help pls - reluare alaptat dupa o saptamana

help pls - reluare alaptat dupa o saptamana | Autor: lili_ana86

Link direct la acest mesaj

daca nu i-am dat la bb meu san o saptamana laptele meu mai este bun? pot sa ii dau acum? in aceasta perioada nu m-am muls, nimic..
am oprit alaptarea crezand ca laptele meu nu e bun.. mare prostie am facut.. si azi dimineata m-am muls putin si am vazut ca inca mai am lapte. as vrea sa ii mai dau pt ca de la laptele praf are un scaun pe zi si se chinuie rau. dar nici nu vreau sa il imbolnavesc sa ii dau iar san. pls help

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Lili-ana, pune urgent copilul la san! Numai gura lui bb stimuleaza cel mai eficient lactatia. Laptele se formeaza pe loc, in momentul suptului, deci nicio sansa sa fie stricat!

Dar ce-ti veni cu prostia asta ca laptele tau nu este bun???? Sper din suflet ca nu vreun cadru medical ti-a insuflat aceasta idee. Informeaza-te mai bine altadata, poti citi mai multe la "Alaptare".

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ana86 spune:

am zis ca nu mai e laptele bun pt ca era zer si bb dupa ce papa plangea si il durea burtica..
daca ii dau san dupa atat timp.. nu se imbolnaveste? mai e bun? mama mia zis ca sunt nebuna si ca o sa se imbolnaveasca. nu stiu ce sa fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Lili-ana, ai net, deci si surse de informare! Asa ca inainte de-a lua de buna tot ce spun vecinele si cei din jur, citeste de aici, intreaba medicul de familie, cauta info despre alaptarea cu succes. Mai multe nu vreau sa spun, tot este bine ca ti-ai dat seama ca laptele de mama este cel mai bun.

Deci, nu exista lapte zer! Laptele de mama in timpul suptului are doua faze: una mai lichida,care tine de sete la inceputul alaptatului, si pe masura ce bb suge va ajunge si la faza mai solida, mai "grasa" a laptelui, care hraneste de fapt copilul. Motivul pentru care plangea copilul nu este laptele tau, scoate-ti asta din cap pentru totdeauna, este o prostie, o bazaconie, ci colicii. Orice copil trece prin asa ceva, alaptat sau nu, insa cu 15 picaturi de Sab Simplex (simeticona) inainte de alaptat ai rezolvat si asta. Tine-l cat de mult poti tu in brate, langa tine, eventula dormi cu copilul in pat pana trece perioada critica (pana la 3-4 luni) si ai sa vezi cum se linisteste. Si alapteaza-l, mai ales ca esti o norocoasa si ai lapte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ana86 spune:

multumesc ca m-ai lamurit.
am cautat si pe internet dar uni zic intr-un fel, alti in alt fel..
pediatra mea e cam "ciufuta" daca nu ii dai nimic cand te duci la control nu stie cum sa faca sa scape mai repede de tine..
si bebe doarme cu mine in pat de la inceput, il pun pe burta mea pana adoarme si cand doarme dus il asez langa mine
colici nu prea mai are ii dau Nurse Harvey's e un sirop, mi la adus cineva din anglia si e f bun.
de ieri il pun iar la san si face ca inainte, e f agitat, tocaie putin, se zvarcoleste si daca ii dau biberonul e cel mai fericit adoarme imediat dupa ce termina laptele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Poate s-a obisnuit sa vina rapid lapticul din bibe si asta il face mai agitat la san unde trebuie sa depuna efort si asta e cauza, nu ca laptele tau nu e bun

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

eu deduc ca este vorba despre un bebelus mic spre foarte mic. adica pana intr-o luna doua. nu stiu din ce deduc asta.

si atunci, sfaturile mele, sunt de fapt niste experiente proprii si pot fi urmate sau nu

- se poate reintoarce la san, dar mama trebuie sa fie pregatita sa alapteze si de 3 ori/ ora; eu am stat si o ora cu copilul la san; au fost nopti in care alaptam de 100 de ori. adica tu, lili_ana86, sa nu iei de bune articolele din reviste cu alaptati 20 minute la un san etc.... cand mi-am dorit cu adevarat sa alaptez, am stat zi de zi la dispozitia lui, pana mi s-au intalnit cererea si oferta in punctul potrivit. si la mine a durat mult, adica 3-4 saptamani, dar dupa aceea alaptarea a fost foarte placuta si confortabila, iar intervalele de timp au inceput sa semene cu cele din carti
- tot asa sa nu te sperii de colici, sa mananci si sa te hidratezi cum trebuie
- si cel mai important lucru, sa citesti pe tema asta, site-uri romanesti sau straine si sa fii convinsa ca tu esti cea mai pregatita sa iei aceasta decizie pentru tine si bebelusul tau. odata ce stii ca ai luat cea mai buna decizie, nu te mai pot influenta sfaturile mamei, soacrei, vecinei, vanzatoarei de la cofetarie, bunicilor, samd.

- daca ai sustinere si din partea sotului, cred ca nu mai trebuie nimic.

asadar rabdare, insista cu alaptatul, citeste si pe forum si pe unde mai doresti, si sunt convinsa ca vei reusi. adica fizic, exista toate datele pentru o alaptare buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ana86 spune:

bebe are o luna si 3 saptamani, san i-am dat pana acum o saptamana.
la san il pun si eu cat de mult pot si il tin pana incepe dumnealui sa tipe ca nu mai vrea, dar e f agitat, ma ciupeste, da din maini, cred ca daca ar putea m-ar lua la bataie
poate ca acum sa obisnuit cu biberonul, dar si prima oara cand i-am dat a reactionat la fel, sa linistit instantaneu. of.. pana la urma ii dau eu de cap
multumesc pt sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

laptele praf se digera mai greu decat cel de mama. nu e de mirare ca e suparat cu burtica. laptele tau este mai transparent, ca un zer cum spui tu, la inceputul alaptarii (ca sa ii tina de sete - deci nu e nevoie sa dai copilului nici un strop de ceai sau de apa pana la 6 luni!!), si mai dens mai spre sfarsit (ca sa ii tina de foame). nu exista asa ceva numit lapte stricat si este imposibil sa il imbolnavesti dandu-i laptele tau. nu mai pleca urechea la prostiile nimanui inainte sa te informezi cum tocmai ai facut-o aici pe forum. sfatul meu este sa nu ii mai dai deloc lapte praf si sa faci asa cum a spus ymca, adica sa ii dai san de cate ori plange si atata timp cat vrea el.


Mami de (28.10.2008) si bb2 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

ahh si inca ceva lili_ana86 despre care am uitat sa spun. venea la parc o mamica cu un baietel si o vedeam alaptand; bebele se conecta la sursa de mancare, sugea linistit si adormea. Era fix imaginea din reviste!! daca te uitai pe banca mea ma vedeai pe mine, un copil conectat la sursa si care se freca, dadea din picioare, se agita. O ridicam destul de des si o ajutam sa scoata aerul. O puneam la celalalt san, iar incepea frecusul. Deci la noi pe banca o atmosfera de agitatie continua, de ma luau toate transpiratiile...asa a mancat ea, iar dupa 6-7 luni mai si dorea sa vada ce se intampla si era cu ochii dupa tot ce misca, prin urmare alte miscari. Asadar se mai intampla si altora sa se agite mult in timpul alaptarii si sa nu interpretezi treaba asta ca pe un semn de "nu-i place laptele meu". Au fost si perioade in care plangea si banuiam ca ii vine in jeturi prea mari sau prea mici, tot felul de perioade in care incercam sa interpretez semnalele pe care mi le dadea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

lili,

vad ca nu prea ti-au dat detalii fetele in legatura cu mentinerea si stimularea lactatiei.

asadar, ai grija sa bei cel putin 2 litri de lichid pe zi, ceaiul de chimen si anason este foarte bun pentru lactatie, il ajuta si pe bb in privinta colicilor; mai poti incerca si galactogil, insa e cam scump si nu toate mamicile care l-au incercat au fost multumite de rezultat, la unele a avut efect, la altele nu...

ai grija si cu alimentatia ta, ce mananci si ce bei, astfel incat lapticul tau sa nu-si schimbe gustul (gen usturoi, ceapa) sau sa-i provoace colici lui bb (gen varza, fasole); uneori bebelusii au probleme daca mamica lor consuma produse lactate (lapte, iaurt, smantana); supele si ciorbele sa nu contina legume care fermenteaza si pot afecta calitatea laptelui, ii pot produce colici/gaze bb-lusului...

si nu in ultimul rand, fii calma si relaxata in momentul alaptarii, spune-ti cu toata convingerea ca este cel mai bun lucru pe care il poti face pentru bb, nu lasa pe nimeni sa te influenteze, enerveze, chiar ar fi de preferat sa te retragi doar tu cu bb, in alta camera, cand ii dai sa pape; o muzica pusa in surdina in timpul alaptarii, speciala pentru bb-lusi, ajuta la relaxare...

de asemenea, lasa o perioada treburile casei pe mainile altcuiva, tu odihneste-te cat poti de mult, cand doarme bb dormi si tu, iesi la plimbare cu el cand vremea e frumoasa (evitand orele cu soare prea puternic, desigur)

nu ai spus, iei ceva vitamine acum ? mie ginecologul mi-a recomandat sa iau elevit pe toata perioada sarcinii si a alaptarii...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput