Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cordelia spune:

Ale,

eu i-am pus putina spuma de lavanda in baita:) nu mereu, din cand in cand, nu s-a intamplat nimic.

Nana, ma bucur mult ca sunteti bine, chiar asteptam vesti si le doresc si celorlalte 2 fete care acum au complicatii cu bebeii, sa scape iute de probleme si sa se faca bine!!

Noi papam lapte Nan1 si ne merge bine cu el, nu am avut nici o data probleme insa vroiam sa va intreb cam cat manaca bebeii vostri la o masa?
Adica noi avem pe 3 aug 3 luni si papam cam 100-120 cu insistenta (deci nu mereu) si uneori 90...e cam putin ar trebui sa manace constant 120 si chiar mai mult...
Laptele il pregatesc cu apa incalzita nu de la temp camerei, ar trebui sa fie la temperatura si exagerez eu?

Legat de diversificare[b], noua ne-a spus dr sa incepem cu suc de morcovi 1 lingurita/ zi si sa crestem progresiv pana la 30 ml si apoi incepem cu suc de mar; ar fi aport de vit. si regleaza si tranzitul foarte bine (la cei cu prbl de constipatie).

Kka verzuliu mai avem si noi desi mananca numai formula si am inteles ca
este normal, sa nu ne ingrijoram.

Noapte dormim de la 11-11.30 la 6 dimineata si incep sa ma ingrijorez ca sta prea mult timp nemancat...nici nu am vrut sa-l scol sa-i stric somnul (mai ales ca singur si-a exclus masa de la 3) dar ma tem ca apoi sa nu ia in greutate cat trebuie....

Eu, am ramas cu vergeturi zdravene pe burtica...nu mai zic nimic, doar asta sa-mi fie prbl in viata si bebe sa fie bine!


O alta intrebare: credeti ca este posibil ca de la varsta asta mica (3 lunisoare) sa incepem sa avem probleme cu dintisorii? sa inceapa sa lucreze ceva in gingii acolo? Bebe a fost mereu cuminte si nu a plans tare niciodata, insa a avut zilele trecute o criza de plans de 1h asa, si am remarcat ca pe gingie jos este un punct alb miic (pana sa iasa dintele mai este cale luuunga, (inflamatii etc) dar ceva, ceva este acolo...fetelor care mai aveti bebei mai mari cum e treaba cu dintii?

Cu drag, zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Of,of ,mai, mai, scriu si eu o data-ntr-un an (vorba vine), scrisei un mesaj kilometric si-l pierdui.(cum ar zice oltenii, no offence, dar la serviciu in Ro aveam o colega "di la Craiova" si asa mult ne-a placut tuturor cum vb ca incepuseram toti sa vb la perf simplu, si eu "ramasai" cu sechele), of, fac si eu haz de necaz, de obicei scriu mesajele in word si dau copy/paste, acum chiar m-am gandit si-am zis: lasa, ca nu l-oi pierde chiar acum si, na, pocinogul. Deci nu mai am rabdare sa-l recompun, o sa-l repostez bucata cu bucata cum il scrisesem, cu riscul de-a ma injura ca scriu mesaj dupa mesaj, dar mi-a fost dor de voi, fetelor!

DECI:
Dominic de andradap
Nadia-Veronica de flory_blanca
Noemi Alexandra de moni81


Multe www.funpub.net/poze/mare/Widescreen_Flowers_Poze_Cu_Flori_Wallpapers_Imagini_Flori_pe_Desktop_1234877519.JPG" target="_blank">FLORI de la noi!

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Nana ce imi vine sa rad cand citesc ce face Adelina. Parca-i Miruna . Exact la fel face si ea, in sling sta foarte bine cand mergem, feresca sfantul sa ma opresc, face o galagie. eu o pun cu manutele afara de obicei, ii mai bag o manuta in sling doar cand o vad ca o baga in gura. in carut e la studiat, sta cu ochii mari deschisi, da din manute si picioruse. iar de curand ajunge cu picioarele la bara din fata si se chinuie sa loveasca acolo. Ma bucur tare mult ca sunteti bine dupa bronsiolita.
si eu sunt la fel de precauta cu sanatatea Mirunei, mai ales ca-i foarte mica. La fetita mare nu ma mai panichez asa repede, stiu ce sa-i fac, ce sa-i dau, dar la Miruna nu-i de glumit. Am trecut printr-un episod de mucisori, dar n-a fost nimic grav, intr-o saptamana a trecut cu ser fiziologic. Si ai dreptate cu cortizonul, copii reactioneaza foarte repede, la Cris dupa 2 sedinte de aerosoli cu ventolin se cunoaste, respira mult mai bine. doar ca trebuie multa precautie in administrarea lui.
gata pauza, ma duc la vinete ca ma asteapta.


mami de www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina si Andreea Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Cristina, m-am "concentrat" toata dimineata sa dau eu cafeaua, insa nu mi-a iesit, dar cum nu a dat-o nimeni, va poftesc la cafeluta mai pe la pranz asa! M-am gandit cat lipsesti tu sa-ti tin locul la cafea, dar sa vedem daca si reusesc. Spor la pregatiri, petrecere si vreme frumoasa la botez si te asteptam cu pozici. Bine ca nu te mai doare piciorul asa rau!

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Cordelia si eu ii pregatesc mai cald laptele ca altfel nu il bea. In legatura cu mancatul parca ar fi copilul meu. Eu incerc sa nu ma mai stresez deaorece ia in greutate, nu mult dar ia. Dr imi zicea ca fiecare copil papa in ritmul lui si sa nu o fortez daca nu vrea, ca important e sa ia in greutate cat de putin.

Mami de fetita frumusica foc!
Nadia 29.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Discordia, of, ce rau imi pare sa aud vesti proaste de la tine. Insa ai psihicul bun si asta o sa te ajute mult in recuperare. Multa, multa sanatate si ma rog pentru tine sa fie totul bine. Si, da, sunt din Giurgiu si eu, parintii mei acolo locuiesc, acolo m-am nascut, acolo am crescut, acolo am facut liceul, apoi la facultate am mers la Buc, apoi mi-am luat o casa acolo (care acum sta incuiata) si astfel am stat 12 ani la Buc inainte sa ma marit si sa ma mut aici. La Giurgiu mergeam in fiecare week-end la ai mei cand eram in Ro, au o curte frumoasa si-mi placea sa merg mai ales vara. Insa, casa mea o simteam la Buc, dar asa ca si radacini ma simt giurgiuveanca, ciudat, nu stiu cum sa explic, sper ca m-ai inteles. Te pup si numai bine iti doresc!

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Nana, ce bine ca ne dai vesti bune despre Adelina si ca ati scapat de necaz! Multumim de intrebare, noi suntem bine, o sa spun intr-un mesaj mai incolo si despre noi cate ceva. Va pupam si va dorim multa, multa sanatate!

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

V-am tot citit, dar nu am prea avut cum sa scriu. Si acum mana stg imi este ocupata de Mirunica.
Discordia imi pare rau pt ca trebuie sa treci prin asa ceva. Mult curaj si sa dea Domnul Dumnezeu sa fie bine cu operatia si sa nu apara in alta parte.
Multa putere tuturor mamicilor cu bebei bolnavi. Sa se faca bine toate floricele si sa nu mai aibe nimeni parte de lucruri asa urate
De vreo cateva zile au inceput sa ma doara sfarcurile cd suge. Nu tot timpul, dar sunt momente cd de-abia astept sa termine de papat. Sa fie oare de la lipsa mea de lichide? Nu sunt de-ajuns de hidratate?
Ati patit asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cordelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui flory_blanca

Cordelia si eu ii pregatesc mai cald laptele ca altfel nu il bea. In legatura cu mancatul parca ar fi copilul meu. Eu incerc sa nu ma mai stresez deaorece ia in greutate, nu mult dar ia. Dr imi zicea ca fiecare copil papa in ritmul lui si sa nu o fortez daca nu vrea, ca important e sa ia in greutate cat de putin.

Mami de fetita frumusica foc!
Nadia 29.04.2010



Exact asa si noi, daca nu este cald, il refuza! Si eu incerc sa nu ma mai stresez, ca a luat in greutate bine, insa trebuie sa insistam cat se poate ca sa se invete sa pape bine sa nu se invete tot cu putin:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela10 spune:

Dragele mele, avem si noi urmatoarea problema: desi Sofia este hranita exclusiv la san, nu a facut kk de mai bine de 24h. Mentionez ca luni am facut vaccinurile de 2 luni Infarixul si Prevenarul dupa care seara a facut putina febra si i-am dat Panadol baby. Oare s-a constipat de la vaccin sau de la panadol? Dr zicea ca in urma vaccinului este posibil sa faca kk mai moale, dar la noi s-a transformat in constipatie. cele care ati avut probleme similera cu bebelusii, cum ati procedat?

pupam
P.S. la doua luni avem 5,5kg si 60cm :)

Mami fericita de bebe Sofia 26.05.2010

Mergi la inceput