Prietene la bine si la greu - 23

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Nu mai reusesc sa raspund detaliat, ca sunt in mare graba.

Maine evadam din Bucuresti pt 3 saptamani, mergem la Sovata si acasa la mine. Bagajele formeaza un mega munte, dupa pauza asta de forumit trebuie sa le mai dau un ocol si sa mai elimin chestii ca altfel voi calatori pe masina...

Mai doresc sa urez multa sanatate fulgusorilor aniversati azi si maine, sa fie sanatosi si norocosi! Si la multi ani Cristinei pt maine!

Nu pot sa plec fara sa zic, Dankutza, tare rau imi pare de stafilococ, bine totusi ca nu e de operatie. Sper sa reusiti cu antibiotic!

Daca reusesc sa ma loghez la net de la munte, o sa revin zilele viitoare, poate pe luni-marti, asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Uh, gata totul. Au iesit la dimensiuni rezonabile bagajele, incapem si noi .

Vad ca nu ati mai scris, asa ca o iau putin mai din urma, ca nu a fost prea elegant cum am galopat.

Krelia, rau cu atatea ghinioane. RMN-ul unde il faci? Eu stiu de Medinst, sunt recunoscuti pt calitatea buna a investigatiilor. Rares, imi pare rau ca ai facut buf, n-o mai speria pe mami, te rog!

Lylyana, bravo pt ma-ma si distractie placuta la mare!

Vazut pozele Monicai, minunate locuri, iar Mariuta e o papusa dulce.

Dragonitza, nu incurci pe nimeni pe aici! Ma bucur ca e bine Piciulina acum, ai grija de voi.

Lumi, curaj cu centrala de apartament, chiar daca dna administratora nu te ajuta prea mult. Si pupici pisicutei!

Iata cum ne ofera Padi un bun exemplu si se mobilizeaza exemplar ca la 8 dimineata sa fie in parc! As vrea si eu...

Mami.ilinca, si voi sunteti plimbareti. Drum bun la munte si we frumos!

Monis, pana la urma ai atacat parcul ? Eu azi am zis pas si a fost domnie pe mine, au plimbat socrii pitica, iar eu m-am invartit prin casa toata ziua... Nu am fost eu cine stie ce eficienta cu bagajele ca de cum m-am vazut singura in casa, m-am pus pe sunat la telefon amicele mele si acolo sa vezi eficienta la sporovaiala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Buna seara dragele mele mamici!
Sper sa apuc sa termin tot ce vreau sa va spun pentru ca se audeo mare frichineala din dormitor.
Caldura mare la Romanica mon cher, aici este ideal. Sper sa o tina tot asa. Cu toate astea fii-mea transpira dupa ceafa la cat este de agitata. Parerea mea este ca nu are legatura cu calciul sau alte carente ci pur si simplu este de la caldura si de la datul din maini si picioare.

Apropos de asta, ieri am dus zambareata fara dinti la piscina. Va recomand cu caldura "sportul asta" mai ales pe asa calduri. Giulia a fost absolut fascinata, nu a zis absolut nimic, a dat din maini si picioare, a tras apa pe nas (neaparat cumparati aripioare pt manute) si a lasat in piscina vreo 20g de piure si si-a aratat giingile cand a vazut un tatic tatuat ca si-a dat slipul jos si si-a aratat dosul muschiulos. Ta-su s-a albit la fata si a zis doar"e totusi prea devreme, draga mea"De fapt ea radea la baietelul domnului impudic

Licurici - pupam ochisorii frumosi sa treaca febra!
Dozz - esti asa tanara, nici nu vreau sa stiu cati ani ai
Simina - sanatate maxima
Kreliutz - acum sigur va urma o serie de noroace
Ionela - suntem la doua zile diferenta si suntem un pic mai avansati la diversificare. Voi scrie separat despre asta, poate te ajuta. Courage!
Flavours, pentru comentarii la pozici si pentru articol. In Germania regula este urmatoarea: bebelusului i se face baie o data pe saptamana , ca sa aiba pielea frumoasa. Eu am ramas un pic socata cand pediatra mi-a recomandat sa nu-i fac baie Giuliei trei saptamani(dupa ce-i cazuse buricul). De asemenea mi-a spus ca o mamica al carei bebelus il trateaza ea nu i-a facut baie pana la trei luni si ca avea o piele cum nu a vazut niciodata. Concluzia?
Fii-mea se cahariseste de cand cu mancarea solida de multe ori pe zi, transpira f tare pt ca se agita non-stop si se murdareste tot timpul cu cate ceva. Cum as putea sa nu-i fac baie zilnic? Mai ales ca apa ii face bine si la fundulet care este un pic iritat de cand am inceput diversificarea. Asta fac eu si vom vedea mai tarziu.

Trimit ca nu mai stiu cui ce vroiam sa zic.


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Laura-andreea, straniu ce zic pediatrii germani despre baie. Parca e cam rar o data pe saptamana.... Mie baia mi se pare de ajutor si ca parte a rutinei de seara, cu activitati din ce in ce mai linistite, care sa invite copilasul la somn. Si, vorba ta, la atata kk, mancare, transpiratie, cam greu sa astepti o saptamana.

Multumesc pt complimentul cu varsta, daca te uiti in listuta de la inceput, vei vedea ca sunt printre senioarele grupului nostru de prietene. Si, a-propos de listuta de la inceput, eu nu te-am gasit acolo. M-am uitat in graba si te-am ratat sau nu esti, intr-adevar? Ca ar trebui sa te scriem si pe tine acolo, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Imi cer scuze ca scriu asa dezordonat si aiuristic insa atata memorie mai am la ora asta.

Mai atac doua subiecte si fug si eu la nani.
Unu: mi-am facut curaj si m-am reapucat de sport. Ma simt mult mai bine, alerg si am primit un DVD de la o buna prietena cu ceva exercitii post pregnancy. Cucoana care le executa zice ca o sa arat si mai bine decat inainteeu totusi o cred. Cine vrea sa ridice doua degete si trimit.

Doi: cu dedicatie pt Ionela (glumesc evident). Parerea mea este ca ii dai prea putin si ca ar tb sa faci o pauza intre fructe/legume si lapte. Consider ca introducerea solidelor are dublu scop: invatarea artei de a manca si de a face diferenta intre diferite gusturi. Sa nu uitam totusi ca si stomacelul tb invatat sa digere diferite alimente. Eu am inceput cu fructe coapte si am trecut progresiv la cele crude. Dupa ce invata bine sa distinga gustul fructelor pe care i le dau, ii mai bag cate ceva nou. La fel procedez si cu legumele. Nu vreau sa o zapacesc cu prea multe gusturi deodata. Astept sa faca 7 luni si voi incerca si ou, iaurt si branzica.
De asemenea, nu ii dau ceva ce eu nu as manca si incerc sa-i inoculez ideea de masa, adica tb sa stea in scaunel fara jucarii si sa manance. M-am socat vazand mamici si bunici alergand cu castroanele in mana si rugandu-se de copilasi sa mai ia o lingurita.

Ma opresc aici si va doresc o noapte cat mai linistita!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Deci si eu sunt senioara
Da, intr-adevar nu sunt, eram in vechea lista, nu am stiut ca s-a refacut. Pentru cine poate adauga, multumesc in avans pentru Laura_Andreea (14.08.1978) de Giulia-Maria (16.11.2009)

Merci de atentionare Dozz


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica_80

dankutza stafilococul auriu e de multe feluri si in afara de asta e posibil sa fie afectata doar operatia la suprafata si sa nu-l aiba in sange, atunci se trateaza local cu antibiotic, sau e posibil sa fi intrat in sange (cum l-am avut eu) si atunci se scapa foarte greu de el. multa sanatate mamei tale



Monica cum ai reusit sa scapi de el?

Poze noi cu Pinky de la 5 luni (nascuta in 09.12.09)

www.youtube.com/my_videos" target="_blank">Filmulete cu Pinky

Botezul Cezarei - poze

www.youtube.com/watch?v=QuT8Cn9C5jg " target="_blank">Botezul Cezarei - filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

In dupa-amiaza mi-a spus MAMA. Eram in parc si a luat-o mama. Cezara nu vroia sa stea la maica-mea in poala, ci la mine. Eu eram ocupata cu Zbuciumix. Urca-l in tobogan, prinde-l la cobarare. Cezara o impingea pe mama si ma striga. Mi-a zis de 2 ori. Si maica-mea nu era sigura ca a spus mama. Daca nu auzeam amandoua, am fi spus ca am auzenii. Ce betie de sentimente ma inceraca! Deci, i-a luat 6 luni si 2 zile. Lui Zbuciumix, i-a luat doar 4 luni si 3 zile.
Ma bucur ca mi-a zis mie mama Pt ca aveam eu, asa, un cui de frica sa nu-i spuna bonei. SI doamna ii zice "vino la mama, sa-ti dea mama".

Va las niste poze proaspete


http://picasaweb.google.ro/102033086594026986450/PinkyLa6Luni#





Poze noi cu Pinky de la 6 luni (nascuta in 09.12.09)

www.youtube.com/my_videos" target="_blank">Filmulete cu Pinky

Botezul Cezarei - poze

www.youtube.com/watch?v=QuT8Cn9C5jg " target="_blank">Botezul Cezarei - filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

mneata
eu sunt in butoi, puiul meu e racit. Are iar rosu in gat si tuseste pana la greata, ii curge nasucul. Habar n-am ce sa fac!!!e sambata... ufff...


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Ionela, asa a facut si Teo saptamana trecuta. I-am dat nurofen la 8 ore si i-am aspirat cand si cand mucii. Febra a facut doar 2 zile, si vreo 3 zile a tot vomitat dupa ce sugea ca inghitea mult aer din cauza nasucului.
Ptr tuse poti incerca Stodal sau daca e productiva Ambroxol.
Pupici si o sa treaca!

Laura-Andreea, se vede ca ai fata papcioasa! Cum spui tu e extraordinar de corect, absolut de respectat si merge ca uns la copii papaciosi. Pentru cei care nu deschid neam gura decat eventual la aceleasi vesnice 2-3 feluri pe care le accepta cu greu si pe alea si sunt mereu la limita inferioara a greutatii sau sub mai greu. Asa era prietena mea, fetita ei papaciosa foc manca doar in scaunel, fara spectacol, jucarii, doar in bucatarie etc. O terminase si pe maica-sa (bunica fetei) cu rigoarea ei. Drept e ca e asa de mancaciosa ca acum nu mai stie cum s-o faca sa pape mai putin si sa nu cerseasca de mancare la oricine vede ca mesteca ceva. A venit baietelul, finutul meu. Si i-a dat toate principiile peste cap. Asta nu mananca decat cateva chestii, nici vorba sa stea mai mult de 3 minute in scaun. Si daca ea nu e genul care sa faca orice pentru a impune un program, atunci nu stiu cine e.

Smara, cred ca stii deja parerea mea. Dupa mine tzatza rules si cel putin primul an e baza. Asa ca nu ma vad prea curand sa-i inlocuiesc mesele cred ca as fi distrusa daca ar face-o. Ai mei cei mari n-au renuntat la tzatza peste zi nici cand erau inainte de intarcare, adica dupa un an jumate, si respectiv doi ani jumate.

Am terminat rochita. A iesit asa fain, mie cel putin tare mult imi place ca nici nu-mi vine s-o dau. Sa va mai spun ca-i vine perfect lui Timi? O sa pun si poze mai incolo acum trag tare sa-i fac si-o posetuta asortata.

Pupilici, distractie placuta la munte sau la mare si week end placut!


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput