BV Cristina! Delfinasi de iulie-august 2010 (171)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

salutari

vin si eu cu : nu mai pot cu nasucul ei infundat. Ma dispera ca nu mai poate respira, si d-asta nici nu mai suge bine, se trezeste din somn urland. Colicii astia ne omoara si ei. Azi ies rezultatele la exudatul nazal si dupa dau o fuga cu ea la Medlife sa vedem daca ne mai curata nasucul inca o data. Sunt neagra de nervi!


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mycya

Rodyk pana la urma cum procedezi cu certificatul pentru Isa? eu m-am interesat si acasa cam cat ar dura sa il fac si cica 2 saptamani si se plateste si o taxa,dar nu stiu cat e taxa aia.aici ma costa 205 euro sa il fac la consulat si cica intr-o luna cam asa mil da. pasaportul cica dureaza 3 zile in tara si costa 220 lei.pe cand aici 100 euro si dureaza 2 luni nici nu stiu cum sa fac sunt intr-o ceataaa



pai tu nu trebuie sa stai pa ganduri, iti iese mult mai bine si la timp si la bani in tara!!! dar sa fii sigura ca e asa!!! ptr ca din ce am intrebat eu, dureaza mult mai mult in tara, chiar daca e mai ieftin... la mine aici ar dura o zi! doar ca nu e in orasul unde stau eu si costa ceva bani . dar din cate am intrebat eu, in tara la certificat platesti traducerea hartiei in romana si dureaza cam o luna...(alta taxa o fi ceva ptr urgenta, uite fetele de-aici de pe forum nu zic niciuna de vreo taxa, poate depinde si de primarii). pasaportul, daca ti-l face de urgenta, este doar ptr un an. daca il face in regim normal dureaza intre 1-3 saptamani si costa in jur de 100 ron...

uite ce am mai gasit: Pentru copiii minori nascuti în strainatate, (daca nu obtin certificate de nastere emise de catre misiunile diplomatice si oficiile consulare romane pana la varsta de 1 an ), este obligatorie transcrierea certificatului de nastere strain în registrele de stare civila din Romania. Transcrierea se poate face fie direct (cu ocazia deplasarii parintilor în tara), fie prin împuternicit cu procura speciala, autentificata la misiunea diplomatica sau oficiul consular. Consultia se ocupa de trascrierea certificatelor.

pe pagina pasapoarte. ro gasesti mai multe informatii, si despre transcrierea certificatului... eu am vb azi cu sora mea din tara sa mearga direct la primarie sa intrebe concret - termene si taxe.

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik83 spune:

buna fetelor..
am intrt sa va salutam si sa vad ce faceti.. vad ca sunteti care mai de care cu mici problemutze cu bebeii.. ma apuca frica..

36+ cu o minune de
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

eu urmaresc cu mare interes ce spuneti voi despre infundatul/desfundatul nasucului... la noi se aud ceva sunete cand e repezita sa pape, dar pe masura ce isi normalizeaza respiratia, sunetul dispare... ar trebui sa facem ceva preventiv? poate e si clima un factor care influenteaza...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creatza11 spune:

O zi buna si din partea noastra sa aveti! Suntem si noi pe aici, va urmarim mai din umbra si incercam sa bagam la cap ce povestesc noile mamici de delfinasi.

Am vazut poze foarte frumoase de bebei minunati, parca sunt niste ingerasi meniti sa ne schimbe viata radical, sa ne faca sa cunoastem adevarata fericire si implinire!

Btz-ovi m-au ingrozit povestirile tale despre ce ti s-a intamplat in spitalul ala, sa dea Dumnezeu sa-l luati pe Paul azi-maine acasa, sa fiti sanatosi si papaciosi, sa va puteti bucura toti trei unul de celalalt cum trebuie .

Crispo, off, fi tare, ce noroc au baetii tai cu tine...

Racusor, sper sa-ti iei revansa azi la cand doarme si puiul tau!

Mycya, tu parca intrebai de , nici eu nu mai stiu ce e aia, oricum, acum, nici nu cred ca as mai avea voie, cu dopul cazut, plus ca trebuie sa stau pana pe 9 cand am programata cezariana! Dar tu, da-i bataie....nu vad nici un incovenient la tine! Si daca s-ar declansa travaliul nu conteaza ca esti la termen!

Vroiam sa va intreb si eu ceva: voua v-au aparut vergeturi pe burtica? Si daca da, cam prin ce saptamana?


37+ cu un invingator David Gabriel
AMR 2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Rodyk am pus acu pe cineva sa sune sune la starea civila din orasul meu sa intrebe si a spus asa.ca am nevoie de certificatul nemtesc cu apostila de la Haga ,tradus si legalizat(stiam ca la un notar tio traduce pe loc de ce sa dureze asa mult 1-3 sapt)buletinele parintilor,certificatul de casatorie si certificatele noastre de nastere si o taxa de urgenta de 1 mil si dureaza 2 sapt.
pasaportul am citit pe internet ca din iulie 2010 costa 2 mil si ceva si pentru pasapoartele temporare simple valabile un an si dureaza 3 zile ca nu se mai face in regim de urgenta,si cele electronice valabile 5 ani costa cu vreo 500 de mii mai mult si dureaza 2 saptamani.
eu o sa ma duc la consulat si am sa iau numai titlu de calatorie care costa 65 de euro.si o sa fac in tara certificatul si pasaportul ca eu am sa stau 3 sapt cam asa acasa si zic ca este timp.oricum am sa o trimit pe mama si la politie sa vada sigur cat dureaza sa fac un pasaport, si la un notar sa stiu sigur cat dureaza traducerea certificatului nemtesc.pfff grele si cu actele astea





Bianca 38 + Andra Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Neata si din partea mea....vad ca nu sunt singura care are probleme cu somnul...Antonia doarme seara de la 10-11 pana pe la 2.30-3 dar de la 4 incepe show-ul...azi i-am bagat supozitor ca nu mai facuse de 3 zile...dupa ce s-a eliberat asa linistita este...nu as vrea sa o obisnuiesc asa dar cand vad cum se chinuie imi e mila....noi avem alta problema..nu mai doarme cand o plimb...inainte doarmea dusa..acum sta treaza iar cand ajung in parc incepe sa planga si tb sa o iau in brate...ieri tot drumul la intoarcere m-a plans..a tb sa o iau in brate si sa imping si carutul...offf cate probleme...abia astept sa mai creasca sa ne intelegem ca oamenii

GEO, mami de gogosica ANTONIA MARIA (24.06.2010)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mycya
eu o sa ma duc la consulat si am sa iau numai titlu de calatorie care costa 65 de euro.si o sa fac in tara certificatul si pasaportul ca eu am sa stau 3 sapt cam asa acasa si zic ca este timp


exact asa si noi, stam doar 3 sapt, prin octombrie sau inceputul lui noiembrie... titlul e 65 euro si aici. nu traducerea ziceam ca dureaza 1-3 sapt, ci eliberarea. traducerea o face pe loc si o legalizeaza... deci, ramane stabilit: pot inchide astia consulatele din partea noastra!!! eu tre sa preschimb si pasaportul printesitei, expira in decembrie (are individual de la 10 luni...)

edit: eu ma gandeam sa fac o imputernicire ptr sora mea si sa-i trimit actele sa-mi faca ea transcrierea certificatului, sa-l am gata ptr cand ajung, ca apoi imi trebuie la pasaport si sa nu ma incurc in termene, ca avionul nu ma asteapta
_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Eladea, ce trece timpul...felicitari pentru prima luna!!!...sunt niste frumosi amandoi...

Btz chiar nu mai am cuvinte...inuman ce se petrece in unele spitale!!!

Racusor arati mamico! 1 delfinas a crescut mare

Rodyka vazut printesele

Arissa bine ai venit inapoi

Mycya la Matei ii place in leagan...dar nu sta foarte mult cam 20 min...inca e mic, zic eu






Oana mamica lui Matei 08.07.2010


Noi 2...si Matei
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mycya

Rodyk am pus acu pe cineva sa sune sune la starea civila din orasul meu sa intrebe si a spus asa.ca am nevoie de certificatul nemtesc cu apostila de la Haga ,tradus si legalizat(stiam ca la un notar tio traduce pe loc de ce sa dureze asa mult 1-3 sapt)buletinele parintilor,certificatul de casatorie si certificatele noastre de nastere si o taxa de urgenta de 1 mil si dureaza 2 sapt.
pasaportul am citit pe internet ca din iulie 2010 costa 2 mil si ceva si pentru pasapoartele temporare simple valabile un an si dureaza 3 zile ca nu se mai face in regim de urgenta,si cele electronice valabile 5 ani costa cu vreo 500 de mii mai mult si dureaza 2 saptamani.
eu o sa ma duc la consulat si am sa iau numai titlu de calatorie care costa 65 de euro.si o sa fac in tara certificatul si pasaportul ca eu am sa stau 3 sapt cam asa acasa si zic ca este timp.oricum am sa o trimit pe mama si la politie sa vada sigur cat dureaza sa fac un pasaport, si la un notar sa stiu sigur cat dureaza traducerea certificatului nemtesc.pfff grele si cu actele astea

Bianca 38 + Andra Maria



Mycya de ce sa-l mai traduci si in tara? La certificatul de nastere nemtesc ma refer.
Eu am primit certificat de nastere norvegian, l-am tradus in romana, am pus apostila de la Haga la prefectura si dupa aceea impreuna cu celelalte acte l-am trimis la Oslo pentru a obtine certificatul de nastere romanesc si titlul de calatorie.
Pentru pasaport n-am mai avut nevoie de traducerea certificatului norvegian, am depus certificatul romanesc, cel eliberat de ambasada.
Si eu tot asa fac planul, sa stam 3-4 saptamani ca sa fiu sigura ca primesc pasaport valabil 3 ani. Cel valabil un an mi se pare o pacaleala, nu rezolvam mai nimic.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 38+ Iulia Alexandra

Mergi la inceput