cum sa fac?

cum sa fac? | Autor: camicreata

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor.
m-am gndit sa deschid acest subiect poate cineva ma poate ajuta.Am un baitel de 20 lui,si inca alaptez.Care este problema va intrebati si acum vine si ea.Vreau sa il intarc si nu stiu de unde sa incep.Am incercat sa-i zic ca nu mai este lapte,ca nu mai este bun,ca este caca si tot felul de minciunele.Cand deschid gura si ii spun nu mai este lapte incepe sa urle face ca toti .... si pana nu ii dau o tine asa.
Poate va intrebati de ce nu mai vreau sa-l alaptez si vine si raspunsul.In primul rand nu mai rezist sa ma trezesc noaptea sa-i dau sa suga,apoi doarme cu noi in pat.Nu vreau sa va plictisesc asa ca daca ma puteti ajuta cu un sfat va multumesc din suflet.
Va doresc un week-end placut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

alte mamici, in aceeasi situatie, au reusit punandu-si pe san zat de cafea sau mustar, pentru a-l determina pe copilas sa renunte din cauza aspectului neplacut, cu explicatii suplimentare ca tzitzi are buba...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sa-i explici ca nu mai este lapte suficient si sa-i reduci treptat numarul de alaptari ?
Sa nu ai nici tu probleme (sunt medicamente indicate pt oprirea lactatiei - insa trebuie neaparat sa le prescrie un medic) si nici baiatul sa nu sufere.
Parerea mea

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I Love DC&page=3" target="_blank">Avem foto in concurs si acum ne laudam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Si baiatul meu are tot 20 de luni. Cu cateva luni in urma am inceput sa ii oferim noaptea apa in loc de san. La inceput nu a vrut dar dupa o vreme s-a impacat cu ideea si asa am scapat de alaptatul de noapte. Apoi intamplarea a facut ca am ramas insarcinata si laptele a devenit oricum din ce in ce mai putin impotriva vointei mele. Dar principiul e acelasi: ii reduci numarul de alaptari din timpul zilei. Cand o sa aungi sa il alaptezi doar o data sau maxim de 2 ori in 24 de ore laptele o sa scada oricum si sarind din ce in ce mai multe mese se va intarca. Sucuri naturale de fructe si apa din belsug il vor face sa mai uite de san. Cea mai buna metoda de intarcare este asta treptata. O intarcare brusca este grea pentru un copil care este foarte atasat de san. Insa daca vei scapa de alaptatul de noapte s-ar putea sa nu te mai deranjeze sa continui cateva luni cu alaptare rara pe timpul zilei. Al meu s-a intarcat fara sa simtim nici unul din noi in felul asta. Intr-o zi am descoperit pur si simplu ca nu mai am deloc lapte.


Mami de (28.10.2008) si bb2 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

cami
daca l-ai alaptat atat timp inseamna ca stii ca, pentru amandoi, suptul este mai mult decat mancare. e o relatie speciala, e acel ceva care alina orice. nu cred ca ar trebui sa-l minti si in nici un caz sa il sperii. sa stii ca i se intampla ceva rau cuiva la care tii atat de mult este un soc pentru oricine.

este foarte posibil sa aiba un disconfort creat de iesirea maselelor si de asta sa suga foarte mult noaptea. baietelul meu nu s-a linistit cu suptul noaptea pana nu a terminat cu ultima masea.

si mai e posibil ca, tocmai pentru ca are teama ca se poate intampla ceva cu tine sau cu sanul, sa vrea sa suga si mai mult.

stiu cat de obositor e sa suga de cateva ori in fiecare noapte, mult peste 1 an. dar sa stii ca si pentru el e obositor iar sanul e cea mai buna alinare

sunt sigura ca va vrea singur in patutul lui cand se va simti pregatit.


daca tu esti 100% sigura ca asta e solutia problemelor voastre (sincer, eu nu cred), atunci fa-o incet, cu grija fata de sentimentele lui. atunci cand chiar nu mai poti, spune-i. dar spune-i frumos, cald, cu atentie, iar in momentul in care alaptatul nu va mai fi asa des, ai grija sa suplinesti asta cu mai multa atentie, cu mai multa grija pentru el, cu mai multe asigurari ca il iubesti la fel de mult.


dianocica cu d (3+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Anastasia mea are aproape 2 ani...si inca suge...am incercat sa-i spun ca are mami buba,ca ma ustura, ca nu mai e laptic ca l-a baut pe tot...neeeee! DEGEABA! Ma vlaguieste in fiecare noapte, cand la un san cand la altul...habar nu am cum o sa fac sa o intarc, dar sincer imi este si teama (de fapt cred ca ar trebui sa ma obisnuiesc eu mai intai cu ideea intarcatuli )

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alacub spune:

Parerea mea este ca cea mai simpla modalitate de intarcat este sa nu mai ai lapte. Se gasesc medicamente pentru asta, intreaba pediatra.
Noi nu am avut probleme cu asta noaptea pt ca de la o varsta frageda pediatra ne-a pus sa-i dam apa in loc de lapte. Si a functionat de minune. La 3 luni fii-mea dormea de la 11-12 noaptea pana dimineata la 7-8.
Cred ca mai dificila e hotararea de a nu mai alapta ... ca modalitati eficiente exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alacub spune:

uite citeste aici despre consumul de lactate
http://www.natural-cancer-cures.com/harm-of-milk.html
nu zic sa te iei dupa studiile astea dar iti dau de gandit unde o sa ajungem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cami, stiu ca e obositor sa alaptezi, dar daca bebe cere, mi se pare firesc.
Eventual trimite-l pe tati noaptea la el sa-i ofere apa, o incercare merita, dar nu prea am incredere in metoda la noi n-a functionat.
Nici explicatiile. Bebe te vrea chiar si fara lapte, pe post de suzeta. Eu nu l-as intarca, e micut inca, si te vrea pe TINE. Mi se pare firesc sa suga, si de ce nu, sa doarma cu voi, e mult mai firesc decat ursuletul de plus si suzeta...

Subscriu la ce a scris diamat

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alacub

uite citeste aici despre consumul de lactate
http://www.natural-cancer-cures.com/harm-of-milk.html
nu zic sa te iei dupa studiile astea dar iti dau de gandit unde o sa ajungem

care i faza cu linkul dat de tine si alaptare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Citat:
citat din mesajul lui kj74

Citat:
citat din mesajul lui alacub

uite citeste aici despre consumul de lactate
http://www.natural-cancer-cures.com/harm-of-milk.html
nu zic sa te iei dupa studiile astea dar iti dau de gandit unde o sa ajungem

care i faza cu linkul dat de tine si alaptare?

absolut nici una evident....

Mami de (28.10.2008) si bb2 22+

Mergi la inceput