Floricele de Liliac - mai iunie 2010 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cordelia

Fetelor,


noua dr pediatru ne-a spus sa folosim glicerina boraxata cate 1 picatura de 2-3/ zi daca este cazul (daca are albeata pe limba) si ca sa fie usor de aplicat si acceptat de bebe, sa punem 1 picatura de solutie pe suzeta ptr ca bebe o sa o plimbe in toata gurita si deci nu este nevoie sa curatam cu batista etc etc.

Noua ne-a mers asa si din fericire nu am ajuns sa ne chinuim cum am citit.

seara buna si succes











Cred ca si Mateo ar spune "Dumnezeu sa te binecuvinteze" pentru asa sfat! Scapa saracul de chinul de aseara, ca in seara asta nu m=a mai lasat inima sa il "maltratez". Incercam de miine si sper sa functioneze. Somn bun!

Marlena (Mary) mamica lui Tudor Mateo , 19.05.2010, ora 12.19

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Mary
1. eu sunt un pic mai informata despre sling decat despre wrap; nu am poza cu el inca insa gasesti pe net poze multe daca vrei; Sabina are doar 5kg si este ok; nu cred ca un kg in plus inchide bariera utilizarii.

Pt moment insa tot cu slingul ma simt mai confortabil; la iuresul care e la noi aici nu prea am timp intotdeauna sa ma infasor ok in wrap.

2. siropelul e cu nistatin crema e cu clotrimazol

3. In Canada nu noi impachetam in fiecare an; cei din jurul nostru insa da. Nu inseamna ca aici nu e statornicie.

Eu am plecat din casa despre care v-am povestit a 18 ani insa la fel ca si locul copilariei (undeva langa Cj) la fel de draga imi este si acea casa.

Iar ca exemplu de statornicie mereu am sa iau acea casa si pe parintii mei.

Noi insa am ales sa le dam copiilor alt exemplu; cel in care poti sa ai ca si "acasa" locul pe care il creezi, oriunde ai fi.

Si, cum spuneam, restul e istorie incarcata de frumos.




Ioana & PYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

Neata,

Ioanacate amintiri...
Din pacate drama traita de mama ta acum a fost si drama fostului proprietar ,acum 40 de ani cand i-a fost luata casa.Din pacate suntem la mijloc,victimele unui regim nefericit.Iar acum,treaba cu casele nationalizate a lasat loc in mare parte profitorilor,speculantilor si altor asemenea.Din pacate de putine ori casele sunt retrocedate adevaratelor rude ale vechilor proprietari.
Si sotul meu s-a aflat intr-o situatie asemanatoare.A copilarit cam in aceeasi zona,undeva langa Herastrau,tot locuinta "de serviciu".Mereu cand trecem pe acolo se opreste si isi aduce aminte de camera lor,de cum se jucau pe terasa,locul in care a cazut cu bicicleta prima data,drumul spre scoala,momente din astea.
De curand intr-un ziar am vazut o poza cu casa respectiva,si alte vile,langa un articol despre averea facuta peste noapte a unui parlamentar.No comment.

Acum suntem cu chirie,de colo colo.


MadamarCe dolofanel e Mateo!!!Oau!

Buburuza mea are aproape 5 kg.

Eu am gasit glicerina cu nistatin.Ca metoda de aplicare,de cand cu Adriana stiam si eu ca trebuie infasurat un deget intr-un pansament steril,inmuiat in solutie si apoi stearsa gurita cu grija,dar la astalalta mica sincera sa fiu,n-am facut de prea multe ori operatiunea.Acum mi se pare asa aiurea sa ii indes destu' in gura copilului.
Metoda cu suzeta mi se pare mai ingenioasa,cred ca mai degraba o sa incerc asa.

Referitor la SUZETA,I need help!!!

Cum ati reusit sa ii obisnuiti cu suzeta???

Alexut' ma cam foloseste pe mine pe post de suzeta dar nu asta e problema,mi-e teama sa nu se invete sa adoarma cu degetul in gura mai tarziu,ca sora'sa.Adriana si acum adoarme cu degetul in gurita,si nu de alta dar si-a deformat deja dintii

Asadar,spuneti-mi si mie cum ati procedat?E oare deja prea tarziu sa o mai invat cu suzeta?

Sta putin cu ea si o impinge de zici ca are un arc in gurita,asa sare suzeta.


Va pup

Mami de poznase: Adriana Maria (11.01.2007) si Alexandra Ioana(05.06.2010)

Blog de mama si nu numai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

Am pus poze "hartistice" pe FB

www.facebook.com/photo.php?pid=31510279&l=d8b4b9d95f&id=1143174930" target="_blank">http://www.facebook.com/photo.php?pid=31510279&l=d8b4b9d95f&id=1143174930

Cred ca merge sa vedeti tot albumul?!?

Mami de poznase: Adriana Maria (11.01.2007) si Alexandra Ioana(05.06.2010)

Blog de mama si nu numai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

'neata

madamar wrap-ul merge de la nastere pana cand nu mai vrea copilul. Asa ca bineinteles ca merge si la cele 6 kg ale piticului tau.
Eu m-am obisnuit cu wrapul super repede, acum ma infasor in el intr-un minut (chiar am sa ma cronometrez o data sa vad cat imi ia acum).

gabriela incearca cu un alt model de suzeta, poate are mai mult succes. Si pitica mea are momente cand o scuipa dupa care isi duce pumnul la gurita si suge din el de parca ii curge numai lapte si miere de acolo. Si eu vreau sa ma opresc azi pe la farmacie sa ii iau un alt model, alta marca... nu stiu, vad eu, ca nu vreau sa se invete cu pumnisorul sau degetelul in gura.
Pe facebook nu se vede decat o poza. Ti-am trimis cerere de prietenie (eu sunt alina petrescu)

Alina
Mamica de Toto (05.08.2007) si Sisi (18.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona80 spune:

Artu multumesc pentru parola.
Trista povestea dar macar raman amintirile, pe acelea nu le poate lua nimeni cu forta. Cred ca mamei tale ii vine foarte greu. Gabriela are dreptate, victime ale fostului regim, dar as completa eu si ale actualului.

Vreau sa intreb daca a folosit cineva pentru stimularea lactatiei, tratament homeopatic, si daca a avut efect. Eu alaptez, dar foarte putin laptic mai am. Ma intreb daca mai am vreo sansa sa maresc productia. Am incercat pana acum ceai de stimulare si galafor, dar nu prea a mers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona80 spune:

Gabriela, nici Bogdan nu prea se impaca cu suzi. Dar cred ca totusi nu e prea tarziu sa se obisnuiasca. Incearca sa i-o tii tu cu mana in gurita, pana cand incepe sa traga din ea. La noi functioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona80 spune:

Stiu ca s-a discutat la un moment dat aici despre constipatie, dar nu mai tin minte exact ce spuneati ca are efect. Cumva bonisanul? Am foarte mari probleme cu cel mare care este total anti fructe si legume. De fapt in ultimul timp este anti mancare total. Si are scaun o data la 3-4 zile, si atunci "ajutat" pentru ca mi-e teama sa nu faca vreo fisura anala de cat se chinuie. Sunt disperata, nu mai stiu ce sa fac. Am fost si la dr si ne-a dat un tratament care a functionat dar pt o scurta perioada de timp. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Salutare.
Am avut ceva de recuperat de cand nu am mai intrat. Noi am fugit de la oras cu picea ca abia mai manca de la caldura, si i-a mers tare bine la tara. Am stat o saptamana dar a trebuit sa ne intoarcem din pacate dar o sa mai fugim cu prima ocazie.
Pitica e o cuminte doarme de la 23 pana pe la 6 dimineata in ultima vreme, e vioaie cand e treaza si tare zambareata dar inca dormim destul de mult in timpul zilei. Acum la 3 luni avem 5300g si suntem tare bucurosi ca a recuperat bine de la nastere.
Sabina de ce le-ai schimbat laptele? Ca parca nici noua nu ne place, chiar si cand e racoare uneori il papa cu chin si nu ca ar avea ceva pur si simplu uneori il refuza si isi face greata. Il manaca cu pofta cand e rupta de foame adica la prima masa a diminetii.

[b] Voi cum feceti toaleta gurii la bebe si de la ce varsta? [b]

Mami de fetita frumusica foc!
Nadia 29.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Artu imi pare rau ce i s-a intamplat mamei tale. Adevarul e ca sistemul retrocedarilor la noi mi se pare tare nederept si prost gandit. Ma gandesc ca va e greu mai ales cand s-au adunat atatea amintiri. LA MULTI ANI! Scuze de urare ca e asa de intarziata dar nu am avut acces la net mult timp.

LA MULTI ANI si tutror floricelelor noastre care s-au sarbatorit intre timp.

Inca o rugaminte sa nu uit. Trimiteti-mi parola de la mail va rog ca eu mai intram si imi luam diverse carti si articole de acolo, care m-au ajutat tare mult. Merci.

Mami de fetita frumusica foc!
Nadia 29.04.2010

Mergi la inceput