ce si cat mananca un copil de 6 luni?

ce si cat mananca un copil de 6 luni? | Autor: ralu76

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!sunt mamica unui baietel de 6 luni care este cam mofturos ... mda care copil nu este ?Deci in medie copilul meu mananca intr-o zi cam asa : dimineata aprox 120 ml lapte praf +cereale ( 2 lingurite) , apoi gustarea de fructe pasate cu cereale (cam 100 g ) , la pranz cam 50 g legume fierte si pasate care mai nou nu ii mai plac le-am inlocuit temperorar tot cu lapte praf , simplu , 100 ml , apoi cam 100 g iaurt cu fructe si cereale , seara max 150 ml lapte cu cereale; foarte rar mai cere noaptea latic , max 50-60 ml .Copilul are 65 cm , 6,5 kg este sanatos ; la nastere a avut 3,2 kg ; diversificarea am inecput-o in urma cu o luna.
Intrebarea mea este : ai vostri copii cat papa la varsta de 6 luni?si mai ales ce ?poate ne dati si noua cateva idei.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Cam putin lapte. Alte alimente decat cele pe care deja le are in meniu nu trebuie sa ii introduci la varsta asta. Laptele inca este de baza. Nu-l forta cu mancarea solida. Mananca destul.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna Ralu!
Imediat ce am citit postul tau m-am grabit si am scris un raspuns luuung ,d-ala ca o baba,in care te certam si spuneam " ntz,ntz,ntz,nu-i bine asa,fa asa " ,si l-am sters penru ca mie nu imi place deloc sa mi se faca asa.
Asa ca iti spun ce papa piticul meu la 6 luni.
Noi am inceput pe la 3 luni jumate cu suc de mar si morcov,si am lalait-o cu suc mai mult de o luna,pana cand i-am bagat in suc o gramada de fructe si legume.Aproape de 5 luni am inceput sa ii ingros sucul cu pulpa din fructele si legumele stoarse,separand acum legumele de fructe.Asta a papat piticul putin timp,o saptamana,cam asa,pana s-a invatat cu consistenta. Dupa asta am inceput sa ii fierb legumele, iar din fructe am inceput sa ii coc marul si para,in cuptor.Am incercat la 6 luni sa ii introduc branzica si iaurtul,si nu le-a vrut,m-a scuipat cu ele de nu m-am vazut.Nici carnita nu mi-a acceptat-o atunci,nici ficatelul,nici galbenusul de ou. Doctorii recomanda fel de fel de scheme de diversificare. Poti avea surpriza ca un aliment sa fie pe lista unuia de introdus la 6 luni,pe lista altuia sa fie interzis pana la un an,pentru ca ar fi alergen,sau ca are nu stiu ce in el.Ghidul tau trebuie sa fie copilul tau. Daca el refuza un aliment nu il forta,scoate-l din meniu cateva zile si incearca iar,este posibil ca prima data sa nu fi fost pregatit.
Deci,sa scriu exact ce papa puiul meu la 6 luni :
-6-7 am ....150--200 ml lapte
-10--10.30 ....fructe sau legume pasate, simple sau in amestec cu faina de orez fiarta ( astea erau pe post de cereale la mine,avand eu un pitic pe creier cu cele din comert)
-12--13 ....130-180 ml lapte
-15-16 ... legume sau fructe pasate ,simple sau in amestec cu aceeasi faina de orez fiarta
-18-19 ....130 ml lapte sau 130 ml suc fructe si legume ( morcov,mar,o feliuta de telina,una mica-mica de sfecla rosie ,para)
-21-- 150 ml lapte
-3 dimineata(mai ceva ca un ceas) 180-200 ml lapte.


Dupa cum vezi,papa mult mai mult lapte decat papa puiul tau. LAptele inca este alimentul principal,incearca sa ii dai ceva mai mult,sa nu aiba carente . Din cate am citit eu,mult timp (pana aproape de un an) stomacelul copilului nu poate digera alimentele bine,digera o mica parte din ele,de aceea are nevoie de lapte.
Mai ales ca acum este cald,are nevoie de lichide sa nu se deshidrateze. Te-ai inscris si la un grup de bebici nascuti in aceeasi luna cu al tau? Te-ar ajuta mai mult decat sfaturile date de noi aici,pentru ca vezi exact ce fac alte mamici cu prunci de aceeasi varsta cu al tau.
Sper ca ti-am fost de folos.

Lali,mami+ Paul-Iuliansi+ Vali,tatiin devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Noi trei...un inceput de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

In primul rand vreau sa o pup pe Lali ca e fata saritoare!

Am vrut sa raspund scurt "la 6 luni bebe ar trebui sa pape laptic" .

Pana la 1 an trebuie sa pape vreo 900 ml de lapte pe zi. Ideal ar fi sa nu se inlocuiasca o masa de lapte cu solide pana dupa 9-10 luni.


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput