BV Larisa, vladia! Hai Angharad! iul-aug2010 (167)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

In ce priveste alimentatia mea de-a lungul sarcinii si in primele luni dupa nastere... nu-mi amintesc sa ma fi retinut de la ceva anume,shame on me. Colici nu au avut copiii mai mult decat e normal,indiferent cum sunt hraniti(artificial sau la piept).Acum recunosc la ei,totusi,o oarecare preferinta pt ceea ce am servit eu cu placere la sarcina,mai ales ceapa cruda. Dar,vorba aia,decat bomboane,mai bine legume crude,fie ele si iuti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victo

datele exacte ale lui Mihai 53 cm, apgar 10, ora 14,55, 3230 gr.
Mirela, scuze ca te intreb.de ce e asa semnatura ta? adica stii doar sexul la un copilas, nu? iar celalat surpriza?

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)



da victo, bebe 1 e baietel, bebe 2 nu a vrut sa se arate, a stat mai mult cu spatele plus ca se misca mereu


+12bis cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav
Bun venit JuliaSM. Ma bucur ca ni se alatura o mamica la bb si surpriza, tu inca mai alaptezi, wow. O sa incerci sa alaptezi in tandem? Ce n-am inteles eu cum acopera organismul nevoile diferite ale celor doi copilasi. Pentru ca lapticul acum cel mai probabil va avea compozitia ideala pentru nou-nascut.
Eu, desi sunt mare fan alaptat, am intarcat-o pe Elisa la 15 luni cand eram in luna a 4-a de sarcina. Ea tot pierdea in greutate si pediatra mi-a recomandat sa o intarc ca fiind singura alternativa. Si eu la randul meu eram la capatul puterilor, cu servici, greturi si alaptat toata noaptea. Tot respectul pentru cine reuseste


Pe fetita am alaptat-o pana la 10 luni,cand eram deja insarcinata cu al doilea si toata lumea imi sarise in cap sa nu o mai alaptez ca,vezi Doamne,ori mor eu,ori moare ea...Intre timp am mai citit si intins antenele pe unde am crezut ca se merita,nu la radio Santz la toata matusa Floarea care a hranit pe copiii ei cu lapte de vaca din prima zi de viata,si am descoperit ca nu e asa nociv sa alaptezi pe parcursul sarcinii...si dupa nastere,sa ai doi copii alaptati in tandem.

Compozitia laptelui se modifica,evident,pe parcusul sarcinii si imediat dupa nastere,insa laptele devine mai bun,pt a suplini nevoile bebelusului si nu face rau fratelui mai mare,din contra! Cum pana acum s-a dovedit ca sunt buna de lapte ,nu-mi fac probleme ca nu va ajunge laptele pt bebe,daca suge si cel mare.Se merge pe productia laptelui cerere-oferta si am mare nadejde in bolovanelul meu de 2 ani ca va rezolva surplusul de lapte de la inceput,cand va da febra laptelui peste mine sau o eventuala amenintare cu mastita.

Clar ca cel mare nu e doar alaptat acum,alimentatia lui e mult diversificata de pe la 8-10 luni( pana la 7 luni si ceva a supt aproape exclusiv,nu era interesat de alte alimente) si de cateva luni a acceptat sa bea si laptic din sticla,pt ca la aproximativ 5 luni de sarcina laptele meu a scazut mult cantitativ,de la schimbarile hormonale si cresterea burticii.Suptul e inca important pentru el,nu atat pt a acoperi hrana(desi inca bea,il aud cum inghite),cat nevoia de afectiune.Cand ajung la capitolul asta,incep din nou sa ma invinovatesc ca pe fetita nu am alaptat-o mai mult... :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

Citat:
citat din mesajul lui Victo

datele exacte ale lui Mihai 53 cm, apgar 10, ora 14,55, 3230 gr.
Mirela, scuze ca te intreb.de ce e asa semnatura ta? adica stii doar sexul la un copilas, nu? iar celalat surpriza?

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)



da victo, bebe 1 e baietel, bebe 2 nu a vrut sa se arate, a stat mai mult cu spatele plus ca se misca mereu


+12bis cu si


Eu astept cu nerabdare sa vad ce e


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 35+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 14 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anagia spune:

Larissa
Stiu ca s-a nascut in aceeasi zi cu Alexia, fetita mea cea mare e piersicutza ca si Alexia, noi am fost colege si acolo dar cu un copil superagitat care nu dormea toata ziua si urla daca plecam de langa ea nu am putut fi prea activa...
Ti-am dat PM ptr tratam.

Nastere usoara si bb sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

Citat:
citat din mesajul lui Victo

datele exacte ale lui Mihai 53 cm, apgar 10, ora 14,55, 3230 gr.
Mirela, scuze ca te intreb.de ce e asa semnatura ta? adica stii doar sexul la un copilas, nu? iar celalat surpriza?

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)



da victo, bebe 1 e baietel, bebe 2 nu a vrut sa se arate, a stat mai mult cu spatele plus ca se misca mereu


+12bis cu si


Eu astept cu nerabdare sa vad ce e


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 35+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 14 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.




pe 9 august am eco din nou, poate vedem atunci

+12bis cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

buna dimineata, delfinariu!

FELICITARI BTZ!! BUN VENIT, BB PAUL!!! Doamne, prin cate trebuie sa treci pana sa-l vezi pe bb in bratele tale. o sa fie totul bine, Paul e mare si in putere...

BUN VENIT IN DELFINARIU IIOANAALEX si JULIASM. bine ca ne-ati gasit

nu am mai intrat ieri ca era sa-mi arunc la gunoi laptop-ul, am scris de 3 ori un msj luung si cand sa-l trimit - poc! netul, poc! calculatorul.... e adevarat ca l-am primit de ziua mea acum 4 ani si ca a fost de 3 ori mai scump decat unul de acum si cu o config de 3 ori mai slaba (ca asa erau atunci...), totusi m-am folosit de el 4 ani, e batran saracul si striga dupa altul...

nu am retinut mai nimic din ce scrisesem ieri, asa ca vreau doar sa fiu de partea lui eladea fara a fi impotrica la Julia: chestia cu cererea-oferta de laptic e asa de subiectiva... cum poti lasa bb sa planga si sa se agite de foame doar in ideea de a nu-i da supliment de lapte praf...? nu stiu, Isa e innebunita dupa san, cateodata ii dau completare si prima reactie e ca nu vrea, cauta titi... dar dupa 30-40 min de supt intruna (avem putere acum si daca ne e foame nu mai dormim la san) am incercat cu pompa sa vad ce mai iese NIMIC! 2 picaturi cu chiu cu vai, or fi si alea valoroase, dar in 10 min cat le scoate pe alea 2 picaturi, mie imi vine sa ma urc pe pereti de durere de la forta cu care trage. iar rezultatul: 1.durerea care tine si pana la urmatorul alaptat si 2. tot la biberon ajungem... poate vor veni si zile mai bune, dar daca pana la 6 luni s-o tinem tot asa, pai asta e! sa crestem mari si sanatosi...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Multa sanatate lui bebe Paul, sa treaca cu bine de problemele cu plamanii si inimioara, sa se recupereze perfect si sa fie sanatos si papacios, dragul de el! Btz, nu te invinovati, sincer nu cred ca starea lui Paul a fost determinata de decizia cu cezariana. Ai incredere in baietelul tau, este puternic si va reusi sa isi revina!

Elena 36+ cu un cuminte



AMR 3+ saptamani si ne intalnim cu Bebitza RADU STEFAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Am reusit sa scot 80 ml laptic din sani, tocmai a plecat doamna care imi face masajul pt febra, sunt galbena si vanata pe alocuri dar m-am obisnuit cu durerea, sunt o masochista, asta e , o durere in plus, sper ca voi reusi sa mulg pt a acoperi integral nevoia lui leti, la san sa suga am incercat jumatate de ora cu doamna, a plans cat au tinut-o plamanii, nu a fost chip sa ia nici ce ii storceam noi in gura, asa ca solutia pe termen lung muls si papat din biberon! plus completare daca va fi cazul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Cine are chef.... este o emisiune interesata pe kanal D, medicii......vb despre nou nascuti

Vizionare placuta!

tina cu
Radu Gabriel 16.06.2010

Doamne ajuta sa ajungem cu bine acasa!

Mergi la inceput