Floricele de Liliac - mai iunie 2010 (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Artu merci pt parola.
Imi pare tare rau pt. ce i se intampla mamei tale.
40 de ani este enorm .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Artu te inteleg perfect. La 20 de ani am plecat si eu din casa copilariei mele si mama la 40 de ani. Mi s-a sfasiat inima. Mama a ales sa vanda casa, am avut un dram de noroc, sa nu ajungem aruncati in strada. Si azi trec cu inima stransa pe strada copilariei mele si visez ca intr-o zi sa am din nou o casa langa parcul si locurile mele dragi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Neata,

Eu v-am scris acea mini poveste pt ca mi-am dorit sa scriu despre asta.

Va multumesc pentru cuvintele frumoase.

Gabriela, f frumoasa poza; eu nu vad decat una.

Despre suzeta, eu i-am dat-o de f devreme si nu a vrut-o. De ce, am descoperit cand am avut dispozitia sa studiez standul de suzete....era ptr 3-6 luni ca si marime.

Atunci i-am mai luat 2 de la Nuk, si din silicon si din latex si acestea sunt preferatele. I-am cam indesat-o la somn si usor usor a acceptat-o. Acum adoarme cu ea.
Degetele si le suge si ea insa cum stiu ca e timpul de somn i le inlocuiesc cu suzi. Daca nu e timp de somn o las in legea ei cu descoperirile de rigoare.

Nu cred ca e tarziu sa o inveti cu suzeta.

Ramona, tu cum stii ca nu ai lapte destul?

Sabina,
Ma gandeam la ce ai zis, ca ai vrea o casa tot in acea zona.
Si eu as vrea insa daca as da timpul inapoi si as avea linistea strazii de acum muuuulti ani, daca as avea tot aceleasi case vecine, daca Parcul Herastrau ar fi aceiasi oaza de demult.

Acum mi se pare atat de schimbat totul; restaurant in dreapta, masini utimul tip zboara in super viteza pe strada, muzici date tare, piata moderna cu preturi imense, blocuri in loc de casele cochete ce au fost, masini parcate pe strada, etc. Stiti voi mai bine ce zic.

Eu am reusit sa pastrez in minte frumosul. Din pacate acum victima este mama si nimeni si nimic nu cred ca o poate ajuta sa nu aiba o trauma din asta.






Ioana & PYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Artu asa este. A disparut demult parfumul acelor strazi. Si eu am copilarit in Herastrau si Parcul Floreasca. Cat era ziua de lunga ne jucam pe strada toti copiii, abia daca trecea o masina, iar acum lumea se cearta pe locurile de parcare. Erau asa de frumoase iernile cu strazile pline de zapada asternuta frumos, sau primaverile cu toate gradinile in floare, sau verile cu teii infloriti sau toamnele cu strazile impodobite cu covoarele frunzelor de tei. Mama imi povestea ca atunci cand era ea mica, in locul Televiziunii era maidan, iar in locul parcului Floreasca era cea mai temuta groapa de tigani. Tot cand era ea mica mergea cu bicicleta din Dorobanti pana in Andronache la bunicul ei. Toate astea au disparut. Ma doare suftelul, ca, copiii mei nu vor putea bate mingea pe strada, nu vor putea gusta din plin copilaria, dar poate pentru ei copilaria va insemna altceva decat a insemnat pentru noi, pentru ca anii au trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Da, asa este; cu toate astea, ramanem doar raspunzatori sa le oferim copiilor nostri o copilarie si o adolescenta cu cat mai multe momente frumoase, astfel incat sa aiba si ei ce povesti copiilor lor si sa aiba ce amintiri placute sa le incalzeasca sufletele de "oameni mari".

Asa ca ne luam bocceluta si plecam la deja (ne)cunoscuta surpriza de duminica

(au mai avut una si ieri cand l-am invitat fara sa stie ei pe cel mai bun prieten al lor de la scoala la joaca la noi acasa )






Ioana & PYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

fetele help:

un remediu sau pastila permisa in alaptare pt durere de cap??
simt ca mi se desface capul........

Marlena (Mary) mamica lui Tudor Mateo , 19.05.2010, ora 12.19

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

paracetamol, somn, masaj usor a tample




Ioana & PYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona80 spune:

Artu, sanii sunt foarte moi. Bebe suge ce suge si se vede clar ca dupa vreo 3 minute, nu mai inghite, si se uita cu niste ochisori mari in toate partile de parca ar zice "de ce ma pacalesti doar cu atat." Il mut la celalalt san si se intampla la fel. Apoi incepe sa planga si ii fac biberon, din care mananca 90-100ml. Deci cred ca de la mine mai ia maaaxim 30ml. As vrea sa incerc si tratamentul homeopat inainte sa raman de tot fara laptic, pentru ca altfel stiu sigur ca m-as simti vinovata ca n-am incercat tot ce-a fost posibil.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona80 spune:

Offf, s-a inchis calculatorul si am pierdut mesajul.

Mary, vroiam sa-ti spun sa incerci sa te masezi cu puterea ursului de la krauter daca ai in casa. Parca tu ziceai acum ceva vreme ca ai luat de la ei gelul cu aloe vera pt vergeturi, daca il ai si pe asta e foarte bun. Eu l-am folosit dupa cezariana cand ramasesem cu niste dureri ingrozitoare de cap, timp de vreo 3 saptamani. Era singurul care ma ajuta, in lipsa de pastile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Fetelor,

Cine ma ajuta si pe mine cu parola pentru albumul de poze si pentru emailul comun? ca eu nu le-am primit! help meeeee

Artu, te inteleg perfect. Sabina, te inteleg si pe tine perfect. Aceleasi sentimente le traiesc si eu. Si eu am copilarit intre Televiziune si Arcul de Triumf, am facut scoala(cei 12 ani) la actualul Jean Monet, strazile ersau pline de parfum de tei,iernile erau extraordinare, masini putine, oameni putini, copii multi la joaca.Copilarie perfecta.
Acum, si parintii mei se afla intgr-un proces cu fostii proprietari pt casuta in care am stat din 84 vis a vis de Casin. Inutil sa spun ca mama a ajuns la spital cand i-a venit citatia acasa prin posta si a facut un super soc....inutil sa spun cat am muncit si muncim psihic cu ei sa le spunem ca indiferent ce va fi sa fie, nu vor ramane in strada, caci si eu si soramea putem sa ii luam alaturi de noi.Insa drama unor oameni care sunt fortati sa fie dezradacinati e teribila.
Culmea, e ca inteleg si cealalta tabara,caci bunicii sotului au fost nationalizati si ei si li s-a luat tot. Exista un unic vinovat si stim cu totii cine e.
Dumnezeu e mare si ne intareste pe toti! Trebuie sa fim tari.
Artu,

Virginia si Ioana(19.05.2010)

Mergi la inceput