Exista viata dupa divort :)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Grishca spune:

sorinsonia, eu cred ca exista cineva care te cauta si te asteapta asa cum si tu il cauti si il astepti. Cu siguranta va veti intalni in locul potrivit si la momentul potrivit! ai incredere si arunca spre univers dorinta ta fara sa te framanti cum vei ajunge sa ti-o indeplinesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Sorinsonia, poti te rog sa spui de ce crezi tu ca nu ai reusit sa iti gasesti un partener stabil dupa 11 ani de la divort? Este modul in care este privita o femeie divortata cu un copil de catre societate (o partida de neacceptat), este firea ta, alte circumstante?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Multumesc pt atentia acordata mesajului meu.
Pt. Ruxij: cand ai un copil de un an de crescut, cand esti aruncat in vartejul vietii de un divort oribil, cand tatal copilului nu contribuie cu nimic la cresterea lui, cand ai servici, economii de facut ca sa-ti cumperi o amarata de garsoniera, bolile copilariei, spitale, scoala cu tot ce implica, lectii, facturi de plata, grija zilei de maine, a sanatatii mele si a copilului meu, si multe altele care nu-mi vin in minte acum.......nu mai ai timp de socializare, de petreceri, de cunoscut barbati liberi, de mers la intalniri.
Eu cel putin nu am avut timp.
Cand m-am trezit si am realizat ca trebuie sa traiesc, nu am mai avut timp pt asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Sorinsonia, ce ar fi sa treci si tu in "ringul de dans" si sa te apuci de cautari? Fara intentii, fara sa te stresezi, doar asa de dragul discutiilor la inceput, si apoi vezi tu, poate iese ceva...

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel03 spune:

SorinSonia, te inteleg mai mult decat mi-as fi dorit. Merg "pe acelasi drum", de 6 ani si ceva...
Cred ca nici nu m-as mai adapta unei relatii(iar increderea va fi mereu deficitara), desi "mandria" ca m-am descurcat in acesti ani, nu-mi tine de cald in noptile in care mi-amintesc cum era, cand era...
Imi cer scuze, Kulta, de offtopic (de obicei ma abtin s-o comit).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

imi cer scuze ca ma bag peste subiectul Kultei,insa..
Dupa 2 sapt de la mesajul postat aici,pe 30 iunie, am intalnit pe cineva care mi-a schimbat parerea, adica acum spun si eu si cred cu tarie, ca exista viata dupa divort. Nici eu nu imi imaginam ca dupa 3 luni de la divort voi mai iubi din nou asa repede. Nici nu trebuie sa faci ceva special ca sa il intalnesti pe el, ci doar sa ai inima deschisa, sa fii optimista si sa socializezi cat se poate de mult.




Cristina, mamica de Alessia Stefana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crysty97 spune:

oameni buni... luati totul ca pe o experienta in plus...toate aceste experiente in plus ne fac mult mai adaptabili si capabili de o performanta mai buna pentru viitoarea relatie...totul este sa invatam din greseli si sa mergem inainte mai isteti si mai pregatiti pt o noua relatie... nu are sens si nu avem scuze sa ne ingropam atata timp cat suntem mai intelepti decat eram inainte... si cu siguranta ar trebuie sa fim mai intelepti si mai buni decat cei care nu au trecut inca prin examenul unei casnicii sau prin rolul de parinte ... si sunt atat de multe persoane in aceste situatii...
dupa divort am avut sansa sa vad lumea altfel sa inteleg mai bine pe cei din jur …
cei care nu au trecut prin experienta unei casnicii cu greu se vor putea adapta unei relatii cu cineva care a trecut prin asa ceva si are si copii. Problema este ca acestia nu au experienta necesara si logica de a intelege inca aceste situatii si ar fi bine s a fim mai atenti cand ne dorim relatii cu persoane care nu au inca o experienta cat de cat apropiata de a noastra.
poate ca sunt printre cei doar cativa tatici care isi cresc singuri copilul...dar eu cred ca toti suntem si trebuie sa fim in primul rand oameni si apoi femei sau barbati. Toti trebuie sa credem in potentialul nostru de asumare a unei noi resposabilitatii atat timp cat ne am asumat odata resposabilitatea unei casnicii si a rolului de parinti si concluzionam ca am facut o din suflet si cu placere.
Cred cu tarie ca oamenii cei mai cautati vor fi cei care vor sa isi assume noi responsabilitati si care dovedesc ca si au asumat si in trecut, cei care au inteles ca frumusetea vietii nu vine doar din distractie si placere ci si din dorinta de a construi ceva impreuna cu cel de langa tine (cu bune si mai putin bune) si de a da un exemplu copiilor nostri despre potentialul pe care noi cu totii il avem in noi dar de multe ori , din comoditate , nu dorim sa il folosim la maxima capacitate.
Sa nu vedem totul prin ochii celor care ne spun ce este sau nu la moda, sa nu ne fie rusine de faptul ca am realizat ceva in viata. Cred cu tarie ca problema si semnele de intrebare ar trebui sa fie puse fata de cei care nu au demonstrat inca , ca stiu sau ca isi doresc asumarea unei resposabilitati in viata.
Noi cei cu experienta nu venim cu o incarcatura suplimentara pentru cei din jur , ci cu o experienta suplimentara din care ceilalti au numai de invatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu am cazut in cealalta extrema, nu mai vreau viata dupa divort
Am avut o relatie si a fost too much pt mine, eu nu mai vreau nunta si botez
Important e sa fie liniste si pace si multa sanatate si bani daca se poate ca ajuta sa-ti gasesti zen-ul mai usor

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel03 spune:

Crysty97, ai scris foarte frumos si echilibrat (cat p-aci sa fiu rea si sa spun "pentru un barbat" - glumesc, evident).
Asa este, e o experienta de viata divortul. Dar daca ar fi numai experienta mea, mai treaca-mearga. Dar e si copilul meu in acest triunghi/patrulater sau ce-o fi (ex-ul s-a casatorit, intre timp, are si un alt copil). Zilele trecute, kinderul m-a intrebat, in timp ce-mi vajaia creierii cu o masinuta:"mama, de ce nu l-ai studiat mai bine pe tata inainte?". Si n-are decat 7 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

brotacel, al meu ceva asemanator la 10-11 ani: cum nu ti-a fost scarba sa te culci cu el? Chiar nu l-ai vazut cat e de naspa?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput