 comori Emilia-Beatrice (10-iun-2010) si Camelia-Nicole (20-aug-2006)





Nati, multumesc pt grija si sustinere, cum am mai spus: e tare greu si impovarator sentimentul de neputinta in fata suferintei micutilor.
La fel s-a intimplat si cu Mateo cind cu inecul: nu a mai inghitit, a inceput plinsul si aspiratia odata cu el si... continuarea o stiti si voi si cred ca vi s-a intimplat si voua la alaptat cel putin un episod similar... insa ce-a fost acum a depasit orice limita a imaginatiei...

Marlena (Mary) mamica lui Tudor Mateo , 19.05.2010, ora 12.19

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Mergi la inceput